ووکامرس (‌WooCommerce) چیست؟

ووکامرس (‌WooCommerce) چیست؟

امروزه تمامی کسب کارها دوست دارند تا با وارد شدن به فضای اینترنت فروش و بازاریابی بهتری را به دست آورند و از این طریق بتوانند محصولات و خدماتی را که دارند بهتر به فروش برسانند. زمانی که یک فروشگاه قصد دارد در فضای وب به فعالیت بپردازد باید از یک سیستم فروشگاهی در این فرآیند استفاده کند تا این کار را به خوبی و با کیفیت بالایی انجام دهد، یکی از سیستم‌های فروشگاه‌سازی که در قالب وردپرس ارائه می‌شود و می‌توان برای فروش محصولات در اینترنت از آن استفاده کرد، ووکامرس است.

Woocommerce به افزونه فروشگاه‌سازی گفته می‌شود که می‌توان آن را بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس نصب کرد و سایت شما را به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل خواهد کرد. زمانی که شما از این افزونه وردپرس برای فروشگاه اینترنتی خودتان استفاده می‌کنید، می‌توانید تمامی محصولاتی مانند لباس، کفش، لوازم منزل و مواد آرایشی و غیره را به فروش برسانید و مشتریان زیادی را از این طریق به سایت خودتان دعوت کنید. حالا که شما با WooCommerce یک آشنایی مختصر پیدا کردید این سوال برایتان به وجود خواهد آمد که برای استفاه از آن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

چه چیزهایی برای استفاده از افزونه فروشگاهی ووکامرس نیار است

 • اولین کاری که شما باید انجام دهید خرید یک دامنه مناسب است که با توجه به انتخاب پسوند دامنه هزینه آن متفاوت است.
 • خرید هاست از دیگر کارهایی است که شما برای نصب کردن ووکامرس بر روی وردپرس باید انجام دهید که با توجه به تاریخ و نوع هاست قیمت‌های مختلفی دارد.
 • قدم بعدی که باید انجام دهید طراحی کردن یک قالب وورپرس است که قیمت این قالب نیز بستگی به نوع آن دارد. اگر شما بخواهید از یک قالب اختصاصی وردپرس استفاده کنید باید مبلغ زیادتری را بپردازید.
 • مرحله بعدی که شما باید انجام دهید این است که امکانات مورد نیازی را که برای فروشگاه اینترنتی WooCommerce نیاز دارید از طریق افزونه‌ها بر روی ووکامرس خودتان نصب کنید که با توجه به امکاناتی که استفاده می‌کنید قیمت‌های مختلفی دارد.
 • استخدام کردن یک پشتیبان ورپرسی از دیگر کارهایی است که شما باید برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی انجام دهید و هزینه آن به صورت ماهیانه خواهد بود.
 • مرحله آخر که باید برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی WooCommerce انجام دهید استخدام یک توسعه دهنده است تا امکانات مورد نظر شما را به خوبی بر روی این فروشگاه‌ساز قرار دهد، که با توجه به حجم کاری قیمت این توسعه دهنده نیز تعیین می‌شود.

ووکامرس دارای چه ویژگی‌هایی است

 • مدیریت این فروشگاه اینترنتی به صورت ساده و آسان است.
 • ووکامرس این قابلیت را دارد تا بسته به نوع و حوزه کاری که دارید فروشتان را به تمامی کشورها اختصاص دهید و یا فقط بر روی یک کشور خاص آن را قرار دهید.
 • قابلیت استفاده از درگاه مستقیم بانکی بر روی این فروشگاه اینترنتی وجود دارد.
 • شما می‌توانید در مراسم‌های گوناگون کد تخفیف را بر روی محصولات موجود در WooCommerce درج کنید.
 • زمانی که از ووکامرس برای فروش اینترنتی محصولاتتان استفاده می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید محصولات زیادی را به همراه مشخصات و عکس‌های آن محصولات در این فروشگاه‌ساز قرار دهید.
 • این افزونه به صورت کاملا فارسی راست چین شده است.
 • بیش از 80 درصد از قالب های موجود در وردپرس را پشتیبانی می‌کند.
 • Woocommerce قابیلت نمایش جزئیات کامل از خرید محصولات را برای مشتریان به وجود خواهد آورد.
 • خریداران می‌تواند زمانی که از طریق ووکامرس خریدهای خودشان را انجام دهند، نظرات و پیشنهاد‌ات خود را برای دیگر کاربران در ووکامرس قرار دهند.
 • ووکامرس امکانات و افزونه‌ای زیادی دارد که با توجه به نوع فعالیت و کسب کارتان می‌توانید از آنها استفاده کنید.

