گوگل شیت Google) Sheets) چیست

گوگل شیت Google) Sheets) چیست

یکی از نرم افزارهای خوب و کاربردی است که گوگل برای برطرف سازی نیازهای سرویس‌های مختلف به کاربران ارائه داده Google Sheets است. گوگل شیت نرم افزاری است که به صورت آنلاین و مبتنی بر وب در سرویس گوگل درایو قابلیت استفاده را برای کاربران فراهم کرده است. این برنامه سازمان دهی شده در قالب نرم افزار دسکتاپ و به عنوان یک اپلیکیشن که قابلیت نمایش در موبایل را دارد در سیستم عامل‌های بلک‌بری، اندروید و ios برای کاربران در دسترس است.

کاربران زمانی که از نرم افزار گوگل شیت استفاده می‌کنند، می‌توانند اطلاعت زیادی را مورد ویرایش قرار داده و به صورت دقیقی این اطلاعات را تجزیه، تحلیل و سازماندهی کنند و همچنین این ابزار بستری را برای کاربران فراهم خواهد کرد تا چندین کاربر بتوانند به صورت همزمان و بدون هیچ گونه محدودیتی پرونده و اسنادی مورد نظر را قالب‌بندی و ویرایش کنند .

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در کسب کارهای اینترنتی نقش مهمی را ایفا می‌کند، این است که افراد بلد باشند با ابزار آنلاین به خوبی کار کنند. از چه طریق می‌توان فرم‌ها، جدول‌ها و گزارش‌های امور حسابداری را به صورت آنلاین انجام دهیم و به اشتراک گذاری این کارها با دیگر همکارانی که در سازمان یا شرکت ما کار می‌کنند بپردایم؟ از چه طریق می‌توان اطلاعات خودمان را به خوبی سازماندهی، مدیریت و دسته‌بندی کنیم؟

بخش‌ها و اصطلاحات رایج در گوگل شیت

در ادامه به برسی اصطلاحات رایجی که در گوگل شیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌پردازیم:

Column

این اصطلاح به سلول‌هایی که به صورت عمودی و ستوهایی که با حروف لاتین آنها را نام گذاری کرده‌اند گفته می‌شود، برای این انجام این کارهای می‌توانید به این بخش در گوگل شیت مراجعه کنید.

Rang

سلول‌هایی هستند که محل قرار گیری آنها یا در یک ستون است و یا دریک ردیف، امکان دارد که در هر دوی آن ها نیز قرار گرفته باشد.

Formula

زمانی که بخواهید یک نتیجه مشخص را در گوگل شیت به دست آورید، باید از این بخش استفاده کنید. همچنین ترکیبی از ردیف‌ها، توابع، سلول‌ها و ستون‌ها در این بخش قرار دارد.

Spreadsheet

تمامی شیت‌های کاری شما که همان (worksheets) است در این بخش از گوگل شیت قرار دارد.

Cell

زمانی که شما قرار باشد اطلاعاتی را در گوگل شیت قرار دهید، می‌توانید از این قسمت استفاده کنید. در این مکان که به آن سلول نیز گفته می‌شود با اطلاق شدن یک ردیف شاهد به وجود آمدن یک ستون خواهید بود.

Row

در این بخش از گوگل شیت تعدادی از سلول‌ها به صورت افقی و ردیفی را مشاهد می‌کنید که شماره گذاری شده‌اند.

Function

این بخش برای انجام دادن عملیات‌های گسترده‌ای که هدف آن محاسبه مقادیر ستون، سلول و ستر است مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این بخش در واقع همان توابع موجودی است که در گوگل شیت قرار دارد.

Worksheet) sheet)

 این بخش شامل صفحه گسترده‌ای است که در گوگل شیت وجود دارد و برای تشیکل شدن آن از تعدادی از ستون و ردیف به صورت گسترده استفاده شده است.

گوگل شیت دارای چه ویژگی‌هایی است

1- امکان کاوش و جستجو در نرم افزار گوگل شیت برای کاربران مهیا است و با استفاده از این قابلیت کاربران این امکان را دارند تا نمودار بسازند، جدول‌های محوری ایجاد کنند، داده‌ها را به صورت دقیقی تصویر سازی کنند و همچنین می‌توانند صفحه‌های گسترده را با رنگ‌های زیادی قالب‌بندی کنند.

2 – با استفاده از نرم افزار گوگل شیت می‌توانید از فرمت‌های زیای برای فایل‌های پشتیبانی و چندین فرمت متفاوت استفاده کنید، تعدادی از این فرمت ها عبارتند از :

XItx

XIsx

XIsm

Ods

XIs

XITXM

XIT

3- در نرم افزار گوگل شیت امکان ویرایش مشترک وجود دارد، زمانی که شما از این نرم افزار استفاده می‌کنید این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا به صورت همزمام بتوانید صفحات گسترده (spreadsheet) به خوبی ویرایش کنید. این به این معنی است که به جای اینکه یک فایل سند برای چند نفر فرستاده شود یک سند می‌تواند به صورت هم زمان در گوگل شیت توسط چند کاربر مورد ویرایش قرار گیرد.

4- گوگل شیت این امکان را دارد تا با دیگر محصولاتی که توسط گوگل ارائه شده‌اند مانند (Google Finance ،Google‌ Drawings،Google Forms،Google Translate) تلفیق شود.

5- امکان ویرایش به صورت آفلاین در نرم افزار گوگل شیت وجود دارد، کاربرانی که از این نرم افزار استفاده می‌کنند با توجه به پشتیبانی این نرم افزار از ویرایش آفلاین، می‌توانند هم در نسخه موبایلی و هم در نسخه دسکتاپ به ویرایش صفحه‌های گسترده ب ون اینترنت بپردازند.

سخن پایانی

با توجه به پیشرفت‌های زیادی که امروز با وجود تکنولوژی شاهد آن هستیم، تمامی کارهایی که برای سازماندهی اطلاعات و جمع آوری آن انجام می‌شود با استفاده کامپیوتر برای ما امکان پذیر است. با توجه به این موضوع افراد دوست دارند تا از برنامه‌ها و نرم افزارهایی استفاده کنند تا هم بتوانند به صورت آنلاین با آن کارهای خود را انجام دهند و هم این نرم افزار از امکانات زیادی برخوردار باشد تا نیاز افراد را پاسخگو باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.