معرفی Modernizr

معرفی Modernizr

Modernizr به یک کتابخانه جاوا اسکریپت کوچک گفته می‌شود که برای کاربران مشخص خواهد کرد آن مرورگری که کاربر از آن استفاده می‌کند از کدامیک از امکاناتی که به HTML و CSS3 اضافه شده است می‌تواند به خوبی پیاده سازی و پشتیبانی کند و یا موفق نشده است که کدامیک از آنها را پیاده سازی کند.

زمانی که از Modernizr استفاده می‌کنید این امکان را به شما خواهد داد که اگر یک مرورگر نتواند به خوبی از امکانات پشتیبانی کند، صفحه را با شکلی دیگر به نمایش درآورد و بدون اینکه صفحه وب‌سایت ما از این امکان استفاده کند چگونه جذاب باشد و بتواند از آن به درستی استفاده کرد.

استفاده از Modernizr در طراحی وب

زمانی که ما یک صفحه وب را طراحی و راه‌اندای می‌کنیم یکی از نگرانی‌هایی که برای ما به وجود خواهد آمد این است که تمامی قابلیت‌ها و امکاناتی را که ما در صفحه وب‌سایت خود طراحی کرده‌ایم را کاربران می‌توانند به خوبی مشاهده کنند و این صفحه‌ای را که ما در وب قرار داده‌ایم تا چه اندازه می‌تواند با مرورگرها سازگار باشد.

برخی از وب‌سایت‌ها وجود دارد که برای این موضوع اهمیت زیادی قائل نیستند و شما زمانی که وارد این وب‌سایت‌های می‌شوید به ناچار مجبور هستید تا کارهایی را که طراح سایت از شما خواسته است انجام دهید، مثلا وب‌سایت‌های دانشگاهی، موسسسات و برخی از شرکت‌های دیگری که یک وب‌سایت مستقل دارند.

 اما در اکثریت وب‌سایت‌هایی که در اینترنت فعالیت دارند شرایط به گونه‌ای دیگری بوده و مدیران و طراحان این وب‌سایت‌ها را به گونه‌ای راه‌اندازی و طراحی کرده‌اند که کاربران بتوانند به راحتی به تمامی امکانات و خدمات آن دسترسی داشته باشند و هدف آنها راحتی و آسایش کاربران و مخاطبان است. یکی از کتابخانه‌هایی که می‌تواند مرورگر را به خوبی شناسایی کند و برای پیدا کردن امکاناتی که در مرورگرها وجود دارد بسیار مفید و مناسب است، Modernizr است.

 به عنوان مثال اگر قرار باشد که ما یک وب‌سایت را برای شما مثال بزنیم باید به گوگل اشاره کنیم. این وب‌سایت توانایی سازگاری با تمامی مرورگرها را دارد و اگر یک مرورگر بتواند از HTML و CSS3 که امکانات خاصی محسوب می‌شوند پشتیبانی به عمل آورد، وب‌سایت با امکانات زیادتر لود خواهد شد. اگر مرورگر از نسخه قدیمی باشد بازهم وب‌سایت می‌تواند کار خودش را انجام دهد و به صورت ساده‌تری این کار را انجام خواهد داد.

Modernizr چه ویژگی‌هایی دارد

  • Modernizr می‌تواند در چند هزارم ثانیه به برسی ویژگی‌های HTML و CSS3 در مرورگر بازدید کنندگان بپردازد.
  • زمانی که از Modernizr استفاده می‌کنید نیازی نیست که به هیچ سیستمی وابسته باشید.
  • نیازی نخواهید داشت تا افکت‌های HTML5 و CSS3 را به مرورگر کاربران اضافه کنید.

سخن پایانی

 برای اینکه بتوانید از Modernizr استفاده کنید باید در ابتدا آن را دانلود کرده و به صفحه‌ای که نیاز داریم Modernizr اضافه کنیم. کارکردن با این کتابخانه بسیار ساده و راحت است طوری که برای هر کدام از ویژگی‌هایی که در HTML وجود دارد شما می‌توانید دستورات CSS بنویسید و اگر در زمان نوشتن این دستورات امکانات مورد نظر شما به خوبی لود نشود می‌توانید مشاهده کنید که چه خواصی به عنصر HTML اضافه گردیده است که این قابلیت می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.