UGC (محتوای کاربر ساز) چیست؟

UGC (محتوای کاربر ساز) چیست؟

در دنیای دیجیتال کاربرد محتوا به یک نیاز ضروری تبدیل شده است، اگر قرار باشد شما یک محصول را در اینترنت به فروش برسانید باید محتوای مناسب با آن را تولید کنید تا کاربران بتوانند از طریق مشخصاتی که داخل محتوای محصول ذکر شده است با خصوصیات و ویژگی‌های محصول آشنا شوند و در صورت لزوم اقدام به خرید آن نمایند.

کاربرد محتوا بسیار ضروری است، در واقع که اگر یک محصول و کالایی با ارزش داشته باشید اما محتوای مناسب برای معرفی و عرضه آن تولید نکنید قادر نخواهید بود تا آن را به فروش برسانید.

UGC

به محتوا که توسط کاربران تولید می‌شود و اصولا محتوای کاربر ساز نام دارد UGC می‌گویند. زمانی که یک محتوا توسط کاربر خلق و تولید می‌شود قابل استفاده در جاهای مختلفی است، اما نکته مهمی که در یو جی سی باید به آن توجه زیادی شود تولید محتوای مفید و با کیفیت توسط کاربران است، به دلیل اینکه کاربران و مخاطبان باید به نیازها و خواسته‌هایشان به هنگام مطالعه و خواندن محتوای تولید شده دست پیدا کنند. هیچ فرقی نمی‌کند که محتوای تولید شده توسط کاربران تولید شود یا توسط صاحبان کسب و کار و مدیران وب‌سایت‌ها، زیرا نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد همان کیفیت محتوای خلق شده است.

از آنجایی که محتوای تولید شده توسط کاربر بسیار معتبر است به همین دلیل در روند موفقیت کسب و کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اگر بخواهیم به چند نمونه از محتوای تولید شده توسط کاربر اشاره کنیم باید به پست‌های وب‌سایت‌هایی چون اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و یوتیوب اشاره کرد. محتوایی که توسط کاربران در این فضا قرار می‌گیرند شامل، عکس‌ها، ویدیو‌ها، متن‌های محتوا محور و فایل‌های صوتی است که برای جلب رضایت و برآوردن نیاز کاربران آنها را تولید و به اشتراک می‌گذارند.

در سال‌های قبل شاهد این بودیم که تعامل خوبی بین تولید‌ کننده و مصرف‌کننده برقرار نبود و اشخاصی که محصول را تولید و روانه بازار می‌کردند از انتظارات کاربران و مصرف کنندگان تا حد زیادی با خبر نبودند، این عامل خود مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

اما با پیشرفت تکنولوژی در فضای اینترنت این بستر فراهم شد تا پای کاربران فضای مجازی نیز وسط بیاید و آنها بتوانند با تولید محتوای که در این فضاها برای عموم به اشتراک می‌گذارند، تسلای خاطری باشند برای تولید کننده و اعتمادی برای کاربران و مشتریان محصول. UGC یا محتوای کاربر ساز به قدری مهم و جدی است که مزایای بیشمار آن می تواند منافع زیادی را برای کسب و کارتان به ارمغان بیاورد.

محتوای تولید شده کاربر (UGC) باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

به طور کلی محتوا‌هایی را که کاربران برای عرضه محصول ارائه می‌دهند باید دارای سه ویژگی بارز باشد تا بتواند رضایت مشتری را برای خرید و استفاده کردن از آن جلب نمایند:

۱_ قرار دادن تمامی تلاش برای تولید محتوای بهینه

کاربران باید تمامی تلاش و تمرکزشان را برای تولید محتوای ارزشمند و مفید قرار دهند. محتوا باید دارای قواعد و اصولی باشد تا بتواند با ترغیب کردن کاربر او را وادار به تهیه محصول مورد نظر نماید.

۲_ محتوا باید در دسترس عموم افراد باشد

محتوا باید در فضایی تولید شود که عموم اشخاص بتوانند آن را در دست داشته باشند و مشکلی برای به دست آوردن آن نداشته باشند. در فضای آنلاین محتوا باید انتشار داده شود زیرا با در دست داشتن تمامی اشخاص از اینترنت این امکان را خواهند داشت تا بتوانند محصول مورد نظر را به هر صورت مورد ارزیابی قرار دهند.

۳_ منتشر کردن محتوا در یک فضای حرفه‌ای

‌محتوای تولید شده باید در یک فضای حرفه‌ای منتشر شود وقتی که قرار است یک کاربر به یک نتیجه مفید و با کیفیت دست پیدا کند فضای آن نیز باید حرفه‌ای باشد. محتوایی را که کاربران تولید می‌کنند باید در فضای متناسب با محتوا برای بازدید و استفاده اشخاص قرار گیرد. فضاهای اینترنتی و اجتماعی جایگاه مناسبی خواهد بود برای انتشار محتوای کاربران.

