پلتفرم (Platform) چیست؟

پلتفرم (Platform) چیست؟

برای میزبانی یک سرویس یا یک اپلیکیشن از سخت‌افزار و نرم‌افزارهایی استفاده می‌شود که به آن پلتفرم می‌گویند. در واقع به گروهی از تکنولوژی‌ها که در کنار یک اپلیکیشن و سایر فرآیند‌ها به عنوان پایه و بیس وجود دارد Platform گفته می‌شود. از پلتفرم در کامپیوتر و لب تاپ به عنوان یک سخت‌افزار پایه یا سیستم اجرایی استفاده می‌شود که این Platform در برنامه‌های نرم‌افزاری اجرا خواهند شد و مشخص می‌کند که کدام یک از برنامه‌ها و نرم‌افزارها می‌توانند اجرا شوند و قابلیت اجرا دارند.

کامپیوتر برای اجرایی کردن کد زبان‌های خاص دستگاه از cpu که یک واحد پردازش مرکز خاص محسوب می‌شود استفاده می‌کند. یک کامپیوتر برای اینکه بتواند برنامه‌های نرم‌افزاری را به خوبی اجرا کند باید برنامه‌هایی که اجرا می‌کند با cpu همخوانی داشته باشد، با توجه به این موضوع اگر یک برنامه برای یک پلتفرم خاص نوشته شود این برنامه امکان کار کردن در Platform جداگانه را ندارد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد که یک پلتفرم محاسباتی را نام ببریم باید به لب تاپ اشاره کرد، در لب تاب ویندوز به عنوان یک سیستم اجرایی محسوب می‌شود و ویندوز توسط این سیستم به اجرا در می‌آید. سیستم اپل نیز یکی دیگر از سیستم‌های اجرایی است که در کامپیوترهای اپل شاهد اجرایی شدن سیستم ma os x آن هستیم.

از پلتفرم در چه حوزه‌هایی استفاده می‌شود

از Platform فقط در حوزه‌های کسب کارهای اینترنتی و فناوری استفاده نمی‌شود، بلکه در حوزه‌های زیادی از آن استفاده می‌شود. از مهم‌ترین کاربردهایی که دارد استفاده کردن در طراحی‌های صنعتی مانند طراحی لوازم خانگی، طراحی لوازم خودرو، طراحی لوازم الکترونیک و غیره است. به عنوان مثال خودروی سمند با توجه به Platform خودور 405 راه‌اندازی و طراحی شده است و یک نمونه از پلتفرم موفق محسوب می‌شود.

انواع پلتفرم

  • پرداخت
  • پلتفرم‌های ارتباطی
  • بازار خدمات
  • شبکه‌های اجتماعی
  • بازار کالا
  • سرمایه گذاری
  • محتوایی
  • توسعه

پلتفرم در کسب کار اینترنتی چه معنایی دارد

استفاده کردن از پلتفرم‌های آنلاین چگونگی و نوع تکنولوژی آن جزو اولویت اصلی در کسب کار محسوب نمی‌شود، مثلا کسانی که در امر سرمایه‌گذاری فعالیت دارند و مشتریان نیز برایشان اهمیت ندارد، از چه نوع تکنولوژی برای توسعه و پیش برد اهدافشان استفاده می‌کنند و با چه نوع برنامه‌ای سرورهای خودشان را مدیریت می‌کنند. مهم‌ترین عاملی که برای آنها در تجارت و سرمایه گذاری از اهمیت برخوردار است چگونگی برداشت مالی از ارتباط و نحوه شبکه‌سازی است.

به عنوان مثال فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ مانند دیجی کالا در گذشته و زمانی که سیاست فروش خود را بر پایه فروش محصول قرار داده بودند جزو کسب کارهای خطی قرار داشت، زیرا در این نوع از روش فروش و بازاریابی یک محصول را از تولید کنند می‌گرفت و به مصرف کننده عرضه می‌کرد.

ولی امروزه سیاست‌های فروش این شرکت تغییر کرده است و با پیداش فروشندگی مستقیم افراد فروشنده می‌توانند محصول خودشان را به صورت یک شریک تجاری در دیجی کالا به متقاضیان ارائه دهند و در ازای این فروش محصول مبلغی را به عنوان کارمزد به شرکت دیجی کالا پرداخت خواهند کرد.(در واقع چند فروشندگی)

در این روش هم فروشنده راضی خواهد بود و هم مشتریان، این نوع از سیستم فروش را یک پلتفرم تجاری می‌نامند که با استفاده از روش خرده فروشی آنلاین محصولات و کالای خود را به فروش می‌رساند.

سخن پایانی

امروز Platform به یک سیستم بزرگ و گسترده تبدیل شده است که فراتر از یک بستر فناوری بوده و به یک مفهوم در بر گیرنده که یک ارتباط دو سویه و یا چند سویه که یک هدف مشخص را در برمیگرد، گفته می‌شود. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.