نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت

نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت

علم روانشناسی را باید یکی از عوامل کاربردی در ساخت سایت محسوب کرد که از اهمیت بالایی در این حوزه برخوردار است. جنبه‌های بصری و ظاهری یک سایت می‌تواند در جذب کاربران تاثیرات زیادی داشته باشد، برای اینکه بتوانید یک وب‌سایت را با ظاهر مناسب و معقولی طراحی کنید باید از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت استفاده کنید.

زمانی که از علوم روانشناسی ساده در سایت استفاده شود، اعتماد کاربران به شما افزایش خواهد یافت، در واقع برای اینکه بتوانید به خوبی نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت را پیاده سازی کنید، باید از یک سری موارد نظیر سربرگ‌ها و رنگ‌های سازمانی، طراحی صفحات تماس با ما با قرار دادن اطلاعات دقیق شرکت، قرار دادن لگوی مناسب، دسترسی آسان به تمامی صفحات وب‌سایت و موارد دیگری استفاده کنید و با استفاده از قواعد روانشناسی، کاربران زیادی را به وب‌سایتتان بکشانید.

چرا نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است؟

وقتی که شما بتوانید اصول روانشناسی را به درستی در وب‌سایتتان رعایت کنید، شاهد تاثیرات مثبت زیادی خواهید بود و سایت شما بازده بهتری را از خود ارائه خواهد داد. داشتن اطلاعات لازم در چگونگی استفاده از روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند کاربران زیادی را جذب شما بکند. همچنین شناسایی علایق و نیاز کاربران و مشخص کردن مسیر دیداری بازدید‌ کنندگان وب‌سایت از موارد مهمی هستند که می‌توانند رتبه و جایگاه یک سایت را ارتقاء دهند.

در واقع زمانی که شما نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت را به خوبی اجرا کنید سبب می‌شود تا هم مشارکت کاربران در سایت بالا رفته و نرخ تبدیل سایت افزایش یابد.

معرفی ۵ مورد از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت

انجام تمامی اصول روانشناسی در طراحی سایت به شما کمک می‌کند تا کاربران زیادتری را جذب کرده و با تعامل هدفمندی که با آنها برقرار می‌کنید، میزان فروش خود را افزایش داده و بازاریابی موفق‌تری را تجربه کنید. در ادامه به بررسی ۵ مورد از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت که در کسب‌وکار شما تاثیرات شگرفی را ایجاد می‌کند، اشاره می‌کنیم:

1- اهمیت برندینگ

یکی از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت که کاربرد زیادی هم دارد، برندینگ می‌باشد؛ ولی متاسفانه این موضوع در خیلی از وب‌سایت مورد توجه قرار نمی‌گیرد و افراد به برندینگ اهمیت زیادی نمی‌دهند. لگوی شرکت شما باید در جاهای متفاوتی در وب‌سایت به کاربران نمایش داده شود که این کار باعث می‌شود تا برند کسب‌وکار شما همیشه در یاد کاربران و بازدید کنندگان سایت شما باقی بماند.

استفاده کردن از رنگ لگوی مناسب از دیگر نکاتی است که باید در برندینگ به خوبی رعایت شود و باید به صورت جزئی در لینک‌ها و رنگ آیکون‌های وب‌سایت از آن استفاده شود. توجه داشته باشید که هر چقدر کاربران و مشتریان شما نام لگو و برندتان را بیشتر به خاطر بسپارند، در صورت لزوم و زمانی که قصد خرید محصول و کالای مرتبطی را دارند، به سراغ شما می‌آیند.

2- روانشناسی رنگ‌ها یکی دیگر از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت است

از دیگر نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت که از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده کردن از رنگ مناسب در ساخت سایت است. زیرا زمانی که یک سایت بتوانند از رنگ‌های مناسب و جذاب استفاده کند، احساسات زیادی را به کاربران وب سایت انتقال دهد.

