هرم معکوس (inverted pyramid) چیست؟ آشنایی با روش اولویت‌بندی انتشار مطالب

هرم معکوس (inverted pyramid) چیست؟ آشنایی با روش اولویت‌بندی انتشار مطالب

هرم معکوس روشی است که در آن هر چقدر که از ابتدای مطلب به انتهای آن نزدیک می‌شویم از ارزش و اهمیت آن کاسته خواهد شد، ولی این پروسه به این معنی نیست که مطالبی که در انتهای یک صفحه و مقاله وجود دارند از ارزش کمی برخوردار هستند بلکه با جمع آوری اطلاعات و مشخصات پس زمینه، قرار دادن اطلاعات مهم و با ارزش در ابتدای هر صفحه قرار خواهد گرفت و هر پاراگرافی مربوط به موضوع اصلی خواهد بود، با پیاده سازی این روش از ابتدای پارگراف مقاله تا انتهای آن از ارزش مطلب مورد نظر کاسته خواهد شد.

در هر مقاله و مطلب هر پاراگرافی دارای یک ساختار مشخص است که یک تیتر اصلی در این ساختار وجود دارد و تمامی مطالب و محتوایی که در آن پارگراف وجود دارد حول مطلب اصلی آن تیتر هستند. هرم معکوس یک متد اطلاع رسانی است که خبرگزاری‌های آنلاین از آن استفاده می‌کنند تا با استفاده از این روش بتوانند مخاطبان خودشان را حفظ کنند.

چرا هرم معکوس مهم است

زمانی که یک فرد به صورت آنلاین یک مطلب و یا مقاله را مطالعه می‌کند دوست دارد اطلاعات مهم و مفید مد نظرش را در اول صفحه پیدا کند و اطلاعاتی را که تمایلی به خواندن آنها ندارد در کمترین زمان و با سرعت زیادی مطالعه کند، در واقع دقت توجه افراد زمانی که مشغول به خواندن چیزی هستند از بالای صفحه نسبت به پایین صفحه بیشتر است.

افرادی که یک مطلب را می‌خوانند به مطالبی که در ابتدای صفحه وجود دارد بیشتر اهمیت می‌دهند نسبت به مطالبی که در انتهای صفحه وجود دارد، این موضوع نشانگر این خواهد بود ساختار و فناوری که در خبررسانی آنلاین وجود دارد دچار تغییرات زیادی شده است و از یک اثر بخشی زیادتر نسبت به مقاله‌های فیزیکی و چاپی برخوردار است.

از عوامل مهم در انتخاب سبک‌های خبری باید به نوع رسانه، نوع خبر، بخش‌های خبری، مخاطبان و تعداد دفعات انتشار اشاره کرد. در ارتباطات و فرهنگ روزنامه‌نگاری سبکی وجود دارد به نام هرم معکوس (Inverted Pyramid)، در این روش مهم‌ترین اطلاعات را به صورت یک فیلد در می‌آورند و سپس کاربر هر چقدر که به انتهای خبر نزدیک می‌شود از ارزش آن خبر کم خواهد شد. این روش از روزنامه‌نگاری اثربخشی زیادی را در سبک آنلاین به وجود آورده است.

هرم معکوس در سئو داری چه اهمیتی است

با توجه به اینکه از هرم معکوس در خبرگزاری های آنلاین استفاده می‌شود، از دیگر مزیت استفاده از این متد می‌توان به استفاده آن در سئو سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو اشاره کرد. این امر باعث خواهد شد تا گوگل نسبت به مطالب و محتوایی که کاربران را به خود جلب می‌کند واکنش نشان دهد و رتبه بالایی را برای این محتواها در نظر بگیرد.

توجه داشته باشد که اگر به گونه‌ای مطلب شما تنظیم شود که کاربران و مخاطبان شما موضوع اصلی را دریافت کنند اما از ادامه مطالعه و خواندن مطلب مورد نظر منصرف شوند، این عامل سبب خواهد شد تا بار ترافیکی وب‌سایت شما کم شود. این موضوع توسط موتورهای جستجو به سرعت مورد برسی قرار خواهد گرفت که می‌تواند امتیازات منفی را برای سایت و کسب کار اینترنتی شما به همراه داشته باشد.

