html چیست؟

html چیست؟

با توجه به پیشرفت‌های شگرفی که در عرصه اینترنت و وب سایت ها صورت گرفته واژه های مختلفی با کاربردهای متفاوت نیز به وجود آمده ‌اند که ما از طریق هر کدام کارهای مشخصی را با آن انجام می ‌دهیم. در این مقاله قصد داریم شما را با html بیشتر آشنا کنیم و چگونگی پیدایش زبان نشانه گذاری html را شرح دهیم. html را می ‌توان به عنوان اولین پایه برای هر دوره آموزش طراحی سایت و کد نویسی در نظر گرفت.

زبان html به یک نوع زبان نشانه گذاری استاندارد گفته می شود که توسط آن می توانید صفحات وب را ایجاد کنید و تمام زبان های برنامه نویسی به نوعی به زبان نشانه گذاری html وابسته هستند و جزء حساسی از اعضای کد نویسی در وب سایت محسوب می شود. با کمک html می توانید اسکلیت اصلی وب سایت خود را طراحی کنید.

به زبان ساده تر این گونه می توان گفت که با کمک html می توانید مشخص کنید که منوی اصلی، تگ ها، لینک ها، فوتر و خیلی از موارد دیگر در کجای صفحه وب سایت قرار گرفته اند. برای اینکه html ها را در جای خودشان قرار دهیم از تگ استفاده می کنیم. تگ ها مشخص می کنند که هر عنصری مانند عنوان، لینک، ویدئو و تصویر در چه جایگاهی گرفته است.

پیدایش زبان نشانه گذاری html

کلمه html از واژه Hypertext markup language گرفته شده است. برنامه هایی وجود دارند که به رفتار محتوای صفحات وب تاثیرگذار هستند مانند جاوا اسکریپت که با زبان اسکریپتی نوشته شده اند و این برنامه ها در html جای داده می شوند. الارقم تغییراتی که در html ایجاد شده است می ‌توان با html سایت های زیباتری راه‌ اندازی کرد.

اگر بخواهیم به نسخه‌های اولیه آن اشاره کنیم باید html 1. 0 و html 2 . 0 اشاره کرد که بین سال های ۱۹۹۷ مورد استفاده قرار می ‌گرفتند. به دلیل محدودیت هایی که این نسخه ها از html برای وبمستران ایجاد می ‌کرد محبوبیت خود را از دست داد و کم کم نسل جدید html ظهور کرد. در این نسخه ورژن نهایی به بازار روانه شد که ما در ادامه انواع آن ها را برایتان شرح خواهیم داد.

در سال ۱۹۹۱ آقای Tim bernerslee شروع به فعالیت در حوزهای ناخوانا کرده بود و توانست نسخه اولیه از html را به ثبت برساند و تحولاتی را در صنعت طراحی سایت ایجاد کند. با پیشرفت تکنولوژی html ها روز به روز پیشرفته تر شدند. در واقع مخترع html را باید Tim berners lee دانست.

نسخه html 3. 0

با ورود این نوع از html ها به بازار تحول شگرفی رقم خورد. افراد برای رفع نیازهای سایت خود و افزایش بانک ها نیاز به html قوی تری داشتند که بتوانند کارهایشان را به خوبی انجام دهند. با روی کار آمدن html 3.0 نویدی بود برای طراحی بهتر وب سایت ها اما این نسخه ضعف بزرگی داشت که مرورگرها فقط بخشی از آن را بارگذاری می کردند و قادر نبودند html3.0 را به خوبی اجرا کنند و به همین دلیل این نسخه از html به زودی از رده خارج شد.

نسخه html 3.2

این نسخه از html که توسط کنسرسیوم وب جهانی اولین html خود را به بازار عرضه کرد و در آن تغییرات اندک حاصل شده بود. در اوایل ورود این html نسخه قبل در آن وجود نداشت اما به دلیل استقبال از آن امکان استانداردسازی در آن مهیا شد و امروزه تمامی مرورگرها به طور کامل از آن پشتیبانی می کنند.

نسخه html 4.01

با روی کار آمدن این نوع از html شاید بتوان گفت که تحولی بزرگ را در نسخه‌های اولیه ایجاد کرد و ضعف‌های نسخه های پیشین را پوشاند. این نسخه توسط کنسرسیوم جهانی پیشنهاد شده بود و در سال ۱۹۹۸ با پشت سر گذاشتن گذراندن مراحل استاندارد سازی به رسمیت شناخته شد. داشتن تعداد زیادی طرح و پشتیبانی خوب و بهینه مرورگرها از html4.01 باعث شد که این نسخه در طراحی سایت مناسب واقع گردد.

ظهور یک پدیده xhtml

اوایل سال ۲۰۱۰ کنسرسیوم وب جهانی xhtml 1.0 را به سمت بازار روانه کرد و با این زبان نشانه گذاری توانست به همراه html 4.01 در طراحی وب سایت مورد استفاده قرار داده شود. در این نوع از html ها برنامه نویسی امکان را نخواهد داشت که کدها را تغییر دهد و طبق کدهای پیش نویس قانونی اجرا می شود. جدیدترین نسخه html را می‌توان html5 دانست که برنامه نویسان این اعتقاد را دارند که با وجود html5 تا ۱۰ سال دیگر نیاز به html جدید نخواهد بود و این زبان نشانه گذاری کلیه نیازهای وب و طراحان سایت را برآورده می سازد.

