گوتنبرگ (Gutenberg) چیست؟

گوتنبرگ (Gutenberg) چیست؟

گوتنبرگ به یک ویرایشگر قدرتمند وردپرس گفته می‌شود، این ادیتور در نسخه 5 وردپرس به کاربران معرفی شد و به نوعی یک قابلیت جدید ویرایش متن به حساب می‌آید. زمانی که Gutenberg معرفی نشده بود کاربران از ویرایشگر کلاسیک وردپرس برای تولید محتوا و نوشتن مطلب استفاده می‌کردند، ولی با معرفی گوتنبرگ این امکان برای افراد مهیا شد تا بتوانند به شکل بهتر و راحت‌تری اقدام به تولید محتوا کنند. در واقع با استفاده از این ویرایشگر کاربردی می‌توانید به خوبی محتواهای وب‌سایت خودتان را مدیریت کنید.

گوتنبرگ یک ویراشگر کاربردی و مدرن است که از حجم بالایی برخوردرا نبوده و فضای حافظه سیستم شما را اشغال نخواهد کرد، همچنین این ویرایشگر دارای ویژگی‌ و قابلیت‌های جذاب زیادی است که به شما این امکان را می‌دهد تا از بلوک‌هایی که در آن قرار دارد استفاده کرده و به راحتی بتوانید پست‌های خودتان را در حالت‌های گوناگونی انتشار دهید، همچنین می‌توانید مطالب و محتوای سایت را به خوبی ویرایش و ادیت کنید.

در این ویرایشگر شما امکان آشنایی با مفهوم بلوک را خواهید داشت، با استفاده از این بلوک ها قادر هستید تا محتوای خودتان را در کمترین زمان و با کیفیت بالایی تولید کنید. با توجه به این ویژگی‌ها امروزه افراد زیادی هستند که کار کردن با این ویرایشگر مدرن را فرا گرفته‌اند.

دلایل استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ

در Gutenberg ظاهر زیبا همراه با حس جدیدی را شاهد هستیم و این زیبایی نشان دهند این است که این ادیتور یک نسل جدید از ویرایشگرهای مدرن محسوب می‌شود. با استفاده از بلوک‌هایی که در این ویرایشگر مدرن وجود دارد شما می‌توانید هر تغییر را که دوست داشته باشید بر روی محتوای و مطالب منتشر شده در وب‌سایتتان منتشر کرده و این محتواها را به راحتی منتشر کنید.

قدرت زیادی که در ویرایشگر گوتنبرگ وجود دارد باعث شده است تا شما بتوانید هر تغییری را در محتواها ایجاد کنید و متناسب با حوزه فعالیت و کسب کاری که دارید محتواهای مورد نظرتان را تولید کرده و در اختیار کاربران و مخاطبانتان قرار دهید.

ویرایشگر Gutenberg دارای چه ویژگی‌هایی است

در ادامه به برسی ویژگی‌های ویرایشگر گوتنبرگ خواهیم پرداخت:

۱_ دکمه

شما می‌توانید با استفاده از بلوک دکمه این ویرایشگر این قابلیت را به راحتی به محتواهای وب‌سایتتان اضافه کنید. زمانی که شما اقدام به ایجاد کردن یک دکمه می‌کنید این امکان را دارید تا به راحتی به ویرایش کردن متن و پیوند این دکمه بپردازید.

۲_ ستون متن

به انواع متن استانداری گفته می‌شود که شما با استفاده از آن قادر به تقسیم کردن محتوا در ستون‌های پاسخگو خواهید بود.

۳_ جدول‌ها

برای اینکه شما بتوانید به خوبی محتوای مد نظرتان را تولید کنید، استفاده کردن از جدول بسیار اهمیت دارد، زمانی که شما از این جدول‌ها در سایت وردپرسی استفاده می‌کنید چالش‌هایی را به همراه خواهد داشت. کد html که شما به آن نیاز دارید به اسم بلوک گوتنبرگ در حال حاضر برای شما در دسترس خواهد بود.

