آشنایی با ویژگی‌ های یک سایت معتبر+ 8 ترفند مهم و کارساز

آشنایی با ویژگی‌ های یک سایت معتبر+ 8 ترفند مهم و کارساز

شما قبل از اینکه بخواهید برای انجام دادن کاری به یک وب‌سایت وارد شوید، باید از امنیت و اعتبار آن سایت اطمینان حاصل کنید و بعد از اینکه فهمیدید که وب‌سایت مرجع از اعتبار بالایی برخوردار است اقدام به ورود کنید. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که از چه طریق اطمینان حاصل کنیم ویژگی‌ های یک سایت معتبر چیست؟ چه سایتی امن و مطمئن است و از اعتبار بالایی برخوردار است؟ ما در این مقاله برای شما خصوصیات مهمی را که یک سایت داری اعتبار باید داشته باشد مثال می‌زنیم تا شما با در نظر گرفتن این خصوصیات سایت‌های دارای اعتبار را از وب‌سایت‌های فاقد اعتبار به خوبی تشخیص دهید.

اهمیت اعتبار و ارزش سایت

یک از موارد مهمی که خیلی از افراد دوست دارند تا قبل از وارد شدن به یک وب سایت بدانند، اعتبار سایت مورد نظر است و اعتبار سایت به این معنی است که شما با خیال راحت بتوانید وارد یک وب‌سایت شوید و از خدمات و محصولات که در آن سایت قرار دارد استفاده کنید. با توجه به زیاد شدن وب‌سایت‌های فروشگاهی ، شرکتی و بسیاری از سایت‌های دیگر در اینترنت افراد سودجو و موقعیت طلبی هم وجود دارند که از این آب گل آلود ماهی می‌گیرند و افراد را تحریک می‌کنند تا به سایت مورد نظر وارد شوند تا اقدامات کلاه بردای و سوء استفاده خود را انجام دهند.

مهم‌ترین ویژگی های یک سایت معتبر

در ادامه به برسی ویژگی‌ های یک سایت معتبر خواهیم پرداخت تا شما با این موارد بیشتر آشنا شوید:

۱_ نبود خطا و استفاده از نکردن جملات نا مفهوم

اگر شما بر روی لینک سایت کلیک کردید و با خطاهای مانند ارور 404 مواجعه شدید و یا جملات انگلیسی و فارسی بی معنی را مشاهده کردید حتما مراقب باشید زیرا به احتمال زیاد این سایت دارای اعتبار کافی نباشد و قصد سو استفاده دارد، شاید این گونه مشکلات برای خیلی از وب‌سایت‌ها به وجود بیاید اما اگر این سایت برای مدیر و صاحب وب‌سایت اهمیت داشته باشد هر چه زودتر اقدام به برطرف سازی این خطاها و مشکلات خواهد کرد و این موارد همیشگی نخواهند بود. توجه داشته باشید که نداشتن ارور و خطا از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک سایت معتبر محسوب می‌شود.

۲_ بخش تماس با ما در سایت

شما اگر برای اولین بار وارد یک وب‌سایت شدید حتما به بخش تماس با ما سایت مورد نظر سر بزنید و چک کنید که شماره تماس و آدرس در آن درج شده باشد زیرا مشخصات تماس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک سایت معتبر به شمار می‌رود، همچنین می‌توانید قبل از خرید کردن با شماره تماس درج شده در سایت تماس برقرار کنید و مطمئن شوید که از اعتبار بالایی برخوردار است.

۳_ سرعت وب‌سایت از دیگر ویژگی‌ های یک سایت معتبر محسوب می‌شود

یکی دیگر از ویژگی‌های یک سایت معتبر سرعت آن است. سرعت سایت برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است و گوگل دوست دارد تا زمانی که کاربری وارد یک وب‌سایت می‌شود سایت مورد نظر در کمترین زمان ممکن برای کاربر لود شود و کاربر بتواند تمامی محتواها و بخشهای سایت را در کمترین زمان مشاهد کند. سایت‌های با اعتبار از سرعت بالایی برخوردار هستند ولی سایت‌هایی که از اعتبار بالایی برخوردار نیستند کاربران در زمان لود باید مدت زمان زیادی را مثلا 20 ثانیه منتظر لود صفحات و محتوای آن شود.

