موک (mook) چیست؟

موک (mook) چیست؟

با گسترش اینترنت در زندگی امروزی تغییرات زیادی در زندگی افراد ایجاد شده است و این تغییرات علم و تکنولوژی را با پیشرفت‌های زیادی همراه کرده است، آموزش همیشه برای افراد از اولویت زیادی برخوردار بوده است به گونه‌ای که چگونگی آموزش برای افراد مهم است. امروزه روش‌های آموزش به صورت غیره حضوری و از راه دور طرفداران زیادی دارد زیرا هم در وقت و زمان افراد صرفه‌جویی می‌شود و هم روش آموزش آنلاین هزینه کمتری نسبت به روش آموزش حضوری دارد. یکی از روش‌های آموزشی جدید درون خطی که امروزه استفاده ای زیادی دارد موک (mook) است.

موک بر گرفته از واژه Massive Open Online Course است که معنی لغتی آن دروه آموزش آنلاین بزرگ و باز است. در واقع mook به دوره آنلاینی گفته می‌شود که هدف آن دسترسی آزاد با استفاده از وب و شرکت کردن در اندازه و مقیاس بزرگ است. در این روش دوره‌ای آموزشی با کلاس‌های دانشگاهی شباهت زیادی دارد و فرقی که در میان آنها وجود دارد این است که در دانشگاه برای افراد گواهینامه‌های معتبر صادر می‌شود ولی در موک به این شکل نیست و هیچ گونه گواهینامه‌ای برای افراد صادر نمی‌گردد، ولی اگر یادگیری‌ها به صورت منظم باشد امکان صادر شدن گواهینامه در mook نیز وجود دارد.

اهمیت موک

موک باعث خواهد شد تا اتصال شبکه‌های اجتماعی به یک دیگر کامل شوند و موکی‌هایی که به وجود می آیند سبب خواهد شد تا تعداد زیادی از دانش آموزان با یکدیگر تامل داشته باشند، در واقع هدف اصلی آن حفظ کردن دانش‌های قبلی و یادگیری مهارت‌های جدید و ایجاد شدن منافع مشترکی است که آنها را سازماندهی خواهد کرد. به صورت کلی هزینه قرار نیست بابت mook پرداخت شود و یا احتیاج به گرفتن هیچ گونه مجوزی نیست و فقط با در اختیار داشتن اینترنت می‌توانید به راحتی از خدمات این روش آنلاین بهرمند شوید.

2 مدل موک از اهمیت زیادی برخوردار هستند

 • cMOOCs : این نوع از mook‌ها تمرکزشان بر روی روابط اجتماعی و ارتباطی در میان افراد می‌باشد.
 • xMOOCs : با توجه به اینکه xMOOCs بر روی مقیاس پذیری و اندازه پذیری متمرکز هستند، برداشت زیادی در آنلاین بودن، باز بودن و بزرگ بودن دوره‌های آموزشی ندارند و برداشت آنها کم است.

ویژگی‌های مشترکی که در میان موک‌ها وجود دارد

یک سری ویژگی در mook‌ها وجود دارد که باعث وجه تمایز میان آنها می‌شود، این ویژگی‌ها عبارتند از:

1- مقیاس پذیری موک‌ها

زمانی که کلاس به صورت سنتی برگزار می‌شود تنها تعداد محدودی از دانش آموزان و معلمان امکان استفاده از آن را خواهد داشت در صورتی که وقتی کلاس‌ها از طریق mook‌ برگزار می‌شود تعداد زیادی از دانش آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند.

2- دسترسی آسان به موک

زمانی که شما قرار است از طریق موک دوره و کلاس آموزشی مورد نظر خود را سپری کنید، نیازی نیست تا مراحل ثبت نام در دانشگاه و مدرسه را سپری کنید و یا مبلغی را بابت شهریه به این مراکز پرداخت کنید.

