پروتوتایپ (Prototype) چیست؟ 2 روش مهم آن

پروتوتایپ (Prototype) چیست؟ 2 روش مهم آن

پروتوتایپ Prototype به یک نسخه آزمایشی از یک وب‌سایت می‌گویند که تست محصول قبل از پیاده سازی را شامل می‌شود. در واقع به شبیه سازی هر چیزی که ما در آخر پروژه به آن نیاز خواهیم داشت، Prototype گفته می‌شود. زمانی که شما از پروتوتایپ استفاده می‌کنید این امکان را خواهید داشت تا تمامی تجربه‌هایی را که از محصول مورد نظر دوست دارید داشته باشید را شبیه سازی کرده و آن را تصور کنید تا از این طریق بتوانید ایرادات احتمالی که محصول مورد نظر دارد را برطرف سازید.

در هر مرحله از کار می‌توانیم با استفاده از ابزارهای گوناگونی یا از نرم افزارهای دسکتاپ از محصولاتمان پروتوتایپ‌های را که نیاز داریم تهیه کنیم، یا اگر تمایل داشته باشید می‌توانید فقط با استفاده از یک ویژگی خاص آن را به صورت جداگانه بسازید و تست‌های لازم را بر روی آن انجام دهید.

 پروتوتایپ می‌تواند یک طرح کاغذی باشد و یا یک html و هر کدام از اینها قابل کلیک خواهند بود. برای ساختن پروتوتایپ راه‌های زیادی وجود دارد که می‌شود از آنها استفاده کرد، به عنوان مثال در پاورپوینت و سند های pdf و ماکروسافت ورد جاهایی هستند که امکان ساختن Prototype وجود دارد و یا ابزارهای زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با تهیه کردن این ابزار پروتوتایپ را به صورت آسانی انجام دهید.

مزایای استفاده پروتوتایپ در طراحی سایت

در ادامه به مزایای مهمی که Prototype در راه‌اندازی و ساخت سایت به همراه دارد اشاره خواهیم کرد:

1- در زمان صرفه جویی می‌شود

طراحان به این نتیجه رسیده‌اند که بدون استفاده از پروتوتایپ باید مدت زمان بیشتری را برای اتمام کارها در یک پروژه صرف کنند، به همین خاطر استفاده کردن از آن می‌تواند مدت زمان کار کردن بر روی یک پروژه را کاهش دهد.

2- ارائه طرح کلی مشخص و دقیق

هدفی اصلی که پروتوتایپ در طراحی سایت دنبال می‌کند این است که تمرکز بر روی ساختار کلی و عملکرد سایت داشته باشد، در مرحله بعدی طراحی گرافیک است که مکان دقیقی برای قرار گرفتن اجزای در نظر گرفته خواهد شد.

3- نمایش دادن قابلیت‌های وب‌سایت

یکی از مزایای مهمی دیگری که در پروتوتایپ وجود دارد، مشاهده کردن قابلیت‌ها و کارایی صفحات وب‌سایت است.

4- کار طراحان را آسان می‌کند

زمانی که طراحان سایت از پرتوتایپ برای کار طراحی خوشان استفاده می‌کنند دیگر نیاز ندارند تا تغییراتی را در فایل فتوشاپ ایجاد کنند ومی‌توانند یک ساختار کلی از سایت دریافت کنند تا بتوانند آزادی عمل بیشتری را در زمان طراحی داشته باشند.

5- دیدن ساختار کلی سایت به صورت تصویری

وقتی که مشتریان مراحل پیشرفت سایت را به صورت مرحله به مرحله تماشا می‌کنند حس حال بهتری نسبت به مشاهده کار در انتهای پروژه خواهند داشت، طراحان وب‌سایت می‌توانند با استفاده از عناصری عملکرد مربوط به کلیدها را در صفحات سایت شبیه سازی کنند، این عامل بهبود و ارتقاء کیفیت را در وب‌سایت بالا خواهد برد.

