نیتیو (Native) چیست؟ 5 مزایای آن در تولید اپلیکیشن

نیتیو (Native) چیست؟ 5 مزایای آن در تولید اپلیکیشن

نیتیو به ساختن یک نرم افزار با استفاده از زبان مستقیم با در نظر گرفتن سیستم عامل مورد نظر گفته می‌شود. برای ساختن این نرم‌افزار در سیستم ios از زبان objective-c استفاده خواهد شد، زمانی که نیاز داشته باشید با استفاده از Native برای سیستم عامل اندروید یک اپلیکشن را طراحی کنید باید از زبان java استفاده کنید. با توجه به اینکه زمانی که قرار است یک اپلیکیشن برای هر کدام از سیستم عامل‌های اندورید، ویندوز و ios طراحی کنیم برای هر کدام از این سیستم‌ها باید کد‌نویسی را به صورت جداگانه و برای هرکدام از کدهای مختص همان زبان برنامه‌نویسی استفاده کنیم.

با توجه به این عوامل طراحی اپلیکیشن با Native در مقابل دیگر روش‌ها زمان زیادی را لازم خواهد داشت و وقت زیادی را می‌گیرد، دلیل آن این است که در هر پلتفرم باید از api و sdk استفاده کرد.

اهمیت اپلیکیشن در کسب کار

یکی از ابزارهای مهمی که باعث می‌شود تا مشاغل با پیشرفت‌های زیادی همراه شوند، استفاده از اپلیکیشن موبایل است. ساختن این اپلیکیشن‌ها بسته به نوع و حوزه فعالیت افراد بستگی دارد و با هدف خاصی ساخته خواهند شد.

مثلا برخی از افراد برای اینکه بتوانند خدمات و محصولات خودشان را به خوبی معرفی کنند اقدام به طراحی و راه‌ندازی اپلیکیشن موبایل می‌کنند و یا برخی دیگر با هدف ایده‌پردازی و یا نوع آوری به ساختن اپلیکشن موبایل می‌پردازند. تمامی هدفی که این افراد برای راه‌اندازی و طراحی اپلیکیشن دارند این است که کسب کار و تجارتشان را در بازار نامحدود اینترنت برای افراد به اشتراک بگذارند و از این راه بتوانند فروش و بازاریابی هدفمندتری را تجربه کنند.

Native دارای چه مزایایی برای طراحی اپلیکیشن است

در ادامه به مزایای Native می‌پردازیم:

۱_ Performance

زبان نیتیو در مواقعی که قرار است تا کارهای زیادی بر روی اطلاعات و داده‌ها صورت گیرد و مواقعی که نیاز دارید تا حجم زیادی ویدیوها و تصاویر را پردازش کنید از آن استفاده می‌شود. وقتی که شما یک اپلیکشن را با استفاده از Native طراحی می‌کنید با توجه به اینکه این زبان به صورت مستقیم با سیستم عامل رابطه دارد آن پلتفرم با امکانات زیاد و منحصر به فردی همراه خواهد بود.

۳_ Native با پلتفرم‌ها یکپارچگی زیادی دارد

زمانی که یک اپلیکیشن با استفاده از زبان نیتیو کد‌نویسی می‌شود بدون به وجود آمدن هیچ گونه مشکلی بر روی پلتفرم کار خواهد کرد. این عامل سبب می‌شود تا برای اینکه کاربران احساس کنند که یکپارچکی زیادی در میان اپلیکیشن و وسایل هوشمند دیجیتال وجود دارد کاربران شخصی سازی زیادی را تجربه کنند.

۴_ رابط کاربری مناسب

توجه داشته باشید به همان میزان که یک اپلیکیشن باید کارایی داشته باشد به همان میزان نیز باید داری ظاهر مناسبی باشد تا کاربران در زمان کار کردن با آن احساس خوبی را تجربه کنند. با توجه به این موضوع زبان Native در زمان طراحی اپلیکیشن دارای امکانات مفیدی است تا ظاهر اپلیکشن را همان گونه که کاربران نیاز دارند طراحی کند، این عامل موفقیت اپلیکشن را در میان کاربران بالا خواهد برد.

۵_ Native از موقعیت بهتری در میان کاربران برخوردار است

زمانی که اپلیکیشن با توجه به زبان Native طراحی و برنامه‌نویسی می‌شود، در مارکت‌ها مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد و کاربران زیادی تمایل دارند تا با استفاده از این زبان اپلیکشن مورد نظرشان را طراحی کنند. این قابلیت سبب می‌شود تا کاربران این اپلیکشن را به آشنایان خود پیشنهاد دهند و در مواقع استفاده از اپلیکشن احساس خوبی را تجربه کنند.

Native دارای چه معایبی برای طراحی اپلیکیشن است

در ادامه به برسی معایب آن در طراحی اپلیکیشن می‌پردازیم:

۱_ هزینه بالا

برای اینکه یک اپلیکیشن با زبان Native طراحی شود نیازمند زمان زیادی است و هزینه این کار نسبت به روش‌های دیگر برای شما بالا خواهد رفت.

۲_ در زمان استفاده از Native باید برنامه‌نویسان حرفه‌ای در اختیار داشت

 اگر یک شرکت یا سازمان بخواهد تا با استفاده از Native کدهای خود را بر روی چند پلتفرم قرار دهد برای این کار نیاز دارد تا از برنامه‌نویسان حرفه‌ای که در این حوزه تخصص لازم را دارند استفاده کند تا به خوبی از عهده این کار بر آیند.

۳_ استفاده از زبان Native زمان زیادی را برای طراحی اپلیکیشن می‌گیرد

اگر قرار باشد با استفاده از Native اپلیکیشن مورد نظرتان را بر روی پلتفرم‌های گوناگونی قرار دهید زمان برنامه‌نویسی برای این کار بالا خواهد رفت، در این پروسه امکان دارد که از کدهای مشابه نتوان در چند پلتفرم استفاده کرد. در این مواقع شما باید یا کدهای مورد نظرتان را باز‌نویسی کنید و یا کدها را برای پلتفرم مورد نظر تغییر دهید که این کارها زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

سخن پایانی

برای اینکه یک اپلیکیشن طراحی و راه‌اندازی شود باید از اصول و قواعد خاصی استفاده شود و با توجه به اینکه روش‌های گوناگونی برای برنامه‌نویسی اپلیکیشن وجود دارد هر کدام از این اپلیکیشن‌ها برای انجام دادن هدف مشخصی طراحی و راه‌اندازی می‌شوند که یکی از از این روش‌ها native است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.