ریفرال مارکتینگ (Referral Marketing) | تجربه فروش و بازاریابی بهتر

ریفرال مارکتینگ (Referral Marketing) | تجربه فروش و بازاریابی بهتر

برای شما هم پیش آمده است که از یک سری رفتار و پیشنهاداتی که نزدیکان و آشنایانتان به شما پیشنهاد داده‌اند تبعیت کنید؟ مثلا رستورانی که برای خوردن غدا به آن جا می‌روید، مغازه‌ای که قصد دارید لباس‌های جدید خودتان را از آنجا تهیه کنید، فیلم تلویزیونی که در طول ایام هفته از شبکه های متعددی نگاه می‌کنید و یا آن محصول و کالایی که قصد خرید کردن آن را نداشته‌اید اما آن را خریداری کرداید و موارد متعددی دیگر اطرافیان یا دوستانتان به شما پیشنهاد داده‌اند و یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات آن‌ها را دیده و اقدام به رفتن به این مراکز کرده.اید، در واقع به این گونه رفتار در بازاریابی ریفرال مارکتینگ یا همان (بازاریابی ارجاعی) گفته می‌شود.

باید گفته که بازاریابی ارجاعی بعد از بازاریابی دهان به دهان به وجود می آید ولی تفاوت این دو در این است که در روش بازاریابی ارجاعی برای تشویق و سوق دادن مشتریان به سمت خرید محصول و کالا است، در صورتی که ریفرال مارکتینگ یک روش ارزشمند و مطمئن است برای انتخاب افراد، زیرا افراد به تبلیغاتی و پیشنهاداتی که اطرفیان و دوستانشان به آنها می‌دهند اعتماد بیشتری نسبت به تبلیغات مستقیمی که در جاهای مختلفی می‌بینند خواهند کرد.

استراتژی ریفرال مارکتینگ

در ادامه به برسی مهم‌ترین استراتژی‌‌ها در ریفرال مارکتینگ می‌پردازیم:

۱_ آموزش دادن به کارمندان

آموزش دادن به پرسنل و کارمندان در یک سازمان و شرکت باعث خواهد شد تا سواد و مهارت این افراد بالا رفته و بتواند به شکل بهتری بازاریابی ارجاعی را به مشتریان و کاربرانشان ارائه دهند، این روش درصد موفقیت بیشتر را برای شرکت و سازمان فراهم می‌سازد.

۲_ شراکت با دیگر کسب کارها

شراکت کردن با دیگر کسب کارها در بازاریابی ارجاعی سبب خواهد شد تا کسانی که با یکدیگر شراکتی دارند، درصد موفقیت بیشتری داشته باشند و از رشد مناسبی برخوردار گردند. استراتژی شراکت در ریفرال مارکتینگ به دلیل اینکه یک کسب کار خرید‌های خودش را از شریک خودش می‌کند و در قبال این کار شریک تخفیفاتی و جوایزی را برای کسب کار مورد نظر در قائل خواهد شد، این کار برای طرفین مفید و ارزشمند خواهد بود.

۳_ تشویق کردن در کمپین از دیگر استراتژی‌های بازاریابی ارجاعی است

زمانی که شما اقدام به راه اندازی کمپین در بازاریابی ارجاعی می‌کنید، این کار سبب خواهد شد تا با تبلیغاتی که در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهید مشتریتان و کابران زیادی را جذب کرده و به اهدافی که دارید نزدیکتر شوید. راه‌اندازی کمپین در ریفرال مارکتینگ را باید جزوء استراتژی‌های آسان و کاربردی محسوب کرد.

4 مورد از مهم‌ترین کارهایی که در ریفرال مارکتینگ باید اجرا کرد

کارهایی که شما در ریفرال مارکتینگ باید انجام دهید شامل:

1- توجه کردن به کانال‌های ارتباطی

شما باید به این موضوع توجه کنید که مخاطبان شما از طریق چه کانال‌هایی می‌توانند ارتباط خودشان را با شما برقرار کنند، این موضوع بسیار مهم است. کانال‌های زیادی برای برقراری ارتباط مخاطبان با شما وجود دارد که می‌توان به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین و توییتر اشاره کرد.

شما برای اینکه کاربران و مخاطبان شما بتوانند ارتباط خوبی را با شما برقرار کنند باید بتوانید یک برنامه مداوم برای برسی بر روی این کانال‌های ارتباطی داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن بتوانید ارتباط خودتان را با کاربران و مخاطبانتان حفظ کنید.

2- جدی گرفتن نظرات

اگر از وب‌سایت‌های و فروشگاه‌های معتبر اینترنتی خرید کرده باشد در بخش نظرات مشتریان مشاهده می‌کنید که نظرات زیاد راجب محصولات و خدماتی که به کاربران ارائه می‌گردد وجود دارد و این یک نقطه مثبت برای این وب‌سایت‌ها و فروشگاها است.

شما نیز می‌توانید در وب‌سایت خودتان قسمتی را برای نظرات مشتریان ایجاد کنید و با انتشار تمامی نظرات آن‌ها این اعتماد را در کاربرا‌ن ایجاد کنید که با آنها روراست و صادق هستید. با انتشار نظرات مثبت مشتریانتان در شبکه‌های اجتماعی، کاربران زیادی را به سمت شما جذب خواهندشد.

3- خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید باید با کیفیت و مناسب باشد

شما باید این نکته را در ذهن خودتان داشته باشد که آیا مشتریان و کاربران بعد از اینکه از محصول و خدمات من استفاده کرداند باز به سراغ محصول مشابهی خواهند رفت. باید محصولات و خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید از چنان کیفیتی برخوردار باشد تا مشتریان دوباره اگر قصد استفاده از آن را داشتند، به سراغ شما بیایند.

