VOD چیست؟

VOD چیست؟

VOD یک به سیستمی گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان رسانه‌های ویدئویی را توزیع کرد و به کاربران این دسترسی را خواهد داد تا بدون اینکه به دستگاه پخش کنندی ویدیوئی نیاز داشته باشند، بدون هیچ گونه محدودیت‌هایی بتوانند هر ویدیوئی را که در آن سیستم وجود داشته باشد مشاهده کنند.

در اوایل قرن بیستم این برنامه در یک قالب به اسم OTA برای کاربران و مخاطبان نمایش داده می‌شد، ولی با پیشرفت‌های زیادی که در عرصه فناوری و اینترنت شاهد بودیم سبب شد تا VOD ظهور کرده و افراد بتوانند به راحتی تمامی برنامه‌های این سیستم پخش را در اختیار داشته باشند.

پیاده سازی VOD در کسب کار با چه روش‌هایی امکان پذیر است

روش‌های پیاده سازی vod در کسب کار:

1- یک کتابخانه مناسب از فیلم‌ها ایجاد کنید

توجه داشته باشید که قبل از اینکه تبلیغات گسترده‌ای را برای کسب کارتان انجام دهید باید یک کتابخانه کامل ایجاد کنید که حاوی محتواهای ویدیوئی باشد. زمانی که شما در این کتابخانه مقدار زیادی محتوا را قرار دهید افراد با دیدن این محتواها متوجه خواهند شد که اگر در کسب کار شما سرمایه گذاری کنند ضرر نخواهند کرد و این کار ارزشش را دارد.

برای انجام دادن این کار شما می‌توانید با TVOD که به ویدیوهای اشتراکی گفته می‌شود کار خوتان را شروع کنید و شما این امکان را برای افراد فراهم می‌سازدید که برای در اختیار داشتن مدل‌های اشتراکی اول باید بهای مشخص شده هر فیلم را پرداخت کنند.

2- ایجاد کردن وب‌سایت‌های VOD

برای اینکه بتوانید با استفاده از فروختن فیلم‌های آنلاین درآمد کسب کنید، می‌توانید از میزبانی کانال VOD استفاده کرده و با استفاده از این روش افراد زیادی را به وب‌سایت خودتان دعوت خواهید کرد.

3- به صورت مداوم و مستمر باید محتوا منتشر کنید

یکی از راهکارهایی که شما می‌توانید با استفاده از آن بازدیدکنندگان قبلی وب‌سایت را دوباره دعوت کنید و یا اگر قصد دارید که مشتریان خودتان را در وب‌سایت نگه دارید باید به صورت مداوم محتوا و مطالب مفید و با ارزش در وب‌سایت خودتان قرار دهید، وقتی که وب‌سایت شما مشتریان و کاربران جدید و تازه دارد می‌توانید از ویدیوهای موجود و قدیمی بازگشت سرمایه داشته باشید.

4- محتوا را باید به خوبی تبلیغ کرد

وقتی که شما از محتواهای اشتراکی برای مشاهده کاربران استفاده می‌کنید و کاربران برای دیدن این محتواها باید هزینه آن را به شما پرداخت کنند باید، مطمئن شوید که به اندازه کافی می‌توانید با این محتواها کاربران را ترغیب کنید تا هزینه آن را پرداخت کنند واز آن استفاده کنند. برای اینکه بتوانید کاربران زیادی را به وب‌سایت خودتان بکشانید می‌توانید از فیلم‌های رایگان و مفید در وب‌سایت استفاده کنید.

انواع VOD

در ادامه به معرفی انواع vod می‌پردازیم:

۱_ Catch-up TV (کچ آپ تی وی)

سرویسی است که با استفاده از آن می‌توانید فیلم و سریال‌های زیادی را برای مدت زمان تعیین شده‌ای برای کاربران و مخاطبان پخش کنید، تعداد زیادی از ایستگاه‌های تلویزیونی وجود دارند که از این سیستم برای پخش کردن برنامه‌های بعد از پخش اصلی تلویزیون برای مخاطبانشان استفاده می‌کنند.

۲_ Near VOD (پرداخت در ازای تماشا)

در این تکنیک فیلم‌ها در فواصل زمانی کوتاه و به صورت متعددی توسط کانال‌های خطی برا کاربران و مخاطبان به نمایش در خواهد آمد و کاربران این امکان را دارند تا بدون اینکه برنامه را هر لحظه‌ای چک کنند [فقط در زمانی که از قبل تعیین شده است برنامه مورد نظر خود را ببینند]. Near VOD دارای پهنای باند بوده و تعداد کانال‌هایی را که ارائه دهنده ویدیو درخواست می‌دهد را می‌تواند کم کند.