به عنوان مثال اگر شما از رنگ زرد در وب سایتتان استفاده کنید این موضوع اضطراب را در کاربران کاهش خواهد داد و باعث می‌شود تا توجه افراد جلب شود، استفاده از رنگ سبز حس آرامش را به کاربران انتقال می‌داد و استفاده کردن از رنگ قرمز سبب می‌شود تا به افراد انرژی انتقال داده و حس فوریت و ضرورت را در کاربران بالا می‌برد تا اقدام به عمل مورد نظر کنند.

3- جلب کردن اعتماد در کاربران سایت

امروزه با وجود تعداد زیادی از وب‌سایت‌هایی که در بستر اینترنت فعالیت دارند، تجربه کاربران نیز از بازدید این سایت‌ها بالا رفته است و اگر سایتی نتوانند به خوبی اعتماد را در کاربر ایجاد کند، کاربران هیچ گونه اقدامی را این وب‌سایت انجام نخواهند داد و امکان خارج شدن کاربران از آن وجود دارد. موارد مهمی که یک شرکت و سازمان باید توجه زیادی به آن داشته باشد تا بتواند حس اعتماد را در کاربران بالا ببرد عبارتند از:

  • استفاده کردن از آدرس و اطلاعات تماس به همراه افتخارت و گواهینامه‌های مورد نیاز تا از این طریق کاربران را بتواند جلب کند.
  • استفاده کردن از لگوی و رنگ سازمانی مناسب.
  • قرار دادن تیترهای مناسب و با کیفیتی که هدف هر صفحه را بتوانند به خوبی بازگو کند‌.

4- محتوای سایت باید مفید و با ارزش باشد

استفاده کردن از محتوای با کیفیت هم می‌تواند رتبه و جایگاه یک سایت را تثبیت کند. توجه به اینکه محتوای با کیفیت برای کاربران و مخاطبان سایت ارزش آفرینی می‌کند حس اعتماد را به آنها انتقال خواهد داد و شما را به عنوان یک مرجع مهم در حوزه کاریتان می‌شناسند.

زمانی که شما از محتواهای با کیفیت و مفید در سایت خودتان استفاده کنید کاربران بعد از وارد شدن به سایت شما با محتوا درگیر می‌شوند و دوست دارند تا اطلاعات زیادی را از آن به دست آورند و به تمامی بخش‌های وب‌سایت شما سر می‌زنند که باعث می‌شود تا مدت زمان زیادی در سایت شما حضور داشته باشند و رضایت کافی از سایت خواهند داشت، این عوامل به بالا رفتن نرخ کلید وب‌سایت شما می‌انجامد. توجه داشته باشید ترافیک بالای کاربران رتبه و جایگاه سایت را افزایش خواهد داد و سبب می‌شود تا درآمد‌زایی چند برابری را تجربه کنید. 

5- تقویت کردن مفاهیم سایت با استفاده از تصاویر

تصاویر که برای سایت استفاده می‌کنید باید به برند شما اشاره داشته باشد و چند معیار در آن در نظر گرفته شده باشد زیرا عکس مناسب از نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت محسوب می‌شود.

مثلا زمانی که شما قرار است یک سیستم گرمایشی یا سرمایشی را تبلیغ کنید، می‌توانید از یک عکس که نشان دهند قدرت سرما و گرمای دستگاه مورد نظر باشد استفاده می‌کنید در صورتی که بهترین روش این است که شما عکس یک فرد را نیز در کنار این سیستم قرار دهید تا با واکنشی که انجام می‌دهد قدرت دستگاه شما را به خوبی به کاربران انتقال دهد و باعث جذب آنها شود. استفاده کردن از انسان در کنار تصاویر می‌تواند حس اعتماد زیادتر را به کاربران انتقال دهد.

سخن پایانی

رعایت نکات مهم روانشناسی در طراحی سایت می‌تواند سایت شما را از دید مخاطبان یک مرجع جذاب و مفید قلمداد کند. با رعایت کردن این موارد شما می‌توانید بهترین نتیجه را از تجارت اینترنتی خود به دست آورید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.