هشتگ (hashtag) چیست؟

هشتگ (hashtag) چیست؟

 تقریبا تمامی کسانی که در فضای اینترنت و تکنولوژی مشغول به فعالیت هستند با اصطلاحات مهم و کاربردی در این فضا آشنا هستند که یکی از این اصطلاحات هشتک نامیده می شود. اما آیا کاربرد واقعی hashtag را می‌دانید و چگونگی کار کرده با آن را؟ برای فهمیدن معنی بهتری از آن یک مثال برای شما خواهیم زد.

فرض کنید یک شرکت خودروسازی معروف یک ماشین جدید تولید کرده است که خبرها و عکس‌های مرتبط با آن خودرو در شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر، اینستاگرام و تلگرام در حال انتشار است، خبرهای زیادی در این مورد وجود دارند که در حال انتشار هستند و اگر دقت کنید در زیر آن خبرها و تصاویر مربوط به خودرو علامت‌های مربع # قرار دارد مانند #خودرو # خودرو پیشرفته # و … و زمانی که شما بر روی این علامت‌های مربع کلیک می‌کنید پست‌هایی را که در آن # قرار دارد را مشاهده خواهید کرد و با باز شدن صفحه تمامی عکس‌هایی که از این خودرو وجود دارد را مشاهده خواهید کرد، به این نشان یا علامت‌ها # را هشتگ می‌گویند.

اهمیت هشتگ

هشتگ ابزاری است که شما توسط آن می‌توانید یه یک موضوع دسترسی داشته باشید و از آن برای شناسایی کردن پست‌های مرتبط استفاده می‌شود. کاربران این امکان را دارند تا با وارد کردن علامت# و سپس هر کلمه کلیدی را که دوست دارند وارد کنند و به تمامی پست‌های موجود در این hashtag دسترسی خواهند داشت و می‌توانند آنها را مشاهده کنند. در واقع هشتگ به برچسبی گفته می‌شود که از آن برای دسته‌بندی و اشتراک‌گذاری نظرات و پست‌ها در مورد یک مطلب خاص در سطح بین‌المللی استفاده می‌شود.

تاریخچه هشتگ

در سال 2007 بود که یکی از کارمندان سابق گوگل به نام کریس مسینا که موفق شد یک پست را با هشتگ barcamp# در توئیتر ارسال کند و اولین hashtag را به نام خودش به ثبت رسانید، طولی نکشید که در سال 2010 کلمه هشتگ در واژه‌نامه آکسفورد قرار گرفت و کم کم مردم با این علامت # جذاب آشنا شدند.

مهم‌ترین ابزارهای تحقیق کردن هشتگ

برای اینکه بتوانید محتوای مناسب و مفید را توسط hashtag به مخاطبانتان برسانید به ابزاری نیاز خواهید داشت، در ادامه به معرفی این ابزازها خواهیم پرداخت:

1- ritetag

با استفاده از این ابزار می‌توانید از عملکرد جاری هشتگ خودتان با خبر شوید ولی عیبی که این ابزار دارد این است که از زبان فارسی نمی‌تواند پشتیبانی کند. ritetag ابزار جستجوی هشتگ برای فیسبوک و توئیتر است.

2- socialmention

توسط این ابزار می‌تواتید اطلاعات آماری هشتگ و محبوبیت و قدرت آن را در دسترس داشته باشید و مشاهده کنید. این ابزار نیز از زبان فارسی نمی‌تواند پشتیبانی کند.

3- hashtagify .me

یک از ابزار های رایگان برای پیدا کردن هشتگ و برسی محبوبیت آن hashtagify .me است. این ابزار از تمامی ابزارهای جستجوی عملکرد مناسبتری را در پشتیبانی زبان فارسی دارد و اطلاعات آماری گوناگونی را در مورد hashtag مورد نظر در اختیارتان قرارخواهد داد.

چگونگی استفاده از هشتگ در پلتفرم‌های گوناگون

اگر نیاز داشتید تا از hashtag در پلتفرم‌های مختلفی استفاده کنید در ادامه با ما همراه باشید:

۱_ هشتگ در لینکدین

این رسانه‌ی اجتماعی یکی از جدیدترین و محبوبترین رسانه‌های اجتماعی است که از hashtag استفاده می‌کند، با توجه به نوع فعالیت لینکدین تعداد برچسبی که مناسب برای هر پست است 2 عدد است. با توجه به اینکه لینکدین یک شبکه اجتماعی تخصصی محسوب می‌شود نمیتوان از هر هشتگی در آن استفاده کرد.

