نوسانات رتبه سایت در گوگل + 9 علت مهم

نوسانات رتبه سایت در گوگل + 9 علت مهم

هر کسب کار و تجاریی برای اینکه بتواند روند موفقیت خودش را چند برابر کند و از فروش و بازاریابی مناسبی برخوردار باشد، باید اقدام به راه‌اندازی یک وب‌سایت کند تا در فضای اینرتنت بتواند خدمات و محصولاتش را به افرادی زیادی ارائه دهد. این به معنای تمام شدن کار نیست و تازه زمانی که کسب کار و شرکت شما وارد فضای نامحدود اینترنت می‌شود کار شما شروع می‌شود، نوسانات رتبه سایت از مهم‌ترین تغییرات یک وب‌سایت اینترنت محسوب می‌شود که باید توجه زیادی به آن داشت.

در واقع باید با کارهای متفاوتی که بر روی وب‌سایتتان انجام می‌دهید رتبه و جایگاه سایتتان را در نتایج جستجو بالا ببرید تا کاربران زیادی قادر باشند وب‌سایت شما را مشاهده کنند و برای برطرف سازی نیازهایشان به سایت شما سر بزنند.

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل از هدف‌های بزرگی است که تمامی کسب کارها به دنبال آن هستند. با توجه به اینکه گوگل به صورت همیشگی نظارت دقیقی بر روی کسب کارها دارد، برای قرار گرفتن در این جایگاه باید وب‌سایت‌ها موارد زیاد را رعایت کنند زیرا این جایگاه مدام در حال تغییر است و نوسانات رتبه سایت دائم در میان نتایج جستجو ایجاد می‌شود.

برسی نوسانات رتبه سایت

ما در ادامه قصد داریم تا 9 علت مهم نوسانات رتبه سایت در گوگل را به صورت جامع و مفید برای شما بیان کنیم، شما برای اینکه با این موارد آشنا شوید می‌توانید تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

1- از بین رفتن لینک‌های وب‌سایت

توجه داشته باشد که باید به صورت منظم و هر چند وقت یکبار تمامی لینک‌های وب‌سایتتان را مورد برسی قرار دهید تا هیچ گونه اشکال و مشکلی برای لینک‌ها به وجود نیامده باشد. برای این کار شما می‌تواند از ابزارهایی به نام (maestic و ahrefs) استفاده کنید، این ابزها تمامی لینک‌های شکسته‌ای که در 90 روز قبل در وب‌سایت شما ایجاد شده است را نشان خواهند داد.

2- سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت

گریه کردن یک مرد به علت افت  کردن وب سایت

یکی دیگر از موارد مهمی که در رتبه وب‌سایت تاثیر دارد، سرعت بارگذاری محتوا در وب‌سایت می‌باشد. کاربران دوست دارند در زمانی که وارد یک وب‌سایت می‌شوند سرعت بارگذاری سایت بالا بوده تا بتوانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن تمامی بخش‌های وب‌سایت را مشاهده کنند، اگر وب‌سایتی با سرعت پایینی همراه باشد رتبه آن سایت کاهش خواهد یافت.

3- اضافه بار سرور

اضافه بار سرور به این معنی است که شما اگر یک سرور را با حجم مشخصی در اختیار گرفتید و در زمانی انجام کار بر روی حجم سرور باری اضافه کنید، این عامل موجب خواهد شد تا کاربران در زمان استفاده از وب‌سایت به خوبی نتوانند از امکانات آن استفاده کنند و ناراضایتی آنها را به دنبال داشته باشد.

4- باید در گود رقابت باشید تا دچار نوسانات رتبه سایت نشوید

از دیگر مواردی که یک وب‌سایت را با نوسانات رتبه همراه خواهد کرد این است که باید همیشه در عرصه رقابت با دیگر همکاران و رقبا قرار داشته باشد، اگر شما در رقابت با آنها شکست بخورید سبب می‌شود تا وب‌سایت آنها به رتبه بالاتر رسیده و رتبه وب‌سایت شما تنزل یابد.

