فایل robots.txt چیست؟

فایل robots.txt چیست؟

فایل robots.txt به فایل متنی گفته می‌شود محل قرار گیری آن بر روی مسیر اصلی وب‌سایت شما است، این فایل وظیفه دارد بخش‌های قابل دسترسی و بخش‌هایی را که محدود هستند را برای دسترسی داشتن ربات‌ها ایجاد کنند. شما می‌توانید با اعمال دستورات این فایل به موتورهای جستجو، مشخص کنید کدامیک از صفحات وب‌سایت شما را دیده و کدامیک از صفحات سایت شما را ایندکس کنند و یا کدام صفحات را در نتایج جستجو به کاربران نشان ندهند.

می‌دانیم که ربات‌های جستجوی گوگل مهم‌ترین نقش را در معرفی وب‌سایت‌ها ایفا می‌کنند و به همین منظور ربات‌های زیادی توسط گوگل معرفی شده‌اند. با توجه به عملکردی که این ربات‌ها بر روی سایتها دارند وبمستران با توجه به این عملکرد و با وجود استاندارهایی که این ربات‌ها دارند باید کارهای خود را پیش ببرند. سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که این ربات‌ها چگونه به سایت‌های گوناگون دسترسی دارند و چگونه می‌توان دسترسی این ربات‌ها را به مطالب سایت تنظیم کرد، در واقع به محتوای وب‌سایت ما دسترسی داشته باشند و یا دسترسی نداشته باشند.

تکنیک مهم و کاربردی ک می‌توان از آن در چنین وضعیتی استفاده کرد استفاده ا‌ز ‌robots.txt است. با کمک این فایل متنی می‌توان کارهای گوناگونی از جمله دسترسی دادن به موتورهای جستجو و یا محدود‌سازی آنها را انجام داد. اهمیت و بهینه‌سازی این فایل می‌تواند نقش اساسی را در پیشرفت و ارتقاء وب‌سایت شما ایجاد کند. اگر در زمان نسب به این فایل بی‌دقت باشید می‌تواند در تنزل رتبه وب‌سایت شما تاثیرات زیادی را ایفا کند و به راحتی جایگاه سایت شما را با رشد منفی مواجعه کند.

مهم‌ترین مزایای استفاده کردن از فایل robots.txt

حال در ادامه به برسی مزایای فایل robots.txt اشاره خواهیم کرد:

۱_ استفاده نکردن از فایل robots.txt به افت عملکرد سایت می‌انجامد

تمامی وب‌سایت‌های بزرگ و پربازید در طول روز با هزاران بار بازدید از سوی موتورهای جستجوی گوگل مواجعه می‌شوند، خزندگان گوگل با توجه به فرآيند برسی و ایندکس هر کدام از صفحات سایت‌ها اقدام به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز این صفحات می‌کنند و ربات‌های جستجو تمامی صفحات وب‌سایت را به این صورت بازدید می‌کنند. با توجه به این پرسه سرعت بارگزاری و عملکرد بهینه‌سازی سایت تحت الشعاع مرورگرهای وب قرار خواهد گرفت.

رفت آمد زیادی که این ربات‌ها در وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند کاهش دهندی درصد قابل توجهی از بازدیدهای وب‌سایت خواهد بوده که می‌تواند تاثیرات نامناسبی را بر روی سایت بگذارد. شاید تاثیری این موضوع بر روی وب سایت‌هایی که با بازدید کمتری همراه هستند زیاد به چشم نخورد، اما‌ بر روی سایت‌های پربازدیدی که با ترافیک‌های زیادی در طول روز همراه هستند وجود این ربات‌ها تاثیرات خواهد گذاشت که شاید برای آنها دردسر‌ساز شود.

زمانی که این مشکلات به وجود می‌آید وب‌مستران از فایل robots.txt می‌توانند برای دسترسی موتورهای جستجو به قسمت‌هایی از وب‌سایت که تاثیرات زیادی بر روی سئو ندارند استفاده کنند. robots.txt باعث می‌شود تا مراحل ایندکس و جمع آوری اطلاعات توسط ربات‌های گوگل با سرعت زیادتری همراه باشد و سرور سایت با ترافیک کمتری به کار خود ادامه دهد.

۲_ مدیرت لینک‌ها با استفاده از robots.txt

یکی دیگر از مزایای مهمی که فایل robots.txt دارد، این است که می‌تواند لینک‌ها و آدرس صفحات url را مدیریت کند. در مبحث سئو یک بحث وجود دارد به عنوان URL Cloacking که در واقع به نوعی تکنیک گفته می‌شود که از طریق آن می‌توانید صفحات وب‌سایت را از دید کاربران مخفی کنید. با استفاده از robots.txt می‌توانید این نوع از لینک‌ها را مدیریت کرده و آدرسی که این لینک‌ها دارند را پنهان کنید.

۳_ مدیریت کردن موتورهای جستجو با توجه به فایل robots.txt

مهم‌ترین دلیل استفاده کردن از فایل robots.txt محدود کردن دسترسی خزندگان گوگل به صفحات و محتوا است. در برخی موارد ایندکس کردن و نشان دادن فایل و صفحات در نتایج جستجو می‌تواند نتایج نامناسبی را برای یک وب‌سایت به همراه داشته باشد.

مثلا اگر شما قصد دارید یک محتوا را در وب‌سایتی منتشر کنید که مخاطبان آن افراد خاصی هستند، محتوای ارائه شده شما امکان دارد برخی از قوانین موتورهای جستجو را زیر پا بگذارند و یا در این محتوا پیامی قرار داشته باشد که ما نتوانید آن را به صورت عمومی به همگان معرفی کنیم. در چنین شرایطی شما این امکان را دارید که با کمک گرفتن از فایل robots.txt تمامی دسترسی موتورهای جستجو به صفحات وب‌سایتتان را محدود کنید.

robots.txt چه تاثیراتی بر روی سئو دارد

  • تعیین نکردن دستورات خاص برای ربات‌های جستجو.
  • قبل از انجام دادن هر کاری باید به تسط کردن robots.txt بپردازید تا اطمینان حاصل کنید که قسمت‌های مهم وب‌سایت شما توسط این فایل بسته نشده باشد.
  • توجه داشته باشید که فایل‌ها و پوشه‌های js , css مسدود نکنید.
  • شما می‌توانید با استفاده از متاتگ‌های هدر برای هر کدام از صفحات وب‌سایت بستری را فراهم سازید تا این صفحات ایندکس نشوند.

سخن پایانی

موتورهای جستجو با اولین چیزی که در یک وب‌سایت مواجعه می‌شوند فایل robots.txt است. زمانی که موتورهای جستجوی گوگل با این فایل روبرو می‌شوند خزندگان سطح وب به برسی کردن محتوا و لیست‌های موجود در داخل این فایل‌ها می‌پردازند تا توسط این اطلاعات بتوانند بخش‌هایی را که برای دسترسی وجود دارند را پیدا کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.