طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive) چیست؟ 8 مزیت مهم ساخت سایت واکنشگرا

طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive) چیست؟ 8 مزیت مهم ساخت سایت واکنشگرا

با پیشرفت تکنولوژی در جوامع بشری کارها با دقت و کیفیت بالاتر انجام می‌شود. شما با گوشی موبایل یا لپ‌ تاپ می‌توانید از طریق مرورگرها به هر آنچه که نیاز دارید دسترسی داشته باشید و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت دریافت کنید.

در واقع همیشه و همه جا امکان این وجود ندارد که ما برای کارهای اینترنتی و جستجو در وب از لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کنیم، ولی در مقابل تلفن همراه و گوشی هوشمند همیشه و در همه جا همراه ما است و می‌توانیم کارهای اینترنتی خود را با گوشی‌های هوشمند انجام دهیم. طراحی سایت ریسپانسیو موضوع مقاله‌ی امروز ماست، پس برای درک بهتر این نوع از وب‌سایت‌های اینترنتی تا انتها با ما همراه باشید.

وب‌سایت ریسپانسیو

زمانی که برای خرید و یا مطالعه مطلبی وارد یک وب‌سایت می‌شوید، بعد از اینکه وارد صفحات سایت مورد نظر می‌شوید اجزا و ساختار و محتویاتی که در سایت وجود دارد به خوبی به شما نمایش داده نمی‌شود. در واقع این موضوع وقتی محتمل است که کاربر با موبایل و یا تبلت وارد سایت شود. مشکل این گونه وب‌سایت‌ها این است که به صورت Responsive طراحی و راه‌اندازی نشده‌اند و قابلیت نمایش در هر ابعادی را ندارند. به راستی اگر شما وارد سایت‌هایی که قابلیت نمایش در هر ابعادی را ندارند شوید چه عکس‌العملی از خودتان نشان خواهید داد؟

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو

حتماً برای شما هم پیش آمده است که هنگام سرچ در فضای وب و وارد شدن در بعضی سایت‌ها با استفاده از گوشی هوشمند به مشکل برخورده کرده باشید، در واقع این امکان برایتان مهیا نباشد تا به طور واضح و درست به سایت مورد نظر دسترسی داشته باشید.

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو

این نشان دهنده‌ی این است که این وب‌سایت‌ها به صورت ریسپانسیو (واکنشگرا) طراحی نشده‌اند و این امکان برای شما فراهم نخواهد بود تا به راحتی و به طور کامل به سایت مورد نظر با استفاده از گوشی هوشمند دسترسی داشته باشید. طراحی سایت ریسپانسیو به گونه‌ای ساخته می‌شود تا کاربران بتواند بدون هیچ گونه مشکلی و از طریق هر پلتفرم و رزولیشن وب‌سایت را در ابعاد گوناگون در آی پد، کامپیوتر و گوشی هوشمند مشاهده کنند.

چرا طراحی سایت واکنشگرا مهم است

طراحی سایت ریسپانسیو به تکنولوژی گفته می‌شود که هر وب‌سایتی با این قابلیت راه‌اندازی شود برای نمایش دادن تمامی سازهای مختلف سازگار است، در واقع سایت‌هایی که از قابلیت ریسپانسیو برخوردار هستند امکان نمایش دادن با هر نوع وسیله دیجیتال هوشمندی را در هر ابعادی خواهند داشت. وب‌سایت‌های واکنشگرا این توانایی را دارند که هر زمانی کاربران باموبایل، تبلت و کامپیوتر وارد سایت شدند بدون هیچ گونه مشکلی تمامی بخش‌های سایت را به کاربر نمایش خواهد داد.

وب‌سایت واکنشگرا

زمانی که یک وب‌سایت به صورت واکنشگرا طراحی و راه‌اندازی می‌شود دیگر نیاز نیست تا سایت‌های اختصاصی برای هر گجت در بازار طراحی شود و در طراحی ریسپانسیو طراحی ساختار لایه‌های وب‌سایت به صورت شناور طراحی و ساخته خواهند شد که این قابلیت سبب می‌شود تا سایز صفحه، عرض صفحه و متنی که در صفحه وب‌سایت به کار رفته است در تمامی ابعاد و به خوبی تنظیم شوند و تمامی این پروسه به صورت خودکار اتفاق خواهد افتاد.

قدمت طراحی سایت ریسپانسیو

وقتی که گوگل در سال ۲۰۱۲ طبق اخبار نظرش را راجع به سایت‌هایی که کاربران آنها را دوست داشتند اعلام کرد، طراحان سایت تصمیم گرفتند که از تکنولوژی responsive برای طراحی سایت‌ استفاده کنند و در واقع در آن زمان بود که طراحی سایت ریسپانسیو فراگیر شد. این قابلیت این امکان را فراهم ساخت تا بدون هیچ گونه مشکلی وب‌سایت‌های اینترنتی در کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند و در هر ابعادی خوب و باکیفیت نمایش داده شوند.

