تایپوگرافی (typography) چیست؟

تایپوگرافی (typography) چیست؟

زمانی که شما قرار است یک کسب کارجدید مانند تولیدی، استارتاپ، و یا یک کار آفرینی را برای تجارت خودتان راه بیندازید با چالش‌های زیادی روبرو خواهید شد که هر کدام به نوبه خودشان راهکارهایی نیز دارند، مثلا یکی از مهم‌ترین و حساسترین چالشی که در هنگام یک کسب کار جدید با آن مواجه هستید اسم و نام کسب کار است که باید برای آن یک لوگو نیز متناسب با شغل و کارتان طراحی کنید.

یک لوگوی جذاب و چشم گیر که در یاد مخاطب نقش ببندد و با دیدن آن لوگو کاربران کسب کار شما را به یاد آورند، این موضوع نقش بسیار زیادی در موفقیت و کسب کارتان ایفا خواهد کرد. برای طراحی و ساختن یک لوگو می‌توانید از طرح‌های مختلفی استفاده کنید اما یکی از لگوهایی که ریشه قدیمی در فرهنگ و هنر ایرانی دارد (تایپوگرافی) است و بسیار محبوب است. در دنیای امروزی افراد با وجود فاصله جغرافیایی زیادی که با یکدیگر دارند ارتباط بین آنها وجود دارد، در کمترین زمان ممکن و توسط وسایل ارتباطی صوتی و دیجیتالی این ارتباط‌ها شکل می‌گیرد و برای همین دنیای امروزی را عصر ارتباطات می‌نامند.

typography

نوشته‌ها و زبان‌های سنتی امروزه این توانایی را ندارد که بتواند جوابگوی تمامی نیازهای ارتباطی افراد باشد. با وجود این وضعیت عناصر بصری بیشترین کارایی را داشته‌اند و نقش بسیار زیادی را در زندگی اشخاص ایفا می‌کنند، تایپوگرافی را یک زبان بصری می‌نامند که می‌تواند این نقش بصری را در زندگی ما به خوبی ایفا کند. تایپوگرافی به هنری و تکنیکی گفته می‌شود که شما با استفاده از آن می‌توانید نوشته‌ها و متن‌های خود را به صورت خوانا، شیوا و زیبایی در بیاورید، در واقع تایپوگرافی را یک هنر چیدمان برای حروف می‌نامند که به واسطه‌ی آن می‌توانید یک زبان تصویری را ترسیم کنید.

مزایای تایپوگرافی

برای هر کدام از ما بارها اتفاق افتاده که یک تایپوگرافی فارسی و یا انگلیسی را در جایی دیده باشیم اما بدون توجه از کنار آن گذشته‌ایم، در واقع تایپوگرافی نقش بسیار پررنگی را در نمایش دادن یک ایده ایفا می‌کند، در ادامه به چند مورد از مزایای تایپوگرافی اشاره خواهیم کرد:

1- ارتباط راحت خواننده با تایپوگرافی

به کارگیری فونت‌های زیبا و جذاب می‌تواند یک نوشته را مفید و با ارزش کند، باید توجه داشت که مخاطب باید به راحتی بتواند متن تایپی شما را بخواند و باید به طرز حرفه‌ای در نوشتن متن به اصول و قواعد توجه کنید و نباید حروف خیلی کوچک و خیلی به هم نزدیک باشند.

2- تایپوگرافی به معرفی و برند سازی شما کمک خواهد کرد

با استفاده از تایپوگرافی می‌توانید برای کسب کار و تجارتی که دارید برند سازی کنید، بیشترن چیزی که در ذهن مخاطبتان خواهد ماند نوع فونت‌های است که در تایپوگرافی استفاده می‌کنید، هر وقت که مخاطبان و کاربرانتان این فونت‌ها را مشاهده کنند نام شرکت و کسب کار شما را به یاد خواهند آورد.

3- تایپوگرافی توجه مخاطب را جلب می‌کند

شما زمانی که از فونت‌های صحیح و درست در تایپوگرافیتان استفاده کنید و آنها را به درستی طراحی و مورد استفاده قرار دهید، می‌تواند احساس خوبی را در مخاطب ایجاد کرده و او به درستی آن را درک کرده و به آن ابراز علاقه می‌کند.

4- کمک کردن به ایجاد تناسب و هارمونی با استفاده از تایپوگرافی

باید در فونت‌هایی که در نوشتن متن از آنها استفاده می‌کنید توازن را به خوبی رعایت کنید و این کار باعث زیبایی در طرح شما خواهد شد، در یک پروژه سعی کنید که از یک فونت یکسان استفاده کنید که این عامل باعث می‌شود یک سادگی چشم نواز و دوست داشتنی را برای کاربران به ارمغان بیاورید.

5- به وجود آوردن یک سلسله مراتب برای انتقال دادن اطلاعات

شما می‌توانید با استفاده از انواع فونت‌ها با سایزها و ابعاد گوناگون این ذهنیت را در خواننده ایجاد کنید که ترتیب اهمیت اطلاعات چقدر می تواند مهم باشد، که این عامل باعث خواهد شد تا کاربر به راحتی این پیام شما را درک کنند و آن را دنبال خواهد کرد.

برای تایپوگرافی متناسب با وب‌سایت بیاید چه مواردی را رعایت کنیم

شاید این سوال نیز برای شما به وجود آمده باشد که تایپوگرافی چه کاربردی در وب‌سایت می‌تواند داشته باشد و فکر می‌کردید که این هنر فقط برای کارهای گرافیکی و طراحی لگو مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک طراح سایت باید برای طراحی کردن رابطه کاربری و ایجاد یک ux مناسب تاحدودی با تایپوگرافی آشنایی داشته باشد، در ادامه به چند عامل موثر برای تایپوگرافی وب‌سایت می‌پردازیم:

1- رنگ پس زمینه

توجه داشته باشید که سایز و نوع فونت استفاده شده در وب‌سایت اگر مناسب باشند اما از رنگ مناسبی برای پس زمینه استفاده نشود در ذهن کاربر تاثیرات منفی خواهد گذاشت و در ux رنگ پس زمینه تاثیرات زیادی را ایفا خواهد کرد.

2- اندازه فونت

وقتی که اندازه‌ی سایز یک فونت در یک متن مناسب باشد کاربران می‌توانند به درستی آن متن را بخوانند و ربات‌های گوگل نیز به اندازه و سایز فونت‌ها نوشته شده توجه می‌کند. پس هواستان باشد که فونت از حد استاندارد ریزتر نباشد زیرا با خطاهای مشخص در سرچ کنسول مواجه خواهید شد.

3- رنگ متن

رنگی را که در متن از آن استفاده می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که به راحتی قابل خواندن باشد و چشم مخاطبان را خسته نکند، رنگ متن باید با رنگ استفاده شده در پس زمینه نیز تطابق داشته باشد.

4- نوع فونت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک وبمستر یا طراح وب‌سایت باید به آن توجه داشته باشد درست انتخاب کردن فونت مناسب است، زمانی که کاربران متن‌های نوشته شده شما را به راحتی بخوانند این عامل باعث می‌شود تامل خوبی بین شما و کاربر شکل گیرد و کاربران از شما رضایت خواهند داشت.

سخن پایانی

تایپو گرافی کاربردهای مختلفی دارد که با توجه به نوع فعالیت و کارتان می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید یک لوگو را برای کسب کارتان طراحی کنید، با توجه به مواردی که در این مقاله به آنها پراختیم می‌توانید لوگوی مناسب را انتخاب کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.