بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(SEO)

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(SEO)

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا (Search Engine Optimization) امری زمان بر و مهم برای هر وب سایت می‌باشد و باید اصول و قواعد مشخصی را برای بهتر شدن کیفیت وب سایت انجام داد تا یک وب سایت از بهینه سازی خوبی برخوردارشود.

شاید اکثر کسانی که در اینترنت فعالیت دارند این موضوع را بدانند که اهمیت سئو و بهینه سازی سایت چیست و چرا باید از آن درست و مفید استفاده شود، اما نکته ای که اکثریت در عمل از آن غافل هستند چگونگی سئو بهینه سازی وب سایت برای بالا بردن رنکینگ سایت می باشد. یکسری از اصول و دستورالعمل ها وجود دارند که با درست اجرا کردن تمامی آن‌ها شما نیز هنگام سرچ کردن در اینترنت شاهد بالا بودن سایت خود در صفحه اول گوگل خواهید بود.

SEO

انجام تمام فرآیندهای لازم که باعث می شود وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجوگر در رتبه بالایی نمایش داده شود را سئو می گویند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند این مهم را برای شما به ارمغان بیاورند و باید تمامی آن ها به جا و در مکان خودشان به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرند و اجرایی شوند تا شما بتوانید به خوبی عمل(Search Engine Optimization) را در وب سایتتان پیاده سازی کنید.

زمانی که شما سئوی سایت مناسبی داشته باشید، موتورهای جستجوگر با استفاده از پارامترها و قواعدی که دارند متوجه موضوع خواهند شد و کاربران زیادی را به سمت سایت شما می ‌فرستند که نشان دهنده شایستگی سایت شما خواهد. فاکتورهای زیادی در بهینه سازی سایت موثر هستند که می توان لینک های ورودی و خروجی عکس های مناسب، کلمات کلیدی ارگانیک، محتوای مفید کاربرد پسند، سرعت و امنیت وب سایت را از مهمترین ارکان سئو در یک وب سایت به شمار آورد.

چند مورد از عوامل مهم در سئوی سایت

شناسایی و استفاده از محتوای قوی

در این اصل شما باید به شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، تدوین استراتژی محتوا و ارائه محتوای با کیفیت توجه کرده تا تمام این قوانین به نتیجه عالی در سئو سایت شما ختم شود. یادتان باشد که تمامی موفقیت های سایت های معتبر و مشهور مدیون محتوای ارزشمندی است که برای مطالب گوناگون ارائه کرده‌اند.

سئو فنی

شما برای رعایت یکسری اصول فنی در سایت باید قواعدی چون کد نویسی استاندارد، بهینه سازی در سرعت سایت، ارائه نسخه ریسپانسیو برای سایت و اصول طراحی حرفه ای را به خوبی اجرا کنید تا بتوانید سئوی موفقی داشته باشید.

لینک سازی مفید و طبق اصول

 برای رسیدن به رتبه‌ های ابتدایی گوگل نیازمند این هستید تا لینک های خارجی را برای خودتان طراحی کنید زیرا رقابت در رتبه‌ های اولیه گوگل و برتری از حریفان قوی و قدرتمندی که در آنجا حضور دارند نیازمند اصول خاصی می باشد که لینک سازی خارجی یک اصول مهم به شمار می ‌رود. می توانید با تهیه یک لینک و فعالیت در شبکه های اجتماعی و تبلیغ سایتتان به خوبی این مورد را اجرایی کنید.

سئو چه تاثیری بر روی رفتار کاربران دارد

 الگوریتم های موتورهای جستجوگر گوگل به گونه ای طراحی شده اند که به رفتار و عکس العمل کاربران به صورت دقیق واکنش نشان می دهند و کاربران نقش بسیار پررنگی را در صفحات یک سایت در صفحه اول گوگل دارند. در واقع به محض سرچ کردن کاربران در گوگل برای خدمات مورد نظر خود نتیجه ازهر صفحه به آن ها نشان داده می شود که کاربر بتوانند متناسب با خواسته و نیازشان سایت مورد نظر را انتخاب کنند و توسط این انتخاب ها و کلیک ها گوگل به سایت‌ها امتیاز می ‌دهد.

زمانی که شما یک وب سایت داشته باشید و مطالب و محتوای با ارزش را به مخاطبان تان ارائه دهید این امر باعث می ‌شود که کاربران از محتوا و مطالب سایت شما استفاده کرده و لذت ببرند و همیشه برای خواندن و استفاده کردن از این محتویات به سایت شما مراجعه کنند و این علاقه مخاطبان به سایت شما نمره مثبتی خواهد داد و آن را کم کم به صفحات بالاتری در نتیجه جستجو خواهد برد. بله درست است تمامی این پروسه وقتی اجرا می شود که شما از سئوی سایت خوب و قوی برخوردار باشید.

