ایمیل موقت چیست؟ از خودت ردپا جا نذار😇

ایمیل موقت چیست؟ از خودت ردپا جا نذار😇

ایمیل موقت به سرویسی گفته می‌شود که امکان دریافت ایمیل را در آدرس موقتی که بعد از مدتی از بین خواهد رفت برای افراد مهیا می‌کند. زمانی که از سرویس‌هایی که ایمیل موقت را به کاربران ارائه می‌دهند استفاده می‌کنید، دیگر نیاز ندارید تا برای ساختن ایمیل اطلاعات خودتان را ارائه دهید و حتی برای وارد شدن و خارج شدن ار این ایمیل موقت نیاز ندارید تا رمز ورود و خروج در اختیار داشته باشید.

در لاتین ایمیل موقت را به نام‌هایی همچون Disposable Email ،Tempmail ،10 minute mail ،Throwaway email Fake Mail،Trash Mail ،Tempo Mail می‌شناسند و این نام‌ها را برای ایمیل موقت استفاده می‌کنند. برای در اختیار داشتن یک ایمیل موقت می‌توانید به راحتی به یکی از وب‌سایت‌هایی که این سرویس را ارائه می‌دهند مراجعه کنید و بدون اینکه هیچ گونه اطلاعات شخصی را وارد کنید قادر خواهید بود تا یک ایمیل موقت بسازید.

ایمیل موقت چه کاربرد‌هایی دارد

سایت‌ها و پلتفرم‌های زیادی وجود دارند که سرویس‌های گوناگون زیادی را به افراد ارائه می‌دهند تا بتوانند از ایمیل موقت استفاده کنند، استفاده کردن از ایمیل موقت در جاهای زیادی کاربرد دارد که در ادامه به مهم‌ترین کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد:

1- انجام دادن خرید‌های اینترنتی

زمانی که شما قصد دارید تا یک محصول و کالا را به صورت اینترنتی و آنلاین خریداری کنید، برای انجام دادن مراحل خرید حتما نیاز به ایمیل دارید. اگر بخواهید از ایمیل شخصی برای این کار استفاده کنید امکان دارد که بخش inbox ایمیل شما پر از پیام‌های spam شود و این حالت اصلا خوشایند نخواهد بود، برای اینکه با این گونه مشکلات مواجعه نشوید می‌توانید از یک ایمیل موقت برای انجام پروسه خرید اینترنتی استفاده کنید و خرید موفقی را تجربه کنید.

2- عضویت و ثبت نام در سرویس‌های مختلف

در بسیار از مواقع شما نیاز دارید تا از خدمات و سرویس‌هایی که در سایت‌های آموزشی و خدماتی وجود دارد استفاده کنید، مثلا ثبت نام در کلاس‌های آموزشی و هنری، عضویت در یک گروه، وبلاگ و موارد دیگر که در این صورت باید از ایمیل استفاده کنید، با توجه به مسائل امنیتی امکان سوء استفاده از ایمیل شما در زمان ثبت نام در اینگونه وب‌سایت‌ها وجود دارد. برای اینکه با خیالی راحت در کلاس‌های آموزشی و هنری آنلاین در این وب‌سایت‌های ثبت نام کنید، می‌توانید از ایمیل موقت استفاده کنید.

مهم‌ترین دلایل استفاده از ایمیل موقت

استفاده از ایمیل‌های موقت خود دارای دلایلی است که لزوم استفاده از این قابلیت را برای شما هویدا خواهد کرد:

۱_ نگهداری از اطلاعات و حریم شخصی

زمانی که شما اقدام به ارائه ایمیل خودتان در مراکز خرید، خدماتی مختلف و سایت‌های گوناگونی می‌کنید، هویت آنلاین شما برای آنها هویدا شده است و با در اختیار داشتن اطلاعات شما امکان به سرقت بردن اطلاعات شما وجود دارد، استفاه کردن از ایمیل موقت می‌تواند یک حریم امن برای شما باشد.

