وبینار (Webinar) چیست؟ آموزش و یادگیری به صورت آنلاین

وبینار (Webinar) چیست؟ آموزش و یادگیری به صورت آنلاین

وبینار به همایش یا سمیناری گفته می‌شود که به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و با توجه به آنلاین بودن آن شما می‌توانید به صورت مجازی جلسه، کلاس، کنفراس و … را با دوستان یا همکارارنتان برگزار کنید. در Webinar مخاطب نیاز ندارد تا محلی را که در آن قرار دارد برای برگزرای این همایش ترک کند و می‌تواند در همان جایی که قرار دارد با استفاده از موبایل یا کامپیوتر در وبینار مورد نظر حظور یابد و شرکت کند.

اهمیت وبینار در زندگی افراد

در دنیای امروزی افراد تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتواند با صرف کردن کمترین انرژی بهترین عملکرد را از خود به جا بگذارند و تمامی این کارها را باید مدیون فضای گسترده اینترنت باشیم. اینترنت با ظهورش در زندگی بشری خدمات شایانی را در راستای پیشرفت علم و تکنولوژی عرضه کرده و راحتی و آسایش را برای انجام دادن هر چه بهتر کارها برای ما آفریده است.

اگر شما در گذشته قرار بود که به یک سمینار یا کنفراس بروید، باید وقت زیادی را برای این کار صرف می کردید تا در محل مورد نظر حاضر شوید، اما امروزه با پیداش سمینارهای اینترنتی (Webinar) بستری فراهم شده است تا شما در هر مکانی که هستید بتوانید در کلاس مورد نظرتان شرکت کنید.

وبینار چه مزایایی دارد

وبینار را می‌توان یک جایگزین مناسب و مفید برای برگزاری کلاس‌های و کارگاه‌های مختلفی که هدف برگزاری آن را دارید دانست، در ادامه به چند مورد از مزایای مهم Webinar اشاره خواهیم کرد:

1- دسترس به فایل آموزشی

شما اگر در یک وبینار یا کلاس آموزشی شرکت کنید و قصد داشته باشید تا جزوهای آموزشی که در وبینار برگزار می‌شود را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهید، در همان وقت می‌توانید این کار را انجام دهید و نیازی نخواهید داشت تا بعد از اتمام همایش آنلاین این کار را انجام دهید.

2- درآمد‌زایی با برگزاری وبینار

اگر شما داری مهارت و تخصصی هستید می‌توانید با برگزاری سمینار هنر خود را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهید و درآمد خوبی را به دست آورید. برای انجام دادن این کار فقط کافیست به یک پلتفرم برگزاری سمینار مراجعه کنید و با طی کردن یک دوره آموزشی آنلاین برای برگزاری وبینار مورد نظرتان ثبت نام کنید. می‌توانید با ضبط کردن فیلم وبینارتان آن را به به فروش برسانید.

3- با برگزاری Webinar هزینه کمتر خواهید پرداخت

زمانی که شما قصد دارید برای گذراندن کلاس‌ها و آموزش‌های مختلف در وبینار شرکت کنید هزینه کمتری را خواهید پرداخت، زیرا دیگر نیاز نخواهید داشت تا برای گذراندن فلان دوره در محل مورد نظر حظور یابید و هزینه‌ی رفت آمد پرداخت کنید، با پس‌اندازی که انجام می‌دید خواهید توانست در کلاس‌های مختلف که از طریق وبینار برگزار می‌شود حضور یابید. یک برگزار کننده سمینار می‌تواند با برگزاری کلاس‌های آنلاین برای شرکت کنندگان از هزینه‌های جانبی مانند تجهیزایت صدا، پرژکتور، دیتای مناسب و … جلوگیری کند و با صرفه‌جویی که انجام می‌دهد درآمد بیشتری را به دست آورد.

4- با استفاده از وبینار نیاز به حضور فیزیکی نخواهید داشت

وقتی که شما قصد دارید در یک کلاس و همایش حضور یابید باید مدت زمانی را به این موضوع اختصاص دهید تا به محل برگزاری همایش بروید و بعد از آن دوباره به منزل برگردید، اما شما با شرکت در Webinar در زمان با ارزشی که در اختیار دارید صرفه جویی می‌کنید و هیچ محدودیتی نخواهید داشت زیرا با در دسترس بودن اینترنت در هر جایی مانند خانه، محل کل، رستوران و یا در سفر می‌توانید در کلاس مورد نظرتان به صورت منظم شرکت کنید.

وبینار و انواع آن

شاید شما هم در عین شنیدن کلمه Webinar به این فکر افتاده باشید که این پروسه حتما به صورت زنده و مستقیم باید برگزار شود، سمینار را می‌توان به 2 صورت برگزار کرد :

1- وبینار به صورت زنده

در این نوع از Webinar همان طور که از اسمش پیداست به صورت زنده برگزار می‌شود و این امکان برای مخاطبان وجود خواهد داشت تا هر زمانی سوالی یرایشان پیش بیاید آن را مطرح کرده و در کمترین زمان پاسخ سوال خود را دریافت کند. در چنین جلساتی تامل بیشتری میان مخاطبان و برگزار کنند وجود خواهد داشت. 

2 -وبیناری که از قبل ضبط شده باشد

در این نوع از سمینار جلسات از پیش ضبط شده و به صورت فیلم در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت و امکان پرسیدن سوال و پاسخگوی سریع برای مخاطب وجود نخواهد داشت. برای Webinarهایی که از قبل ضبط شده‌اند می‌تواند چند زمان تکرار در نظر گرفت.

در کسب کار چگونه می‌توانیم از وبینار استفاده کنیم

  • برگزار کردن جلسه‌های آموزشی و توجیهی برای شرکت کنندگان
  • برای بهبود بخشیدن به روابط می‌توانید محتواهای رایگان و بدون تبلیغ را در انتهای برگزاری Webinar استفاده کنید
  • شما با استفاده از وبینار می‌توانید کلاس‌های پرسش و پاسخ را به صورت زنده برگزار کنید و در بین این جلسه به تمامی سوالات شرکت کنندگان پاسخ دهید.
  • برگزاری مصاحبه‌های تاملی در وبینار. شما می‌توانید با دعوت کردن یک چهره شناخته شده و محبوب سوالاتی را طرح کنید و با این کار برای مخاطبانتان ارزش قائل خواهید شد.
  • برگزاری وبینار در تجارت و فروش. باید به این موضوع اشاره کرد که برگزاری Webinar فقط برای شرکت‌های بزرگ و معروف نیست و کسب‌کارها کوچک و کار آفرین نیز می‌توانند با برگزاری یک سمینار هوشمند و قوی تجارتشان را به افرار زیادتری معرفی کنند.

سخن پایانی

در هر کسب‌کاری که مشغول به فعالیت هستید این امکان برای شما مهیا است تا با برگزاری یک وبینار اینترنتی تجارت خوتان را رونق بیشتری ببخشید و از قدرت جذبی که یک وبینار برای شما فراهم می‌سازد استفاده کنید تا بازاریابی و فروش بیشتری را تجربه کنید و لذت ببرید. ما در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با مفهوم Webinar بیشتر آشنا کنیم و با قرار دادن راه‌حل‌های مفید و مهمی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم می‌توانید پیشرفت را در کسب کارتان با برگزاری وبینارهای قدرتمند شاهد باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.