پشتیبانی سایت چیست؟ انواع خدمات آن

پشتیبانی سایت چیست؟ انواع خدمات آن

پشتیبانی سایت به معنی این است که به صورت مرتب و مدام خطاها و اشکالات به وجود آمد در وب‌سایت را برسی کرده و آن را مرتب به روز کنید. اگر به صورت منظم و همیشگی از سایت پشتیبانی به عمل بیاید در رتبه‌بندی و جایگاه وب‌سایت تاثیرات مثبتی ایجاد خواهد شد. در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای اینکه تعامل با مشتریان برقرار شود و مشتریان حفظ شوند باید به نگهداری و پشتیبانی از سایت اهمیت زیادی داده شود.

قرار دادن عکس و محتوا در وب‌سایت کار راحتی است زیرا این کار برای اکثر کسانی که در زمینه وب تخصص دارند امکان پذیر است، اما نگهداری و پشتیبانی سایت یکی از کارهای مهم و حساس است که باید به صورت دقیقی مورد برسی و آنالیز قرار گیرد تا وب‌سایت مورد نظر با هیچ گونه مشکلی مواجعه نشود و به راحتی نیاز کاربران و مخاطبان خود را برآورده سازد.

اهمیت پشتیبانی سایت

با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در حوزه اینترنت و تکنولوژی رخ داده است، روز به روز کسب‌کارهای زیادتری شکل اینترنتی و آنلاین را به خود خواهند گرفت و با راه‌اندازی و‌ب‌سایت خدمات زیادی را به کاربران ارائه می‌دهند که پاسخگوی نیاز کاربران و مخاطبان در هر ساعت شبانه روز خواهند بود، از این رو وب‌سایت‌ها اینترنتی نیاز به پشتیبانی و نگهداری همیشگی دارند تا به صورت موفقی به فعالیت خود ادامه دهند.

در هر وب‌سایتی با توجه به تکنولوژی و حوزه فعالیتی که دارد از زبان‌های برنامه نویسی و کدنویسی مختص به خود استفاده شده است که کارشناسان و طراحان سایت برای اینکه بتوانند مشکلات احتمالی به وجود آمده در یک سایت را برطرف سازند نیاز دارند تا کدهای وب‌سایت را به خوبی درک کرده، با برسی به جا و صرف کردن زمان برای پیدا کردن خطاها و اختلالات احتمالی می‌توان پشتیبانی سایت را به خوبی پیاده سازی و اجرا کرد.

انواع خدمات پشتیبانی سایت

با توجه به اینکه خدمات زیادی شامل پشتیبانی سایت می‌شود این کارها را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

1- پشتیبان محتوایی سایت

یکی از مسائل مهم واصولی در سئوسایت تولید محتوای با کیفیت و با ارزش است و هر وب‌سایتی برای اینکه در نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد باید محتواهای ارزشمند و مفیدی را منتشر کند. زمانی که شما اقدام به تولید محتوای مناسب می‌کنید این فرصت را دارید که مخاطبان و کاربران زیادی را جذب سایت خودتان کنید و با معرفی محصولات و خدماتی که در کسب‌کار شما وجود دارد فروش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

وظایف اصلی پشتیبان محتوایی سایت

در ادامه به وظایفی که پشتیبانی محتوایی دارد اشاره خواهیم کرد:

۱_ بهینه‌سازی موتورهای جستجو

توجه داشته باشید که محتوایی که شما برای سایت خودتان تولید می‌کنید باید طبق اصول سئو نوشته شود، در این میان وظیفه‌ی پشتیبانی محتوایی سایت این است که کلمات کلیدی مرتبط با کسب کار و تجارت مورد نظر را پیدا کرده و با توجه به این کلمات مقاله‌ای را منتشر کند. پشتیبانی محتوا با استفاده از ترفند‌های سئو تلاش خواهد کرد تا محتوای تولید شده در سایت شما از دیگر رقبا پیشی گرفته و در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل به کاربران زیادی نمایش داده شود.

۲_ اپدیت کردن و بروزرسانی محتوا

اگر محتوای سایت شما به صورت دوره‌ای آپدیت شود سبب خواهد شد تا رتبه و جایگاه وب‌سایت شما در نتایج جستجو در رتبه بالا قرار گیرد، اگر محتوایی را قبلا در سایت خودتان قرار داده باشید با محتوا و داده‌های امروز سنخیت نداشته باشد پشتیبان محتوا می‌تواند این محتوا را بروزرسانی و کامل کرده و در وب‌سایت قرار دهد.

