روتر (Router) چیست |👌معرفی 5 نمونه از آن

روتر (Router) چیست |👌معرفی 5 نمونه از آن

Router به نرم‌افزار مجازی و یا یک سخت افزار فیزیکی گفته می‌شود که برای ارسال کردن بسته‌های داده بین شبکه‌‌های کامپیوتری و تجزیه تحلیل کردن این داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه روتر از بهترین راه برای انتقال بسته استفاده می‌کند، این قابلیت را دارد تا آدرس IP که یک مقصد داده است را مورد برسی قرار دهد.

وظیفه اصلی که Router دارد این است که اطلاعات را با استفاده از اینترنت به تمامی دستگاه‌های خانگی مانند کنسول بازی، رایانه، تبلت و گوشی همراه ارسال می‌کند و این کار از طریق یک سیم و یک مودم انجام خواهد شد.

در واقع زمانی که شما از یک شبکه WI.FI استفاده می‌کنید، به یک روتر وصل هستید. Router از دو نوع جدول مسیریابی برای مشخص کردن مسیر پیش فرض استفاده می‌کند که این جدول‌های عبارتند از [جدول دینامیک پویا و جدول استاتیک].

روش کار روتر

روش کار Router به این شکل است که آدرس مقصدی که در هر بسته قرار گرفته است را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و این داده‌ها را با جدول‌های مسیریابی استاتیک و دینامیک پویا مقایسه کرده و از این طریق می‌تواند مسیر بعدی داده را به خوبی شناسایی و مشخص کند.

زمانی که روتر قصد دارد تا اینترنت را بین دستگاه‌های گوناگونی برقرار کند، از مودم DSL، کابل و یا فیبر استفاده خواهد کرد. توجه داشته باشید که یک سری از قوانین برای Router تعیین شده است و بر حسب این قوانین بهترین مسیر برای منتقل کردن داده‌ها با در نظر گرفتن آدرس IP داده شده مقصد، مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

روتر چه کاربردهایی دارد

 • با توجه به اینکه Router از لینک‌های SMT برای اتصال استفاده می‌کند، این قابلیت را دارد تا در مدت زمان کمی داده‌ها را انتقال دهد.
 • امکان تعریف محدودیت دسترسی از دیگر کاربردهای Router است و در زمان پیکربندی با استفاده از این تجهیزات به تعدادی از کاربران این امکان را خواهد داد تا به داده‌ها کلی وب‌سایت دسترسی داشته باشند در صورتی که برای دیگر اعضای وب‌سایت این امکان وجود ندارد و آنها فقط می‌توانند از دادا‌های محدودی استفاده کنند.
 • شما امکان این را خواهید داشت تا در شبکه‌های بیسیم Router از مدل کلاینت سرور استفاده کنید، زمانی که از این امکان استفاده می‌کنید Router یک بستر برای شما به وجود خواهد آورد تا داده‌ها، ویدیو‌ها و اینترنت و منابع سخت افزاری را بتوانید به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • از دیگر کاربردهای Router این است که برای راه‌اندازی کردن مرکز عملیات شبکه نیز از آن استفاده می‌شود.
 • از Router برای متصل شدن تجهیزات سخت افزاری به شبکه که این اقدام از راه دور انجام می‌دهد استفاده می‌شود.

روتر چه ویژگی‌هایی دارد

 • برای اینکه روتر بتواند ارتباط را در بین دو شبکه ایجاد کند از پروتکل ICMP استفاده خواهد کرد.
 • با استفاده از Router می‌توانید برای ارسال داده‌ها از چندین مسیر استفاده کنید.
 • از دیگر ویژگی‌های Router این است که قابلیت این را دارد تا ترافیک یک شبکه وسیع‌تر را با توجه به زیر شبکه‌ها به خوبی ردیابی کند.
 • کاربران می‌توانند با استفاده از روتر چندین WAN و LAN را به یکدیگر وصل کنند.

پروتکل‌های مسیریابی روتر

 • پروتکل BGP
 • پروتکل EIGRP
 • پروتکل RIP
 • پروتکل OSPF
 • پروتکل IGRP
 • پروتکل EGP

مزایای استفاده از روتر

1- Router باعث خواهد شد تا عملکرد در شبکه‌های خصوصی بالا برود.

2- زمانی که برای اتصال داده‌ها در شبکه از کابل استفاده می‌شود، مشکلی که وجود دارد این است که طول کابل‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید بیشتر از 1000 متر نباشد، اما با استفاده از ویژگی بازگرداندن سیکنال‌ها که در Router وجود دارد، این مشکل برطرف خواهد شد.

3- از دیگر مزایای روتر امنیت بالایی است که این نرم‌افزار دارد.

انواع روتر

در ادامه به برسی انواع Router می‌پردازیم:

۱_ Bridge یا Brouter

این نوع از روتر مانند یک پل امکان انتقال داده‌ها را در بین شبکه فراهم خواهد ساخت و با استفاده از آن می‌توان مسیریابی داده را در یک شبکه بر روی سیستم شخصی انجام داد.

۲_ Edge Edge router

این روتر که به عنوان Router دسترسی معروف است کم ظرفیت ترین lower-capacity وسیله‌ای است که در بین شبکه‌ها وجود دارد و با استفاده از آن امکان برقراری یک شبکه داخلی و یک شبکه خارجی فراهم خواهد شد.

۳_ Wireless Router

این نوع از روترها که قابلیت بی سیم دارند برای متصل کردن سایر دستگاه‌هایی که از قابلیت شبکه وای‌فا برخوردار هستند استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی مانند موبایل، تبلیت، تلفن‌های هوشمند و غیره …

۴_ Core router

Core router یک نوع روتر هسته است که امکان مسیریابی کردن داده‌ها در یک شبکه را فراهم می‌سازد، اما نمی‌تواند داده‌ها را در بین شبکه ردیابی کند.

۵_ Broadband routers

این نوع از Router به عنوان ورتر پهنای باند شناخته می‌شود و برای دسترسی داشتن کامپیوترها به اینترنت پر سرعت از آن استفاده می‌شود. برای استفاده کردن از این روتر از طریق تلفن و تکنولوژی VOIP می‌تواند استفاده کرد.

سخن پایانی

روتر قابلیت این را دارد تا از بهترین مسیر برای منتقل کردن بسته‌های شبکه از منبع به مقصد به صورت خودکار استفاده کند و از این نرم‌افزار به عنوان یک دستگاه هوشمند نام برده می‌شود. با توجه به اینکه ساختارRouter فیزیک و Router مجازی با یکدیگر متفاوت است، اما کاربرد آنها شبیه به هم است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.