ساختار سایت (Website Architecture) چیست؟

ساختار سایت (Website Architecture) چیست؟

زمانی که یک وب‌سایت از ساختار منطقی و مناسب برخوردرا باشد این عامل سبب می‌شود تا موتورهای جستجو بتوانند به راحتی وب‌سایت شما را پیدا کرده و از تمامی کارهایی که شما در سئو سایت استفاده می‌کنید حمایت کنند و نرخ تبدیل سایت شما را دچار عملکرد بهتر و بهینه‌تری کنند. ساختار سایت به کارهایی گفته می‌شود که چگونگی سازماندهی کردن وب‌سایت و ارتباط صفحات را با یکدیگر به وجود خواهد آورد

وقتی که قرار است که شما یک وب‌سایت را برای کسب کار و تجارتی که دارید طراحی و راه‌اندازی کنید، باید این سایت از یک ساختار قوی و با استحکام برخوردار باشد تا بتواند افراد زیادی را جذب کرده و ترافیک مناسبی را برای شما فراهم سازد.

ساختار سایت و تجربه کاربری

ساختار سایت در تجربه کاربری یک وب‌سایت نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا کاربران دوست دارند که از سایت‌هایی برای خرید و انجام دادن کارهایشان استفاده کنند، که بتوانند با کیفیت مناسبی و در کمترین زمان نیازهای خودشان را در آن وب‌سایت برطرف سازند. هر چقدر Website) Architecture) از کیفیت بهتری برخوردار باشد، بهتر می‌تواند نیاز کاربرانش را برطرف سازد.

ساختار سایت این امکان را به کاربران و موتورهای جستجو می‌دهد که به راحتی بتوانند هر آنچه را که در یک وب‌سایت وجود دارد پیدا کنند.

به این موضوع باید توجه داشته باشد که هر چیزی که از ساختار منظم در هنگام ساخت برخوردرا نباشد، امکان موفقیتش به شدت کاهش خواهد یافت. این مهم در مورد یک وب‌سایت نیز صدق دارد زیرا یک وب‌سایت به صورت طبیعی از پیچیدگی برخوردرا است و اگر شما در زمان طراحی سایت ساختاری درست و اصولی را در آن پیاد سازی نکنید، کاربران و مخاطبان در زمان ورود به آن با سردرگمی همراه خواهند شد. برای اینکه بتوانید از وجود این چنین مشکلاتی در وب سایت جلوگیری کنید باید از (Website Architecture) استفاده کنید.

برای داشتن یک وب‌سایت با ساختار مناسب باید چه کارهایی را انجام داد

شما برای اینکه بتوانید یک وب‌سایت را با ساختاری مناسب و اصولی طراحی کنید، باید یک سری موارد را در وب‌سایتتان به خوبی پیاده سازی کنید که ما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

۱_ دسته بندی‌هایی که در وب‌سایتتان ایجاد می‌کنید باید مورد ارزیابی قرار گیرند

زمانی که شما در مورد یک موضوع زیاد مطلب در وب‌سایت می‌نویسید و مقالات زیاد را در این رابطه تولید می‌کنید، در مقابل در مورد موضوعی دیگر مطالب کمی را تولید می‌کنید این موضوع سبب می‌شود تا یک تقارن در دسته‌بندی محتوای وب‌سایت شما ایجاد شود. در واقع اگر یک دسته در وب‌سایت شما از دیگر دسته‌ها بزرگتر باشد، تعادل سایت شما را برهم خواهد زد. دقت داشته باشید که در زمان دسته‌بندی باید مطمئن شوید که هیچکدام از دسته‌ها بیشتر از دو برابر اندازه دیگر دسته‌های نباشد تا در زمان جستجوی کاربران تمامی دسته‌ها به صورت دقیق و مناسبی مشاهده کنند.

