ADSL چیست؟

ADSL چیست؟

یکی از محبوبترین تکنولوژی‌های پهنای باندی که امروز در دنیا وجود دارد DSL است، تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند از این روش برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنند. با توجه به آمار تعداد مشترکینی که از روش DSL برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنند در مقابل دیگر روش های دو برابر است که نشان دهنده‌ی محبویت بالایی است که این سیستم در میان افراد به دست آورده است.

برای راه‌اندازی DSL باید سیستم پ‌های سخت‌افزاری در مراکز مخابراتی هر منطقه نصب گردد و زمانی که این سیستم‌ها به خوبی در این مکان‌ها نصب شوند با استفاده از کابل‌های تلفن می‌توان از این سرویس‌ها استفاده کرد. با توجه به این خصوصیات استفاده کردن از این روش هم برای مردم به صرفه خواهد بود و هم برای مراکز دولتی که این خدمات را در اختیار مردم قرار می‌دهند. ما در این بخش به صورت خلاصه برای شما DSL را توضیخ دادیم تا شما به یک درک خلاصه از این نوع سرویس‌ها دست یابید، حالا نوبت آن رسیده تا شما را با ADSL آشنا کنیم و به تعریف این سیستم بپردازیم.

معرفی ADSL

 در واقع تکنولوژی ADSL یک از انواع DSL است. ADSL به تکنولوژی جدیدی گفته می‌شود که بر بستر تلفن‌های قدیمی کار می‌کند، زمانی که یک سیستم ADSL در شبکه مخابرات هر منطقه نصب گردد تمامی افرادی که در آن منطقه وجود دارند این امکان را خواهند داشت تا به سادگی و بدون هیچ گونه اتصال وسیله اضافی دیگر از این سرویس مفید و کاربردی برای رفع نیازهای اینترنتی خود استفاده کنند.

این تکنولوژی سرعت زیاد را بدون در اختیار داشتن هیچ گونه تجهیزات زیر ساختی برای کاربران فراهم می‌سازد، با استفاده از سیم کشی موجود در تلفن این کار انجام می‌شود و هیچ گونه اتصالی به دستگاه‌های دیگر وجود ندارد. در واقع افراد می‌توانند با یک مودم و داشتن اتصال به ADSL در مکان مورد نظر اقدام به استفاده از اینترنت با این تکنولوژی کنند.

اینترنت ADSL پرسرعت دارای چه پارامترهای کیفی است

پارامترهای کیفی مهمی که اینترنت ADSL دارد عبارتند از:

۱_ میزان سرعت دانلود برسی شود

افراد این امکان را دارند تا با در نظر گرفتن سرویس‌های درخواستی خودشان از سرعت‌های متفاوتی برای دانلود بهرمند شوند، برای اینکه مشترکین بتوانند سرعت دانلود ADSL برسی کنند باید به وب‌سایت‌های معتبری همچون www. speedtest.ir و www.speedtest.net مراجعه کرده و از میزان سرعت دانلود مطلع شوند.

۲_ میزان سرعت سرویس‌های اینترنت پر سرعت

باید سرویس انتخاب شده توسط مشترکین را در نظر گرفت، اینکه چه میزان سرعت در سرویس مورد نظر هر کدام از مشترکان این امکان را داشته باشد که با سرعت مشخصی به اینترنت وصل شود. با در نظر داشتن قابلبت share این مشترکان قادر باشند تا از امکانات اینترنت پر سرعتی که سیستم ADSL برای آنها فراهم شده استفاده کنند.

توجه داشته باشد که مقادیر سرعت در اینترنت از 2 بخش تشکیل شده است و این بخش‌ها عبارتنداز:

Upstream: به میزان سرعت اتصال مودم در فرستادن دیتا گفته می‌شود.

Downstream: مقدار سرعتی است که در زمان اتصال مودم برای دریافت اطلاعات صورت می‌گیرد.