Html5

تا سال 2008 بود که html4 مورد استفاده طراحان و برنامه نویسان بود اما نقص های زیادی از جمله چند رسانه ای بودن و مشکل گرافیک در این نسخه بود. به همین دلیل کمپانی WHATWG شروع به توسعه این نسخه کرد و در سال 2014 از نسخه جدید Html5 رونمایی شد. این نسخه شامل ساختار منظمی دقیقی بود که کیفیت را برای کاربران بسیار بالا برد. همچنین در این نسخه مفاهیم قبلی پاک شده و مفاهیم جایگیزن شده تاثیر مثبتی در روند کاری برنامه نویسان داشت.

مزایای زبان نشانه گذاری html

  • این زبان نشانه گذاری به صورت رایگان ارائه می گردد و متن باز است ( قابلیت تغییر کد برنامه در آن وجود دارد).
  • شاید با دیدن کلمه html به این فکر بیفتید که کلمه سخت و پیچیده ‌ای است اما باید بگویم که یادگیری آن بسیار آسان و لذت بخش می باشد.
  • ‏html با زبان های سمت سرور مثل php به راحتی ادغام می شود.
  • با استفاده از html می توانید در هر مرورگری که دوست دارید آن را به خوبی اجرا کنید.

تگ های اصلی موجود در html را شرح می دهیم

هنگامی که شما یک صفحه را با استفاده از زبان نشانه گذاری html ایجاد می کنید یک سری از تگ ها در این صفحه ظاهر می شوند که این نوع از تگ ها را تگ های html می نامند. در ادامه به چند نمونه از این تگ ها اشاره خواهیم کرد:

تگ head

یکی از مهمترین ارکان موتورهای جستجو گر تگ head می باشد که به مغز متفکر نیز معروف است و با تعاملی که شما با موتورهای جستجو و فایل ها انجام می دهید تگ head این کارها را به عهده می ‌گیرد. این تگ برای ربات ها بسیار مهم است اما محتویات آن کمتر برای مخاطبان نمایش داده می شود.

تگ Doctpe html

این تگ این کارایی را دارد که به مرورگر اعلام کند از چه نسخه ای از html استفاده می شود. استفاده از این تگ اجباری نیست اما کنسرسیوم جهانی وب به استفاده از آن خصوصا برای صفحات html 1.0 و html4.01 تاکید می کند.

تگ HTML

با قرار گرفتن همه تگ های html در داخل این تگ منظور این است که زبان html شناخته شود. این تگ به نوعی مشخص کننده شروع و پایان html مرورگر وب به شمار می آید.

تگ body

تمامی عناصری که به ظاهر صفحه ربط دارند باید در این تگ قرار داده شود و اگر این کار صورت نگیرد این عناصردر صفحه نمایش داده نمی شوند. این تگ بعد از تگ head نوشته می شود و تمامی تگ ها در آن وجود دارند.

تقاوت html با css

ما در ابتدای مقاله این جمله را برای شمان بیان کردیم که html ساختمان و بدنه ی برنامه نویسی است. اما شما برای زیبا جلوه تر دادن سایتتان و اضافه کردن مواردی مثل چگونگی چینش متن، رنگ بندی، اندازه و سایز و موارد دیگر به css نیاز دارید. Css یک زبان شیوه نامه است که بر گرفته از واژه Style sheet language می باشد. این دو زبان یعنی html و css در کنار هم سایت شما را تشکیل می دهند. Html و css هرکدام به صورت جداگانه نوشته شده و توسط کد هایی به یکدیگر مرتبط می شوند.

جاوا اسکریپت چیست و چه تفاوتی با html دارد

بسیاری از افراد جاوا اسکریپت و html را با یکدیگر اشتباه گرفته و تفاوت های این دو را تشخیص نمی دهند اما html و JavaScript دارای دو تعریف کاملا مجزا از یکدیگر هستند. همانطور که در مطالب بالا گفته شد از html برای تعریف محتوای استاتیک وب استفاده می شود اما جاوا اسکرپیت یک زبان برنامه نویسی جداگانه است که با اضافه کردن عناصر متعدد و انیمیشن ها باعث جذابیت سایت می شود.

معایب html

  • html نمی ‌تواند به درستی از مرورگرهای قدیمی پشتیبانی را به عمل بیاورد و در این مو رد مشکل دارد.
  • به دلیل این که قواعد منطقی در برنامه نویسی وجود ندارد باید هر صفحه به صورت جداگانه طراحی شود.
  • ‏html برای برقراری و تعامل با کاربر مجبور است که به زبان‌های سمت سرور وابسته باشد و از آن ها کمک بگیرد.

سخن پایانی

اگر دوست دارید که در طراحی وب سایت فعالیت داشته باشید و بتوانید در این عرصه مفید واقع گردید باید اول کار کردن با html را در اولویت های خودتان قرار دهید و کار کردن با این برنامه نشانه گذاری را فرا بگیرید. شما اگر در قدم اول بتوانید با html ها به خوبی کار کنید و کاربرد مناسب آن ها را بلد باشید در ادامه روند یادگیری برنامه نویسی به مشکل بر نخواهید خورد. پس با تمرین مستمر و مداوم قدم های خودتان را برای رسیدن و تبدیل شدن به یک طراح وب محکم بردارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.