تفاوت سایت‌های ریسپانسیو با سایت‌های معمولی

تفاوت سایت‌های ریسپانسیو با سایت‌های معمولی

وقتی که شما وب‌سایتی را باز می‌کنید و عرض مرورگر را کم و زیاد می‌کنید در این حالت اگر سایت ریسپانسیو باشد با توجه به کوچک و بزرگ کردن صفحه نمایش اندازه و چیدمان اعضای آن تغییر می‌کند به گونه‌ای که اسکرول افقی اتفاق نمی‌افتد، اما وقتی که وب‌سایت واکنشکرا نباشد برای قسمت‌های چپ و راست و تمام اعضای سایت باید از اسکرول افقی استفاده کرد تا بتوان به خوبی و در هر ابعادی وب‌سایت را تماشا کرد. طراحی سایت ریسپانسیو امکان مشاهده آسان و راحت در هر زاویه‌ای را برای کاربران فراهم خواهد کرد.

تاثیر طراحی سایت ریسپانسیو در نتایج گوگل

با توجه به اینکه در طراحی سایت ریسپانسیو کاربران می‌توانند از طریق گوشی هوشمند و با هر ابعادی وب‌سایت را بدون هیچ گونه مشکلی مشاهده کنند، گوگل نیز رسما اعلام کرد که این قابلیت را توصیه می‌کند و اولویت را به سایت‌هایی می‌دهد که به صورت واکنشگرا طراحی شده باشند. دلیل دیگر اینکه سایت‌های ریسپانسیو با توجه به ساختاری که دارند از لینک دهی مناسب، اشتراک‌ گذاری و تعامل خوبی برخوردار هستند که این عامل برای گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است.

طراحی سایت ریسپانسیو در نتایج گوگل

 مزیای طراحی سایت ریسپانسیو

همان گونه که اشاره کردیم طراحی سایت ریسپانسیو از اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو برخوردار است و هر وب‌سایتی از قابلیت واکنشگرا برخوردار باشد و اصول سئو سایت را به خوبی پیاده سازی کند در لیست بالای نتایج جستجو به کاربران نمایش داده خواهد شد، برای اینکه با وب‌سایت ریسپانسیو بیشتر آشنا شوید در ادامه به برسی مهم‌ترین مزایای آن خواهیم پرداخت:

۱_ نرخ کلیک بالا در طراحی سایت ریسپانسیو

به دلیل این که کاربران به راحتی می‌توانند صفحات سایت ریسپانسیو را مشاهده کنند این عامل باعث می‌شود که سایت با افزایش بازدید مواجه شود و این حالت را موتورهای جستجوگر دوست دارند و از اهمیت بالایی بین آنها برخوردار است.

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

۲_ صرفه جویی در هزینه

طراحی سایت ریسپانسیو از نظر هزینه و قیمت نیز به صرفه می‌باشد زیرا به این نیاز ندارید که برای نمایش در گوشی‌های هوشمند سخت افزار خاصی را نصب کنید و به دلیل ریسپانسیو بودن سایتتان در گوشی‌های هوشمند به راحتی قابل نمایش است و با هر ابعاد و سایزی رویت می‌شود. 

۳_ صرفه جویی در زمان

وقتی که یک وب‌سایت در قالب ریسپانسیو طراحی و راه‌اندازی می‌شود این امکان را دارد که در سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده شود در وقت و زمان نیز به شدت صرفه‌جویی می‌شود و این نشان‌دهنده‌ی ارزشمند بودن سایت واکنشگرا است.

۴_ رقابت و پیشی گرفتن از رقبا

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

با توجه به اینکه طراحی سایت ریسپانسیو هنوز در بین عموم جا نیفتاده و بسیاری از سایت‌ها از این امکان برخوردار نیستند، شما می‌توانید با راه‌اندازی سایت واکنشگرا گوی سبقت را از رقبایتان بروبایید و به کاربرانتان اعلام کنید با توجه به این مسئله که سایت شما امکان نمایش در تمامی ابعاد را دارد، شما در صنف خود حرفه‌ای هستید.

۵_ جلوگیری از محتوای تکراری

 اگر شما برای تجارت و کسب و کارتان مجبور باشید که دو نسخه از سایت یکی برای گوشی هوشمند و دیگری برای کامپیوتر طراحی کنید به مشکلاتی بر خواهید خورد. زیرا ربات‌هایی وجود دارند که هر چند وقت یکبار برای بررسی سایت شما سر می‌زنند و با مواجه شدن محتوای تکراری که هم در کامپیوتر رویت می‌شود و هم در نسخه موبایل این کار را خلاف دانسته و شما را جریمه خواهند کرد، اما نگران نباشید زیرا می‌توانید با طراحی سایت ریسپانسیو این مشکل را به راحتی حل کنید و بدون هیچ گونه محدودیتی محتوای وب‌سایتتان در نسخه‌ی کامپیوتر و نسخه موبایل برای کاربران به نمایش درآید. 