۲_ هشتگ در پینترست

در پینترنست نمی‌توان برای پیدا کردن عکس مورد نظر از hashtag استفاده کرد و باید برای پیدا کردن محتوای مورد نظرتان از کلمات کلیدی استفاده کنید. هشتگ‌ها در پینترست فقط برای توضیح دادن هر پست مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد هشتگ‌هایی که در پینترست توصیه می‌شود از آنها استفاده کنید 3 عدد است.

۳_ هشتگ در فیسبوک

به دلیل اینکه اکثریت پروفایل کاربران فیسبوک در حالت خصوصی قرار دارد خیلی از هشتگ‌هایی را که در این رسانه‌ی اجتماعی قرار می‌دهند برای اکثر افراد قابل مشاهده نخواهد بود و فقط برای کسانی قابل نمایش است که اجازه دسترسی به پروفایل کاربر مورد نظر را دارند. در فیسبوک خوب است در هر پست از1 یا 2 هشتگ استفاده شود.

۴_ هشتگ در تامبلر

زمانی که در تامبلر یک پست را قرار می‌دهید در پایین کادر یک قسمت وجود دارد که شما می‌توانید تگ‌های مورد نظرتان را قرار دهید. تامبلر به صورت اتوماتیک hashtag را به تگ‌هایی که قرار داده‌اید اضافه خواهد کرد.

۵_ هشتگ در توئیتر

در توئیتر از هشتگ برای گفتگو درباره موضوعات گوناگونی استفاده می‌شود و اگر شما در توئیتر از یک پروفایل عمومی برخوردار باشید می‌توانید آن پست‌هایی را که در آنها از هشتگ استفاده کرده‌اید را در مدت زمان کوتاهی پیدا کنید. بر اساس آمار آن دسته از توییت‌هایی که از یک hashtag استفاده شده است بیشترین تامل را با کاربران برقرار کرده‌اند.

۶_ هشتگ در یوتیوب

در یوتیوب بیشترین استفاده‌ای که از هشتگ‌ها می‌شود در قسمت ویدیوها است. شما می‌توانید به نظراتی که در یوتیوب قرار می‌دهید هشتگ اضافه کنید و کاربران زمانی که بر روی این هشتگ‌ها کلیک کنند تعداد ویدیو را که مربوط به آن hashtag است را در اختیار داشته باشند، استفاده از هشتگ در یوتیوب هنوز رایج نشده است.

۷_ هشتگ در تلگرام

نوع هشتگ در نرم افزار تلگرام با رسانه‌های اجتماعی دیگر فرق دارد زیرا در تلگرام فقط می‌توانید برای دسته‌بندی محتواهای کانال‌ها از hashtag استفاده کنید. در تلگرام 2 فلش برای هشتگ‌ها مشخص می‌شود که از طریق آنها می‌توانید به هشتگ قبل یا بعد دسترسی داشته باشید.

۸_ هشتگ در اینستاگرام

دلیل استفاده هشتگ در اینستاگرام پیدا کردن کاربران و صفحات جدید همراه با محتوای تازه است که با استفاده از این قابلیت کاربران فعالیت زیادتری در این رسانه اجتماعی می‌تواند داشته باشند. تمامی تصاویر و فیلم‌هایی که در اینستاگرام از هشتگ‌های مشابه برخوردار هستند در یک مجموعه قرار خواهند گرفت برای اینکه امکان فالو کردن برای تمامی آنها وجود داشته باشد، تعداد مجاز hashtagهایی که می‌توانید در اینستاگرام از آنها استفاده کنید 30 عدد اشت.

سخن پایانی

هشتگ یک ابزاز مفید و کاربردی است که با درست قرار دادن آن در جاه‌های مختلف مزایای زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. برای اینکه به صورت درست و مناسبی از hashtag استفاده کنید می‌توانید از قواعدی که ما در این مقاله به آنها پرداختیم پیروی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.