هدایت کاربر در وب سایت | 7 راهکار تاثیرگذار و هدفمند

هدایت کاربر در وب سایت | 7 راهکار تاثیرگذار و هدفمند

هدایت کاربر در وب سایت یکی از اصول مهم است که در زمان طراحی و راه‌اندازی سایت باید به آن توجه کرد. این موضوع سبب می‌شود تا یک نقشه راهنمایی برای تمامی صفحات وب‌سایت در نظر گرفته شود و کاربران و مخاطبان سایت بتوانند به راحتی به تمامی بخش‌های سایت دسترسی داشته باشند.

زمانی که سیستم ناوبری در یک سایت با موفقیت پیاده سازی شود، کاربران احساس خوبی را تجربه خواهند کرد و در رشد و توسعه وب‌سایت نقش اساسی را ایفا خواهد کرد. در زمان طراحی سایت باید این سوال را از خود داشته باشید که تمایل دارید کاربران و مشتریانتان چه تجربه و خاطر‌ای را در سایت شما داشته باشند؟ بعد از اینکه به یک نتیجه نهایی رسیدید، می‌توانید با استفاده از اطلاعات به دست آمد سیستم ناوبری وب‌سایت خودتان را طراحی کنید.

اهمیت هدایت کاربر در وب سایت

تصور کنید که در یک روز تعطیل با خانواده یا دوستانتان به یک مکان طبیعی مانند جنگل و یا کوه رفته‌اید و آدرس و مسیرهای آنجا به را خوبی نمی‌شناسید، اگر شما در طول سفر دچار اشتباه شده و از مسیر اصلی منحرف شوید، چه وضعیتی را تجربه خواهید کرد و با چه دردسرسی مواجعه خواهید شد؟ وقتی که مسیر یاب، نقشه و یا جی پی اسی در اختیار داشته باشید در هر کجایی که از مسیر اصلی منحرف گردید باز می‌توانید با استفاده از این ابزار راه خود را پیدا کردن و به مسیر اصلی بازگرید.

در وب‌سایت نیز با چنین موضوعی مواجعه هستیم و اگر یک سایت از سیستم ناوبری خوبی برخوردار نباشد نمی‌تواند کاربران را به درستی به بخش‌های مختلف سایت هدایت کند، ولی اگر یک وب‌سایت از سیستم ناوبری خوبی برخوردار باشد اگر یک کاربر برای اولین بار وارد آن شود به خوبی می‌تواند به صفحات مختلف سر زده و مطالب مورد نظرش را مطالعه کند. این روند باعث می‌شود تا کاربر مدت زمان زیادی را در وب‌سایت بگذارند و از بودن در سایت لذت ببرد، این امر به پیشرفت کسب کار و تجارت شما ختم خواهد شد.

مهم‌ترین راهکارها برای هدایت کاربر در وب‌سایت

در ادامه به برسی راهکارهایی تاثیرگذار برای هدایت کاربر در وب سایت اشاره خواهیم کرد:

1- استفاده کردن از گوگل مپ در وب‌سایت

زمانی که شما از گوگل مپ در وب‌سایتان استفاده می‌کنید، یک راهنمای موثر را در سایت در اختیار دارید و این امکان وجود خواهد داشت که کاربران بتوانند در هر قسمت از سایت که باشند به راحتی نیازهای خود را برطرف سازند و به تمامی بخش‌های دسترسی داشته باشند.

2- امکان دسترسی آسان به تمامی محتواها

وقتی که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌شود باید تمامی صفحات آن به یکدیگر دسترسی داشته باشند و کاربران در هر صفحه ای که باشند بتوانند به راحتی به صفحه اصلی راه پیدا کنند، ساختار سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و به گونه‌ای باید پیاده سازی شود که کاربران قادر باشند با انجام چند کلیک ساده هر آنچه را که در وب‌سایت نیاز دارند در کمترین زمان در اختیار داشته باشند.