در بازاریابی آنلاین هرم معکوس چه اهمیتی دارد

 اکثریت کسانی که در رسانه چاپی مشغول به فعالیت هستند، برای انتشار خبرها و اطلاعات از هرم معکوس استفاده می‌کنند. در این روش نقاط اصلی محتوای مورد نظرخلاصه خواهد شد و کم کم جزئیات در مورد رویداد و داستان در ادامه مطلب قرار خواهد گرفت. در بازاریابی محتوایی شما مشاهده خواهید کرد که inverted pyramid در پست‌های خبر، وبلاگ و انتشارات به خوبی استفاده می‌شود.

هرم معکوس روشی عالی و مفید است برای برنامه‌ریزی کلی محتوای مورد نظر، شما با استفاده از این روش این امکان را دارید تا استراتژی محتوایی با طرح‌ها و ایده‌های بزرگی را با افراد و دوستانتان به اشتراک گذاشته و آنها را گسترش دهید و کم کم می‌توانید از عناصر دقیق‌ و جزئی‌تری برای مخاطبانتان استفاده کنید.

زمانی که شما از هرم معکوس در بازاریابی آنلاین استفاده می‌کنید، می‌توانید مطالب مهم و با ارزش را در کمترین زمان ممکن در دسترس کاربران قرار دهید و کاربران را متوجه کنید که محتوایی که در متن شما وجود دارد برای آنها مفید بوده، در واقع آنها این محتوا را خواهند دید و با قرار دادن تمامی اطلاعات لازم در متن محتوا کاربران را ترغیب خواهید کرد که تا انتهای متن مطلب شما را بخوانند و آن را به اتمام برسانند.

اهمیت هرم معکوس برای متن‌های آنلاین

یکی از مهم‌ترین و کارآمد‌ترین متدهایی که امروزه برای خبرگزاری‌های آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرم معکوس (inverted pyramid) نام دارد، این استراتژی سبب خواهد شد تا کاربران و مخاطبان وب‌سایت‌ها کاهش پیدا نکنند. در سبک هرم معکوس به گونه‌ای خبرها قرار خواهد گرفت که در ابتدا خبر از مطالب با ارزش و از اهمیت بالا استفاده می‌شود و در انتهای آن از مطالب کم اهمیت‌تری استفاده خواهد شد. با توجه به این موضوع مخاطبان خبرگذاری‌های آنلاین کم نشده و با استفاده از متد هرم معکوس به مطالب اصلی پرداخته خواهد شد.

روزنامه‌نگاران با استفاده از این هرم این امکان را خواهند داشت تا خبرهای خودشان را همان طوری که تمایل دارند تنظیم کنند و بعد به صورت یکپارچه این خبرها را در خبرگزاری‌های آنلاین و یا روزنامه‌ها قرار دهند.

سخن پایانی

هرم معکوس را باید بهترین و کارآمدترین روشی محسوب کرد که توسط آن خبرها تنظیم می‌شوند، در inverted pyramid شروع خبرها حاوی جذابترین بخش آن خبر خواهد بود و در انتهای خبر شاهد خبرهایی با اهمیت کمتری هستیم که باعث خواهد شد تا خواننده خبر ترغیب شود تا انتها خبر را مطالعه کند و در هر بخشی از آن اطلاعات زیادتری را به دست خواهد آورد.

شما نیز برای مطالبی که در وب‌سایت خودتان قرار می‌دهید می‌توانید از این روش استفاده کنید و محتواهای خود را به گونه‌ای در سایت قرار دهید که مطالب و عنوانهای مهم و جذاب در ابتدای مقاله شما قرار داشته باشد تا مخاطبان و کاربران شما جذب آن شوند و تا انتها مطلب مورد نظر را بخوانند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.