پیدایش سئو و بهینه سازی سایت

در گذشته ضعف های زیادی در موتورهای جستجوگر وجود داشت. در واقع نوشتن برای موتور های جستجو در کیفیت کار شما تاثیر خاصی ایجاد نمی‌ کرد زیرا بهینه سازی سئو برای این موتورهای جستجو تعریف نشده بود و شما برای کاربران یا مخاطبینتان بهترین عنوان و محتوا را می نوشتید که باعث رضایت در آن ها می ‌شد اما در رتبه و جایگاه رتبه بندی سایت شما هیچ تاثیری را ایفا نمی کرد.

تکنولوژی در شبکه های اینترنتی به سرعت افزایش یافت و طی چند سال اخیر موتورهای جستجوگر با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی توانستند در بهبود عملکرد سئو موفق ظاهر شوند و رضایت را در مخاطبان و کاربران دوچندان کنند. اگر شما صاحب یک وب سایت باشید و در فعالیت‌های گوناگونی در زمینه اینترنت فعالیت داشته باشید می توانید با بهینه‌ سازی که در سئو وب سایت انجام می دهید هم نگاه موتورهای جستجو را به خودتان جلب کنید و هم رضایت مخاطبان و کاربران را به دنبال داشته باشید و تعداد کاربران زیادی را به وب سایتتان بکشانید که این موضوع میتواند کسب کاراتان را با پیشرفت های زیادی همراه کند.

انواع سئو از لحاظ فنی

(سئو درون صفحه)onpage seo

 اگر بخواهیم سئو درون صفحه را تعریف کنیم، باید بگوییم که هر چیزی که در سایتتان بار گذاری می کنید به سئو درون صفحه (onpage seo) مربوط می ‌شود. با این نوع از سئو می توانید کدها، محتویات وب سایت، تصویر، فیلم، متن و موارد زیادی دیگر را کنترل کنید و می توانید آن ها را به خوبی مدیریت نمایید. نحوه درست اجرا کردن سئو در صفحه بسیار مهم است و می توان گفت اولین و مهمترین قدم در پیاده سازی و برنامه‌ ریزی سئو، سئو درون سایت میباشد.

یادتان باشد که SEO یک راه برای بهینه سازی وب سایت شما محسوب می شود تا وب سایت شما توسط موتورهای جستجو مورد ارزیابی قرار گیرد و از این طریق راهی هموار را برای هر کسب و کار اینترنتی که دوست دارید در پیش خواهید داشت.

(سئو بیرون صفحه) off page seo

این نوع سئو نقش زیادی را در به دست آوردن رتبه های بالای سایت برای وب سایت شما ایفا می‌ کند و شما می ‌توانید با ارتقا دادن تمام کارهای خارج از سایت کیفیت قابل قبولی را در عملکرد سایت خودتان ایجاد کنید. اگر بخواهیم یک تعریف ساده از سئو off page داشته باشیم باید این گونه بیان کنیم:

یک فرایند نامحدود در به دست آوردن کیفیت بالای محتوا و رتبه بندی سایت جهت به دست آوردن پیوندهندگان. در واقع پیاده ‌سازی این نوع سئو توسط متخصصان و مهندسین سئو انجام می شود. یکی از وظایف مهم سئو را می‌ توان پیوند گیری از سایت‌های دیگر به سایت شما ذکر کرد.

اهداف سئو

به طور کلی مجموعه کارهایی که انجام می ‌شود تا کاربر بتواند به راحتی و به سهولت مطالب خودش را در یک سایت پیدا کند و به محتوای ارزشمند دسترسی داشته باشد را می توان از اهداف سئو نامید. در این بین وب سایت مرجع نیز از اعتبار خوبی برخوردار می ‌شود و با قرار گرفتن در صفحه اول گوگل کاربران زیادی را به سمت خودش می کشاند. در ادامه به چند نمونه از اهداف کلی سئو می پردازیم :

۱_ زیاد شدن تقاضا و فروش بیشتر

۲_ ایجاد کردن ترافیک بالا در سایت

۳_ بهترین ابزاری که توسط آن می توانید تبلیغات انجام دهید

۴_ بالا بردن بازدید کاربران از وب سایت

۵_ ظهور یک برند در عرصه فروش و خدمات

مزایای سئو 

  • سئو باعث فروش بیشتر محصولات و خدمات می شود.
  • سئو‌ مناسب و مفید باعث می شود که شما به یک برند تبدیل شوید.
  • سئو با ارزش رتبه شما را در نتیجه موتور های جستجوگر گوگل ارتقا می دهد.
  • بازدید کاربران و مخاطبان از سایت شما بیشتر می شود.
  • بهینه سازی سایت با سئوی مناسب ترافیک سایت را افزایش می دهد.
  • با رعایت نکردن اصول و قواعد سئو در حقیقت افراد را به سمت وب سایت می کشانید و این ابزار خوبی برای تبلیغات می باشد. 

