پارالاکس (parallaxis) چیست

پارالاکس (parallaxis) چیست

توسعه دهندگان و کسانی که در حال فعالیت در فضای اینترنت هستند همیشه در حال ارتقاء و کاوش در این محیط هستند تا بتوانند بازدیدکنندگان و کاربران زیادی را به سمت وب‌سایت‌ها بکشانند، این کار را می‌توانند با جذابیت در کارهای گرافیکی وب‌سایت انجام دهند. پالارکس را می‌تواند یکی از روش‌های جدید و کاربردی در وب دانست که سبب می‌شود تا کاربران روش جدید و تازه‌ای را در گردش و جستجو در فضای آنلاین و اینترنت تجربه کنند.

پارالاکس parallaxis به یک تکنولوژی جدید گفته می‌شود که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار آن ایجاد کردن یک افکت در تک صفحه‌ها با انجام دادن اسکرول است. ارتقاء تجربه کاربری و انجام دادن عکس‌العمل‌های تصویری امکانی مفید و جذاب در این تکنولوژی محسوب می‌شود. زمانی که کاربر عمل اسکرول را انجام می‌دهد اجزای مختلف وب‌سایت با سرعت‌های گوناگونی شروع به حرکت کردن خواهند کرد و با حرکت آهسته‌ای که در پس زمینه نسبت به پیش زمینه صورت می‌گیرد، سبب خواهد شد تا یک تصویر دو بعدی تشکیل شود.

در واقع parallaxis به تکنولوژی گفته می شود که پیمایش صفحه به صورتی اتفاق خواهد افتاد که محتوای آن صفحه دو بعدی به شکل سه بعدی نمایش داده خواهد شد و جذابیت زیادی را برای کاربران و مخاطبان به وجود خواهد آورد. در سال های 1981 و 1982 تعدادی بازی کامپیوتری به بازار ارائه شدند به نام های Jump Bug ،Moon Patrol ، Jungle Hunt که همگی این بازیها را باید از نمونه‌ای اولیه پارالاکس نامید.

پارالاکس در طراحی وب‌سایت

از سال 2011 به بعد طراحان و متخصصان وب از تکنیک پارالاکس به صورت مشابهی استفاده می‌کنند که میتوان html5 و css3 را از نمونه های این تکنیک دانست. parallaxis برای طراحی وب‌سایت یک بستری را ایجاد می‌کند که با استفاده از عمق مجازی بتوانند تعداد زیادی جلوه‌های بصری خلاقانه و منحصر به فرد را که هر کدام کاربردهای زیادی دارند در طراحی گرافیکی وب‌سایت ایجاد کنند.

وب‌سایت‌های متعددی وجود دارند که با پارالاکس می‌تواند کاربردهای زیادی را در آن‌ها ایجاد کند، مثلا وب‌سایت‌هایی که در معرفی نمونه کار و صفحات فرود فعالیت دارند می‌توانند برای معرفی کردن خود به بازدیدکنندگان ونشان دادن چگونگی برقراری تماس کاربران با این وب‌سایت‌ها از پارالاکس استفاده کنند.

پارالاکس از چه روش‌هایی تشکیل شده است

روش‌های تشکیل پارادکس:

۱_ Sprite

این روش از پارالاکس لایه‌ای مجازی از ترکیب شدن تصویرهای گوناگون که در قالب یک تصویر وجود دارند ایجاد خواهند شد. زمانی که یک وضعیت یک تصویر در زاویه‌های مختلفی تنظیم خواهد شد تنها میتوان یک قسمت از تصویر را دید و این امکان وجود دارد که یک اثر سه بعدی در فلت به وجود بیاید.

۲_ Layers

این روش با پشتیبانی کردن نمایش از لایه‌های پس زمینه مختلف که امکان اسکرول کردن را به صورت عمودی و افقی مستقل وجود دارند فراهم خواهد کرد قابلیت ترکیب شدن را هم دارند، Layers پارالاکس را به وجود خواهد آورد.

۳_ Raster

این روش از پارلاکس به این صورت اتفاق خواهد افتاد که بعضی از سیستم‌های نمایشی که وجود دارند لایه تشکیل دهند آنها فقط یک لایه است. در بازی‌های پیچیده برای اینکه بتوانند گرافیک مورد نیاز خود را در این سیستم لایه به شکل نوارهای افقی و با سرعت و موقعیت اسکرول متفاوتی تقسیم کنند، از Raster استفاده می‌کنند.

۴_ Repeating Pattern

Repeating Pattern روشی از پارالاکس است که از اسکرول کردن تصاویر به وجود آمده است و از مربع‌های جداگانه‌ای تشکیل شده است که قابلیت شناور بودن بر روی لایه‌های پس زمینه تکرار شوند را در به وجود خواهند آورد.

پارالاکس چه معایبی دارد

  • وب‌سایت‌هایی که به پارالاکس طراحی می‌شوند قابلیت ریسپانسیو بودن را ندارند.
  • با توجه به اینکه وب‌سایت‌هایی که از پارالاکس استفاده می‌کنند به واسطه‌ی حجم اطلاعات و داده‌هایی که دارند سرعت لود و آپلود محتوا در وب‌سایت پایین خواهد آمد.
  • پیوند صفحات داخلی در وب‌سایت های پارالاکس وجود نخواهد داشت.
  • با توجه به اینکه وب‌سایت‌های پارالاکسی تک صفحه هستند و عدم امکان تعریف در این وب‌سایت‌ها در زمان سئو و بهینه سازی سایت با مشکل روبرو خواهد شد.

پالاراکس چه مزایایی دارد

  • زمانی که کاربران در وب‌سایت به دنبال هدف خاصی هستند، پارالاکس کار آنها را راحت خواهد کرد.
  • با توجه به اینکه پارالاکس از انیمیشن و عمق تصویر در تصاویر و محتوا استفاده می‌کند سبب می‌شود تا کاربران زیادی جذب وب‌سایت شوند.
  • پارالاکس سبب می‌شود تا کاربران تشویق شوند و مدت زمان زیادی را در وب‌سایت شما به اسکرول کردن بخش‌های زیادی از وب‌سایت بپردازند و مدت زمان بازدید کاربران از وب‌سایت شما بالا خواهد رفت.
  • معرفی محصولات و خدمات وب‌‌سایت به روش جذاب و پررنگی صورت خواهد گرفت.
  • وقتی که وب‌سایت شما داری قابلیت پارالاکس است به واسطه محیط خلاقانه‌ای که دارد سبب بالا رفتن اعتبار شما خواهد شد.

سخن پایانی

پارالاکس یک نمونه خوب و موثر از تکنولوژی در طراحی سایت است که روز به روز توجه طراحان و متخصصان زیادی را در حوزه وب به خود جلب می‌کند، با توجه به تغییراتی که در میان عناصر صفحه به وجود می‌آید زیبایی بیشتری را به وب‌سایت شما خواهد بخشید.

پارالاکس سبب خواهد شد تا تجربه دل نشین و خوبی در مخاطبان و کاربران به وجود بیایید و سبب می‌شود تا آمار بازید وب‌سایت بالا رود و به واسطه بالا رفتن ترافیک نتایج خوب و مثبتی را برای وب‌سایت شما رقم خواهد زد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.