معرفی UX و UI، تجربه و رابط کاربری چیست؟

معرفی UX و UI، تجربه و رابط کاربری چیست؟

در حوزه‌ی طراحی سایت عناوین و تعاریف زیادی وجود دارد که هر کدام در مقالات و آموزش‌های گذشته مورد بحث قرار گرفته‌اند. اگر شما در حوز‌ه‌ی ساخت سایت و برنامه‌نویسی اشتغال دارید حتما به این دو کلمه برخورد کرده‌اید و شاید گاهی جواب مناسبی را برای تعریف این دو نداشته‌اید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با UX و UI آشنا کنیم و درک بهتری از فهم این دو اصل مهم در طراحی سایت را به شما انتقال دهیم.

UI (رابط کاربری)

به هر چیزی که در صفحه نمایشگر شما قابل مشاهده باشد Ul می گویند. UI به ما کمک می‌‌کند تا بتوانیم ظاهر هر بخش را به صورت مناسب تغییر دهیم و بتوانیم جلوه خوب و مفید را از صفحه وب‌سایت به کاربران ارائه دهیم. UI حاوی تصاویر، ویدیو، جدول، متن و موارد دیگری می‌باشد که توسط برنامه‌نویسان یا گرافیست‌ها بر روی سایت پیاده‌سازی می‌شود.

در ادامه برای شما چند مثال می‌زنیم تا با UI بیشتر آشنا شوید

  • باکس مربوط به بنر‌های تبلیغاتی سایت باید به چه شکلی باشد.
  • منوی وب‌سایت باید دارای چه ظاهری باشد.
  • هماهنگی در میان رنگ اصلی سایز و رنگ جستجو باید مثل هم باشد.

سایت دیجی کالا را می توان یک نمونه بارز از UI نامید. تمامی کاربران با رضایت کامل از این سایت خرید می‌کنند. UI و UX با یکدیگر تفاوت دارند و با توجه به عملکرد و ویژگی هرکدام کاربر می‌تواند از ورود به یک وب‌سایتی که هر دو مورد را رعایت کرده است لذت برده و با سهولت کارهای خود را در سایت مورد نظر انجام دهد .

UX (تجربه کاربری)

وقتی یک سایت طراحی و راه‌اندازی می‌شود کاربران در مواجه با آن سایت حالات، رفتار و احساساتی را نسبت به سایت از خود بروز می‌دهند و از انتخاب خود احساس رضایت دارند، به این پروسه UX گفته می‌شود. در واقع UX مساوی است با ورود مخاطب و کاربر از بدو ورود به سایت تا انتهای کارش که خرید محصول است.

در ادامه به چند مثال از UX خواهیم پرداخت

  • کدام قسمت صفحه مناسب برای باکس جستجو می‌باشد.
  • چه گزینه‌هایی در سئوی سایت قرار داده شده است.
  • در قرار گرفتن بنرهای تبلیغاتی کجای صفحه چشم نوازتر و کاربردی‌تر می‌باشد.

چه تفاوتی بین UX و UI وجود دارد

با توجه به اینکه دو کلمه UX و UI در واژه‌ی U با یکدیگر شباهت دارند این عامل دلیل بر تفاوت نداشتن در کارایی آنها نیست و هر کدام با یکدیگر متفاوت هستند.

تفاوت اول

UI جزئی‌گرا می‌‌باشد و بیشتر بر روی جزئیات تمرکز دارد. در صورتی که UX با تمرکز زیادی که بر روی موارد ناخوانا دارد آنها را به خوبی آنالیز می‌کند.

تفاوت دوم

UX هدف از عملکرد محصول برای رسیدن به انتخاب‌نهایی برای کاربر است. در صورتی که UI ممکن است برای UX به هدفش برسد.

طراح UI چه وظایفی دارد

منظور از طراح UI همان طراح رابطه کاربری می‌باشد. کاری که در واقع طراحی UI انجام می‌دهد این است که بتواند با توجه به نیازهای کسب و کار صفحه مورد نظر آنها را طراحی کند.

کسانی که کار طراحی UI را انجام می‌‌دهند ابتدا یک نقشه از کارها و مواردی که قرار است روی سایت پیاده‌سازی کنند را انجام داده و بعد از برآورد و آنالیز آن برای انجام و راه‌اندازی UI را در اختیار برنامه‌نویسان یا کد‌نویسان قرار می‌دهند. وقتی که قرار است یک سایت طراحی و ساخته شود باید طراح آن مواردی را مانند به کارگیری درست رنگ‌ها در سایت و انجام صحیح موارد گرافیکی را بلد باشد تا بتواند بهترین کیفیت را در ارائه خدمات به کار گیرد. در بخش بعد به چند مورد از اصول رابط کاربری اشاره خواهیم کرد.

