پوگو استیکینگ (Pogo Sticking) چیست | 8 راهکار برای میخ کردن کاربر در وب سایت🤫

پوگو استیکینگ (Pogo Sticking) چیست | 8 راهکار برای میخ کردن کاربر در وب سایت🤫

به صورت کلی یک نشانه قوی و محکم از رضایت نداشتن کاربران از وب‌سایت مورد نظر، زمانی است که کاربر بعد از سرچ مطلب مورد نظر وارد وب‌سایت شما می‌شود ولی بلافاصله وب‌سایت شما را ترک می‌کند، یعنی از نتیجه جستجو ناراضی بوده است و نیاز او برآوردن نشده است. پوگو استیکینگ به این معنی است که کاربران اقدام به سرچ کردن یک عبارت در موتورهای جستجو کرده و بعد در صفحه نتایج جستجو اقدام به بازدید از صفحات مختلف وب‌سایت‌های دیگر کنند و بعد از دقایقی دوباره به صفحه‌ی نتایج جستجو بازگردند.

در واقع کاربران این پروسه را تا زمانی انجام می‌دهند که در میان نتایج جستجو به نتیجه مورد نظری که به دنبال آن هستند دست یافته و وارد یک وب‌سایت مفید و هدفمند شوند تا نیاز آنها را به خوبی برطرف سازد. بازگشت کاربر از یک وب‌سایت به صفحه (serp) باعث خواهد شد تا گوگل دید منفی نسبت به وب‌سایت مورد نظر داشته باشد، همچنین این موضوع می‌تواند بر روی رتبه و سئو سایت شما تاثیرات منفی و مخربی را ایجاد کند.

اهمیت پوگو استیکینگ در رتبه و جایگاه یک وب‌سایت

کسانی که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌کنند تمام تلاش خودشان را انجام می‌دهند تا بتوانند وب‌سایشان را در نتایج بالای جستجوی گوگل قرار دهند و این یک اتفاق خوشایند و غیر قابل وصف برای مدیر و صاحب هر کسب‌و‌کار اینترنتی است.

راه‌های زیادی وجود دارد تا بتوان با استفاده از آنها در نتایج جستجوی بالای گوگل قرار گرفت مثلا سئو و بهینه سازی، استفاده از گوگل ادورز و غیره. حالا تصور کنید که علی‌رغم اینکه شما نکات اولیه را در وب‌سایتتان رعایت کرده و وب‌سايت شما از ظاهر و گرافیک مناسبی برخوردار است اما کاربران بعدا از وارد شدن به وب‌سایت در کمتر از چند ثانیه اقدام به ترک شما خواهند کرد.

وقتی که کاربری با یک احساس خوب بر روی لینک وب‌سایت شما کلیک می‌کند، ولی بعد از وارد شدن به وب‌سایت شما در کمتر از چند ثانیه اقدام به ترک کردن ود‌سایت خواهد کرد و این کاربر دوباره به صفحه نتایج خواهد رفت تا یک نتیجه جدید را تست کند، بله درست است در این حالت پوگو استیکینگ رخ داده است.

چرا پوگو استیکینگ مهم است

 مثلا زمانی که شما اقدام به سرچ کردن عبارت لب تاب در گوگل می‌کنید، بعد از دیدن اولین نتیجه جستجو بر وروی آن کلیک خواهید کرد ولی متوجه خواهید شد که این نتیجه همان چیزی نیست که شما مد نظر داشته‌اید و در واقع ایدال شما نیست، سپس دوباره به عقب و به صفحات نتایج جستجو باز می‌گردید تا دوباره به دنبال نتیجه جدیدی بگردید که نیاز شما را به خوبی برطرف سازد، در اینجاست که شما اقدام به پوگو استیکینگ کرده‌اید.

حال تصور کنید که در یک وب‌سایت این اتفاق به کرار بیفتد و تعدادی زیادی از کاربران اقدام به پوگواستیکینگ کنند؟ چه اتفاقی برای آن وب‌سایت رخ خواهد داد؟ زمانی که تعداد زیادی از کاربران عمل Pogo Sticking را انجام دهند، گوگل از این موضوع با خبر خواهد شد و در و واقع گوگل در خواهد یافت که اولین نتیجه که کاربران در نتایج جستجو برروی آن کلیک کرده‌اند نتوانسته است نیاز آنها برآورد کند و کاربران رضایت کافی را از آن نداشته‌اند. در این وضعیت گوگل نیز اقدام به پایین آورد جایگاه وب‌سایت مورد نظر خواهد کرد.