4- آسان کردن ارجاع برای مشتریان از کارهای مهمی است که باید رعایت کنید

برای اینکه بتوانید از قابلیت ارجاع مشتریان به شکل راحتری برخوردار گردید باید در بازاریابی ارجاعی تمامی تلاش خودتان را داشته باشید تا برنامه‌هایی ساده و مفهومی را طراحی کرده و به مشتریان ارائه دهید تا آنها بتواند به شکل راحتر و بهتری از خدمات شما استفاده کنند.

مزایا و معایب ریفرال مارکتینگ

در ادامه به برسی مزایا و معایبی که ریفرال مارکتینگ برای کسب کارها دارد خواهیم پرداخت:

مزایا

بازاریابی ارجاعی اعتماد سازی انجام می‌دهد

با توجه به اینکه در بازاریابی ارجاعی افراد اقدام به تبلیغ کردن به صورت دهان به دهان می‌کنند، این موضوع فقط از جانب نزدیکان و آشنایان صورت نمی‌گیرید و در صورت درست اجرا کردن آن شما می‌توانید با هر منبعی که مورد تایید مخاطبان است مشتریان بالفعلی را به وجود آورید.

شما باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی که در داخل آن‌ها فعالیت می‌کنید، برنامه مشخصی را دنبال کنید و فعالیت خودتان را در این فضاها گسترش دهید و با برنامه هدفمنی که دنبال می‌کنید تعداد زیادی از افراد را در این شبکه‌های اجتماعی به مشتری تبدیل کنید.

شما برای تبلیغ محصولات و خدماتتان می‌توانید از افراد مشهوری که در شبکه‌های اجتماعی به عنوان اینفلوئنسر مشغول به فعالیت هستند کمک بگیرید زیرا این افراد با توجه به اعتباری که دارند می‌تواند افراد زیادی را برای خرید و استفاده از محصولات به سمت شما هدایت کنند.

بارایابی ارجاعی مخاطبان هدف را به خوبی شناسایی می‌کند

ریفرال مارکتینگ در شناسایی کردن مخاطبان هدف به صورت هوشمندانه‌ای عمل می‌کند و در واقع با توجه به اینکه مشتریان شما می‌دانند که اطرفیانشان چه نیازهایی دارند، می‌توانند به خوبی محصولات و کالای شما را با آن ها معرفی کنند. استفاده کردن از ریفرال مارکتینگ در کمپین‌ها سبب می‌شود تا شما بتوانید مخاطبان هدف خودتان را به خوبی شناسایی کنید و نیازهای آن را به بهترین شکل برطرف سازید.

انجام بازاریابی ارجاعی هزینه کمی دارد

با توجه به اینکه در ریفرال مارکتینگ مشتریان می‌توانند به خوبی نقش بازاریابان موفقی را بازی کنند، شما هزینه تبلیغات این چنینی را دیگر پرداخت نمی‌کنید و فرصتی را برای شما به وجود خواهد آورد تا با تبلیغاتی که اطرافیان و مشتریانتان از محصولات و خدمات شما می‌کنند، فروش بالای را با مقدار هزینه کمی تجریه کنید.

معایب

اولین نقطه ضعف بازاریابی ارجاعی مشکل در قیمت گذاری است

وقتی که مشتریان به سمت شما جذب می‌شوند آنها با توجه به معیارهایی که دارند شما را انتخاب خواهند کرد، قیمت محصول نیز از مهم‌ترین معیارهایی است که آن ها برای تهیه محصول شما در نظر گرفته‌اند. ولی تغییر قیمت در ریفرال مارکتینگ کار راحتی نیست و در برخی مواقع با چالش‌ها و سختی‌های زیاد به همراه است. اگر شما با استراتژی و برنامه ریزی پیش نروید امکان دارد عدم تغییر قیمت سبب شود تا مشتریان زیادی را از دست دهید.

دومین نقطه ضعف بازاریابی ارجاعی ناتوان بودن در پیش بینی مشتریان است

امکان دارد که شما در اوقاتی برای اینکه در ریفرال مارکتینگ بتوانید مشتریان زیادتر را جذب کنید و آن‌ها را با محصول و خدماتی که دارید آشنا کنید بخواهید از اینفلوئنسرها استفاده کنید.

ولی باید به این موضوع توجه داشته باشید که جذب کردن مشتریان از طریق اینفلوئنسر در برخی مواقع غیر قابل پیش بینی است و امکان دارد که نتیجه مد نظر شما را به دنبال نداشته باشد و در برخی مواقع امکان دارد که تعداد مشتریان شما به گونه‌ای باشد که شما نتوانید پاسخگوی نیازهای آنها باشید و مقدار هزینه‌ای که برای جذب مشتریان صرف کرده‌اید زمانی که نتوانید نیازهای آن ها را پاسخگو باشید، از بین خواهد رفت.

سخن پایانی

ریفرال مارکتینگ (بازاریابی ارجاعی) فقط تبلیغاتی از جانب نزدیکان و مشتریان شما نیست و امکان دارد افراد متعددی از کانال‌های زیادی به سراغ شما بیایند. اگر نتوانید به خوبی نیازهای آن ها را برطرف سازید پیامدهای منفی زیاد را برای کسب کار و تجارت شما به دنبال دارد و نه تنها سبب موفقیت شما نحواهد شد،بلکه امکان دارد که باعث شود تا شما در تجارت و کسب کاری که دارید با شکست مواجعه شوید.

پس شما باید حساب شده و قدم به قدم پیش روید و از تمامی مواردی که ما در این مقاله به آنها اشاره کردیم پیروی کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از این روش در رشد و پیشرفت تجارت خودتان استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.