انواع سئو از لحاظ فعالیت

سئو کلاه سفید

بهترین و مناسب ترین نوع سئو سایت سئو کلاه سفید می باشد. شما در این نوع سئو با استفاده از محتویات خودتان که توسط خود شما نوشته شده‌اند این محتواها در سایت استفاده میکنید و تمامی اصول و قواعد استاندارد در SEO را رعایت می کنید. یادتان باشد که شاید نتیجه سئو در این وضعیت زمان بر و سخت باشد اما وقتی که وب سایت شما بالا بیاید و نتیجه بگیرد در صفحات بالای گوگل پایدار و ماندگار خواهید شد.

سئو کلاه خاکستری

در حقیقت به این نوع از سئو هم سئو کلاه سیاه گفته می ‌شود و هم سئو کلاه سفید و ما چیزی ما بین این دو است، اما فرقی که با سئو کلاه سیاه دارد این است که اگر توسط شخص حرفه ای و متخصص اجرا شود برای موتورهای جستجوگر قابل تشخیص نبوده و نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت. این نوع سئو به منظور قرار گرفتن در کمترین زمان در نتایج جستجو مورد استفاده قرار می گیرد.

سئو کلاه سیاه

 این نوع سئو با استفاده از تکنیک ها و اصول غیر مجاز و غیر اخلاقی باعث می‌ شود که سایت در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه جستجو قرار گیرد و در واقع موتورهای جستجو را گول میزند. اما باید به این موضوع توجه داشت که این روش توسط افراد مبتدی و غیرحرفه ‌ای اجرا میشود و اگر سایتتان را به این روش SEO کنید. بلافاصله پس از با خبر شدن موتورهای جست و جو گوگل سایت شما مشمول بدترین و سخت ترین جرایم خواهد شد و امکان حذف سایت شما از نتایج جستجو وجود دارد.

روش های موثر برای یادگیری سئو

برای یادگیری اصولی و حرفه ای در یک رشته یا شاخه نیاز به رعایت کردن اصول و قواعد جزء ضروریات آن کار است. برای مثال شما با خواندن یک موضوع تا حدودی با آن آشنا خواهید شد و با نوشتن و خواندن آن درک بهتری را از موضوع خواهید داشت و با آموزش دیدن (حضوری یا ویدیویی) و رعایت کردن نکات قبل، درک خوبی را از آن موضوع یا کار خواهید داشت.

این مثال برای این بود که شما را با اصول یادگیری آشنا کنیم. هر چند که در هر رشته ای باید فرآیند و اصول مرتبط با آن وجود داشته باشد تا فقط مختص به این موارد نباشد. برای یادگیری سئو به صورت حرفه ای نیز باید اصولی را فرا گیرید و طبق این اصول پیش روید، ما قصد داریم در ادامه شما را با بهترین روش ها برای یادگیری SEO آشنا کنیم:

خواندن مقالات آموزشی و دیدن ویدئو 

شما با خواندن مقالات پایه و تخصصی سئو با اصول و قواعد آن آشنا خواهید شد و به اصطلاح از پایه این علم را یاد می گیرید و با ویدیو های آموزشی که ما برای شما در طراحی سایت سایت با سئو قرار دادیم مطلب ارزشمند سئو را فرا خواهید گرفت.

مطالعه کتاب های پایه ای تا حرفه ای سئو 

با شروع به خواندن کتاب های سئو با اصطلاحات و مفاهیم آن آشنا خواهید شد و تمامی مراحل را قدم به قدم و با تمرین یاد میگیرید.

دوره های آموزشی

می ‌توانید در دوره هایی که مربوط به مباحث سئو می باشد شرکت کنید و با در نظر گرفتن مطالب و دانش فنی که در این کلاس‌ها گفته می‌ شود سواد سئو خود را بالا برده و به یک سئو کار حرفه ای تبدیل شوید.

نکته پایانی

شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که سئو فقط مربوط به مسائل فنی نیست. باید با تولید محتوای ارزشمند و قرار دادن آن در وب سایتتان نظر مشتریان و کاربران را جلب کنید. به طور خلاصه می توان گفت که هدف از سئو تولید محتوا برای مخاطب است و باید بتوانید کاربران و مخاطبانی که وارد سایت شما میشوند را راضی نگه داشته تا همیشه به وب سایت شما سر بزنند و از مطالب و محتواهای جدیدی شما بازدید کنند که این مساوی است با نرخ کلیک بالا و درآمدزایی بیشتر، توجه داشته باشید که مهمترین اولویت گوگل و موتورهای جستجو رضایت کاربران است و اگر شما بتوانید در این مهم موفق عمل کنید وب سایت شما در نتایج بالای گوگل به کاربران نمایش داده خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.