۳_ تولید محتوا متنی برای سایت

زمانی که شما از خدمات پستیبانی تولید محتوا استفاده می‌کنید این امکان برای شما فراهم شد تا امکان قرار دادن محتوا برای تمامی بخش‌های سایت را داشته باشید.

2- پشتیبانی فنی سایت

تمامی وب‌سایت‌ها با توجه به فعالیت و خدماتی که به کاربران و مشتریان ارائه می‌دهند نیاز دارند تا از خدمات پشتیبانی فنی استفاده کنند. کسانی که در تیم پشتیبانی سایت فعالیت دارند با توجه به برسی و آنالیز عملکرد سایت به صورت مستمر و روزانه در صورت مشاهده و دیدن نشانه غیرعادی به سرعت آن را مورد برسی قرار خواهند داد.

پشتیبانی فنی سایت با توجه به اینکه وظیفه‌ی مربوط به حیات اصلی سایت را به عهده دارد، باید مهارت و دانش فنی مورد نظر را داشته باشد. اگر این خدمات به صورت درستی انجام نشود امکان باز دسترس خارج شدن وب‌سایت وجود خواهد داشت.

وظایف اصلی پشتیبانی فنی سایت

حالا نوبت آن رسیده تا شما را با وظایف اصلی که یک پشتیبان فنی وب‌سایت باید داشته باشد آشنا سازیم:

۱_ گرفتن نسخه پشتیبانی از پروند‌ها و دیتا

 در خدمات پشتیبانی وب‌سایت به صورت خودکار از اطلاعات و داده‌ها، پست، عکس و فیلم‌ها نسخه پشتیبانی گرفته خواهد شد تا در آینده اگر نیاز به این داده‌ها داشته باشیم به راحتی بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

۲_ بهبود در سرعت سایت

زمانی که سرعت لود و بارگزاری در یک سایت بالا باشد، کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپر خواهند کرد و این موضوع بر روی سئو سایت شما تاثیرات مثبتی را به جا خواهد گذاشت. پشتیبان فنی سایت با استفاده از امکانات و ابزارهایی که در اختیار دارد باعث بالا رفتن سرعت بارگزاری و لود در وب‌سایت شما خواهد شد.

۳_ بروزرسانی افزورنه‌ها و نرم‌افزارها در سایت

از دیگر وظایف مهمی که پشتیبان فنی سایت برعهد دارد بروزرسانی و آپدیت کردن سیستم مدیریت محتوا و پلاگین‌ها و افزورنه‌های است که در سایت وجود دارد. زمانی که شما اقدام به نصب و راه‌اندازی پلاگین و افزونه در سایت خوتان می‌کنید امکان دارد در این ابزارها باگ‌های امنیتی وجود داشته باشد و زمانی که اقدام به بروزرسانی این ابزارها می‌کنید تمامی این تهدیدات از بین خواهند رفت، این موضوع از اهمیت زیادی در پشتیبانی سایت برخوردار است.

۴_ اطمینان از هماهنگی سایت در تمامی مرورگرها

زمانی که شما از مرورگرهای مانند سافاری، فایرفاکس و گوگل کروم استفاده می‌کنید به واسطه اینکه کاربران زیادی از این مرورگرها استفاده می‌کنند باید سایت شما قابلیت نمایش را در تمامی این مرورگرها داشته باشد. زمانی که به صورت مدام و مرتبی پروسه‌ی پشتیبانی سایت انجام شود این امکان را برای کاربران و مخاطبان فراهم خواهید کرد تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی و به خوبی وب‌سایت شما را در هر ابعاد و اندازه و در تمامی دستگاه‌ها به خوبی مشاهده کنند.

سخن پایانی

یک وب‌سایت درست به مانند بدن انسان است که اگر به صورت مرتب چکاب نشود و مورد توجه قرار نگیرد امکان دارد که دچار مشکلات و اختلال شود، امکان دارد که این مشکلات به صورت یکجا و یکباره ظاهر شوند و سلامت شما را به خطر بیندازد. یک سایت اینترنتی نیز درست به همین شکل باید مورد برسی و چکاب قرار گیرد، با پشتیبانی سایت اگر به صورت مرتبط و دقیقی انجام شود کسب‌کار و تجارت شما را از گزند هر گونه تهدید و اختلالی حفظ خواهد کرد و موفقیت‌های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.