نرخ تبدیل (conversion rate) چیست؟ 9 راهکار برای تبدیل کاربر به مشتری

نرخ تبدیل (conversion rate) چیست؟ 9 راهکار برای تبدیل کاربر به مشتری

زمانی که شما اقدام به راه‌اندازی یک فروشگاه می‌کنید و تمامی کارهای لازم را برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان انجام می‌دهید تا بتوانید بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهید با افتتاح و را‌ه‌اندازی فروشگاه منتظر هستید تا مشتریان با خرید کردن شما را به هدفتان برسانند، اما فروشگاه شما نه مشتری دارد و نه فروش!

شاید بدترین خبر ممکن برای هر کسب کار اعم از کسب و کارهای سنتی و کسب و کارهای دیجیتالی نداشتن مشتری است، زیرا هدف از راه‌اندازی کسب و کار ارائه خدمات و محصولات به مشتریان و کسب درآمد است، در چنین وضعیتی این فروشگاه با توجه به فقدان فروش هیچ گونه نرخ تبدیلی نداشته است.

نرخ تبدیل

هر اقدامی که در وب‌سایت انجام می‌شود تا کاربران و مخاطبین به مشتری تبدیل شوند را نرخ تبدیل (conversion rate) گویند. هر چقدر میزان نرخ تبدیل رشد بیشتری داشته باشد میزان درآمد شما هم بالاتر می‌رود و در نتیجه با رشد و ارتقاء تجارت اینترنتی شما همراه خواهید بود. به طور کلی نرخ تبدیل با توجه به مقدار کل بازدید کنندگان که از وب‌سایت شما دیدن کرده‌اند محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال 1000 نفر در یک هفته‌ی اخیر از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند، در این صورت نرخ تبدیل وب سایت شما 10 درصد می‌باشد. هر عملی که شما دوست دارید تا بازدید کنندگانتان هنگام ورود به وب‌سایتتان انجام دهند را نرخ تبدیل می‌گویند، یعنی کاربران کاری را که شما برای آنها هدف گذاری کرده‌اید را انجام دهند تا موجب درآمد‌زایی شما شود.

نرخ تبدیل وب‌سایت چرا مهم است

شما زمانی که از نرخ تبدیل سایتتان اطلاع نداشته باشید برای رشد و توسعه آن سرمایه‌گذاری و برنامه ریزی‌های ممکن را انجام خواهید داد تا هر روزتان بهتر از دیروزتان باشد. عده‌ای فکر می‌کنند که که نرخ تبدیل فقط برای سنجش درآمد حاصله از وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در صورتی که شما با در اختیار داشتن نرخ تبدیل دقیق از وب‌سایتتان تمامی پارمترهای لازم را برای گسترش و برندینگ شدن در نظر می‌گیرید و با اهدافی که پیش می‌برید می‌توانید به یک برند با ارزش و مفید تبدیل شوید.

دلایل جدی گرفتن بهینه‌سازی نرخ تبدیل

  • با استفاده از نرخ تبدیل برای جذب مشتری هزینه‌های کمتری را می‌پردازد.
  • با استفاده از conversion rate می‌توانید بدون هزینه‌های اضافی از همان تعداد بازدید سود زیادی را به دست بیاورید.
  • با استفاده از بهینه‌سازی در نرخ تبدیل درآمد بیشتری حاصل کرده‌اید و می‌توانید برای جذب کاربران از این سرمایه استفاده کنید.
  • برای پیشرفت کردن همیشه راهی وجود دارد.

راه‌های افزایش نرخ تبدیل در سایت

برای بالا بردن نرخ تبدیل وب‌سایت کافیست موارد زیر را یک به یک اجرا کنید:

۱_ ایجاد اعتماد در کاربران

زمانی که شما مجوزهای لازم را برای وب‌سایتتان در اختیار داشته باشید و آنان را به کاربران ارائه دهید، آنها با خیالی راحتی از شما خرید خواهند کرد.

۲_ واکنشگرا بودن وب‌سایت

زمانی که شما وب‌سایتتان را به صورت ریسپانسیو (واکنشگرا) طراحی کرده باشید از درصد زیادی مخاطب برای بازدید از وب‌سایتتان برخوردار خواهید بود، به دلیل امکان نمایش سایت‌های ریسپانسیو با ابزار دیجیتالی مانند گوشی هوشمند، لب تاپ و کامپیوتر هر کاربری با هر ابعادی و اندازه‌ای وب‌سایت شما را خواهد دید و امکان ورود به آن را خواهد داشت.