۴_ طرح اسناد

یکی دیگر از امکانات ویرایشگر گوتنبرگ طرح اسناد است که از آن برای نمایش دادن تعداد کلمات سند و تعداد بلوک‌هایی که در آن قرار دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به این قابلیت این امکان برای شما وجود دارد که تمامی عنوان‌هایی را که اضافه کرداید بتوانید به راحتی ببینید. روش کارکرد طرح سند به این گونه است که از فهرست مطالب استفاده می‌کند و شما با استفاده از آن قادر هستید تا با کلیک کردن بر روی هر سر فصل به راحتی آن را مورد ویرایش قرار دهید.

زمانی که شما این کار را انجام می‌دهید تجربه سریع از ساختار محتوا را می‌توانید مرور کنید که یک فرآیند جذاب محسوب می‌شود.

۵_ بلوک‌ها

هر کدام از محتواهایی که در ویرایشگر گوتنبرگ قرار دارند از بلوک مختص به خود استفاده می‌کنند و این بلوک‌ها از هدرها، تصاویر برجسته، پاراگراف‌های متنی، پروند‌های تعبیه شده، تصاویر و موارد دیگر تشکیل شده است.

۶_ تنظیمات اندازه فونت در گوتنبرگ

وقتی که شما از ویرایشگر گوتنبرگ برای ادیت محتوا و مطالب وب‌سایت استفاده می‌کنید، می‌توانید از تمامی امکانات آن استفاده کنید. برای اینکه انداز فونت مورد نظر را در این ویراشگر در اختیار داشته باشید می‌توانید با تنظیمات قلم کوچک و بزرگی که در گوتنبرگ وجود دارد انداز فونت دلخواه را انتخاب کنید.

۷_ تراز کامل

از دیگر ویژگی‌هایی که در گوتنبرگ وجود دارد تراز کامل است، شما با استفاده از قابلیت می‌توانید گزینه‌های ترازی که از سبک پهن و کامل تشکیل شده‌اند را بر روی هر تصویری که نیاز دارید ایجاد کنید، این ویژگی باعث می‌شود تا طرح‌های خیره کنند‌ای بر روی چگونگی تصاویر شما به وجود آورد.

۸_ گزینه پویا

گزینه پویا یک نوار ابزار استاتیک است که دارای گزینه‌ها و تنظیمات زیادی بوده و محل قرار گیری آن در کنار ویرایشگر اصلی است. گوتنبرگ فقط گزینه‌ایی را که مربوط به بلوک انتخابی که در حال ویرایش کردن آن هستید را به شما نمایش خواهد داد، در صورتی که اگر نیاز به گزینه تنظیمات بیشتری داشتید می‌توانید وارد بخش گزینه‌های پویا شوید.

۹_ پشتیبانی انکر

شما این امکان را در ویرایشگر گوتنبرگ دارید که انکر را به بلوک بیفزایید، این کار باعث خواهد شد تا شما بتوانید در هر یک از پست‌ها یا صفحات وب‌سایت به بلوک مورد نظرتان پیوند اضافه کنید، با ورود به قسمت HTML Anchor شما می‌توانید یک انکر را به بخش مورد نظر اضافه کنید.

با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ چه کارهایی می‌توان انجام داد

  • ساختن جدول
  • ایجاد کردن دکمه
  • اضافه کردن دسته‌بندی برای محصولات و محتوای سایت
  • ایجاد کردن و قرار دادن کدهای دستوری در ویرایشگر گوتنبرگ
  • ساختن ستون‌ها
  • در این ویرایشگر می‌توان شرت کد اضافه کرد
  • استفاده از html سفارشی در گوتنبرگ

سخن پایانی

با توجه به اینکه هر روز شاهد تکنولوژی‌های جدید در دنیای وب هستیم، در این میان سیستم مدیریت محتوای وردپرس نیز با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است که قرار دادن ویرایشگر گوتنبرگ در نسخه جدید وردپرس را باید یکی از این پیشرفت‌ها در این cms محبوب قلمداد کرد. شما با استفاده از این ویرایشگر قادر خواهید بود تا تمامی محتواهای و مطالب موجود در سایت را به خوبی ویرایش کرده و با توجه به نیاز کاربران کارهای مفیدی را در وب‌سایتتان انجام دهید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.