۴_ سایت‌های معتبر از نماد اعتبار الکترونیکی (اینماد) استفاده می‌کنند

نماد الکترونیک یک نماد است که سازمان‌های دولتی برای بالا بردن اعتبار وب‌سایت‌ها در نظر گرفته‌اند و زمانی که هر وب‌سایتی اقدام به گرفتن این اعتبار کند هویت آن سایت برای سازمان‌های مربوط مشخص خواهد شد و اینماد از ویژگی‌ های یک سایت معتبر قلمداد می‌شود، اگر سایت مورد نظر جعلی و فیک باشد این اعتبار به آن تعلق نمی‌گیرد. وب‌سایت‌هایی که از نماد الکترونیکی (اینماد) برخوردار هستند، اعتبار مناسبی نزد گوگل و کاربران دارند.

۵_ کیفیت و زیبایی وب‌سایت

وب‌سایت‌هایی که دارای عکس‌های بی کیفی، مطالب ناقص، فونت‌های درهم، رنگ‌های به هم ریخته و غیره استاندارد هستند در واقع از کیفیت و اعتبار بالایی برخوردار نیستند و می‌توان گفت برای سوء استفاده راه اندازی شد‌ه‌اند. سایت‌هایی که از اعتبار بالایی برخوردارند، گرافیک و رنگ‌بندی مناسبی دارند و کاربران به محض ورود به این سایت‌ها مجذوب عناصر و ساختار آن خواهد شد، این عامل از ویژگی‌ های یک سایت معتبر محسوب می‌شود.

۶_ استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به واسطه آن فهمید که چه وب‌سایتی دارای اعتبار است استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. وب‌سایت‌هایی که دارای شبکه‌های اجتماعی فعال هستند قابل اطمینان و مطمئن هستند زیرا تعداد افرادی که وارد این سایت‌ها می‌شود زیاد است و با کاربران زیادی از طریق این شبکه‌ها تامل برقرار می‌کنند.

۷_ نام دامنه از دیگر ویژگی‌ های یک سایت معتبر است

از دیگر ویژگی‌ های یک سایت معتبر نام دامنه است، مثلا سایت‌های دولتی از پسوند gov استفاده می‌کنند و مراکز دانشگاهی از (ac.ir و edu). نام دامنه‌های ir و com نیز برای شرکت‌ها و سازمان‌ها و دیگر وب‌سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸_ استفاده از پروتکل امن https

شاید استفاده از پروتکل https در برخی وب‌سایت‌ها مشاهد کرده باشید و به درستی فرق آن را با http ندانید، در‌واقع https یک نسخه امن است ازپروتکل http که به صورت یک آیکون قفل در آدرس بارمرورگر سایت‌های مورد نظر نمایش داده می‌شود. سایت‌هایی که از پروتکل https استفاده می‌کنند از امنیت بالایی برخوردار هستند وکاربران می‌تواند با خیالی راحتی به سایت‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند سر بزنند.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که هیچ وب‌سایتی اینترنتی را نمی‌توان 100 درصد ایمن و امن دانست، زیرا علم و تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و هر روز روش‌های جدیدی برای بالا بردن امنیت سایت وارد بازار می‌شود. آن دسته از سایت‌هایی که همه این مواردی را که ما در این مقاله به آنها اشاره کردیم را به خوب رعایت کنند، ویژگی‌ های یک سایت معتبر را داشته و از اعتبار وامنیت بیشتری برخوردار هستند و قابلیت‌های یک سایت معتبر را دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.