هاست اشتراکی (Shared hosting) چیست؟ 👈 آشنایی با 5 مزایای این فضای میزبانی

هاست اشتراکی (Shared hosting) چیست؟ 👈 آشنایی با 5 مزایای این فضای میزبانی

تهیه یک هاست را باید از اولین کارهایی محسوب کرد که قبل از راه‌اندازی یک وب‌سایت باید انجام داد و انتخاب درست آن‌ از اهمیت زیادی برخوردار است. ولی باید از این موضوع مطلع باشید که کدام نوع از هاست‌ها به درد شما می‌خورند و از کدام هاست استفاده کنید که برای شما به صرفه و بهتر باشد. یکی از هاست‌های پرکاربردی که امروز تعداد بسیار زیادی از وب‌سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند هاست اشتراکی است که با توجه به مزایا و ویژگی‌هایی که دارد برای استفاده سایت‌هایی که از ترافیک معمولی برخوردار هستند انتخاب مناسبی می‌باشد.

هاست اشتراکی (Shared hosting) به یک نوع از میزبانی وب گفته می‌شود که در آن یک سرور فیزیکی می‌تواند به خوبی میزبان چندین وب‌سایت بود و منابع و داده‌های آنها را در خود نگهداری کند. تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها هستند که از این نوع هاست استفاده می‌کنند و این موضوع به این دلیل است که هزینه هاست اشتراکی نسبت به دیگر هاست‌ها موجود کمتر است و جوابگوی تعداد زیادی از وب‌سایت‌هایی که در اینترنت فعالیت دارند می‌باشد.

اهمیت هاست اشتراکی

 هر سرور اشتراکی این قابلیت را دارد تا از تعداد زیادی وب‌سایت میزبانی کند و به تمامی این وب‌سایت‌ها خدمات و امکاناتی را که دارد ارائه دهد. با توجه به اینکه هزینه نگهداری این نوع از هاست‌ها در میان کاربران زیادی تقسیم خواهد شد هاست اشتراکی را باید مقرون به صرفه ترین نوع هاستی دانست که برای طراحی سایت از آن استفاده می‌شود.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر شما یک وب سایتی دارید که از حجم بالایی داده و اطلاعات برخوردرا است و ترافیک بالایی دارد، استفاده کردن از هاست‌های اشتراکی گزینه مناسبی برای سایت شما نخواهد بود، زیرا هاست اشتراکی برای آن دسته از وب‌سایت‌هایی طراحی شده است که از ترافیک و حجم اطلاعات معمولی برخوردار هستند.

هاست‌های اشتراکی دارای چه مزایایی است

در ادامه این مقاله مزایایی که Shared hosting دارد را برای شما شرح خواهیم داد:

۱_ انعطاف پذیر بالا

تمامی وب‌سایت هایی که فعالیت‌های خودشان را تازه در اینترنت شروع کرده‌اند، می‌تواند برای میزبانی داده‌های از هاست اشتراکی استفاده کنند.‌با توجه به اینکه بروزرسانی امکانات در این نوع از هاست به راحتی انجام می‌شود گزینه مناسبی برای شروع فعالیت ‌ای یک وب‌سایت محسوب می‌شود.

۲_ امکان میزبانی چندین دامنه با استفاد از هاست اشتراکی

شما می‌توانید با استفاده از هاست اشتراکی دامنه‌های مختلفی را خریداری کرده و با متصل کردن این دامنه‌ها به هاست اشتراکی از این دامنه‌ها برای انجام کارهای متعددی مانند انواع کسب کار، را اندازی وبلاگ و کارهای دیگر استفاده کنید. اگر قصد دارید تا از تعداد دامنه‌های متعددی استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از هاست اشتراکی می‌باشد.

۳_ راه‌اندازی وب‌سایت‌های پویا

وب‌سایت‌های پویا به سایت‌هایی گفته می‌شود که با توجه به ویژگی‌های پروفایل شخصی متفاوت دیده خواهند شد، این گونه وب‌سایت‌ها که ساختار این چنینی دارند به سایت‌های پویا معروف هستند مانند سیستم های مدیریت محتوای جوملا، وردپرس، شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک از یک ساختار پویا تشکیل شده‌اند. زبان برنامه نویسی که در وب سایت‌های پویا مورد استفاده قرار می‌گیرد زبان‌هایی همچون (php و python) هستند. زمانی که شما از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید این امکان را دارید تا از تمامی این قابلیت‌ها استفاده کنید.