ووکامرس چه مزایایی دارد

در ادامه به برسی مزایای WooCommerce خواهیم پرداخت:

1- امکان استفاده رایگان و راحت

یکی از مزیت‌های مهمی که در ووکامرس وجود دارد، رایگان بودن این افزونه است. شما این امکان را دارید تا بدون پرداخت کردن هیچ هزینه‌ای و به صورت رایگان از آن استفاده کنید اما شما اگر بخواهید از امکانات حرفه‌ای و پیشرفته ووکامرس استفاده کنید باید هزینه را برای آن پرداخت کنید و برای نصب آن باید یک هاست نیز تهیه کنید. نصب کردن WooCommerce بر روی وردپرس بسیار راحت است به طوری که این کار فقط با انجام دادن چند کلیک قابل اجرا است.

2- دسترس داشتن به قالب‌های زیادی که در WooCommerce وجود دارد

قالب‌های زیاد و متنوعی برای افزونه فروشگاه‌ساز ووکامرس وجود دارد، خیلی از قالب‌های وردپرس با این افزونه هماهنگ هستند و شما می‌توانید از این قالب‌ها در WooCommerce نیز استفاده کنید.

3- ووکامرس از سئو مناسبی برخوردار است

زمانی که شما قصد دارید تا کسب کار، محصولات و خدمات خودتان را از طریق ووکامرس به مشتریان ارائه دهید باید بتوانید این خدمات و محصولات را به خوبی در اختیار کاربران و مشتریان قرار دهید و فروشگاه شما باید به خوبی برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده باشد تا مشتریان و مخاطبانتان بتوانند محصولات و خدمات شما را به خوبی مشاهد کرده و از آنها استفاده کنند. با توجه به اینکه وردپرس از سئوی مناسبی برخوردار است و با موتورهای جستجو رابطه خوبی دارد، WooCommerce نیز به دلیل اینکه بر روی cms وردپرس نصب می‌شود از تمامی این امکانات و مزایا برخوردار است.

4- ووکامرس از افزونه‌های زیادی برخوردار است

با توجه به اینکه ووکامرس خود یک افزونه محسوب می‌شود ولی برای اینکه بتواند امکانات بهتر و پیشرفته‌تری بر روی آن قرار داد باید از یک سری افزونه استفاده کرد. بسیاری از افزونه‌هایی که در WooCommerce وجود دارند به صورت رایگان ارائه می‌شوند و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید، مثلا افزونه مقایسه محصولات یکی از افزونه‌های کاربردی و مفید ووکامرس است.

ووکامرس چه معایبی دارد

همان گونه که فروشگاه‌ساز WooCommerce دارای مزایای زیادی است، معایبی نیز دارد که به برسی آنها خواهیم پرداخت:

1- ووکامرس پشتیبانی تخصصی ندارد

با توجه به اینکه امکان بروز مشکلات در فروشگاه اینترنتی وجود دارد، پشتیبانی همیشگی یکی از موارد مهمی است که افزونه ووکامرس فاقد آن است و این افزونه قابلیت پشتیبانی برای فارسی زبان‌ها را ندارد.

2- مشکلات به وجود آمده توسط افزونه‌ها

زمانی که شما قصد دارید تا یک سایت فروشگاهی با ارزش و کاربردی راه‌اندازی کنید، باید از افزون‌های متناسب زیادی استفاده کنید. برخی از افزونه‌هایی که در ووکامرس وجود دارند عدم همخوانی با این فروشگاه‌ساز را دارند و استفاده همزمان از آنها مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

3- به وجود آمدن مشکلات امنیتی به دلیل قرار گرفت بر روی وردپرس

با توجه به اینکه ووکامرس بر روی وردپرس نصب می‌شود و وردپرس یک cms متن باز است امکان هک کردن آن توسط هکرها وجود دارد، برای در امان بودن از این مشکلات باید از گزینه‌های امنیتی بر روی سایت خودتان استفاده کنید تا احتمال هک شدن را کاهش دهد.

4- سرعت پایین در وب‌سایت فروشگاهی

یکی از مهم‌ترین و بزرگترین معایبی که ووکامرس دارد این است که زمانی که از این افزونه در قالب یک سایت فروشگاهی استفاده می‌کنید سرعت سایت شما را کاهش خواهد داد. برای اینکه بتوانید یک سایت فروشگاهی راه‌اندازی کنید باید افزونه و قالب مورد نظر را نیز بر روی آن سوار کنید، با توجه به اینکه این افزونه‌ها و قالب‌ها ترجمه شده زبان اصلی هستند برای استفاده در ایران طراحی نشده‌اند و سرعت و عملکرد سایت فروشگاهی شما را کاهش خواهند داد.

سخن پایای

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید برای کسب‌کار و تجارت خودتان یک فروشگاه اینترنتی پرسود و زود بازده راه‌اندازی کنید، فروشگاه‌ساز ووکامرس با توجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌های زیادی که دارد گزینه مناسبی قلمداد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت و راه‌اندازی فروشگاه‌ اینترنتی همین الان می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه سایت با سئو تماس بگیرد تو شما را به بهترین شکل ممکن در جهت فروش و بازاریابی موفقی همراهی کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.