سئوی قالب (Template SEO) چیست؟

سئوی قالب (Template SEO) چیست؟

سئوی قالب یک عمل کد‌ گذاری و چهارچوبی است که با استفاده از آن قالب یک سایت بهینه می‌شود. زمانی که از این روش استفاده می‌شود میزان ترافیک سایت بالا خواهد رفت، در واقع با توجه به بهینه بودن قالب سایت موتورهای جستجوی گوگل قادر خواهند بود تا وب‌سایت مورد نظر را به خوبی شناسایی کرده و رتبه عالی و مناسبی را برای آن در نظر گیرند.

باید توجه داشته باشید که به صورت مرتب از کد گذاری و سئو قالب سایتتان مطلع باشید تا به اشتباه کدی وارد نشده و هیچ گونه اختلالی در لینک‌های وب‌سایت شما به وجود نیاید، وارد کردن کدهای اشتباهی در یک وب‌سایت می‌تواند جایگاه آن را به شدت کاهش دهد.

زمانی که به برسی کدها و قالب وب‌سایت بپردازید، اگر هر گونه اختلال یا مشکلی برای سایت شما به وجود آید قادر خواهید بود تا به سرعت آن مشکل را حل کنید. با استفاده از Template SEO می‌توانید به خوبی وضعیت سایتتان را نسبت به رقبای دیگر مورد برسی و آنالیز قرار دهید.

مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان سئوی قالب رعایت کنید

در ادامه با ما همراه باشید تا به برسی نکاتی که در Template SEO به خوبی مورد توجه قرار گیرد اشاره کنیم:

۱_ برسی کردن سرعت وب‌سایت

سرعت را باید یکی از عوامل مهمی دانست که در سئو و بهینه سازی هر وب‌‌سایتی از اهمیت بالایی برخوردار است، زمانی که صفحات یک سایت در مدت 3 ثانیه برای کاربران لود شود، رضایت بالای کاربر را به دنبال دارد. اگر سایت شما نیز از این قابلیت برخوردار باشد بازدید کنندگان زیادی از وب‌سایت شما دیدن خواهند کرد. با استفادهاز ابزار gtmetrix.com و PageSpeed Insights می‌توانید سرعت قالب وب‌سایت خودتان را برسی کنید، زیرا اگر به هر دلیلی وب‌سایت شا از سرعت کمی برخوردار بود این مشکل را هر چه سریعتر برطرف کنید.

۲_ استفاده از تصاویر بهینه

تمامی تصاویری که در یک وب‌سایت استاندارد وجود دارد باید به خوبی و به صورت ریسپانسیو به کاربران نمایش داده شود. در برخی از وب‌سایت‌های اینترنتی علی‌رغم اینکه از یک قالب ریسپانسیو استفاده شده اما تصاویر مورد نظر به خوبی به کاربران و مشتریان نمایش داده نمی‌شود، این موضوع نمرات منفی را برای این سایت‌ها به همراه دارد.

شما برای اینکه بتوانید در سایت خودتان از تصاویر ریسپانیسو و با کیفیت استفاده کنید، می‌توانید از تصاویری استفاده کنید که داری خصوصیت ALT هستند، این خصوصیت به این منظور است که اگر بنا به هر دلیلی تصویر مورد نظر برای کاربران نمایش داده نشد متن جایگزین برای کاربر نمایش داده شود و مفهموم را به او برساند، تکنولوژی بوت استرپ و استفاده کردن از خصوصیت img-responsive از دیگر راهکارهایی است که می‌توانید با استفاده از آن، تصاویر ریسپانسیو و بهینه‌ای را در وب‌سایت خودتان قرار دهید.

۳_ استفاده کردن از تگ‌های H

یکی از موارد مهمی که در زمان برسی سئوی قالب باید در نظر گرفت، استفاده از تگ‌های H می‌باشد. این تگ‌ها در وردپرس به صورت خودکار در متن استفاده شده، شما نیاز ندارید که این تگ‌ها را در زمان تولید محتوای سایت ایجاد کنید. تگ‌های هدر عبارتند از h1,h2,h3,h4,h5,h6 که مهمترین آنها تگ h1 است و اولین تگ هر محتوا می‌باشد، از تگ h1 در عنوان اصلی هر صفحه استفاده می‌شود.

۴_ استفاده از رنگ‌های جذاب و فونت‌های مناسب در قالب سایت

یکی از موارد مهم دیگر که می‌تواند بر روی سئو قالب تاثیر بگذارد، استفاده کردن از رنگ‌ها مناسب و کاربر پسند در قالب سایت است. اگر یک وب‌سایت از رنگ‌های نامناسب در قالب خودش استفاده کند در تجربه کابران تاثیرات زیادی خواهد گذاشت و با نارضایتی کاربر همراه خواهد شد. استفاده کردن از قالب‌هایی که داری فونت‌های مناسب و رنگ‌بندی زیبایی هستند توصیه می‌شود.

