وب میل (WebMail) چیست؟

وب میل (WebMail) چیست؟

WebMail به حساب‌های کاربری گفته می‌شود که بر روی وب‌سایت‌ها به صورت رایگان و بدون پرداخت کردن هیچ گونه هزینه ایجاد می‌شود، وب میل به حساب‌های کاربری که تخت وب هستند نیز معروف هستند. مثلا اگر به صفحه تماس با ما یک وب‌سایت مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که ایمیل‌ها و یا ارتباط سازمان یا شرکت به صورت info@domain.com مطرح خواهد شد، این ایمیل‌هایی که در این بخش از وب‌سایت قرار داده می‌شوند همان حساب کاربری هستند که بر روی وب‌سایت شرکت و یا سازمان مورد نظر به صورت رایگان ایجاد خواهند شد.

باید توجه داشت که ایمیل‌هایی که توسط دیگر شرکت‌هایی مانند gmail ،Yahoo ،Hotmail ،live نیز ساخته و ایجاد می‌شوند را می‌توان وب میل محسوب کرد، فقط تفاوتی که در میان آنها وجود دارد این است که ایمیل توسط شرکت‌های یاهو دماکروسافت و گوگل میزبانی و به کاربران و ارائه می‌گردد، با توجه به اینکه این شرکت‌ها پشتیبانی خوب و مناسبی را به کاربران در زمان استفاده کردن از ایمیل ارائه می‌دهند ویژگی‌هایی بسیار خوبی برای کاربران به همراه خواهد داشت در صورتی که وب میل اول بر روی وب‌سایت‌های شخصی شرکت‌ها و افراد قرار داده می‌شود و از همان جا می‌توان آن را میزبانی و مدیریت کرد.

اهمیت وب میل

وقتی که شما قرار باشد از خدمات وب میل استفاده کنید از اینترنت برای انجام دادن این کار باید استفاده کرد، زمانی که هر سازمان یا فردی به اینترنت اتصال دارد این امکان برای او به وجود خواهد آمد تا بتواند به راحتی با استفاده از حساب کاربری جیمیلی که در اختیار دارد به برسی رایانه‌هایی که برای وب ارسال می گردد و رایانه‌هایی که دریافت می‌کند بپردازد، زمانی که اتصال او به اینترنت قطع شود هیچ گونه پیش‌نویس و یا ایمیل را دریافت و ارسال نمی‌تواند بکند.

امکانات وب میل

از امکانات پیش فرضی که در هر webmail وجود دارد می‌توان به امکانات ارسال، دریافت و مشاهده کردن تاریخچه هر ایمیل اشاره کرد که با توجه به هر سیستمی این امکانات نیز با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال زمانی که شما از گوگل که یکی از سرویس دهند‌ه‌های پیشرو وب میل است استفاده می‌کنید رابط کاربری که شما در اختیار دارید همان نرم‌افزار تحت وب اختصاصی گوگل بوده و تمامی امکاناتی که در گوگل قرار دارد برای شما فراهم و قابل استفاده خواهد بود.

وقتی که وب میل با توجه به وب‌سایت و دامنه اصلی شما ایجاد و ساخته شده باشد رابطه کاربری که در اختیار شما قرار خواهد گرفت همان نرم‌افزار تحت وب است و توسط همان شرکتی که میزبان هاست شما را برعهده دارد، در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

چند نمونه از وب میل

support@domain.com: از این ایمیل برای استفاده کردن از واحد پشتیبانی استفاده می‌شود.

billing@domain.com: از این ایمیل برای امور مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود.

info@domain.com: از این نوع ایمیل‌ها برای ارتباط برقرار کردن با مدیر وب‌سایت استفاده می‌شود.

sales@domain.com: از این ایمیل در واحد فروش شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرید.

سخن پایانی

این ایمیل‌هایی که ما برای شما مثال زدیم صرفا یک توافق عمومی و رواج یافته اجتماعی است و شما برای هر جایی که نیاز به استفاده کردن از ایمیل را که داشتید نیاز نیست که حتما از این گونه ایمیل ها استفاده کنید . یکی از نکات مهمی که باید توجه ویژ ای در زمان ساخت ایمیل به آن داشته باشید این است که برای هر کدام از کاربران با توجه به دامنه فرضی که دارند یک رایانامه ای ساخته شود که این رایانامه کابردی متفاوت خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.