مزرعه لینک (link farm) چیست؟ معرفی انواع آن

مزرعه لینک (link farm) چیست؟ معرفی انواع آن

مزرعه لینک به تعدادی از سایت‌هایی که با هم اقدام به تبادل لینک می‌کنند گفته می‌شود. در واقع (link farm ) یک روش است که با استفاده از آن می‌توان به سرعت لینک دریافت کرد، ولی باید توجه داشت که گوگل توجه زیادی به این روش دارد و امروزه استفاده کردن از مزرعه لینک سخت شده است و اگر نتوانید به خوبی آن را اجرا کنید امکان جریمه شدن وب‌سایت شما توسط گوگل وجود دارد. امروزه بسیاری مزرعه لینک وجود دارد که توسط برنامه‌هایی که به صورت اتوماتیک ساخته شده‌‌اند و با چندین وب‌سایت غیر مرتبط ارتباط دارند و اقدام به فرستان لینک برای یکدیگر می‌کنند.

چرا نباید از مزرعه لینک در وب‌سایت استفاده کرد

  • تبادل لینک و دریافت کردن لینک از دیگر وب‌سایت‌ها با استفاده از مزرعه لینک از ارزش بالایی برخوردار نیست.
  • وقتی که شما از مزرعه لینک استفاده می‌کنید گوگل وقتی که شما را شناسایی کرد سایت شما را اسپم قلمداد می‌کند و جریمه‌های سنگینی را برای وب‌سایت شما وضع خواهد کرد.
  • زمانی که شما از وب‌سایت‌های نامعتبر لینک‌های زیادی را دریافت کنید، این امر باعث خواهد شد تا سایت شما توسط گوگل اسپم شود.
  • link farm یعنی لینک دادن به تعدادی از وب‌سایت‌هایی که به حوزه فعالیت شما مرتبط نیستند، لینک دادن به سایت‌های نامربوط نه تنها برای سئو بهینه سازی وب‌سایت شما سودی ندارد، بلکه صدماتی را به سایت شما وارد خواهد کرد و باعث کاهش رتبه خواهد شد.
  •  مزرعه لینک اهمیت زیادی به تعداد لینک‌ها می‌دهد و در واقع تعداد لینک‌هایی که در این روش استفاده می‌شود از کیفیت آنها مهم‌تر است. بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها از راه‌هایی استفاده می‌کنند تا با دور زدن گوگل در نتایج جستجو تغییراتی را ایجاد کرده و سپس یک لینک قانونی را برای وب‌سایتشان ایجاد کنند. حالا چاره چیست و از چه راهکارهایی می‌توان به جای مزرعه لینک استفاده کرد تا در سئو سایت تاثیر گذار باشد؟

بهترین راهکارهای جایگزین مزرعه لینک

در ادامه به راهکارهای موثری که می‌توان از آنها به جای (link farm) استفاده کرد اشاره خواهیم کرد:

۱_ اصلاح کردن لینک‌های شکسته

این امکان برای شما وجود دارد تا با استفاده از ابزار (ahrefs) اقدام به پیدا کردن لینک‌های شکسته خودتان کنید و آن را اصلاح کنید، زمانی که این کار را انجام دهید قدم موثری را در بالا بردن ارزش و اعتبار سایتتان انجام داده‌اید. شما با این اقدام این خبر را به گوگل می‌دهید که در وب‌سایت شما فقط لینک‌های با کیفیت استفاده شده است.

۲_ استفاده کردن از پست میهمان

یکی دیگر از راه‌های جایگزینی که می‌توانید از آن به جای مزرعه لینک استفاده کنید، این است در وبلاگ‌ها و سایت‌هایی که از اعتبار بالایی برخوردار هستند از پست میهمان استفاده کنید و با این روش به سایت خودتان لینک دهید، این کار باعث خواهد شد تا هم از یک وب‌سایت معتبر لینک دریافت کنید و هم سبب می‌شود تا ترافیک سایت شما افزایش یابد

۳_ استفاده کردن از اینفوگرافیک

 از دیگر راهکارهایی که می‌توانید به جای مزرعه لینک از آن استفاده کنید، اینفوگرافیک است. ینفوگرافیک به داده‌های بصری گفته می‌شود که اطلاعات مورد نیاز کاربران را در سایت پوشش خواهد داد و در شبکه های اجتماعی می‌توان آنها را به راحتی به اشتراک گذاشته و نرخ مشارکت کاربران را بالا برد. 

