کروسل (Carousel) چیست؟ 3 مزایای مهم آن

کروسل (Carousel) چیست؟ 3 مزایای مهم آن

برای تمامی ما این موضوع پیش آمده است که به محض ورود به یک وب‌سایت در همان ابتدای ورود یک المان در سایت مورد نظر نگاه ما را به خودش جلب کند. این نوع از المان‌ها برای این است که کاربر در بدو ورود به سایت با آن مواجعه شود و نظر او را جلب کند، ساختار این المان‌ها به این شکل است که از چند تصویر تشکیل شده است و این عکس‌ها هر لحظه در حال تغییر شکل هستند.

امکان دارد که در کنار این تصاویر متونی نیز به کاربر نمایش داده شود و هر زمانی که عکس مورد نظر دچار تغییر شود این متن‌ها نیز دچار تغییرات شوند، در واقع از این المان‌ها به عنوان کروسل (Carousel) یاد می‌شود.

در طراحی سایت به المان‌هایی که نشان دهنده یک مجموعه‌ای از عکس‌ها و متن ها باشد و با توجه به یک برنامه هدفمند این تصاویر به کاربران نمایش داده شود، Carousel گفته می‌شود. کروسل در اغلب وب‌سایت‌ها در بخش بالایی صفحات به کاربران نمایش داده می‌شود و بخش‌های زیادی از صفحات سایت را در برخواهد گرفت، در واقع کروسل بیانگر هدفی است که صاحب وب‌سایت دارد و می‌خواهد کاربران را با این روش بیشتر با سایت درگیر کند.

مهم‌ترین نکات در مورد استفاه کروسل در وب‌سایت

در ادامه به برسی نکات مهمی که Carousel وب‌سایت باید به آن توجه زیادی داشت خواهیم پرداخت:

۱_ کروسل باید به صورت ریسپانسو در سایت قرار گیرد

توجه داشته باشید که کروسل باید به صورت مناسب و درستی طراحی شود، زیرا اگر دارای طراحی مناسبی نباشد امکان دارد که کاربران در زمان وارد شدن به وب‌سایت شما توسط گوشی همراه با به هم ریختگی Carousel سایت شما مواجعه شوند، این عامل باعث می‌شود تا کاربران وب‌سایت شما را سریع ترک کنند. کروسل باید در تمامی دستگاه‌های دیجیتالی هوشمند مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی همراه به خوبی برای کاربران نمایش داده شود.

۲_ اطلاعات در Carousel باید به صورت مختصر و مفید باشد

کاربران تمایلی به خواند مطالب طولانی در کروسل ندارند، با توجه به این موضوع باید محتوا و مطالبی را که در Carousel استفاده می‌کنید به صورت خلاصه و مفید باشد تا کاربران از دیدن و خواندن آنها لذت ببرند. 

۳_ استفاده از زمان‌بندی مناسب در کروسل

به این موضع بسیار دقت داشته باشد که در مواقعی که کاربران در حال مشاهده Carousel وب‌سایت شما هستند، کروسل باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که زمان استفاده از آن مناسب باشد، یعنی اینکه اگر یک اسلایدر در حال پخش است برای پخش کردن اسلایدر بعدی یک زمان مناسب و منطقی در نظر گرفته شود تا کاربران بتوانند به خوبی محتوا و مطالب داخل کروسل را بخوانند. مدت زمان پخش Carousel در سایت نه باید زیاد باشد و نه کم تا کاربران از دیدن آن لذت ببرند.

کروسل دارای چه مزایایی می‌باشد

کروسل از مزایای زیادی برخوردار است و تمامی سایت‌های بزرگ و معروف از آن استفاده می‌کنند. با توجه به آمار کاربران علاقه زیادی به کروسل دارند و بعد از اینکه وارد یک وب‌سایت شوند به کروسل‌های آن توجه زیادی خواهند کرد، در ادامه به مهم‌ترین مزایایی که Carousel برای وب‌سایت‌ها به دنبال دارد خواهیم پرداخت:

۱_ کروسل فضای کمی اشغال می‌کند

زمانی که شما از کروسل در وب‌سایتتان استفاده می‌کنید، نیاز نخواهید داشت تا مقداری از فضای سایت شما برای قرار دادن چند ردیف از محتوا و عکس قرار دهید. شما می‌توانید در یک ردیف از صفحه در کروسل چند عکس قرار دهید و سپس یک توضیح مختصر و مفید را در کنار هر کدام از این عکس‌ها قرار دهید که این کار سبب خواهد شد تا در فضای سایت شما صرفه جویی شود.

۲_ در مدت زمان کمی امکان انتقال حجم زیاد اطلاعات در کروسل وجود دارد

استفاده از کروسل در سایت به این معنی است که شما ارزش زیادی برای زمان کاربران قائل هستید، زمانی که کاربران وارد سایت شما می‌شوند می‌توانند به خوبی با محصولات و محتوایی که در وب‌سایت شما وجود دارد آشنا شوند و از تمامی اخبار وب‌سایت شما مطلع شوند، تمامی این اطلاعات در یک قسمت از سایت اتفاق خواهد افتاد و نیازی نیست که کاربر تمامی بخش‌های وب‌سایت شما را برسی کند.

۳_ کروسل جذابیتی بالایی دارد

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌هایی که Carousel دارد، جذابیت بالایی است که برای کاربران ایجاد می‌کند. کروسل می‌تواند جذابیت زیادی به وب‌سایت شما انتقال دهد و با وجود جذابیتی که برای سایت شما به ارمغان می‌آورد، سبب خواهد شد تا کاربران بعد از ورود به سایت شما احساس رضایت داشته باشند. این امر موجب می‌شود تا گوگل نیز امتیازات مثبتی را برای وب‌سایت شما در نظر گیرد.

سخن پایانی

کاربران در زمان وارد شدن به یک سایت بهانه‌های زیادی دارند. عده ای از کاربران برای خواندن مطالب یک سایت وارد آن می‌شوند، عده‌ای از کاربران برای خرید کردن و تهیه یک محصول وارد یک وب‌سایت می‌شوند و عده‌ای نیز برای وب گردی و گشت گذار در جهت بالا بردن اطلاعات خودشان به سایت‌ها سر می‌زنند. به هر حال اگر کاربران هر کدام از این هدف‌ها را داشته باشند شما به عنوان یک مدیر و یا یک صاحب سایت باید تمامی تلاش خودتان را کنید تا کاربران را به اهدافی که دارند نزدیک کنید.

زمانی که شما در وب‌سایتتان از کروسل استفاده می‌کنید، کاربران در زمان وارد شدن به وب‌سایت شما با حجم بالایی از اطلاعات روبرو خواهند شد و مقالات و محتواهای مهم سایت شما اولین اطلاعاتی است که در وب‌سایت به کاربران نمایش داده خواهد شد، مثلا اگر شما در سایتتان یک خبر مهم برای کاربران دارید و یا اگر یک پیشنهاد ویژه برای آنان دارید و یا اگر قصد داشتید تا یک محصول جدید و تازه را در سایتتان قرار دهید، کروسل این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید این کارها را به خوبی انجام دهید و کاربران را ترغیب کنید تا از محصولات و مطالب وب‌سایت شما بازدید کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.