گرادینت (gradient) چیست

گرادینت (gradient) چیست

gradient به تصویرهایی گفته می‌شود که از طیف رنگ‌های گوناگونی تشکیل شده و به صورت شیبداری هستند و این رنگ‌ها بدون هیچ گونه مرز مشخصی می‌باشند. در واقع شیب یا یک سطح شیبدار را گرادینت می‌نامند. شیب‌هایی که در gradient به وجود می‌آیند امکان دارد به صورت مورب، مدور، عمودی و افقی باشند.

با استفاده از گرادینت می‌توانید جلوه‌های زیبایی را به عناصری که در صفحه وب وجود دارد دهید و جذابیت بالایی را ایجاد کنید. css3 که یک ابزار طراحی است قبل از اینکه بروزرسانی شود طراحان این امکان را نداشتند تا از gradient در طراحی وب‌سایت استفاده کنند و تنها کاری که طراحان با استفاده از ابزار css3 می‌توانستند انجام دهند این بود بخشی از تصاویر را برش بزنند و با تکرار آن حالت تدارج رنگ را به وجود آورند.

یک عیب اساسی که این روش استفاده از تصاویر داشت این بود که حجم تصاویری که با این روش ساخته می‌شد بالا می‌رفت و فضای زیادی را اشغال می‌کرد، از زمان روی کار آمدن gradient این مشکلات دیگر در طراحی وجود ندارد.

انواع گرادینت

در ادامه به برسی انواع gradient می‌پردازیم:

1- gradient Angle (زاویه دار)

به حالتی گفته می‌شود که یک رنگ از یک ظلع زاویه شروع به آغاز کردن می‌کند و بعد از اینکه یک چرخش 360 درجه را انجام دهد دوباره به همان سمتی که آغاز شده بود بازمی‌گردد.

2- gradient Liner (خطی)

در این نوع از گرادینت چند رنگ به صورت مورب و عمودی یا افقی در پشت سر یکدیگر قرار می‌گیرند و به شکل تودر تو در یکدیگر محو خواهند شد.

3- gradient Diamond (الماس) 

در این حالت از گرادینت شکل دایره به شکل لوزی تغییر شکل خواهد داد و درون لوزی رنگ‌ها با یکدیگر شروع به ترکیب شدن خواهند کرد. Diamond شبیه به حالت مدور است.

4- gradient Radial (مدور)

در این نوع از گرادینت به صورت دایره‌ای رنگ‌ها درون یکدیگر شروع به محو شدن خواهند کرد.

5- gradient Reflected (بازتاب)

این نوع از گرادینت به گونه‌ای است که رنگ‌ها به صورت یکسان دو طرف تصویر را پر کرده و یک حالت مانند بازتاب در آینه به وجود خواهد آمد.

مزایای گرادینت در طراحی سایت

این مزایای شامل:

۱_ دادن جذابیت زیاد به عکس‌های معمولی

گاهی اوقات استفاده کردن از تصاویر با کیفیت بالا در طراحی کار درستی نیست اما در برخی مواقع با توجه با اینکه تصاویر از کیفیت بالایی برخوردار هستند دارای جذابیتی برای کاربران نیستند، در این مواقع این امکان را دارید تا با استفاده ازgradient به صورت overlay بر روی تصاویر جذابیت آنها را بالا ببرید. با استفاده از رنگ‌های روشن برا این کار می‌توانید نمایی جذاب و شیک را به صفحه طراحی خودتان انتقال دهید.

۲_ تاکید بیشتر بر روی برند

این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید از رنگ‌های برند خوتان در گرادینت‌های موجود در صفحه وب‌سایت استفاده کرده و با توجه به این قابلیت می‌توانید به شکل خلاقانه‌ای خصوصیاتی را که در برند شما وجود دارد در ذهن کاربران و مخاطبانتان بگنجانید. مثلا اگر شما از یک برند با رنگ‌های سبز و صورتی برخوردار هستید می‌توانید از رنگ سبز و صورتی در گرادینت برای طراحی صفحه وب‌سایت استفاده کنید تا تاثیر بیشتری را بر روی حافظه کاربران از برند شما بگذارد.