۲_ دسترسی داشتن به ایمیل‌های مهم و خصوصی

زمانی که از ایمیل موقت استفاده می‌کنید، دیگر نیاز نیست تا در میان ایمیل‌های انبوهی که برای شما فرستاده شده به دنبال ایمیل مورد نظر بگردید.

۳_ حفظ کردن اطلاعات هویتی و ناشناس بودن

وقتی که از سرویس‌های ایمیل موقت استفاده می‌کنید، دیگر نیاز نیست که برای ثبت نام در این سرویس شماره تماس خودتان را ارائه دهید و اطلاعات هویتی شما محفوظ خواهد ماند.

۴_ ایمیل موقت نیاز به پسورد ندارد

اگر شما بنا به هر دلایلی رمز و پسورد ایمیل خودتان را فراموش کنید، برای بازیابی آن باید یک پروسه زمان بر را طی کنید و یک پسورد جدید بسازید، اما استفاده کردن از ایمیل موقت نیاز به پسورد ندارد.

۵_ این ایمیل از اسپم جلوگیری می‌کند

بسیاری از اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها بعد از اینکه ایمیل شما را دریافت کردند در زمان‌های مشخصی اقدام به ارسال ایمیل‌های اسپمی برای شما می‌کنند که این اتفاق برای افراد خوشایند نیست، استفاده کردن از ایمیل موقت شما را از شر این اسپم‌ها خلاص می‌کند.

شناسایی مراکزی و سایت‌هایی که اقدام به فروش ایمیل شما کرده‌اند

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران در اینترنت با آن مواجعه هستند، دریافت کردن پیام‌های زیاد تبلیغاتی یا همان (spam ) است که باعث نارضایتی کاربران اینترنت شده است. شاید برای شما هم پیش آمد باشد که بعد از وارد شدن به یک وب‌سایت از شما درخواست شده باشد که در سایت مورد نظر عضو شوید، ولی توجه داشته باشید که متاسفانه عده‌ای از این سایت‌ها هستند که ایمیل‌ها و اطلاعات موجود در ایمیل شما را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌دهند و در قبال این کار مبلغی را دریافت می‌کنند تا هزینه سایتشان را از این طریق تامین کنند.

زمانی که شما در لیست ارسال ایمیل مراکز و سایت‌های مختلفی پیوست باشید، امکان شناسایی مرکز و شرکتی که ایمیل شما را به دیگر وب‌سایت‌ها فروخته است نخواهید داشت، ولی زمانی که شما از ایمیل موقت در این سایت‌ها و مراکز استفاده می‌کنید، می‌توانید متوجه شوید که چه کسی اقدام به فروش ایمیل شما کرده است.

مزایای ایمیل موقت

ایمیل‌های موقت یک سری مزایا برای شما دارند که در ادامه به برسی این موارد خواهیم پرداخت:

۱_ سرعت ساخت ایمیل موقت بالا است

برای ساختن ایمیل موقت شما امکان این را دارید تا در کوتاه‌ترین زمان اقدام به ساخت آن کنید و در زمان شما صرفه جویی می شود.

۲_ امنیت بالا در مقابل هکرها و افراد سودجو

امکان هک وسرقت اطلاعات در ایمیل‌ معمولی بالا است ولی استفاده کردن از ایمیل‌های موقت امکان هک شدن و سرقت اطلاعات شما را بسیار کم خواهد کرد.

سخن پایانی

خیلی از افراد با توجه به دلایل امنیتی تمایل ندارند که در هر وب سایتی ایمیلشان را وارد کنند و امنیت ایمیل برای این افراد اهمیت بالایی دارد. با توجه به این موارد اگر فردی قصد داشته باشد تا وارد یک سایت شود و یا به عضویت آن درآید، باید چگونه و از چه طریق این کار را انجام دهد تا هم اطلاعات و امنیت ایمیل خودش را حفظ کند و هم بتواند از مطالب و محتویات وب‌سایت مورد نظر استفاده کند؟ استفاده کردن از ایمیل موقت راهکاری مفید و کاربردی است که می‌توان با استفاده از آن با خیال راحت از خدمات شرکت‌ها و سازمان استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.