۶_ انعطاف پذیری زیاد در طراحی سایت ریسپانسیو

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

زمانی که شما قرار است یک سایت واکنشگرا را طراحی و را‌ه‌اندازی کنید این امکان برای شما وجود دارد تا با توجه به صلیغه خودتان یک قسمت از وب‌سایت را در گوشی موبایل نمایش ندهید و به جای آن از چیز دیگر در سایت استفاده کنید، مثلا اگر شما اقدام به راه‌اندازی نرم‌افزاهای ios و یا اندروید برای وب‌سایتتان کرده‌اید، شما می‌توانید نحوه‌ی نمایش دادن سایت را در موبایل و تبلت تنظیم کنید و با این کار کاربران وب‌سایتتان را تشویق کنید تا از نرم‌افزارهای مورد نظر استفاده کنند.

۷_ در بازاریابی اینترنتی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد

زمانی که یک کمپین بازاریابی راه‌اندازی می‌شود یکی از شاخص‌هایی کلیدی را که باید به همراه داشته باشد این است که این کمپین داری نرخ تبدیل بالایی باشد. نرخ تبدیل به این معنی است که چه تعداد از بازدید کنندگان وب‌سایت تبدیل به مشتریان واقعی شده‌اند و اگر این نرخ کم باشد مشکلات زیادی را برای وب سایت ایجاد خواهد کرد.

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

از عمده دلایل مهمی که سبب می‌شود تا نرخ تبدیل یک وب‌سایت پایین بیاید این است که مشتریان و کاربران از سایت مورد نظر رضایت کافی را ندارند و دلیل اصلی آن هم این است که کاربران قادر نیستند تا با هر وسیله دیجیتالی از امکانات وب‌سایت استفاده کنند. زمانی که سایت شما به صورت ریسپانسیو طراحی و راه‌اندازی شده باشد کاربران در اوقاتی که در سایت شما حضور دارند احساس رضایت خواهند داشت و به سبب این رضایت نرخ بازدید و ترافیک سایت شما بالا خواهد رفت و رتبه و جایگاه شما را بالا خواهد برد و سایت شما در صفحه اول گوگل قرار خواهد گرفت که این بهترین خبر برای هر مدیر وب‌سایتی قلمداد می‌شود.

۸_ پویایی وب‌سایت ریسپانسیو

زمانی که یک وب‌سایت به صورت واکنشگرا طراحی شده باشد می‌تواند کلیه اجزا را در قالب کوچکی به کاربران نمایش دهد و این موضوع به این خاطر اهمیت دارد که اگر یک کاربر وارد سایت شما شود و هر چقدر بتواند به خدمات شما دسترسی بهتری داشته باشد، امکان بیشتر خواهد داشت تا از خدمات شما استفاده کند. در وب‌سایت‌هایی که به صورت ریسپانسیو طراحی شده‌اند تمامی محتواهای این سایت‌ها در هر ابعادی و به خوبی برای تمامی کاربران قابل مشاهده خواهد بود، مثلا اگر یک کاربر با یک تبلت 9 اینچی وارد سایت شما شود وب‌سایت شما تمامی محتوا و اجزایش را درست متناسب با تبلت کاربر به او نمایش می‌دهد.

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

چرا باید از طراحی سایت ریسپانسیو استفاده کنیم

برای بازدید از یک وب‌سایت بخش زیادی از بازدیدکنندگان از گوشی‌های همراه استفاده می کنند. با توجه به این مسئله باید گفت با استفاده از طراحی ریسپانسیو می‌توانید کاربران زیادی را پوشش دهید و محدودیتی برای بازدید از وب‌سایت شما وجود نخواهد داشت.

به دلیل اینکه طراحی واکنشگرا این امکان را فراهم می‌کند که سایت شما از طریق کامپیوتر، گوشی‌های همراه، لپ تاپ و انواع دستگاه‌ها متناسب با صفحه نمایش‌های کوچک و بزرگ قابل رویت باشد این مسئله باعث ارتقاء کیفیت سایتتان می‌شود. با توجه به موارد گفته شده قابلیت ریسپانسیو یکی از اصلی‌ترین الویت‌های وب‌سایت‌های اینترنتی محسوب می‌شود.

طراحی سایت ریسپانسیو

سخن پایانی

 با توجه به اینکه چند سالی است که طراحی سایت ریسپانسیو روی کار آمده است وطرفداران زیادی دارد، سایت‌های زیادی را مشاهده می‌کنیم که هنوز از تکنولوژی واکنشگرا بهره نمی‌برند و مطمئناً در روند موفقیت و خدمات رسانی به کاربران دچار ضعف‌هایی هستند. با طراحی سایت واکنشگرا می‌توانید نظر کاربران زیادی را به خود جلب نمایید زیرا کار کردن با سایت واکنشگرا به مراتب راحت و مفید‌تر است، در واقع این عامل رضایت کاربران را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه گوگل نمرات مثبتی را به شما می‌دهد که مساوی است با رتبه بالا در صفحه نتایج گوگل.

امروزه طراحی سایت ریسپانسیو به یک ضرورت تبدیل شده است و اگر وب‌سایتی از این تکنولوژی دور باشد توجه کاربران خود را از دست می‌دهد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر در این زمینه به sitebaseo.com مراجعه کنید تا با ما و در کنار ما به آسانی به نتیجه دلخواه خودتان دست یابید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.