مشتری هدف (target customer) چیست؟ 6 روش شناسایی آن

مشتری هدف (target customer) چیست؟ 6 روش شناسایی آن

قبل از اینکه شما بخواهید ایده خودتان را برای طراحی کسب کار و تجارتی پیاده سازی کنید باید مشخص کنید که بازار هدف شما چیست و مشتریان هدف شما شامل چه کسانی هستند، زیرا مهم‌ترین پیش نیاز برای راه‌اندازی هر کسب کاری شناختن مشتری هدف آن کسب کار می‌باشد. برای اینکه بتوانید به سود آوری برسید و از طریق کسب کارتان درآمدی را به دست آورید باید مشخص کرده باشید که محصول و کالای مورد نظر شما برای چه کسانی است و قصد دارید که آن را به چه افرادی بفروشید.

مشتری هدف (target customer) به گروه خاصی از افراد گفته می شود که خریدارن بالقوه محصول و خدمات از یک کسب کار و تجارت محسوب می‌شوند، مثلا وقتی که یک شرکت اقدام به تولید یک شامپو برای بچه‌ها می‌کند و تنها هدف این شرکت این است که این محصول به بهترین شکل ممکن تولید شده و به راحتی در اختیار نوزادان شما قرار گیرد. در واقع نوزادان مشتری هدف این شرکت محسوب می‌شوند و هدف اصلی از تولید این شامپوها این بوده تا نیازهای نوزدان را در این راستا برطرف سازد.

اهمیت مشتری هدف

خیلی از کار آفرین‌ها و صاحبان کسب کار احساس می‌کنند که به خوبی مشتری هدف خود را می‌شناسند ولی در خیلی از اوقات این دید آنها اشتباه است و در واقع شناخت کافی از مشتریان خودشان ندارند زیرا برخلاف تفکر عموم افراد شناختن مشتری هدف در هر کسب کاری کار نه چندان راحتی است.

چگونه می‌توان مشتری هدف را به خوبی شناسایی کرد

شناختن مشتری هدف اصلی‌ترین کاری است که تمامی کسب کارها به دنبال آن هستند و در واقع اگر این شناخت به خوبی صورت گیرد هر کسب کار و تجارتی می‌تواند به خوبی روند روبه رشدش را ادامه داده و از پله‌های موفقیت یک به یک بالا رود.

بهترین راهکارها برای شناسایی مشتریان هدف

راهکارهای مهمی که از آن برای شناسایی مشتریان هدف استفاده می‌شود عبارتند از:

۱_ انجام دادن تحقیقات میدانی

شما برای اینکه بتوانید به خوبی تحقیقات میدانی خود را برای شناسایی مشتریان هدف انجام دهید، باید بتوانید اطلاعاتی مفید و جامع را از مشتریان به دست آورید. ارائه پرسش‌نامه که توسط محققان صورت می‌گیرد یک راهکار مناسبی محسوب می‌شود. در این روش محقق اقدام به طرح کردن سوالاتی خواهد کرد و برای اینکه نظرات مشتریان هدف را بشنود این سوالات را برای آنها ارسال خواهد کرد تا آنها به این سوالات پاسخ دهند و با استفاده از این روش یک تصویر قابل اعتماد از نظرات جامعه هدف به دست خواهد آورد.

۲_ چگونگی رفتار مشتریان هدف در زمان خرید محصول و خدمات

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن مشتریان هدف را شناسایی کرد این است که رفتار مشتریان در زمان خرید محصول را زیر نظر بگیرید. مثلا در زمان خرید مشتریان از محصولات و کالای یک فروشگاه باید توجه کنید که آنها چه واکنشی از خود نشان می‌دهند! آیا به سرعت حرکت می‌کنند و هیچ توجه به محصولات و برند شما ندارند؟ آیا مشتریان بعد از مشاهده محصولات بدون هیچ گونه واکنشی فروشگاه را ترک می‌کنند و موارد این چنینی.