۱_ دسترسی

باید به این نکته توجه کرد که وقتی کاربری به سایت شما می‌آید، شما فرصت زیادی ندارید و باید هرطور که شده اعتماد او را کسب کنید، صفحات سایت شما باید به راحتی در دسترس قرار گیرد. وقتی که کاربر بتواند به سهولت به تمامی امکانات سایت شما دسترسی داشته باشد ابراز رضایت خودش را با خواندن مطالب و مقاله‌هایتان اعلام می‌کند و همیشه از سایت شما بازدید خواهد کرد.

۲_ دقت در طراحی

عموم افراد در انتخاب صفحات مناسب با رنگ‌بندی زیبا دقت می‌کنند زیرا با این کار مشتریان و کاربران را ترغیب به این می‌کنند تا به وب‌سایتشان مراجعه کنند. وقتی که UI مناسبی را برای یک وب‌سایت طراحی و آنالیز می‌کنید UX قابل قبولی خواهید داشت و رضایت طرف مقابل را جلب خواهید کرد.

۳_ ساختار

به هم ریختگی و شلوغی زیاد از نگاه کاربران خوشایند نیست. پس باید اجزای تشکیل دهنده و ساختار را به صورت زیبا و مرتب قرار دهید تا کاربر پسند به نظر بیایند.

۴_ سادگی

شاید تنها چیزی که در رابطه با تمامی کارها صحت دارد این است که سادگی هیچ وقت از مد نمی‌ افتد و همیشه زیبایی خود را دارد .شما نباید در چیدمان طراحی امکانات و صفحات سایت، پیچیدگی و شلوغی زیادی را ایجاد کنید. در این صورت کاربران را سردرگم کرده و آنها با ابراز ناراحتی هر چه زودتر از وب‌سایت شما بیرون می‌روند.

طراح UX چه وظایفی دارد

یک طراح UX باید به این نکته توجه داشته باشد که محصولات را برای کاربران در دسترس قرار دهد و نیاز کاربران را برآورده سازد. در طراحی و توسعه، طراحی کردن محصولات لوکس اهمیت زیادی دارد زیرا با در دسترس قرار دادن محصول برای کاربر و لذت بخش کردن استفاده از آن می‌تواند احساس رضایت را در کاربران ایجاد کرد. طراح UX با تجربه و علمی که دارد باید سایت را به صورتی طراحی و چیدمان کند تا کاربر به محض ورود به وب‌سایت احساس خوب و هیجان انگیزی را تجربه کند.

 چند مورد از وظایف طراح UX

۱_ آنالیز و آزمایش محصول

۲_ ساخت قالب وب‌سایت

۳_ ایجاد کردن قسمتی برای جستجوی محصول

‌۴_ ساخت پرسونا

۵_ انجام دادن کارهای استراتژی محتوا که می‌توان به تعریف استراتژی، تعیین ساختار، شناسایی رقیبان و غیره اشاره کرد.

UX و UI هر دو برای ارائه و کیفیت محصولات در وب‌سایت از اهمیت بالایی برخوردار هستند و به هیچ وجه نباید در عملکردشان سهل‌انگاری صورت گیرد. وقتی که مشتری احساس خوب و مفیدی را از وب‌سایت دریافت کند درآمد شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. کاربران انتظار دارند در قبال وقت و هزینه که در سایت شما صرف می‌کنند بهترین نتیجه عایدشان شود و رضایت لازم را داشته باشند اما اگر به هر دلیلی شما نتوانید رضایت کاربران را تأمین کنید آنها به سراغ وب‌‌سایت‌های دیگری خواهند رفت و این برای شما اصلا خوشایند نخواهد بود.

سخن پایانی


اگر روی UX و UI وب‌سایتتان سرمایه‌گذاری مفید و هدفمندی را انجام دهید شاهد پیشرفت زیادی در کسب و کارتان خواهید بود زیرا هر دوی آنها برای توسعه و ارائه محصولات و خدمات در سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین UX و UI از موارد ضروری برای طراحی وب‌سایت هستند. با توجه به اینکه تمامی کاربران و مشتریان هنگام خرید و دریافت محصول هزینه‌ای را متقبل می‌شوند انتظار دارند تا به آنها بهترین خدمات ارائه شود تا با خیالی آسوده از سایت شما خرید کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.