۳_ زیبایی دادن به بک گراند صفحه وب‌سایت

وقتی که شما از گرادینت به جای پس زمینه در طراحی سایت استفاده کنید باعث خواهد شد تا چشمان کاربران و مخاطبان شما به صفحه بوده و دائما صفحه را با حرکت چشم زیر نظر داشته باشند، استفاده از گرادینت به جای پس زمینه سبب خواهد شد تا محتویات موجود در صفحه وب‌سایت بیشتر به چشم بخورند و جذابیت زیادتری داشته باشند. به کار گیری gradient در صفحات وب‌سایت باعث می‌شود تا کاربران به واسطه جذابیت و زیبایی مدت زمان زیادتری را در وب‌سایت شما سپری کنند.

۴_ گرادینت به دیدن بهتر عناصر موجود در وب‌سایت کمک می‌کند

زمانی که به صورت هوشمندانه‌ای از گرادینت در صفحات وب‌سایت استفاده می‌کنید، می‌توانید تعیین کنید که چشمان کاربران شما چگونه حرکتی داشته باشند و کاربر را به سمت محتوا دو تصویری که مد نظر دارید هدایت کنید. با شناختن الگوهای کاربران در دیدن محتویات وب‌سایت این امکان را دارید که به گونه وب‌سایت خودتان را طراحی کنید که المان‌هایی که در صفحه وب‌سایت شما وجود دارند شانس زیادی برای دیده شدن داشته باشند.

5- با گرادینت یادآور طبیعت برای کاربران شوید

با نگاه دقیق به طبیعت و اجزای موجود در آن پی خواهیم برد که این اجزا به صورت صاف و یک رنگ طراحی نشده‌اند و دارای برآمدگی، فرورفتگی وسایه بوده و از رنگ‌های زیبا ومتنوع تشکیل شده است. زمانی که شما در وب‌سایت خوتان از گرادینت استفاده می‌کنید وب‌سایت شما احساس خوبی را به کاربران و مخاطبان انتقال خواهد داد و طبیعی جلوه خواهد کرد. شما می‌توانید با بازسازی کردن صفحه‌ها از طبیعت، جذابیت و زیبایی را برای وب‌سایت خود به ارمغان آورید و این کار سبب جلب توجه کردن وب‌سایت شما برای مخاطبان خواهد شد.

6- گرادینت یک ابزار ساده است که بهترین تاثیرات را بر روی وب‌سایت شما خواهد گذاشت

شما اگر دوست دارید که از گرادینت در طراحی سایت استفاده کنید این کار را می‌توانید به صورت ساده انجام دهید. می‌توانید با استفاده از فتوشاپ انواع مختلفی از گرادینت‌های را طراحی کرده و از آنها در صفحات و بخش‌های مختلف وب‌سایت خوتان استفاده کنید.

7- گرادینت باعث راحت‌تر خوانده شدن متن خواهد شد

یکی از راه‌هایی که می‌توان از آن برای راحتر خوانده شدن متن استفاده کرد، به کارگیری متن روی پس زمینه گرادینت است. این کار باعث می‌شود تا شانس خوانده شدن متن شما توسط کاربران و مخاطبات بالا رود.

سخن پایانی

با استفاده از گرادینت می‌توانید عمق و بعد خوبی را به تصاویر اضافه کرده و همه تصاویر را طبیعی تر در اختیار داشته باشیم. گرادینت در واقعی کردن آثار ما نقش اساسی را ایفا می‌کند و با آمیختن تدریجی رنگ‌های سیاه و سفید به آثار می‌تواند نزدیکی و دوری آن شی را نسبت به نور در ذهن ما القاء کرده و تصاویر زیبایی را برای ما ایجاد کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.