۲_ بهبود بخشیدن به ساختار لینک‌های داخلی وب‌سایت

اینکه وب‌سایت شما از یک ساختار لینک دهی مناسب برخوردار باشد، امر مهم محسوب می‌شود و باید به مقالات مهم و مفیدی که در سایت شما تاثیرات زیادی را بر روی مخاطبان می‌گذارد، بیشترین لینک‌ها را دهید. شما برای اینکه بتوانید یک ساختار لینک دهی اصولی را در وب‌سایت ایجاد کنید باید راهکارهای مناسبی را برای این کار اتخاذ کنید تا به درستی آن را انجام دهید. زمانی که وب‌سایت شما از یک ساختار لینک سازی مناسب برخوردار بود این عامل سبب خواهد شد تا ساختار داخلی سایت شما نیز بهینه و مناسب شود.

۳_ باید تمامی محتواهای منسوخ شده و قدیمی را از وب‌سایتتان حذف کنید

تمامی وب‌سایت‌های موفق و پرفروشی که در اینترنت مشغول به فعالیت هستند به صورت مستمر مطالب و محتوای مفید و کاربردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا کاربران به شکل بهتری حق انتخاب داشته باشند. مثلا شما فرض کنید که در فصل بهار به یک فروشگاه پوشاک رفته‌اید و قصد دارید تا پوشاک مورد نیاز برای استفاده در این فصل از فروشگاه خریدای کنید، اما بعد از اینکه اندکی در این فروشگاه چرخیدید متوجه خواهید شد که این فروشگاه پوشاک مناسب برای این فصل را ندارد و تمامی لباس‌های آن متعلق به فصل گذشته یعنی زمستان است، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

آری درست است شما بدون اینکه کوچکترین اقدامی در این فروشکاه انجام دهید، اقدام به ترک کردن آن خواهید کرد زیرا هنوز محصولات جدید را در اختیار مشتریان خود قرار نداده است. یک وب‌سایت اینترنتی نیز درست به همین شکل است و اگر همیشه از یک نوع محتوای استفاده کند و این محتواها را به روزرسانی و آپدیت نکند، با گذشت زمان کهنه و مرسوخ شده و دیگر نیاز کاربران را برطرف نمی‌کنند و هر کاربری به محض ورود به سایت با دیدن محتوای قدیمی اقدام به ترک کردن وب‌سایت مورد نظر خواهد کرد.

دلایل اهمیت ساختار سایت برای گوگل

ساختار سایت اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو برخودار است، در ادامه به دلایل مهم آن برای گوگل اشاره خواهیم کرد:

۱_ قرار دادن مقالات با محتوای یکسان

اولین دلیل این است که اگر شما در وب‌سایتان مقالات و مطالبی قرار داداید که از محتوای یکسانی برخوردرا هستند، این کار سبب خواهد شد که گوگل نتواند تشخیص دهد که کدامیک از این محتواها از اهمیت بیشتری برخودار هستند. ولی زمانی که سایت شما از ساختار درست واصولی برخوردرا باشد و برای موتورها ی جستجو مشخص کنید که کدام محتوای شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، گوگل نیز سایت شما به عنوان یک وب‌سایتی که از ساختار مناسبی برخوردار است در نظر می‌گیرد و کاربران زیاد را برای بازدید به سایت شما هدایت خواهد کرد.

۲_ ساختار سایت یک راهنما است برای گوگل

دومین دلیلی که چرا ساختار سایت برای گوگل اهمیت دارد این است که ساختار سایت یک راهنما است برای موتورهای جستجوی گوگل، انجام درست این کار در جایگاه یک وب‌سایت تاثیرات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. ساختار سایت به موتوهای جستجو می‌فهماند که موضوع وب‌سایت شما در مورد چیست و در چه حوزه‌ای مشغول به فعالیت می‌باشید و به خوبی به گوگل نشان می‌دهد که مهم‌ترین و موثرترین محتواها در کجا قرار دارند. (Googlebot) روباتی است که گوگل برای پیدا کردن پیوندهای داخلی و خارجی در سایت‌ها از آن کمک می‌گیرد و در واقع با پیروی کردن از این لینک‌ها است که گوگل امکان تشخیص دادن رابطه‌ای که در بین صفحات وب‌سایت وجود دارد را می‌فهمد.

سخن پایانی

تمامی وب‌سایت‌های موفقی که در اینترنت به فعالیت مشغول هستند از یک ساختای استاندار و مناسبی برخوردار هستند و اگر یک سایت بخواهد به روند موفقیت نسبی دست یابد باید از یک ساختار مناسب و بهینه برخوردار باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.