کارهایی که از رخ دادن پوگو استیکینگ در وب‌سایت جلوگیری می‌کند

در ادامه به برسی ۸ راهکار مهم می‌پردازیم که از پوگو استیکینگ شدن وب‌سایت شما جلوگیری می‌کند:

۱_ مدت زمان مانگاری کاربران را در وب‌سایتتان بالا ببرید

یکی از فاکتورهای مهمی که هم در سئو اهیمت زیادی دارد و هم می‌توان با استفاده از آن از پوگو استیکینگ جلوگیری کرد، بالا بردن زمان ماندگاری کاربران در وب‌سایت است. گوگل زمانی جایگاه شما را در نتایج (serp) تغییر خواهد داد که وب‌سایت شما بتواند کاربران را در در مدت زمان بیشتری در خودش نگه دارد، این بدان معنا است که هر چقدر کاربران مدت زمان زیادتر را در وب‌سایت شما بگذارند یعنی اینکه رضایت زیادی از شما دارند، گوگل نیز به خوبی این موضوع را در جایگاه و رتبه وب‌سایت شما در نظر می‌گیرد.

حال شاید سوالی پیش آید که چگونه کاربران را در وب‌سایت نگه داریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که فقط کافیست که شما با توجه به نیازی که کاربران دارند، محتوا و خدمات مورد نظر را به آنها ارائه دهید، در واقع ارائه محتوای کاربرپسند و مرتبط بهترین روش برای نگه داشتن کاربران در یک وب‌سايت محسوب می‌شود.

۲_ به روزرسانی کردن محتواهای قدیمی وب‌سایت

همه کاربران دوست دارند تا محتوا و مقالاتی را که اقدام به خواندنشان می‌کنند، به روز و جدید باشد. برای انجام دادن این کار شما باید محتواهای قدیمی که در وب‌سایت قرار داده‌اید را به روز رسانی کرده و مطالب جدید و تازه‌ای را به آن‌ها اضافه کنید. توجه داشته باشد که گوگل محتواهای قدیمی را اصلا دوست ندارد و اگر تشخیص دهد محتوایی یک وب‌سایت قدیمی و تاریخ گذشته است، آن را به صفحات پایین نتایج جستجو تنزل می‌دهد.

۳_ کاهش نرخ پرش وب‌سایت

توجه داشته باشید که بین نرخ پرش و پوگو استیکینگ یک رابطه تنگاتنگ و مرتبط وجود دارد و به این معنا است که در مواقعی که پوگو استیکینگ برای وب‌سایت شما اتفاق می‌افتد، کاربران اقدام به ترک کردن وب‌سایت در کمترین زمان ممکن خواهند کرد و این یعنی پرش در وب‌سایت شما رخ داده است.

با توجه به این موضوع سیگنال‌های منفی برای گوگل ارسال خواهد شد و گوگل امتیاز منفی برای وب‌سایت شما در نظر خواهد گرفت. برای اینکه بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و صفحاتی که دارای نرخ پرش بالا هستند را شناسایی کرده و بر روی این صفحات کار کنید تا دیگر برای شما مشکل ساز نشوند.

۴_ پاسخ دادن به سوالات کاربران

یکی دیگر از راهایی که می‌توانید با کمک آن از پوگو استیکینگ جلوگیری کنید، این است به تمامی سوالاتی که کاربران در وب‌سایت از شما می‌کنند به خوبی پاسخ دهید. این روش یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌توانید رضایت کاربران را به دست آورده و آنها را در وب‌سایتتان نگه دارید.

۵_ بالا بردن لینک‌ سازی داخلی در وب‌سایت

لینک سازی را باید یکی از اصول مهم و کاربردی دانست که تاثیرات مثبتی را بر روی سئو سایت شما ایجاد می‌کند. زمانی که شما به خوبی لینک ساز داخلی را در وب‌سایتتان انجام دهید بستری را ایجاد می‌کنید تا کاربران بتوانند به تمامی بخش‌هایی وب‌سایت که از آن خبر نداشته‌اند سر بزنند و مدت زمان زیادی را در وب‌سایت سپری کنند.

