نرخ کلیک (‌click Through Rate) چیست؟ 3 راهکار مهم برای افزایش CTR

نرخ کلیک (‌click Through Rate) چیست؟ 3 راهکار مهم برای افزایش CTR

یکی از مهم‌ترین اهدافی که صاحب و مدیر یک وب‌سایت اینترنتی دنبال می‌کند رضایت مخاطبان و کاربران و برآورده‌سازی نیازهای آنها است. بله درست است! این جزء لذت بخش‌ترین کارهایی است که به ما احساس شادابی را تحمیل خواهد کرد. وقتی که کاربران از وب‌سایت شما رضایت داشته باشند این عامل در رتبه و جایگاه شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود و تغییرات شگرفی را در کسب و کار و خدماتی که ارائه می ‌دهید رقم خواهد زد.

این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد؟ در واقع چه زمان کاربران از شما رضایت خواهند داشت؟ زمانی که وب‌سایت شما دارای جذابیت و امکاناتی باشد که کاربران را ترغیب به خواندن محتوا و مطالب سایتتان کند و محصولات شما را خریداری کنند، وقتی که چنین روندی را دنبال می‌کنید میزان رضایت کاربران از سایت شما بالا خواهد بود در این وضعیت نرخ کلیک شما نیز بالا می‌‌رود که این کاملا به سود تجارت اینترنتی شما خواهد بود.

CTR

در واقع نرخ کلیک برگرفته از واژه‌ی click Through Rate می‌باشد که مخفف آن CTR است. تعداد دفعاتی که کاربران بر روی وب‌سایت یا برند شما کلیک می‌کنند را نرخ کلیک می‌گویند، در واقع تعداد دفعاتی که کاربر یا مشتری بر روی لینک صفحات یا محصولات وب‌سایت شما کلیک می‌کند را CTR می گویند. بعد از این که کاربران بر روی وب‌سایت شما در نتایج جستجو گوگل کلیک می‌کنند، یک آمار به دست می‌آید که به آن نرخ کلیک گفته می ‌شود.

نرخ کلیک نشان دهنده‌ی این است که هر چقدر کاربران بر روی وب‌سایت شما کلیک کنند امکان قرار گرفتن سایت شما در نتایج جستجو و صفحه اول گوگل بیشتر است. CTR این امکان را به شما خواهد داد تا از طریق آن تعداد ساعاتی که کاربران از طریق اینترنت بر روی وب‌سایت شما کلیک کردند و جذب آن شده‌اند را ببینید و از این طریق آمار بازدید کاربران را در اختیار داشته باشید.

با توجه به این موضوع شما می‌توانید محتواهای سایت خود را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها، سبب جذب بیشتر کاربران شده است. شما از طریق آماری که به دست آورده‌اید می‌توانید مقالات، فیلم و انیمشین و آموزش‌هایی را که موضوعات آن کاربر پسند‌تر است را در سایت خود بارگزاری کنید تا نرخ کلیک خود را افزایش دهید.

نرخ کلی چگونه محاسبه می‌شود

باید به این نکته توجه داشت که نرخ کلیک در روند موفقیت و پیشرفت یک وب‌سایت نقش اساسی را ایفا می‌کند، به همین دلیل در محاسبه کردن نرخ کلیک باید روش درست را انتخاب کرد. بنابراین با در نظر گرفتن تعداد دفعاتی که هر کاربر بر روی سایت شما کلیک می‌کند و تقسیم آن به تعداد نمایش impression می‌توانید به راحتی نرخ کلیک وب‌سایت تان را به دست آورید. impression به معنی تعداد نمایش محتوای و سایت شما در نتایج جستجو می‌باشد.

نرخ کلیک چه نقشی را در سئو سایت ایفا می‌کند

‌اگر شما یک محصول و محتوا را در سایتتان بارگزاری کرده باشید و در موتورهای جستجو این محصولات و محتواها به کاربران به صورت متعددد نشان داده شوند، اما کسی اقدام به کلیک کردن بر روی آن نکند در واقع شما هیچ کاری را صورت نداده‌اید و محصولات شما ناشناخته خواهند ماند و کسی از آنها اطلاعاتی را در دست نخواهد داشت.

 در اینجا هر چقدر هم که در سئو سایت موفق بوده باشید اما به دلیل درصد ضعیف نرخ کلیک از کاربران تلاش‌تان بی ثمر خواهد ماند. تمام تلاش و زحمتی که در وب‌سایت خود می‌کشید، در گرو نرخ کلیک می‌باشد از این طریق است که می توانید بازگشت سرمایه مناسب و خوبی را تجربه کنید.

