طراحی سایت ریسپانسیو(واکنشگرا)

طراحی سایت ریسپانسیو(واکنشگرا)

با پیشرفت تکنولوژی در جوامع بشری کارها با دقت و کیفیت بالاتر انجام می‌شود. شما با گوشی موبایل یا لپ تاپ می توانید از طریق مرورگرها به هر آنچه که نیاز دارید دسترسی داشته باشید و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت دریافت کنید. اما یک مشکل وجود دارد این که همیشه و در همه جا امکان این وجود ندارد که ما برای کارهای اینترنتی و جستجو در وب از لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کنیم ولی در مقابل تلفن همراه و گوشی هوشمند همیشه و در همه جا همراه ما است و می‌توانیم کارهای اینترنتی خود را با گوشی‌های هوشمند انجام دهیم.

زمانی که برای خرید و یا مطالعه مطلبی وارد یک سایت میشوید و بعد از اینکه وارد صفحات سایت مورد نظر میشوید اجزا و ساختار و محتویاتی که در سایت وجود دارد به خوبی به شما نمایش داده نمیشود و در واقع این موضوع وقتی محتمل است که کاربر با موبایل و یا تبلت وارد سایت شود، مشکل این گونه وب سایت ها این است که به صورت ( Responsive) طراحی وراه اندازی نشده اند و قابلیت نمایش در هر ابعادی را ندارند. به راستی اگر شما وارد سایت هایی که قابلیت نمایش در هر ابعادی را ندارند شوید چه عکس العملی از خودتان نشان خواهید داد؟

اهمیت وب سایت های ریسپانسیو

حتماً برای شما هم پیش آمده است که هنگام سرچ در فضای وب و وارد شدن در بعضی سایت ها از طریق گوشی هوشمند به مشکل برخورده باشید و این امکان برایتان مهیا نباشد تا به طور واضح و درست به سایت مورد نظر دسترسی داشته باشید.

این نشان دهنده این است که این سایت ها ریسپانسیو یا واکنشگرا نیستند و این امکان را برای شما فراهم نکرده اند تا به راحتی و به طور کامل به سایت مورد نظر از طریق گوشی هوشمند دسترسی داشته باشید. در طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا سایت باید به گونه ای طراحی شود تا بتواند بدون هیچ مشکلی از طریق هر پلتفرم و رزولیشن سایت را در ابعاد گوناگون در آی پد، کامپیوتر و گوشی هوشمند به نمایش در بیاید.

چرا طراحی سایت واکنشگرا مهم است

طراحی سایت واکنشگرا به نوعی از طراحی برای سایت ها گفته میشود که هر وب سایتی با این قابلیت و راه اندازی شود برای نمایش دادن تمامی سازهای مختلف سازگار است و در واقع سایت هایی که از قابلیت ریسپانسیو برخوردار هستند امکان نمایش دادن با هر نوع وسیله دیجیتال هوشمندی را در هر ابعادی خواهند داشت. سایت واکنشگرا این توانایی را دارد که هر زمانی کاربران باموبایل، تبلت و کامپیوتر وارد سایت شدند بدون هیچ گونه مشکلی تمامی بخش های سایت را به کاربر نمایش خواهد داد.

زمانی که یک وب سایت به صورت واکنشگرا طراحی و راه اندازی میشود دیگر نیاز نیست تا سایت های اختصاصی برای هر گجت در بازار طراحی شود و در طراحی ریسپانسیو طراحی ساختار لایه های وب سایت به صورت شناور طراحی و ساخته خواهند شد که این قابلیت سبب میشود تا سایز صفحه، عرض صفحه و متنی که در صفحه وب سایت به کار رفته است در تمامی ابعاد و به خوبی تنظیم شوند و تمامی این پروسه به صورت خودکار اتفاق خواهد افتاد.

قدمت طراحی سایت ریسپانسیو

وقتی که گوگل در سال ۲۰۱۲ طبق اخباری نظرش را راجع به سایت هایی که کاربران آنها را دوست داشتند اعلام کرد طراحان سایت تصمیم گرفتند که از روش ریسپانسیو برای طراحی سایت ها استفاده کنند و در واقع در آن زمان بود که طراحی سایت ریسپانسیو فراگیر شد، زیرا این امکان را فراهم ساخت تا بدون هیچ گونه مشکلی سایت ها در کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند و در هر ابعادی خوب و باکیفیت نمایش داده شوند.