۳_ قرار دادن پیشنهادات و تخفیفات

زمانی که شما یک محصول را در وب‌سایتتان می‌فروشید برای اینکه کاربران زیادی را ترغیب کنید که از شما محصول مورد نظرشان را خریداری کنند، می‌توانید با قرار دادن کدهای تخفیف و پیشنهادات ویژه برای هر محصول در مدت زمان مشخص مخاطبان زیادی را جذب کنید.

۴_ بروز بودن همیشگی وب‌سایت

زمانی که شما به طور مرتب وب‌سایتتان را بروزرسانی کنید و محصولات و خدمات جدیدی را برای کاربران به نمایش بگذارید، خودتان را یک منبع موثق و یک برند تجاری معرفی خواهید کرد.

۵_ قرار دادن روش‌های گوناگون برای پرداخت

به علت کلاهبرداری‌های که متاسفانه در فضای اینترنت انجام می‌شود، عده‌ای از مشتریان به پرداخت‌های آنلاین و لحضه‌ای اعتقاد ندارند. با قرار دادن امکانات پرداخت در محل و یا روش پرداخت کارت به کارت به آنها حق انتخاب می‌دهید و آنها با آرامش از شما خرید می‌کنند.

سرعت لود بالا در وب‌سایت نقش مهمی در جلب رضایت کاربران دارد و اگر وب‌سایتتان از سرعت بالایی برخوردار نباشد با نارضایتی کاربران مواجه خواهید شد. طبق آمار اگر وب‌سایتی در کمتر از 3 ثانیه بالا نیاید قریب به 40 درصد از کاربرانش را از دست خواهد داد.

۶_ استفاده از فراخوان

استفاده کردن فراخوان در مکان‌های مختلف باعث بالا رفتن کاربران و بازدید بیشتر از وب‌سایتتان خواهد شد که به نرخ تبدیل بالا می‌انجامد.

۷_ حفظ کردن مشتری

زمانی که یک کاربر از شما خرید می‌کند در واقع مشتری شما شده است، اما زمانی موفق خواهید بود که این مشتری را نگه دارید که بتوانید رضایت او را جلب کنید. با مواردی که به آنها اشاره کردیم می‌توانید از یک کاربر یک مشتری دائمی بسازید.

۸_ امکان استفاده از قابلیت‌های سریع جستجو در وب‌سایت

استفاده کردن از یک موتور جستجوی قوی در وب‌سایت گزینه مناسبی خواهد بود تا کاربران در کمترین زمان ممکن بتوانند نیازهای خودشان را در وبسایتتان برآورده سازند.

۹_ امکان پشتیبانی 24 ساعته

مشتریان قبل از خرید و بعد از آن سوالاتی را مطرح خواهند کرد. با استفاده از یک سیستم چت آنلاین به صورت شبانه‌روزی می‌توانید پاسخگوی تمامی سوال مشتریان و کاربرانشان شوید و این خود نوعی ارزش گذاری برای مشتری محسوب می‌شود.

چند نمونه از راهکارها برای افزایش نرخ تبدیل برای مشتریان

1- استفاده از ایمیل مارکتینگ

2- پرسونای کاربران را می‌توان بهینه‌سازی کرد

3- ایجاد کمپین ریتارمارگتینگ

4- ارائه محتوای جذاب

5- استفاده کردن از تست a\b

6- برسی رفتار انجام شده با مشتران و کاربران

چند نمونه ابزار برای تحلیل و بهینه‌سازی نرخ تبدیل

 Gtmetrix -1 (جی تی متریکس)

2- google analytics (گوگل آنالیتیک)

Optimizely -3

4- similarweb (سسیمیلار وب)

Hot jar -5 (هات جار)

سخن پایانی

اطلاع داشتن از نرخ تبدیل و تلاش در چگونگی کارکرد بهتر و بهبود آن می‌تواند کسب و کار شما را در سرآشیبی پیشرفت خوبی قرار دهد و میزان رضایتمندی را در کاربران، مخاطبان و کاربران بالا ببرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.