6_ تمرکز کردن بر روی هدف‌های اصلی وب‌سایت

به دلیل اینکه پروتوتایپ در طراحی سایت جزئیات صفحه را نمایش نمی‌دهد، کاربران این امکان را دارند تا بر روی اهداف اصلی سایت تمرکز بیشتر داشته باشند.

پروتوتایپ چه معایبی دارد

یکی از معایب اصلی که در زمان استفاده از پروتوتایپ باید به آن اشاره کرد، صرف کردن زمان زیاد برای پیاده‌سازی پروژه قبل از شروع واقعی پروژه است. زمانی این موضوع اهمیت پیدا خواهد کرد که سهامداران و مدیران نگران تمام شدن مدت زمانی هستند که برای تحویل یک پروژه در نظر گرفته‌اند.

اگر به صورت دقیق و منظمی کارها برنامه‌ریزی و انجام شوند، تولید کرد پروتوتایپ نیازمند زمان زیادی نخواهد بود وزمان زیادی را در مرحله واقعی کار صرفه جویی خواهد شد، زیرا تمام کارهایی را که تولید کنندگان انجام می‌دهند به طور دقیقی به آن آگاه هستند. توجه داشته باشید که هزینه‌ای که در قبال وب‌سایت طراحی شده باید بپرازید بیشتر از هزینه‌ای است که برای ساخت پروتوتایپ صرف می‌شود.

یکی از مشکلاتی که خیلی از تولید کنندگان با آن مواجعه هستند، انتخاب کردن ابزاری است که بتوانند با کمک آن پروتوتایپ را تولید کرد. باید تجربه مناسبی در این زمینه داشته باشید تا با مشکلاتی مواجعه نشوید.

انواع روش‌های پروتوتایپ

برای آشنایی بیشتر با انواع Prototype در ادامه با ما همراه باشید:

1- پروتوتایپ با دقت بالا

این نوع از Prototype به واسطه‌ی اینکه ظاهر و دقت عمل بالایی دارد شباهت زیادی به محصول نهایی خواهد داشت، به عنوان مثال نمونه‌های پلاستیک سه بعدی با اجزای متحرک در مقایسه با نمونه‌های چوبی از اعتماد بالاتری برخوردار هستند. با توجه به این موضوع یک نمونه از یک سیستم نرم افزاری که با ابزار Adobe Illustrator انجام خواهد شد بسیار دقت بالاتر را خواهد داشت نسبت به نمونه‌های که روی کاغذ کشیده می‌شوند.

2- پروتوتایپ با دقت پایین

در این روش از Prototype کاربرد نمونه‌های اولیه و یا نمونه‌های مشابه مورد برسی قرار خواهد گرفت، به عنوان مثال شاید یک نمونه ناقص و نیمه تمام که دارای اندکی از ویژگی‌های باشد آزمایش بر روی آن انجام شود و یا نمونه ای از مواد که از آنها برای ساختن نمونه پایانی کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت مانند فلز ساخته شده، چوب و کاغذ.

 پروتوتایپ با دقت پایین به نمونه‌هایی گفته می‌شود که با سادگی و صرف کردن مقدار هزینه کمی تهیه شده و یا فقط یک تجسم از طرح نهایی که قرار است ساخته شود را دارد. چند مورد از روش‌های تهیه کردن Prototype با دقت پایین عبارتند از دسته‌بندی کارت‌ها و طراحی مصور داستان جادوگر شهر اوز، که اینها نمونه‌هایی از پروتوتایپ با دقت پایین هستند.

سخن پایانی

دلیل اصلی که از پروتوتایپ استفاده می‌شود این است که در هنگام استفاده کاربر از وب‌سایت بتوانید بازخورد مناسب را از وی دریافت کنید و مطمئن شوید که پروژه شما در مسیر درست و قابل قبولی در حال حرکت است. با این کار می‌توانید تمامی قسمت‌هایی را که با بازخورد منفی همراه هستند را به خوبی شناسایی و برسی کنید و بخش‌هایی که در تولید نهایی نیاز به آنها دارید را مورد برسی قرار دهید. پروتوتایپ این امکان را به کاربران می‌دهد تا از نتیجه اولیه کار آگاه شده و اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.