5- مدت زمانی که کاربران در یک وب‌سایت حضور دارند

هر چقدر یک وب‌سایت از بازدیدکنندگان بیشتری برخوردار باشد و این بازدیدکنندگان مدت زمان بیشتری را در وب‌سایت حضور داشته باشند، در رتبه و جایگاه آن سایت تاثیرات مهمی را بر جا می‌گذارد ولی تاثیر زیادی در نوسانات رتبه سایت مورد نظر ندارد. تمامی وب‌سایت‌های مهمی که از جایگاه و رتبه بالایی در نتایج جستجوی گوگل برخوردار هستند، تعداد بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب کرداند و در حقیقت نقطه قوت آنها جذب این تعداد از کاربران و بازدید کنندگان می‌باشد. زمانی که تعداد بازدیدکنندگان یک وب‌سایت مدام در حال تغییر باشد رتبه و جایگاه آن نیز در حال نوسان است.

6- استفاده از کلمات کلیدی نامناسب تاثیر گذار

از دیگر موارد مهمی که در نوسانات رتبه سایت تاثیرات مهمی را ایفا می‌کند، استفاده کردن کلمات کلیدی نامناسبی است که زیاد از طرف کابران مورد جستجو قرار می‌گیرد. شما باید از کلمات کلیدی ساده و پر استفاده در محتوای خودتان استفاده کنید تا کاربران زمانی که این کلمه را سرچ کردن صفحه وب‌سایت شما به آنها نمایش داده شود و این کار می‌تواند رتبه و جایگاه وب سایت شما را ارتقاء دهد.

7- ایجاد تغییرات در وب‌سایت و طراحی مجدد

زمانی که شما بدون در نظر گرفتن مواردی مانند ریدایرکت‌های 301 و لینک‌های ورود در صفحات وب‌سایت اقدام به تغییرات در سایت می‌کنید، این عامل می‌تواند در افت رتبه سایت شما تاثیرات مستقیمی را به جا بگذارد، پس باید قبل از هرگونه تغییرات در سایت به خوبی این موارد را مورد برسی قرار دهید.

۸- استفاده از محتوای تکراری در نوسانات رتبه سایت موثر است

از مهم‌ترین ارکان یک وب‌سایت، محتوای آن می‌باشد. این محتوا است که باعث می‌شود تا کاربران زیادی به وب‌سایت شما کشیده شوند. شما باید از محتواهای ارزشمند و مفید در سایتتان استفاده کنید تا هم نیاز کاربران را برطرف سازد و هم رتبه وب‌سایت شما را افزایش دهد، استفاده کردن از محتوای مرسوخ شده و غیر کاربرد سبب افت رتبه وب‌سایت و تغییرات منفی در نوسانات رتبه سایت شما می‌شود.

۹- سئو وبهینه سازی سایت

سئو امروزه استفاده‌های زیادی در بین تمامی کسانی دارد که در حوضه اینترنت و طراحی سایت مشغول به فعالیت هستند دارد، زیرا سئو و بهینه سازی وب‌سایت از موارد بسیار مهمی است که در صورت اجرایی درست و پیروی از قواعد آن می‌تواند تاثیرات بسیار ارزشمندی را در جایگاه و نوسانات رتبه سایت به وجود آورد.

برای بهینه سازی یک وب‌سایت باید از روش‌های کلاه سفید و مورد پسند گوگل استفاه کرد تا ترافیک زیادی را برای وب‌سایت شما فراهم کند، اگر یک سایت بنا به هر دلیلی از روش‌های سئو کلاه سیاه و کلاه خاکستری استفاده کند و گوگل این موضوع را متوجه شود به شدت با سایت مورد نظر برخورد خواهد کرد و رتبه و جایگاه آن را تنزل می‌دهد.

دقت داشته باشید امروزه گوگل از الگوریتم‌های هوشمندی برای برسی و چک کردن سایت‌ها استفاده می‌کند، اگر شما از یک روش غیر مجاز برای بهینه کردن وب‌سایتتان استفاده کردید مطمئن باشید که گوگل با سرعت بالایی سایت شما را شناسایی خواهد کرد و عواقب بدی برای سایت شما به دنبال دارد، پس تا می‌توانید از روش‌های اصولی و پیشنهادی گوگل در سئو و بهینه سازس سایت استفاده کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین عواملی را که در نوسانات رتبه یک وب‌سایت دخیل هستند را برای شما توضیح دهیم، با در نظر گرفتن این موارد این امکان برای شما فراهم می‌شود تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سایت خودتان را آنالیز کنید، این عامل سبب می‌شود تا وب سایت شما در بالاترین نتایج جستجوی گوگل به کاربران زیادی نمایش داده شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.