یادتان باشد که محتوایی که در وب‌سایت‌تان تولید و ارائه می‌کنید باید از دید مخاطب و کاربر جذاب و کاربردی باشد تا آنها نیز متقاعد شوند و بر روی سایت شما کلیک کنند. گوگل بارها اعلام کرده است سایت‌هایی که از دید مخاطبان و کاربران جذاب و محبوب باشند را با ارزش می‌داند و این گونه وب‌سایت‌ها از نگاه گوگل از اولویت‌های بالایی برای نمایش در نتایج جستجو برخوردار هستند.

هر چقدر که تعداد کلیک بر روی محتوای وب‌سایت شما بیشتر باشد از نظر گوگل این گونه وب‌سایت‌ها از رتبه بالایی در نتایج جستجو برخوردار خواهند بود. اما این نکته یادتان باشد که از دید گوگل تمام نگاه‌ها مختص به نرخ کلیک نیست زیرا نحوه سئو و بهینه‌سازی محتوای ارزشمند نیز مهم تلقی می‌شود و توجه به CTR در کنار محتوای ارزشمند می‌تواند برای شما نتیجه قطعی را رقم بزند.

نرخ کلیک را چگونه افزایش دهیم

برای بالا بردن CTR سایتتان کافیست که به نکاتی که در ادامه برسی آنها می‌پردازیم خوب توجه کنید و آنها را به صورت دقیقی پیاده‌سازی کنید تا کاربران دست از سر شما برندارند:

۱_ از نشانه‌گذاری‌های استاندارد در وب‌سایت‌تان استفاده کنید

شما می‌توانید با انجام یک سری از کارها از جمله قرار دادن عکس کوچک به عنوان ویدیو، قرار دادن چند ستاره‌ برای امتیازدهی و موارد دیگر برای دانستن نظرات کاربرانتان استفاده کنید.

۲_ نوشتن عنوان جذاب و ارزشمند

عنوانی که در متن‌ها از آن استفاده می‌کنید باید حس کنجکاوی و جذب شدن را در کاربر به وجود بیاورد و او را در خواندن مطالب میخکوب کند.

۳_ استفاده از توضیحات متا ارزشمند

شما زمانی که از توضیحات متا دسکریپشن با کلمات کوتاه و جذاب استفاده می‌کنید باعث جلب توجه و سرزدن کاربر به وب‌سایت‌تان خواهد شد که نشان از ضرورت استفاده درست از این کلمات در توضیحات متا دارد.

گوگل با استفاده از الگوریتم rankbrain جایگاه هر وب‌سایت را در نتایج جستجو مشخص می‌کند. نحوه امتیازدهی الگوریتم rankbrain به این شکل است که هرچقدر نرخ کلیک شما بالا باشد به همان میزان رتبه سایت‌ها شما در میان دیگر وب‌سایت‌های مرتبط با حوزه‌ی کاریتان ارتقاء خواهد یافت.

عوامل مهم کاهش دهنده نرخ کلیک

یک سری عوامل نیز وجود دارند که باعث کاهش CTR وب‌سایت می‌شوند، این عوامل شامل:

۱_ استفاده کردن از آدرس‌های نامرتبط با صفحات سایت

 در برخی از وب‌سایت‌ها این مورد نمایش داده می‌شود، به این صورت هنگامی که شما بر روی عبارتی که مورد نظرتان است کلیک می‌کنید شما را به موضوع بی ربط و یا با صفحه‌ای که ارتباط با موضوع مورد نظر شما ندارد هدایت می‌‌کند که این عامل در کاهش نرخ کلیک بسیار مهم است.

۲_ استفاده کردن از کلمات کلیدی زیاد و عناوین تکراری

استفاده کردن زیاد از کلمات کلیدی برای گوگل به معنای حرف اضافه محسوب می‌شود و علی‌رغم اینکه آنها را به عنوان کلمه کلیدی حساب نمی‌کند، بلکه نتیجه معکوس را برایتان رقم خواهد زد و از امتیاز منفی برخوردار خواهید شد.

۳_ زمانی که شما از توضیحات نامفهوم و بی ‌ربط در کلمه متا استفاده کنید

زمانی که شما در توضیحات متا از کلمات کوتاه و غیر قابل فهم استفاده کنید، گوگل بر اساس نداشتن کیفیت و اصول لازم وب‌سایت شما را در نتایج جستجو به کاربران نشان نخواهد داد، به دلیل اینکه کاربران هیچگونه کلیک بر روی آن کلمات نخواهند داشت در نتیجه نرخ کلیک شما کاهش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

نرخ کلیک بالا و مفید نقش بسیار زیادی در موفقیت و برندینگ شدن یک وب‌سایت ایفا خواهد کرد. افزایش نرخ کلیک یک روش موثر و ارزشمند برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل در نظر گرفته می‌شود زیرا هر چقدر که وب‌سایت از کلیک بالایی برخوردار باشد با ترافیک بالاتری روبرو خواهد شد. با رعایت کردن نکات مربوط به بهینه‌سازی و سئو محتوای مفید نرخ CTR سایتتان را بالا ببرید و از میزان بازدید زیاد کاربران لذت ببرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.