۵_ ساختار وب‌سایت باید با تخصص شما مرتبط باشد

از نکات مهمی دیگر که باید در سئو قالب به آن توجه کنید، این است که در زمان انتخاب قالب سایت از قالبی استفاده کنید تا از نظر ساختاری و گرافیکی با حوزه فعالیت شما سنخیت داشته باشد، مثلا نباید از یک قالب ورزشی برای یک وب سایت شرکتی استفاده کرد زیرا این دو دارای ساختار متفاوتی هستند. قالب‌‌ها با توجه به حوزه‌ی فعایت‌هایی که افراد انجام می‌دهند ساخته شده‌اند، پس شما نیز با توجه به رشته و تخصصی که دارید یک قالب مرتبط با فعالیت خودتان را انتخاب کنید.

۶_ واگنشگرا بودن قالب

از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی سئوی قالب هر وب‌سایت بگذارد، واکنشگرا بودن قالب سایت است. کاربران باید بتوانند به خوبی و با هر دستگاه دیجیتال هوشمندی مانند گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر سایت شما را در هر ابعادی تماشا کنند. زمانی که قالب یک سایت ریسپانسیو است کاربران به محض ورود به آن سایت احساس رضایت دارند، زیرا تمامی بخش‌ها و قسمت‌های وب‌سایت را می‌توانند به خوبی تماشا کنند، از قالب‌هایی استفاده کنید که از پایه و بیس به صورت واکنشگرا طراحی شده‌اند.

۷_ برسی کدهای سایت و حذف کردن کدهای منسوخ

زمانی که از کدهای منسوخ در یک وب‌سایت استفاده می‌شود، تاثیرات منفی را بر روی سئوی قالب آن سایت به جا می‌گذارد، برای برطرف سازی این مشکل باید کدها سایت را برسی کنید و اگر نیار بود اقدام به حذف کردن کدهای منسوخ کرده و از کدهای جایگزین استفاده کنید. از قالب‌هایی استفاده کنید که از تکنولوژی html5 و css3 در آن استفاده شده باشد، زیرا این گونه کده 2 خصویت مهم دارند: اول اینکه به خوبی توسط تمامی مرورگرها ساپورت می‌شوند و دوم اینکه از سرعت بالایی برخوردار هستند که می‌تواند در سئوی قالب سایت شما تاثیر گذرا باشد.

۸_ استفاده از تگ‌های title و Description در قالب وب‌سایت

استفاده از تگ ها title برای نوشتن عنوان در بالای هر صفحه، زمانی که یک وب‌سایت از این تگ‌ها در قالبش استفاده نکند صفحه‌های مورد نظر فاقد عنوان خواهند بود، این عامل را باید یک عیب بزرگ ومعضل اساسی دانست زیرا تگ title بر روی سئو سایت تاثیرات زیادی دارد و بیانگر یک توصیف کلی از صفحات به موتورهای جستجو است. همچنین استفاده از این تگ‌ها باعث می‌شود تا صفحات در نتایج گوگل نمایش داده شده و باعث بالا رفتن نرخ کلید وب‌سایت می‌شود.

Description یکی از تگ‌های مهم عنوان محسوب می‌شود، این تگ یک توضیح کلی از صفحات وب‌سایت به موتورهای جستجو خواهد داد و بیانگر این است که صفحه مورد نظر حاوی چه محتوایی می‌باشد. وقتی که از Description در صفحات یک وب‌سایت استفاده نشود باعث خواهد شد تا گوکل نیز در نتایج جستجو این تگ را قرار ندهد، این موضوع سبب می‌شود تا کاربران زیادی سایت شما را مشاهده نکنند و نرخ کلیک وب‌سایت شما پایین آید. استفاده کردن از تگ‌های title و Description در صفحات سایت باعث بالا رفتن نرخ کلید و ترافیک بالای سایت شما خواهد شد و نتایج مثبتی بر روی سئوی قالب دارد.

سخن پایانی

در زمان راه‌اندازی و طراحی سایت موارد مهمی وجود دارند که باید به درستی پیاده سازی شوند تا یک وب‌سایت پله‌های موفقیت را سپری کند. یکی از موارد مهمی که افراد کمتر به آن توجه دارند، سئوی قالب است که در جایگاه و رتبه یک وب‌سایت تاثیرات زیادی را به جا می‌گذارد. قالب‌هایی که در وب‌سایت‌های اینترنتی استفاده می‌شود از چندین نوع زبان برنامه نویسی استفاده می‌شود تا هم بتوانند جذابیت تصاویر استفاده شده در سایت را بالا ببرد و هم تصاویر به درستی بارگزاری شود. با توجه به پیچیدگی‌هایی که در سئوی قالب وجود دارد سئو کاران و افرادی که در زمینه بهینه‌سازی وب‌سایت مهارت دارند کمتر به این موضوع توجه می‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.