۳_ AVOD (تبلیغاتی)

این تکنیک برای درخواست کردن فیلم تبلیغاتی از یک مدل درآمد است که بر پایه تبلیغات بوده و این امکان را به کمپانی‌ها و شرکت‌ها می‌دهد تا زمانی که کاربران از VOD استفاده می‌کنند بتوانند دیگر فیلم‌ها را نیز ببینند و در کانال‌های که به صورت مختلف فیلم پخش می‌کنند تبلیغات خودشان را برای کاربران به نمایش بگذارند. AVOD برگرفته از واژ Advertising Video On Demand هست که معنی آن فیلم درخواستی است.

۴_ TVOD (تراکنشی)

این تکنیک برگرفته از واژه Transactional Video On Demand بوده و به معنی آن فیلم درخواستی تراکنشی است. به روشی از پخش گفته می‌شود که در آن مشتریان هر فیلمی را که درخواست کنند بابت دیدن آن فیلم و ویدیو باید هزینه‌ای را پرداخت کنند. در TVOD دو زیر مجموعه وجود دارد که عبارتند از:

1- روش دانلود اجاره‌ای: در این روش این امکان برای مشتریان وجود دارد که بعد از اینکه اشتراک را پرداخت کردند می‌تواند به صورت محدودی از محتواهای موجود در این روش استفاده کنند.

2- روش فروش مستقیم الکترونیکی: یکی دیگر از روش‌های TVOD بوده که در آن مشتریان با خرید کردن امکان دسترسی به یک قسمت از محتوا را خواهند داشت.

۵_ SVOD (اشتراکی)

SVOD از دیگر تکنیک‌های VOD است که معنی آن ویدیوی درخواستی اشتراکی است و برگرفته از عبارت Subscribtion Video On Demand است، در این روش از یک مدل تجاری اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کارکردن این مدل به این گونه است که مشتریان برای اینکه بتوانند از آن استفاده کنند باید به صورت ماهیانه مبلغی را پرداخت کنند و به صورت نامحدود امکان استفاده از سرویس را خواهند داشت.

۶_ Push VOD (ارسال کننده محتوا)

زمانی از این روش استفاده می‌شود که شرکت و سازمانی که محتوا را ارائه می‌دهد، بدون اینکه مخاطب درخواست محتوا را داده باشد از طریق گیرندی دیجیتال محتوا را برای کاربر ارسال کند، این پروسه بدون اینکه مخاطب درخواست کرده باشد اجرا خواهد شد. این روش بر روی سیستم‌هایی قابل اجرا است که از پهنای باند و اتصال برخوردار نیستند.

مزایای استفاده VOD در کسب کارها

  • استفاده کردن از ویدیوهای درخواستی برای کسب کارها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا با استفاده از این استراتژی مشتریان می‌توانند در هر زمانی که دوست داشته باشند به محتوا دسترسی داشته باشند، اگر مشتریان شما نیاز به یک محتوایی داشته باشند و شما این قابلیت را برای آنها فراهم نکرده باشید به سراغ وب‌سایت دیگری خواهند رفت و شما را ترک می‌کنند.
  • محتواهایی که توسط VOD در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، راه جدیدی را برای ارتباط داشتن شما با مخاطبان هدفی که دارید هموار خواهد کرد. با استفاده از این سیستم شما می‌توانید رتبه بالایی را از رضایت کاربران به دست آورید.
  • مدل VOD با توجه به اینکه یک استراتژی است برای کمک به بازاریابی محتوایی، یک راهکار سودمند و مفید نیز هست برای درآمد زایی توسط محتوای ویدیوئی که شما به کاربران ارائه می‌دهید. شما هرچقدر که تعداد مشتریان زیادتری داشته باشید درصد سود آوری بالاتری خواهید داشت و برای این کار با هیچ محدودیتی مواجعه نخواهید بود.

سخن پایانی

 اگر در فضای دیجیتال فعالیت دارید بارها با واژها و کلماتی روبرو شده‌اید که هر کدامشان نقش پررنگی را در حوزه بیزینس و کسب کار ایفا می‌کنند، مثلا SEO ،PPC ،CTR و خیلی از کلمات دیگر که در اینترنت وجود دارند. اما یک اصطلاح دیگر نیز وجود دارد که کاربرد زیادی در مشاغل آنلاین و بازاریابی اینترنتی دارد و VOD نام دارد، این نام برگرفته از عبارت Video on demand بوده که معنی آن ویدیوی درخواستی است و این اصطلاح بازاریابی با سرعت زیادی در حال گسترش و پیشرفت است و باید گفت که به نوعی یک مدل تجاری نیز قلمداد می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.