زمانی که تبلیغات توسط کاربران و تیم تولید محتوا انجام می‌شود هزینه‌ی کمتری را در مقابل روش‌های تبلیغات دیگر خواهد داشت و بازده آن برای تقاضا و فروش از درصد بالاتری برخوردار است. کاربران می‌توانند با تعیین ارزش افزوده برای مخاطبان خودشان این احساس را در آنها ایجاد کنند که در حال سوء استفاده از مشتریان نیستند و قصد دارند تا با محتوای متناسب با نیاز و خواسته‌های آنها بهترین انتخاب را جلوی پایشان قرار دهند.

uGC چه مزایایی دارد

محتوای که توسط کاربر تولید می‌شود می‌‌تواند مزایای متعددی را به همراه داشته باشد که به برخی از مهم‌ترین مزایا اشاره می‌کنیم:

۱_به وجود آوردن اعتماد در مخاطب

۲_خلق کردن محتوای با کیفیت و متناسب با مخاطبان

۳_ایجاد یک برنامه ریزی توسط کاربر برای ارائه محصولات تازه به مخاطبان و مشتریان

۴_تولید محتوا توسط کاربر می‌تواند اثرات مفیدی را بر سئو بگذارد

۵_بالابردن آگاهی عمومی از برند کالا یا محصول که باعث می‌شود برند سازی شکل گیرد

۶_کاهش هزینه در امر تولید محتوا و به وجود آمدن تنوع در آن

۷_بالا بردن تعامل و اعتماد در مخاطبان و مشتریان

۸_ارائه محتوای با ارزش و مفید

۹_شکل‌گیری استانداردهای نوپا در فروش محصول

۱۰_وقتی یک کاربر اقدام به تولید محتوا می‌کند در الگوریتم‌های تولید کننده در شبکه اجتماعی موثر خواهد بود

۱۱_چشم انداز‌های جدید و مختلف از اقشار جامعه

به جرات می‌توان گفت یکی از ارزشمندترین زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ تولید محتوا است، وقتی محتوای ارزشمند تولید شود و برای آن یک بازاریابی قوی صورت گیرد نتایجی را به دنبال خواهد داشت که می‌توانید هر محصولی را با توجه به هر طیفی روانه بازار کنید و در هر طیفی مشتریان خود را بیابید و محصولاتتان را به آنها عرضه کنید.

UGC چه معایبی دارد

محتوای تولید شده توسط کاربران علاوه بر مزیت‌های زیادی که به همراه دارد دارای معایبی نیز است که عبارتند از:

۱_به وجود آوردن یک سری از مشکلات قانونی برای تجارت کسب و کار

۲_گاهی اوقات مشاهده می‌شود که کاربرانی محتوایی غیر مجازی را تولید و انتشار می‌دهند

۳_به وجود آوردن چالش و بحران‌های مقطعی برای صاحبان کسب و کار

۴_به دلیل گستردگی و نامحدودی که در فضای اینترنت وجود دارد محتواهایی که فاقد تخصص و غیر واقعی هستند نیز تولید می‌شوند

۵_گاهی اوقات محتوای UGC می‌تواند اثرات منفی روی نظر مخاطبان بگذارد

۶_نبودن صداقت در برخی از محتوای تولید شده توسط کاربران (ارائه اطلاعات غلط و گول زننده از محصول ارائه شده).

سخن پایانی

زمانی که محتوای UGC توسط کاربران تولید و منتشر می‌شود بازخوردهای زیادی را می تواند برای کسب و کارتان به وجود آورد که می‌تواند به فروش بیشتر، اعتبار، محبوبیت برند و عوامل دیگری ختم شود. به طور کلی یکی از دلایل ارزشمند بودن محتوای تولیدی کاربر ایجاد اعتماد برای محصول، وب‌سایت و یا برند مورد نظر است و این اعتماد باعث جذب مشتریان بیشتر می‌شود از این رو باید توجه خاصی به آن داشت.

UGC روش مناسبی خواهد بود تا با کمترین هزینه، بالا ترین نتایج را برای شما رقم بزند. بر این اساس با توجه به رعایت کردن قواعد و اصول مختص به آن این امر امکان پذیر خواهد بود. ما در این مقاله سعی کردیم به طور اختصار درباره ارزش تولید محتوا توسط کاربر توضیح دهیم که این امر چه میزان در جذب مشتری و جلب اعتماد مخاطب حائز اهمیت است و امیدواریم که شما از خواند آن لذت برده باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.