همگام سازی (Synchronizatio) چیست؟

همگام سازی (Synchronizatio) چیست؟

همگام سازی (Synchronization) عبارت است از هماهنگ کردن چندین دستگاه مکانیکی و یا چند رویداد در مدت زمان مختصر و کم. در واقع هماهنگ کردن دستگاه‌های سخت‌افزاری برای اینکه داده‌هایی که در این دستگاه‌ها قرار دارند به صورت یکسانی باشند را همگام سازی می‌گویند. در Synchronization دستگاه‌ها و رایانه‌ها در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت، زمانی که در داده‌ها همگام‌سازی رخ می‌دهد باعث سازگار شده داده‌ها خواهد شد.

اگر به هر دلیلی در داده‌ها تغییراتی اعمال شود، برای اینکه بتوانید به خوبی همگام‌سازی را در میان داده‌ها به وجود آوریم با هر سیستمی باید بتوان تغییرات ایجاد شده را شناسایی کرده. با این کار می‌توان از به وجود آمدن هر گونه مشگلی جلوگیری کنید و با برطرف سازی این اختلالات اطمینان حاصل خواهید کرد که اطلاعاتی که در داده‌ها وجود دارد جزوء بروزترین اطلاعات است.

اهمیت Synchronization

در زندگی جوامع امروزی با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در تکنولوژی با آن روبه رو هستیم برای اینکه بتوان صحت داده‌ها را مشخص کرد، تهیه کردن داده‌های یک دست و سازگاری و حفظ کردن حریم خصوصی نیاز به سینک شدن و همگام سازی بیش از پیش احساس می‌شود، زیرا اگر حتی یک عامل کوچک در داده‌ها باعث به وجود آمدن یک خطای جزئی به نظر برسد، این خطا امکان به وجود آوردن تاثیرات منفی را در فروش و بازاریابی محصولات و خدمات و حفظ و نگهداری مشتریان خواهد داشت.

همگام سازی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شود

به طور کلی Synchronization به دو نوع تقیسم می‌شوند که عبارتند از:

۱_ همگام سازی داده‌ها

در این روش برای نگهداری و حفاظت از داده‌هایی که از یک انسجام برخوردار هستند و حفظ کردن یکپارچگی بین داده‌ها در چندین سیستم، از همگام سازی داده استفاده می‌شود.

۲_ همگام سازی فرآیند

همگام‌سازی فرآیند به اجرا کردن هم زمان چند فرآیند و موضوع برای به دست آوردن داده‌های یکدست که این کار باعث انجام روند خاصی خواهد شد گفته می‌شود. اگر بخواهیم به چند نونه از همگام سازی فرآیند اشاره کنیم mutex و semaphore نمونه‌های خوبی از این روش هستند.

۳_ همگام سازی در مرورگرها

زمانی که شما اقدام به فعال‌سازی مرورگرها می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید تعدادی از برگه‌ها را بر روی کامپیوتر خودتان باز کنید و قادر باشید تا با استفاده از تلفن همراه به این برگه‌ها دسترسی داشته باشید. اگر شما در منزل و محل کارتان از چندین رایانه استفاده می‌کنید قادر خواهید بود تا تنظیمات و بوک مارک‌های خودتان را به سادگی در Synchronization بین کامپیوترها نگه داری کنید.

مرورگرها در گذشته جزو برنامه‌های محسوب می‌شدند که حاوی یک نرم افزار در هسته خود بودند، امروزه تعداد زیادی از مرورگرها قابلیت ارائه خدمات همگام‌سازی یک پارچه و همچنین ارائه دهنده برنامه‌های گوشی همراه می‌باشند.

۴_ همگام‌سازی در اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر امکان همگام‌سازی بسیاری از ویژگی‌های مرورگرهای داخلی را ندارد، مثلا با توجه به اینکه Windows Live Mesh هم اکنون دور از دسترس است و متوقف می‌باشد اما برخی از ویژگی‌های مرورگر اینترنت اکسپلورر در دسترس هستند.

۵_ همگام سازی در فایرفاکس

این مرورگر برای همگام سازی کردن داده‌های مرورگر دستگاه شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حال حاظر همگام سازی در مرورگر فایرفاکس به صورت یکپارچه صورت می‌گیرد.

۶_ همگام سازی در گوگل کروم

زمانی که شما قصد دارید تا داده‌ها را در مرورگر گوگل کروم همگام سازی کنید، می‌توانید با استفاده از حساب گوگل خودتان اقدام به همگام سازی مرورگر گوگل کرم کنید. همچنین می‌توانید برای تنظیم کردن همگام سازی در این مرورگر بر روی دکمه chrome کلیک کنید و بعد از آن ورود به سیستم chrome را انتخاب کنید.

سخن پایانی

اگر قرار باشد که مرتب‌سازی و همگام‌سازی داده‌ها با دیتابیسی که وجود دارد انجام شود برای اینکه یکپارچگی داده محفوظ بماند، هزینه زیادی صرف خواهد شد. با توجه به این عوامل همگان‌سازی داده‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و ابزاری با ارزش و مفید برای مدیریت کردن اطلاعات محسوب می‌شود. Synchronization باعث خواهد شد تا بروز رسانی کردن تغییراتی که به صورت خودکار در بین دو یا چند دستگاه رخ خواهد داد، حفظ قوام و تداول را در سیستم به وجود آورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.