موک چه مزایایی دارد

 • تمامی کارها و فکرهای آموزش که نیاز دارید می‌توانید در موک به اشتراک بگذارید و تمامی شرکت کنندگان با این موارد دسترسی دارند تا در صورت نیاز بتوانند این افکار را نقد و برسی کنند.
 • وقتی که دانش آموزان از mook‌ استفاده می‌کنند این امکان برای آنها وجود خواهد داشت تا در زمانی که خودشان دوست داشته باشند تکالیف خود را انتخاب کرده و بازه زمانی مشخصی را برای این کار در نظر گیرند.
 • دوره‌های آموزشی موک می‌تواند با استفاده از اینترنت و ابزار رایگان برای کاربران و متقاضیان برگزار شود.
 • دوره‌های آموزشی mook‌ از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.
 • با توجه به پتانسیلی که در دوره‌های موک وجود دارد این امکان برای دانشگاه‌های بزرگ فراهم است که با اشتیاق و علاقه‌ی زیادی اقدام به برگزاری دوره‌های آن کنند.
 • با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر در دوره‌های آنلاین، اپلیکیشن‌ها و تست شرکت می‌کنند با توجه به حجم عظیم اطلاعاتی که این کاربران در موک ردوبدل می‌کنند کمک خواهد کرد هم دانش آموزان و هم معلمان به دانش بالایی از داده‌ها دست یابند.
 • در mook‌ یادگیری سریع انجام خواهد شد طوری که در یک محیط غیره رسمی برگزار خواهد شد و دانش آموزان و متقاضیان محدودیت‌های کلاس و آموزشگاه را ندارند.
 • برای اینکه شما در دوره‌های آنلاین و از طریق موک شرکت کنید هر آن چیزی که برای این دوره نیاز دارید فقط اینترنت است.
 • دورها و کلاس‌های آنلاین mook‌ برای افرادی که به این نوع از آموزش علاقه دارند رایگان خواهد بود.
 • نیازی به ثبت نام در دورهای آن نیست.
 • زمانی که از mook‌ برای آموزش و دوره‌های مورد نظر به صورت آنلاین استفاده می‌کنید، مهارت دیجیتال شما بالا خواهد رفت.

موک چه معایبی دارد

 • با توجه به اینکه تمامی دانش آموزان به روش رسمی آموزش عادت کرده‌اند، اگر بخواهید شیوه آموزش رسمی آنها را به یکباره به شیوه موک تغییر دهید امکان دارد که آنها بازدهی کمتر و ضعیفتر داشته باشند.
 •  به صورت تقریبی نمی‌توان بر نحوه عملکرد دانش آموزان کنترل کاملی داشت و این امکان وجود خواهد داشت که دانش آموزان در زمان استفاده از mook‌ از دیگر سرگرمی‌های آنلاین نیز استفاده کنند و برای تحصیل آنها مخرب باشد، ساختار مشخص در سیستم آموزش موک وجود ندارد.
 • عده‌ای از منتقدان اعتقاد دارند که اگر کودک برای آموزش در محیط اینترت و کامپیوتر قرار گیرد باعث از بین رفتن خلاقیت و استقلال فکر او می‌شود و عده‌ای دیگر از معتقدان موک معتقد هستند که این شیوه آموزش مختص قشر تحصیل کرده و توسعه یافته هستند و مناسب برای قشر محروم جامعه نمی‌باشد.
 • به واسطه‌ی اینکه استفاده از موک باعث می‌شود دانش آموزان با دیگر گروهای سنی نیز ارتباط برقرار کنند، در این وضعیت امکان تاثیرات مخرب بر روی دانش آموز وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

با توجه به گسترش علم و تکنولوژی آموزش‌هایی که از طریق موک برگزار می‌شود در حال رشد و پیشرفت بوده و هر روز به تعداد طرفدارن این روش آموزش نو اضافه می‌شود. برای اینکه شاهد رشد و خلاقیت در آموزش کشور باشیم باید همواره از روش‌های جدید و موثر استفاده کنیم تا یادگیری و آموزش را از حالت کسالت و خستگی به سمت خلاقیت و شادابی پیش ببریم و جامعه‌ای پویا داشته باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.