مدیریت الکترونیک (Electronic management) چیست؟

مدیریت الکترونیک (Electronic management) چیست؟

مدیریت الکترونیک به روندی گفته می‌شود که در آن مهارت‌های اصلی مدیران همان مدیریت متداول و سنتی بوده ولی نقش‌های آنها دچار تغییراتی خواهد شد، این تغییرات می‌تواند شامل تیم سازی، انگیزش، نظام‌مند کردن امور و کارها برای بهبود بخشیدن به اوضاع، نظارت و سازماندهی کارها باشد.

با توجه به پیشرفت‌های زیادی که امروزه در فناوری اطلاعات و اینترنت رخ داده است بسیاری از فضاهای کسب کار و خدمات دچار تغییرات زیادی شده شده‌اند، با توجه به این عامل تمامی کسب کارها و مشاغل برای اینکه توانایی رقابت در بازار کار را داشته باشند استفاه کردن از ابزار و روش‌های نوین الکترونیکی را در دایره کاری خودشان قرار می‌دهند. با توجه به نظریاتی که متخصصان حوزه وب داده‌اند در آینده یک انقلاب صنعتی در تمامی دنیا رخ خواهد داده که سبب می‌شود تا بسیاری از جنبه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دنیا تغییرات زیادی را احساس کنند و این تغییرات باعث خواهد شده است تا وارد یک عصر اطلاعاتی نو و جدید شویم.

اهمیت مدیریت الکترونیک

در عصری که فن آوری اطلاعات پیشرو در تمامی زمینه‌هاست، شرکت‌ها فعالیت‌های خود را الکترونیکی کرده و کارکنان این مجموعه‌ها دیگر در فضای فیزیکی و تمام سنتی مشغول به فعالیت نیستند، با توجه به تغییراتی که در روش کار نیروی انسانی رخ داده است باعث شده تا مشتریان و مخاطبان هر حوزه بتوانند به صورت چشمگیری به سازمان‌ها و شرکت‌ها نزدیک شوند. Electronic management این فرصت را برای افراد فراهم ساخته است تا مهارت‌های جدیدی را که می‌آموزند به صورت عملی پیاده‌سازی کنند و بهروری خود را در ارائه خدمات و محصولات بالا ببرند.

برای مدیریت الکترونیک چه خصوصیاتی لازم است

در ادامه به برسی خصوصیاتی خواهیم پرداخت که در Electronic management مورد استفاده قرار می‌گیرد:

۱_ داشتن صداقت

یکی از عواملی که در کسب کار و تجارت الکترونیک بسیار مهم و هائز اهمیت است این است که به کسب کارها و افراد این امکان داده خواهد شد تا به برخی از اطلاعاتی که به صورت آنلاین در شرکت و سازمان وجود دارد دسترسی داشته باشند، برای این کار باید اعتماد و صداقتی در میان طرفین وجود داشته باشد و به واسطه آن جذب مشتری آسان خواهد شد.

۲_ داشتن نظم و انظباط

با توجه به اینکه اینترنت بستری است که در آن پروتکل‌ها و برنامه‌های منظمی به کاربران ارائه می‌گردد، سازمان‌ها باید به گونه‌ای وب‌سایت خودشان را طراحی و مدیریت کنند تا کاربران بتوانند به راحتی وارد آن شده و با مشکلاتی روبر نشوند، سازماندهی کردن تمامی این کارها با مدیریت الکترونیک است.

۳_ توانایی مهارت مدیریت محتوا

یکی از مهم‌ترین ارکانی که سازمان‌ها و شرکت‌ها به آن نیاز دارند اطلاعات است. در بسیاری از وب‌سایت ها مشاهده می‌شود که مدیران آنها توانایی لازم را برای مدیریت و اداره آن وب‌سایت خودشان را ندارند.

۴_ مدیریت دانش

توسعه دادن به اطلاعات و بایگانی کردن آنها این قابلیت را به شرکت‌ها داده است تا بتوانند به صورت جهانی به فعالیت خودشان مشغول شوند، انقلاب ارتباط سبب شده است تا مدیریت دانش از اهمیت بالایی برخوردار باشد. ولی باید توجه داشت وقتی که به صورت گسترده و بین‌المللی فعالیت دارید باید دارای پایگاه دانشی باشید که از حساسیت و پیچیدگی زیادتری برای رهبری برخوردار باشد.

۵_ سرعت

رشد سریع بازار، کوتاه شدن عمر محصولات، ایجاد تغییرات در تکنولوژی و تغییرات روزانه سبب شده است که به اهمیت سرعت و زمان پی ببریم، در واقع در دنیای امروزی سرعت داشتن از بزرگ بودن مهم‌تر است. برای مدیریت الکترونیک و بالا بردن سرعت ارائه خدمات برای مدیریت کارها می‌توانید از تکنولوژی که بر پایه اینترنت بنا شده است کمک بگیرید.

۶_ مهارت‌های همکاری

شما می‌توانید برای همکاری داشتن با تامین کنندگان و عرضه کنندگان، همکاری با مشتریان و همکاری داشتن با رقبا و شرکایی که در تجارت با شما رقابت میکنند از اینترنت کمک بگیرید. مدیران الکترونیک باید به خوبی با قابلیت های همکاری و مشارکت آشنا باشد و بتوانند به خوبی و با استفاده کردن از برون سپاری ها کیفیت خدمات و محصولات خود را بالا ببرد.

۷_ داشتن ارتباط قوی

استراتژی‌ رقابتی را باید از مهم‌ترین استراتژی‌هایی محسوب کرد که در هر سازمان و شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا تغییرات به سرعت در حال عوض شدن است و محیط‌های رقابتی از یک پیچیدگی زیادی برخوردار شده‌اند. مدیریت الکترونیک باید بستری را فراهم سازد تا ارتباط در یک چهارچوب خاص نباشد و باید تمام تلاش خودش را کند تا یک ارتباط قوی و مفید در میان مشتریان، شرکت‌ها و تامین کنندگان شکل گیرد.

۸_ تمرکز داشتن بر روی مشتریان

با توجه به اینکه در دنیای الکترونیک امروزی از روش‌های زیادی برای متمرکز شدن بر روی مشتریان استفاده می‌شود، مدیریت الکترونیک باید بتواند به خوبی بر روی مشتریان تمرکز کرده تا بتواند فروش بالاتری را برای شرکت وسازمان به ارمغان آورد و سبب شود تا درآمد‌زایی هر مجموعه ‌ای بالا رود.

۹_ کارمندان خوب و مناسب

از مهم‌ترین ورودی‌هایی که در هر سازمانی وجود دارد، منابع انسانی و کارمندان آن سازمان است. مدیران امروزی نیاز دارند تا از کارمندان کمتر ولی با کیفیت بالا استفاده کنند و باید سازمان‌ها و شرکت‌ها برای استخدام نیروی کار از روش‌های جدید مدیریت الکترونیک استفاده کنند.

سخن پایانی

مدیریت الکترونیک از یک تلاش جمعی و گروهی فراتر است و نشان دهنده‌ی این است که چطور یک مدیریت می‌تواند در تجارت و فعالیت اقتصاد نقش مهمی را ایفا کند. در مدیریت الکترونیک (Electronic management) خصوصیاتی که مدیران دارند می‌توانند در رشد سریع، سازگار کردن و مهارت‌های جدید نقش بسزایی را ایفا کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.