تفاوت وب سایت های ریسپانیو و با سایت های معمولی

وقتی که شما سایت را باز میکنید و عرض مرورگر را کم و زیاد می کنید در این حالت اگر سایت ریسپانسیو باشد با توجه به کوچک و بزرگ کردن صفحه نمایش اندازه و چیدمان اعضای آن تغییر می‌کند به گونه‌ای که اسکرول افقی اتفاق نمی افتد اما وقتی که سایت غیر ریسپانسیو باشد برای قسمت های چپ و راست و تمام اعضای سایت باید از اسکرول افقی استفاده کرد. 

تاثیر سایت ریسپانسیو در نتایج گوگل

 به دلیل اینکه در سایت ریسپانسیو کاربران می‌توانند از طریق گوشی و با هر ابعادی سایت واکنش گرا را بدون هیچ مشکلی مشاهده کنند گوگل نیز رسما اعلام کرد که این کار را توصیه می کند و اولویت را به سایت هایی می دهد که ریسپانسیو یا واکنش گرا باشند. دلیل دیگر اینکه سایت‌های ریسپانسیو با توجه به نوع شان از لینک دهی مناسب، اشتراک‌ گذاری و تعامل خوبی برخوردار هستند که این عوامل برای گوگل بسیار اهمیت دارد.

Responsive

 مزیت های سایت های ریسپانسیو

نرخ کلیک بالا

به دلیل این که کاربران به راحتی می توانند صفحات سایت ریسپانسیو را مشاهده کنند این عامل باعث می‌شود که سایت با افزایش بازدید مواجه شود و این حالت را موتورهای جستجوگر دوست دارند و از اهمیت بالایی بین موتورهای جستجوگر برخوردار است.

به صرفه بودن

 طراحی سایت ریسپانسیو از نظر هزینه و قیمت نیز به صرفه میباشد زیرا به این نیاز ندارید که برای نمایش در گوشی‌های هوشمند سخت افزار خاصی را نصب کنید و به دلیل ریسپانسیو بودن سایتتان در گوشی‌های هوشمند به راحتی قابل نمایش است و با هر ابعاد و سایزی رویت میشود. 

 صرفه جویی در زمان

وقتی که یک سایت در قالب ریسپانسیو طراحی و راه اندازی می شود و این امکان را دارد که در سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده شود در وقت و زمان نیز به شدت صرفه‌جویی می‌شود و این نشان‌دهنده ی ارزشمند بودن سایت واکنش گرا می باشد.

 رقابت و پیشی گرفتن از رقبا

با توجه به اینکه طراحی سایت ریسپانسیو هنوز در بین عموم جا نیفتاده و بسیاری از سایت ها از این امکان برخوردار نیستند شما می توانید با راه اندازی سایت واکنشگرا، گوی سبقت را از رقبایتان بروبایید و به کاربرانتان اعلام کنید با توجه به این مسئله که سایت شما امکان نمایش در تمامی ابعاد را دارد، شما در صنف خود حرفه‌ای هستید.

 به وجود نیامدن محتواهای تکراری

 اگر شما برای تجارت و کسب و کارتان مجبور باشید که دو نسخه از سایت یکی برای گوشی هوشمند و دیگری برای کامپیوتر طراحی کنید به مشکلاتی بر خواهید خورد. زیرا ربات هایی وجود دارند که هر چند وقت یکبار برای بررسی سایت شما سر می‌زنند و با مواجه شدن محتوای تکراری که هم در کامپیوتر رویت می شود و هم در نسخه موبایل این کار را خلاف دانسته و شما را جریمه خواهند کرد، اما نگران نباشید زیرا می توانید با راه اندازی سایت ریسپانسیو این مشکل را حل کنید و بدون هیچ گونه محدودیتی و به راحتی محتوای سایتتان را در نسخه کامپیوتر و نسخه گوشی هوشمند نمایش دهید. 

انعطاف پذیری زیاد

زمانی که شما قرار است یک سایت واکنشگرا را طراحی و راه اندازی کنید این امکان برای شما وجود دارد تا با توجه به صلیغه خودتان یک قسمت از وب سایت را در گوشی موبایل نمایش ندهید و به جای آن از چیز دیگر در وب سایت استفاده کنید، مثلا اگر شما اقدام به راه اندازی نرم افزاهای ios و یا اندروید برای وب سایتتان کرداید شما میتوانید نمایش دادن سایت را برحسب موبایل و تبلت تنظیم کنید و با این کار کاربران سایتتان را تشویق کنید تا از نرم افزارهای مورد نظر استفاده کنند.