۴_ هاست اشتراکی مقرون به صرفه است

با توجه به اینکه هزینه این نوع از سرورها در میان تعداد زیادی از کاربران تقسیم می‌شود، هزینه استفاده کردن از آن پایین‌تر از دیگر هاست‌ها می‌باشد.

۵_ هاست‌های اشتراکی به صورت حرفه‌ای اداره می‌شوند

یکی دیگر از مزایای مهمی که در هاست‌های اشتراکی می‌توان مشاهده کرد، این نوع از هاست‌ها نیاز به نگهداری کمتری خواهند داشت و شرکت‌های هاستینگی که این گونه از هاست را به کاربران ارائه می‌دهند از آنها به خوبی نگهداری می‌کنند و شما در این باره هیچ مسئولیتی ندارید. وب‌سایت‌هایی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند، می‌تواند از پشتیبانی که شرکت‌های هاستینگ برای این نوع از هاست‌ها در نظر گرفته‌اند به خوبی استفاده کنند، این خدمات شامل به روزرسانی نرم‌افزار و سخت‌افزار، جلوگیری از حملات خطرناک هکرها و آپدیت کردن به موقع می‌باشد.

۶_ مدیریت کردن هاست‌های اشتراکی راحت است

زمانی که شما از یک شرکت هاستینگ اقدام به تهیه کردن یک هاست اشتراکی می‌کنید، این شرکت‌ها برای اینکه شما بتوانید هاست خودتان را به راحتی مدیریت کنید، یک کنترل پنل را در اختیار شما قرار خواهند داد که از یک کاربری ساده‌‌ای برخوردار است و شما می‌توانید تمامی کارهای مربوط به مدیریت و نظارت کردن عملکرد هاست را از این طریق انجام دهید.

هاست اشتراکی دارای چه معایبی است

همان گونه که هاست اشتراکی از مزایایی برخوردار است دارای یک سری معایب نیز می‌باشد که ما در ادامه به برسی آنها خواهیم پرداخت:

۱_ کم شدن بازدهی وب‌سایت در زمان کارکرد زیاد دیگر کاربران

با توجه به اینکه کاربران زیادی از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند اگر آنها در مواقعی به سرور فشار زیادی را وارد کند در عملکرد وب‌سایت شما اختلال ایجاد خواهد کرد و این موضوع سبب خواهد شد تا وب‌سایت شما با کاهش عملکرد همراه شود.

۲_ دارای محدودیت در شخصی سازی

به دلیل اینکه هاست‌های اشتراکی بین چندین کاربر تقسیم می‌شوند امکان شخصی سازی کردن آن‌ها وجود ندارد و با توجه به نیازهایی که در سایتتان دارید این امکان برای شما فراهم نخواهد بود تا تغییراتی را دراین نوع از هاست ایجاد کنید.

۳_ کم بودن سرعت لود

با توجه به اینکه هاست‌های اشتراکی به سایت‌های زیادی خدمات ارائه می‌دهند، این احتمال وجود دارد که سرعت لود سایت در این هاست‌ها کاهش یابد. سرعت لود وب‌سایت به آن زمانی گفته می‌شود که طول می‌کشد تا بعد از درخواست کاربر صفحات وب‌سایت برای او به نمایش در آید که از اهمیت زیادی در جایگاه و قرار گرفتن در نتایج بالای جستجوی برای هر وب‌سایتی برخوردار است.

۴_ امکان هک شدن وب‌سایت

استفاده کردن از هاست اشتراکی خطراتی برای امنیت وب‌سایت شما به همراه دارد زیرا شما هیچ زمانی قادر نیستید حدس بزنید در مواقعی که شما از سرور استفاده می‌کنید همزمان با شما کدام وب‌سایت نیز از آن سرور استفاده می‌کند. زمانی که یک هکر بتواند با استفاده از یک وب‌سایت به سرور راه پیدا کند این احتمال وجود خواهد داشت تا خطراتی برای دیگر سایت‌هایی که بر روی هاست اشتراکی سوار هستند را به وجود آورد.

سخن پایانی

در Shared hosting هر وب‌سایتی می‌تواند بخشی از یک سرور را در اختیار داشته باشد و از فضا برای میزبانی اطلاعات و داده‌هایش استفاده کند. تمامی کاربرانی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند این امکان را دارند تا به راحتی به ترافیک ماهانه، فضای دیسک، بانک اطلاعاتی، حساب‌های ftp و حساب‌ ایمیل که هاست اشتراکی به آنها ارائه می‌دهد دسترسی داشته باشند و از تمامی افزودنی‌هایی که این هاست ارائه می‌دهد می‌توانند به راحتی استفاده کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.