۴_ محتوای با کیفیت تولید کنید

تولید محتواهای با کیفیت در وب‌سایت سبب می‌شود تا کاربران در زمانی که مشغول خواندن آن هستند از آن محتوا راضی باشند و این کار ترافیک سایت شما را بالا خواهد برد. زمانی که از محتواهای با کیفیت در وب‌سایتتان استفاده می‌کنید، باعث خواهد شد تا دیگر سایت‌ها اقدام به اشتراک گذاری محتوای شما کرد و یا حتی امکان دارد به صفحه‌ای که محتوا در آن قرار دارد لینک بدهند. این کار سبب می‌شود تا سئو سایت شما نیز با بهبود کیفیت همراه شود و این یک روش مناسب برای جایگزین کردن مزرعه لینک است. 

۵_ افزایش دادن لینک‌های داخلی سایت

لینک سازی داخلی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در سئو داخلی وب‌سایت شما تاثیرات زیادی را ایجاد کند، زیرا زمانی که خزندهای گوگل اقدام به کروال کردن یک صفحه جدید و به روز می‌کنند، با استفاده از لینک‌های داخلی به دیگر صفحات وب‌سایت هدایت می‌شوند و دوباره اقدام به کروال کردن می‌کنند. با توجه به این موضوع است وب‌سایت‌هایی که به صورت منظم اقدام به تولید محتوا نمی‌کنند از ترافیک بالایی برخوردار نیستند و زمانی که شما محتواهای زیادی در سایتتان تولید کنید، لینک سازی داخلی شما نیز بالا خواهد رفت.

انواع مزرعه لینک

به صورت کلی مزرعه لینک به دوسته تقسیم می‌شود:

دسته اول: مزرعه لینک دستی

سایت‌هایی وجود دارند که به خرید و فروش لینک مشغول هستند و تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها به واسطه اینکه در نتایج جستجوی بالای گوگل نمایش داده شوند، از این لینک‌های دستی استفاده می‌کنند زیرا قیمت آنها کم می‌باشد. ولی سایت‌هایی که از این نوع لینک استفاده می‌کنند بک لینک‌های بی کیفیتی را دریافت خواهند کرد که نمی‌تواند هیچ گونه تاثیر را بر روی سئو سایت شما ایجاد کند. با توجه به این موضوع آن دسته از وب‌سایت‌هایی که از این نوع لینک‌ها استفاد کرده‌اند به شدت از طرف گوگل مجازات خواهند شد.

دسته دوم: مزرعه لینک غیر دستی

در برخی مواقع سایت‌ها برای اینکه بتوانند جایگاه خوشان را درنتایج جستجوی گوگل بالا ببرند، اقدام به ایجاد کردن صفحات نامربوط و غیره مرتبط با دیگر وب‌سایت‌ها می‌کنند و لینک خوشان را در آن صفحات قرار می‌دهند این کار سبب می‌شود تا وب‌سایتی که اقدام به دریافت لینک کرده‌اند رتبه بهتری را در نتایج جستجو به دست آورد و آن سایتی که اقدام به دادن لینک می‌کند دچار تنزل رتبه شود. اگر گوگل این موضوع را تشخیص دهد و سایت‌های متخلف را شناسایی کند هر دو آنها را جریمه خواهد کرد و پیامدهای زیادی را برای آن دسته از وب‌سایت‌هایی که اقدام به این کار کنند به‌همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

مزرعه لینک امروزه کاربرد زیادی ندارد و سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند جایگاه و رتبه خوبی را در گوگل به دست نخواهند آورد. لینک سازی اصولی و هدفمند همیشه برای گوگل از اهمیت زیادی برخوردار بوده است زیرا باعث خواهد شد تا محتوای وب‌سایت شما توسط موتورهای جستجو به خوبی مورد برسی قرار گیرد و کاربران به راحتی بتوانند با هر آنچه که در سایت شما نیاز دارند به سرعت دسترسی داشته باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.