در بازاریابی اینترنتی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد

زمانی که یک کمپین بازاریابی راه اندازی میشود یکی از شاخص هایی کلیدی را که باید به همراه داشته باشد این است که این کمپین داری نرخ تبدیل بالایی باشد. نرخ تبدیل به این معنی است که چه تعداد از بازدید کنندگان وب سایت تبدیل به مشتریان واقعی شده اند و اگر این نرخ کم باشد مشکلات زیادی را برای وب سایت ایجاد خواهد کرد.

از عمده دلایل مهمی که سبب میشود تا نرخ تبدیل یک وب سایت پایین بیاید این است که مشتریان و کاربران از سایت مورد نظر رضایت کافی را ندارند و دلیل اصلی آن هم این است که کاربران قادر نیستند تا با هر وسیله دیجیتالی از امکانات سایت استفاده کنند. زمانی که وب سایت شما به صورت ریسپانسیو طراحی وراه اندازی شده باشد کاربران در اوقاتی که در سایت شما حضور دارند احساس رضایت خواهند داشت و به سبب این رضایت نرخ بازدید و ترافیک سایت شما بالا خواهد رفت و رتبه و جایگاه سایت بالا خواهد برد و سایت شما در صفحه اول گوگل قرار خواهد گرفت که این بهترین خبر برای هر مدیر وب سایتی قلمداد میشود.

پویایی وب سایت

زمانی که یک وب سایت به صورت واکنشگرا طراحی شده باشد میتواند کلیه اجزا را در قالب کوچکی به کاربران نمایش دهد و این موضوع به این خاطر اهمیت دارد که اگر یک کاربر وارد سایت شما شود و هرچقدر بتواند به خدمات شما دسترسی بهتری داشته باشد امکان بیشتر خواهد داشت تا از خدمات شما استفاده کند. در وب سایتهایی که به صورت ریسپانسیو طراحی شده اند تمامی محتواهای این سایت ها در هر ابعادی و به خوبی برای تمامی کاربران قابل مشاهد خواهند بود مثلا اگر یک کاربر با یک تبلت 9 اینچی وارد سایت شما شود وب سایت شما تمامی محتوا و اجزایش را درست متناسب با تبلت کاربر به او نمایش میدهد.

چرا باید از طراحی ریسپانسیو استفاده کنیم

برای بازدید از یک وب سایت بخش زیادی از بازدیدکنندگان از گوشی های همراه استفاده می کنند. با توجه به این مسئله باید گفت با استفاده از طراحی ریسپانسیو می توانید کاربران زیادی را پوشش دهید و محدودیتی برای بازدید از وب سایت شما وجود نخواهد داشت.

به دلیل اینکه طراحی ریسپانسیو این امکان را فراهم می کند که سایت شما از طریق کامپیوتر، گوشی های همراه، لپ تاپ و انواع دستگاه ها با صفحه نمایش های کوچک و بزرگ قابل رویت باشد و این مسئله باعث ارتقاء کیفیت سایت تان می شود. با توجه به موارد گفته شده طراحی ریسپانسیو باید یکی از اصلی ترین الویتهای وب سایت شما باشد.

نکته پایانی

 با توجه به اینکه چند سالی است که طراحی سایت ریسپانسیو روی کار آمده است و از آن استفاده می‌کنند سایت های زیادی را مشاهده می‌کنیم که هنوز از این نوع سایت واکنشگرا بهره نمی برند و مطمئناً در روند موفقیت و خدمات رسانی به کاربران دچار ضعف‌هایی هستند اما با طراحی سایت ریسپانسیو میتوانید نظر کاربران زیادی را به خود جلب نمایید زیرا کار کردن با سایت واکنش گرا به مراتب راحت و مفید تر بوده و این عامل رضایت کاربران را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه با نتایج جستجو، گوگل نمرات مثبتی را به شما میدهد که مساوی است با رتبه بالا در صفحه گوگل.

امروزه طراحی سایت ریسپانسیو به یک ضرورت تبدیل شده است و اگر وب سایتی از این تکنولوژی دور باشد توجه کاربران خود را از دست می دهد. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای راهنمایی و شرایط راه اندازی وبسایت ریسپانسیو به سایت cayberisho مراجعه کرده تا با ما و در کنار ما به آسانی به نتیجه دلخواه خودتان دست یابید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.