Saas چیست؟

Saas چیست؟

یک نمونه از سرویس‌هایی که کاربر با استفاده کردن از آن این امکان را دارد تا از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های تحت وب بدون هیچ محدودیتی استفاده کند را saas می‌گویند. در حقیقت این سرویس مخفف عبارت Software as a Service است. به این معنی که کاربر با استفاده از اینترنت می‌تواند از نرم‌افزارهای مورد نیاز خود بهره‌مند گردد و دیگر نیاز به نصب آنها بر روی سیستم خود ندارد.

به طور کلی نرم‌افزار‌ها به جای اینکه در کامپیوتر شخصی کاربر نصب شود، روی سرور قرار می‌گیرند و از طریق مرورگر قابل دسترسی هستند، این امر باعث می‌شود شما نیاز به سخت افزاز پیچیده‌ای نداشته باشید. شما اگر قرار باشد به صورت تستی از نرم‌افزارهای کامپیوتر و لپ تاپ بدون اینترنت استفاده کنید باید در همان جا از این نرم‌افزارها استفاده شود در صورتی که در saas با توجه به خاصیت میزبانی که دارد از راه دور این کار را انجام می‌دهد.

با توجه به اینکه سیستم saas فراگیری زیادی دارد دسترسی آسان و به روز رسانی‌های به موقع را انجام می‌دهد، پلتفرم‌های معروفی مانند office365, Microsoft ,box از این نوع سیستم ابری استفاده می‌کنند و توسط آن سرویس‌های خوبی را ارائه می‌دهند.

Saas چه امکاناتی دارد

۱_ سرعت بالایی در ارائه خدمات به کاربر، خدمات ارائه شده توسط saas در بهترین configuration به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند با سرعت کار‌ اینترنتی خودشان را انجام دهند.

۲_ شما زمانی که از saas استفاده می‌کنید شرکت‌هایی که آن را در اختیار شما قرار داده‌اند هر زمان که نیاز داشته باشید نرم افزارهای خاصی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

۳_ تمام داده‌های شما با استفاده از سرویس‌های saas روی فضای could ذخیره خواهد شد، بابت این موضوع نگران نباشید.

۴_ زمانی که شما نیاز دارید برای دریافت خدمات از saas مبلغی را پرداخت کنید به همان مقدار پرداخت خواهید کرد که با آن نرم افزار‌ها کار کرده باشید و مبلغ اضافی پرداخت نخواهید کرد.

Saas چه مزایایی دارد

۱_ می توانید در هر جایی که هستید توسط سیستم saas با هر دستگاه دیجیتالی به اینترنت دسترسی داشته باشید. در حقیقت با ایجاد دسترسی 24 ساعته برای کاربر محدودیت زمانی و مکانی برای او ایجاد نمی کنید.

۲_ به دلیل اینکهsaas به طور خودکار و سریع به روز رسانی خود را انجام می‌دهد نگرانی بابت به روزرسانی نخواهید داشت.

۳_ اگر بخواهید یک نرم افزار خصوصی برای خودتان تهیه کنید باید از لحاظ هزینه مبلغ بالایی را پرداخت کنید. اما زمانی که از saas استفاده می کنید نیازی ندارید که چنین هزینه‌ای را پرداخت کنید و با کمترین هزینه اینترنت موردنظرتان را راه‌اندازی می‌کنید.

۴_ با استفاده از سیستم saasمی توانید بر روی هر نرم افزاری با هر سیستم عامل و یا پلتفرمی از آن استفاده کنید.

۵_ زمانی که شما از مدل اشتراکی pay as you go استفاده می‌کنید بابت مصرفی که دارید هزینه پرداخت می‌کنید و هیچ هزینه اضافی را متحمل نخواهید شد و زمانی که نیاز دارید می‌توانید سرویس‌ها را ارتقا داده یا از مدار خارج کنید.

6- در صورت تهیه این برنامه و عدم رضایت، شما تنها با پرداخت هزینه ناچیزی می‌توانید به این اشتراک پایان دهید. به طور کلی هزینه ضرر کرد آنچنانی را متحمل نخواهید شد.

نرم افزار saas روز به روز در حال رشد و ارتقا می‌باشد و به همین دلیل درصد کسانی که از آن استفاده می‌کنند در حال افزایش است. این نرم‌افزارها به عنوان موج جدید آینده صنعت نرم‌افزار شناخته می‌شوند و روزی تمامی اشخاص از آنها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند.

Saas چه معایبی دارد

۱_ به دلیل اینکه این سیستم اتکا به اینترنت دارد امکان دارد گاهی اوقات در دسترس نباشد که این عامل برای کاربران خوشایند نیست.

۲_ در این چنین نرم‌افزارهایی داده‌های کاربران در سمت سرور در اختیار ارائه دهنده سرویس این که این عامل از ضعف‌های مهم این سرویس به شمار می‌آید.

۳_ به دلیل اینکه سیستم‌های ابری به صورت ۲۴ ساعته برای کاربران در دسترس قرار دارند و همچنین عملکردی را که کاربران طی زمان ارائه خدمات از saas دریافت کرده‌اند باعث می‌شود تا اعتبار به روزرسانی را نداشته باشد.

۴_ با توجه به اینکه سیستم saas مبتنی بر رایانش ابری است، این امکان وجود دارد که در زمان‌های خاصی این اطلاعات به بیرون درز کند که می‌تواند امنیت کاربران یا سازمان‌ها را با چالش‌های جدی مواجه کند.

۵_ همچنین گاهی اوقات امکان دارد به دلیل دور بودن مکان میزبانی نرم افزار، کاربر دسترسی مطلوب به اینترنت را نداشته باشد که این موضوع برای کاربر اصلا خوشایند نخواهد بود.

۶_ کاربران کنترل برنامه‌ها را در اختیار ندارند و این امکان باعث می‌شود که اگر کسی دوست نداشته باشد از نسخه جدید برنامه استفاده کند ولی باید هزینه آن را پرداخت کند.

تاریخچه saas

در فوریه سال ۲۰۰۱ بود که بخش نرم افزار اطلاعات SIIA نسخه از نرم افزار saas را منتشر کرد. اسم این نرم افزار ابری برگرفته از واژه software as service است.

سخن پایانی

 Saas به عنوان موج جدیدی از نرم افزار این باور را ایجاد کرده است که روش‌های استفاده از نرم افزار مبتنی بر کامپیوتر شخصی قدیمی و به نحوی از رده خارج است و تمام فعالان این عرصه باید به سمت این سرویس روی آورند. به طور کلی saas جزء آخرین لایه سرویس ابری محسوب می‌شود که عمده کاربرانش را اشخاص عادی تشکیل می‌دهند.

این سرویس با هدف کاهش هزینه در کسب و کارها ایجاد شده است و از اهداف دیگر آن راه‌اندازی و ارائه سیستم سازی بود تا تمامی اشخاص بتوانند با کمترین دانش فنی و اطلاعات در زمینه کامپیوتر و اینترنت و همچنین با حداقل نیاز نرم‌افزاری از طریق یک مرورگر به سرویس مدنظر خودشان دسترسی داشته باشند تا کارهایشان را از این طریق به سرانجام برسانند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.