Less چیست؟

Less چیست؟

زمانی که شما به عنوان یک توسعه دهنده‌ی وب مشغول کار با css هستید به این موضوع پی‌خواهید برد که خیلی از استایل‌ها به صورت مدام در حال تکرار شدن هستند، برای اینکه بتوانیم این استایل‌ها را درست کنیم باید خطوط زیادی را اصلاح کرده تا این کار امکان پذیر شود. زمانی که قرار باشد ما تمامی این خطوط را مورد برسی قرار دهیم زمان زیادی را برای این کار باید اختصاص دهیم که این کار اصلا به نفع ما نخواهد بود. یکی از بهترین کارهایی که میتوان در این مواقع انجام داد استفاده کردن از Less خواهد بود.

شاید این واژه برای تعداد زیادی از کسانی که در وب مشغول به فعالیت هستند نام آشنایی نباشد، ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با Less بیشتر آشنا کنیم و از شما درخواست داریم که تا انتهای این مقاله ما را یاری کنید.

معرفی زبان Less

Less به یک زبان پیش پردازنده برای css گفته می‌شود که بر گرفته از اصطلاح [Leaner Style Sheets] است. برای کار کردن با این زبان نیازی ندارید که زبان جاوا اسکریپت را بلد باشید، تکنولوژی Less با استفاده از زبان JavaScript نوشته شده است. Less این امکان را برای ما فراهم خواهد کرد تا با اضافه کردن قابلیت‌های مختلفی به css با آن به مانند یک زبان برنامه نویسی سمت سرور برخورد کنیم.

به عنوان مثال این امکان برای ما وجود ندارد که در css بتوانیم از متغیرها و توابع استفاده کنیم اما زمانی که از Less استفاده می‌کنیم به راحتی می‌توان از این توابع و متغیرها استفاده کرد. Less این امکان را فراهم می‌سازد که در هر محیط سمت کاربر مانند مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری و محیط‌های سمت سرور توسط rhimo و node.js می‌توان آن را به خوبی اجرا کرد و از آن استفاده کرد.

Lessn دارای چه ویژگی‌هایی است

 • این قابلیت را دارد تا مسئله افزونگی کدها را حل کند.
 • با استفاده از آن می‌توانید از تمامی مرورگرها به خوبی پشتیبانی کنید.
 • این قابلیت را دارد تا چندین خصوصیت مانند جعبه سیاه و انتقال را با یکدیگر ادغام کند.
 • شما با استفاد از Less می‌توانید کدهای خوانا و سازماندهی شده را در اختیار داشته باشید.
 • با استفاده از آن می‌توان فایل‌های خارجی را توسط @import مدیریت کنید.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهمی که دارد این است که می‌توانید سبک‌های متفاوت با امکان استفاده مجدد در کد نویسی ایجاد کنید.
 • Less در جاوا اسکریپت نوشته شده است که این قابلیت باعث خواهد شد تا از سرعت بالای پردازشی نسبت به css برخوردار باشد.

Less چه کاربردی دارد

 • با استفاده از آن می‌تواند نوشتار را تو در تو به کار برد، زیرا کلاس navigation درون هدر قرار خواهد گرفت.
 • برای اینکه بتوانید کد نویسی را کاهش دهید، محاسبات را از توابع مختلفی انجام دهید و ساده سازی کنید و برای این کار می‌توانید از توابع مختلفی در Less استفاده کنید.
 • با توجه به اینکه در css امکان تعریف متغیرها وجود ندارد اما گاهی لزوم استفاده کردن از متغیرها ضروری را خواهد داشت و با استفاده از Less می‌توانید متغیرها را به خوبی تعریف کرده واز آنها استفاده کنید. مزیتی که این روش دارد این است که برای تغییر دادن مغادیر دیگر لازم نیست که هر باری که قصد داشتیم این کار را انجام دهیم اقدام به برسی تمامی تگها کنیم و اندازه آن را تغییر دهیم، فقط کافیست مقدار متغیرها را اصلاح کرده تا مغادیر مورد نظر به راحتی تغییر کنند.
 • یکی دیگر از کاربردهای مهمی که در Less وجود دارد این است که با استفاده از آن می‌توان حاصل را در متغیر ذخیره کرد و امکان انجام تمامی عملیات‌های اصلی در آن وجود دارد.

 Less چه مزایایی دارد

1-با استفاده از آن دستورات تودرتو را می‌توان انجام داد.

2- این قابلیت را دارد که در سمت سرور کاربر قابل اجرا است.

3- امکان کار بر روی متغیرها و اجرای استایل را دارد.

4- میتوان از mixin در آن استفاده کرد که باعث خواهد شد تا سرعت کد نویسی بالا رود.

5- امکان نوشتن کدهای css در آن وجود دارد، این کار تنها با یک زبان برنامه نویسی انجام خواهد شد.

6- در زمانی که مشغول به ساخت فریم ورک‌ها هستید امکان الحاق متن وجود دارد.

Less را چگونه باید نصب کرد

از طریق چند راه میتوان less را نصب کرد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد کردن یک فایل و نوشتن استایل‌های به صورت style.less
 • می‌توانید فایل مورد نیاز خودتان را از وب‌سایت http://lesscss.org دانلود کنید.
 • راه دیگری که توسط آن می‌توانید less را نصب کنید این است که از فایل less.js یک گپی گرفته و این کپی را در داخل پوشه وب‌سایت خودتان بگذارید.

سخن پایانی


فریم ورک less را نمی‌توان فقط یک افزونه برای css محسوب کرد، بلکه ابزاری است برای سینتکس کردن css که به راحتی می‌توان از آن به عنوان یک شیوه‌نامه استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.