زمانی که شما به خوبی بتوانید رفتار مشتریان را زیر نظر بگیرید با برطرف سازی مشکلات مانند چیدمان نامناسب محصولات، استفاده از محصولات بی کیفیت، تازه نبودن محصولات و بسیاری از موارد این چنینی و با پوشش دادن این موارد می‌توانید به خوبی مشتریان هدفتان را شناسایی کنید.

۳_ استفاده کردن از نرم افزارهای مدیریت مشتریان

شما می‌توانید از یک فایل اکسل برای مدیریت مشتریان استفاده کنید و در این روش با قرار دادن نام، شماره تماس، ایمیل، سن و جنسیت افراد در این فایل امکان در اختیار داشتن اطلاعات قبلی از مشتریان را دارید. این اطلاعات از مشتریان می‌تواند برای شناخت بهتر مشتریان هدفتان به شما کمک کند که در آینده بتوانید محصولات جدید و تازه‌ای را به آنها ارائه دهید. زمانی که شما این چنین دیتابیسی را تعریف کنید می‌توانید با استخراج درست اصلاعات از آن به خوبی مشتریان هدف کسب کارتان را شناسایی کنید.

۴_ گروه‌های متمرکز

این روش به یک نوع از تحقیقات کیفی گفته می‌شود که از گروهی از افراد سوالاتی مانند نظرات و عقاید، اداراکات، چگونگی خدمت، ایده و چگونگی بسته‌بندی یک محصول پرسیده می‌شود. ولی باید توجه داشته باشید که این روش برای شناسایی مشتریان هدف از دقت بالایی برخوردار نیست و به دلیل اینکه اکتشافی است احتمال اشتباهات در آن وجود دارد. برای اینکه بتوانید به خوبی مشتریان هدف را در یک کسب کار شناسایی کنید باید آمار تکمیلی اطلاعات آنها را در اختیار داشت.

۵_ انجام دادن مصاحبه‌های عمیق با مشتری هدف

در این نوع از مصاحبه‌ها که به صورت فردی از افراد سوالاتی پرسیده خواهد شد می‌توان نیازهای آنها را به خوبی شناسایی کرد و با توجه به اطلاعاتی که آنها در اختیار شما می‌گذارند هم جامعه مشتریان هدف را شناسایی کرد و هم با توجه به خواسته و نیازی که دارند به آنها محصولات و خدماتی را ارائه داد.

۶_ استفاده از روش خرید پنهانی

برای اینکه بتوانید یک بازخورد واقعی را در یک کسب کار به دست آورید می‌توانید از روش خرید پنهانی استفاده کنید، مثلا می‌توانید به یک رستوران مراجعه کنید تا غذای مورد نظرتان را صرف کنید. شما می‌توانید تمامی وقایعی را که در زمان حضور شما در آنجا است را به خوبی ثبت کنید. این اتفاقات می‌تواند شامل مدت زمانی که گارسون برای سفارش گیری به نزد شما می‌آید، مدت زمانی که طول می‌کشد تا غذای پیشنهادی شما حاظر شود، چگونگی سرویس دهی در رستوران و کیفیت و خوشمزگی غذا از مواردی هستند که شما می‌توانید در روش خرید پنهان از یک رستوران این موارد را به دقت زیر نظر بگیرید.

سخن پایانی

وقتی که زمان بازاریابی در یک کسب کار و تجارت فرا می‌رسد، تمام چیزهایی که می‌تواند روند موفقیت شما را سعودی کند به این بستگی دارد که چه هدفی را مد نظر دارید و چقدر برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید. باید اطمینان کسب کرده باشید که مشتریان هدف شما تمایل استفاده از محصولتتان را دارند، محصول و خدماتی که به آنها ارائه می‌دهید برای آنها قابل قبول است و می‌تواند نیازهای مشتریان هدف شما را تامین کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.