3- ایجاد کردن مسیرهای مختلف در وب‌سایت

برای اینکه کاربران به راحتی بتوانند از مسیرهای متعددی به امکانات وب‌سایت دسترسی داشته باشند، باید از منوهای کرکره‌ای استفاده شود زیرا این گونه منوها سبب می‌شود تا کاربران قادر باشند بدون ایجاد فضای اضافه مسیرهای زیادی برای استفاده از امکانات سایت در اختیار داشته باشند، این عامل یکی از راهکارهای مهم برای هدایت کاربر در وب سایت به شمار می‌رود.

4- به کارگیری لینک‌های متنی

درست است که استفاده کردن از تصاویر گرافیکی در وب‌سایت از اهمیت بالایی برخوردار است، ولی اگر بخواهید از لینک‌ها به شکل درستی استفاده کنید بهترین کار استفاده کردن از لینک‌های متنی است، با توجه به آمار کاربران بر روی لینک‌های متنی بیشتر کلیک خواهند کرد و اثر گذاری بیشتری بر روی رفتار کاربران دارد و جزوء ترفندهای مهم هدایت کاربر در وب سایت قلمداد می‌شود.

اگر قصد داشتید که از لینک‌های تصویری استفاده کنید، حتما استفاده از تگ ALT را فراموش نکنید، زیرا زمانی که شما از این تگ استفاده می‌کنید تمامی کاربران و مخاطبان وب‌سایت شما قادر خواهند بود تا مسیر مورد نظرشان را به راحتی پیدا کرده و از امکانانت و خدمات وب‌سایت به خوبی استفاده کنند.

5- توجه به متمرکز بودن اطلاعات در وب‌سایت

یک وب‌سایت حرفه‌ای و مناسب داری یک ساختار مشخص و منظمی است و تمامی اطلاعات و داده‌های آن به گونه دسته بندی شده که کاربران در زمان ورود به سایت با مشکل و سردرگمی مواجعه نشوند، کاربران با ورود به اینگونه سایت‌ها رضایت بالایی خواهند داشت که به بالا رفتن ترافیک وب‌سایت می‌انجامد.

6- استفاده نکردن از فریم‌ها در وب سایت

برخی از کاربران برای جستجو در اینترنت از مرورگرهایی استفاده می‌کنند که از فریم‌ها پشتیبانی نمی‌کنند، اگر شما در سایتتان از فریم استفاده کنید سبب می‌شود تا کاربران در زمان استفاده از امکانات و خدمات دچار سردرگمی شوند و اقدام به ترک کردن سایت شما کنند.

اگر بنا به دلایلی مجبور به استفاده از فریم شدید، باید برای آن دسته از کاربرانی که مرورگرشان از این قابیلت پشتیبانی نمی‌کند چاره‌ای اندیشیده تا سایت شما با کاهش نرخ کلیک همراه نشود.

7- استفاده کردن از لینک‌های دقیق در وب‌سایت

یک وب‌سایت مفید و با ارزش باید از یک موتور جستجوی قوی و با کیفیت استفاده کند تا زمانی که کاربران نیاز داشتند یک مطلب و محتوا را در سایت جستجو کنند، به راحتی امکان دسترسی به آن را داشته باشند. ولی داشتن لینک‌های قوی در سایت به مراتب اهمیت زیادتر دارد، زیرا زمانی که وب‌سایت شما از لینک‌های مناسبی استفاده می‌کند هم نیاز کاربران را در پیدا کردن هر آنچه که نیاز دارند برآورده خواهد ساخت و هم یک تجربه کابری خوب و ارزشمند را برای مخاطبان سایت رقم خواهد زد.

سخن پایانی

بسیاری از عوامل باید دست به دست هم دهند تا یک وب‌سایت با موفقیت زیادی همراه شود، ولی یکی از مواردی که برای هر سایتی از اولویت بالایی برخوردار است اهمیت هدایت کاربر در وب سایت است. کاربران دوست دارند تا در زمان وارد شدن به یک سایت اینترنتی بتوانند به راحتی به تمامی قسمت‌های آن دسترسی داشته باشند و نیاز های خود را برآورده سازند. اگر یک وب‌سایت داری ناوبری و رابطه کاربری خوبی باشد، هم در جذب کاربران و بالا بردن ترافیک سایت موفق خواهد بود و هم درآمد و سود آوری بالایی را تجربه خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.