برای اینکه بتوانید از لینک‌های قوی و مناسبی استفاده کنید بهتر است از انکر تکست‌های دارای کلمات کلیدی استفاده شود، این عامل موجب می‌شود تا کاربران بتواند اطلاعات کاملتر و مفیدتر را در خصوص کوئرهای خودشان به دست آورند و آنها دیگر اقدام به ترک کردن ول‌سایت شما در مدت زمان کوتاهی نخواهد کرد، همچنین وب‌سایت شما نیز از خطر پوگو استیکینگ در امان خواهد بود.

۶_ بزرگ کردن فونت‌های متن

اگر شما خودتان را به جای کاربران یک وب‌سایت بگذارید، متوجه خواهید شد که استفاده کردن از فونت‌های کوچک و نامفهوم اصلا برای کاربران خوشایند نیست و هر وب‌سایتی از اینگونه فونت‌ها استفاده کنند، با نارضایتی افراد همراه خواهد بود و کاربران در کمترین زمان ممکن اقدام به ترک کردن این وب‌سایت خواهند کرد. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از پوگو استیکینگ بهتر است از کلمات با فونت‌های بزرگ در محتوا و مطالب وب‌سایتتان استفاده کنید.

۷_ صحبت کردن جامع راجب تمامی موضوعاتی که در وب‌سایت قرار دارند

شما باید تمامی جنبه‌های آموزشی را در نظر بگیرید و اگر مقاله‌ای را در وسایتتان قرار دادید باید به صورت کامل، مفید و جامع به آن بپردازید و از موضوعات مرتبط استفاده کنید تا کاربران ترغیب شوند تا آخر مطالب شما را دنبال کنند. استفاده کردن از موضوعات بی پایه و ناقص در وب‌سایت باعت نارضایتی کاربران و به وجود آمدن پوگو استیکینگ می‌شود.

۸_ با توجه به کوئری‌های کاربران اقدم به تولید محتوا کنید

کاربران همیشه دوست دارند از وب‌سایت‌هایی دیدن کنند که مطابق با نیاز و خواسته آن باشد و دارای محتوا و مطالب مفید و کاربردی برای آن باشد. قبل از اینکه بخواهید اقدام به تولید کردن محتواهای و مقالات وب‌سایت کنید، باید این سوال را از خودتان بپرسید که کاربران زمانی که به وب‌سایت شما می‌آیند چه هدفی دارند و می‌خواهند چه اطلاعاتی را به دست آورند؟

شما باید خوتان را به جای کاربران و مخاطبان قرار دهید و مشخص کنید که وب‌سایت مورد نظر باید چه اطلاعات و محتواهایی را در اختیار شما قرار دهد تا نیاز شما به خوبی برطرف گردد؟ زمانی که مطالب و اطلاعت مفید و کاربردی در وب‌سایت شما وجود داشته باشد و بتواند به خوبی نیاز کاربران را برآورده سازد، دیگر آنها به سراغ وب‌سایت‌های دیگر رقبای شما نخواهند رفت و پوگو استیکینگ برای وب‌سایت شما رخ نخواهد داد.

سخن پایانی

ما در این مقاله برای شما اهمیت Pogo Sticking را بیان کردیم و دریافتید که از چه طریق می‌توانید وب‌سایتتان را مدیریت کنید که با مشکل پوگو استیکینگ مواجعه نشوید. اجرا کردن قواعد و روش‌هایی که ما به آنها پرداختیم، می‌تواند سئو سایت شما را بالا برده و رضایت را در کاربران و مخاطبان شما دوچندان کند تا همیشه به وب‌سایت شما سر بزنند.

پس اگر وب‌سایت شما از این روش‌ها پیروی نمی‌کند، کافیست به دقت این موارد را در کسب‌کار اینترنتی خود پیاده سازی کنید تا دیگر هیچ وقت کاربران اقدام به ترک کردن وب‌سايت شما نکنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.