۳_ مشاهده کردن مقدار سرعتی که مودم دارد

مشترکین برای اینکه بتوانند این کار را انجام دهند قادر هستند تا از طریق id پیش فرضی که در اختیار دارند (۱۹۲.۱۶۸.۱.۱) را به کنسول مودم وارد کرده و وارد بخش Status شوند، بعد در داخل این بخش می‌توانند مقدار Upstream/Downstream مورد برسی قرار دهند. زمانی که این مقادیر با مقدار سرعت ایجاد شده در سرویس مورد نظر شما یکی نباشد و کمتر از هد لازم باشد، امکان دارد اختلالات شبکه‌ای ایجاد شده باشد که باید توسط کارشناس مربوطه مورد رسیدگی قرار گیرد.

۴_ میزان سیگنال و نویز در خط تلفن

زمانی که کیفت خط تلفن پایین باشد سبب میشود تا در سرعت اینترنتی مصرفی مشترک قطعی و اختلالات به وجود اید و سرعت اینترنت را کم کند و برای از بین بردن این مشکل مشترک میتواند در قسمت کنسول مودم خودش وارد بخش Status شود و در این بخش بر روی گزینه DSL Line Status کلیک کرده و دراین قسمت امکان مشاهده میزان نویز و سیکنال خط تلفن خودش را خواهد داشت، این نکته توجه داشته باشید که اگر پهنای باند مودم شما افزایش پیدا کرد بخش های Attenuation و SNR دچار تغییراتی خواهند شد.

استفاده از سرویس ADSL چه مزایایی دارد

 • شما امکان اتصال دائم به اینترنت را دارید
 • در زمانی که شما به اینترنت متصل هستید تلفن شما اشغال نیست
 • در سرویس ADSL شما به صورت ثابت حق اشتراک ماهیانه خواهید داشت
 • هنگام استفاده از ADSL تا 40 برابر خطوط معمولی شما دسترسی به اینترنت خواهید داشت
 • شما در زمان استفاده از این سرویس می‌توانید به صورت همزمان از فکس و تلفن نیز استفاده کنید و خللی در کار به وجود نمی‌آید
 • اگر شما تمایل دارید که از این سرویس استفاده کنید در کمترین زمان امکان نصب برای شما وجود دارد
 • عدم پرداخت هزینه قبض تلفن برای مشترکینی که از سرویس ADSL استفاده می‌کنند

سرویس ADSL دارای چه معایبی است

 • با توجه به اینکه اگر مشترکی از سرویس ADSL استفاده کند تجهیزات مربوطه در مخابراط نصب می‌شود، به همین دلیل امکان عوض کرن خط تلفن را نخواهد داشت
 • از دیگر معایب مودم این است که با توجه به تعداد کاربران فعال در شبکه امکان نوسان سرعت در اینترنت وجود دارد
 • مودم ADSL برای ارسال کردن فایل از سرعت بالایی برخوردار نیست
 • امکان استفاده مشترک در دیگر مکان‌ها به جزء نقطه اشتراک وجود ندارد
 • تجهیزات و وسایل آنها نسبت به دیگر خطوط ار قیمت بالاتری برخوردار است
 • در مودم ADSL حفره‌های امنیتی وجود دارد

سخن پایانی

برای اینکه امکان برقرار ارتباط با اینترنت را داشته باشید فقط باید هزینه ثابت خط ADSL که این هزینه به صورت ماهانه و با در نظر گرفتن میزان پهنای باند مصرفی محاسبه می‌شود را پرداخت کنید، در صورتی که از این سیستم استفاده کنید هزینه تلفنی شما همیشه به صورت آزاد است و با توجه به مواقعی که از آن استفاده می‌کنید این هزینه محاسبه خواهد شد. ADSL بر گرفته از عبارت Asymmetric digital subscriber line می‌باشد که معنی لغتی آن خط مشترک دیجیتال نا متقارن است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.