هوش مالی (Financial IQ) | 4 راهکار مهم آن

هوش مالی (Financial IQ) | 4 راهکار مهم آن

بسیاری از افراد بر این باورند که هرکس از قبل پولی را در اختیار داشته است می‌تواند ثروتمند باشد، در صورتی که این نوع فکر از پایه و بنیان اشتباه است زیرا خیلی از افراد ثروتمند و مولتی میلیاردهایی را که امروزه می‌شناسید از ابتدا انسان‌های پولداری نبوده‌اند و بعضی از آنها نیز با فقر دست و پنجه نرم کرده‌اند. در واقع آنها با توجه به استعداد و هوش مالی بالایی که داشته اند توانسته اند این مقدار پول را به دست آورده و ثروت زیاد را تصاهب کنند. باید گفت که افراد ثروتمند با ایجاد کردن راه‌های پولساز، به کسب درآمد مشغول هستند نه با کارکردن بیش از حد و خسته کننده.

معرفی Financial IQ

هوش مالی یا (Financial IQ) به توانایی و قدرت یک فرد گفته می‌شود که از آن طریق می‌تواند مشکلات مالی خود و دیگران را برطرف سازد و به پول دست یابد در واقع یک فرد هرچقدر از هوش مالی بالاتری برخوردار باشد توانایی به دست آوردن ثروت بیشتری را خواهد داشت.

زمانی که شما مشکلات مالی خودتان را بتوانید به خوبی برطرف سازید، با یک تیر دو نشان را زده‌اید:

اول اینکه با برطرف سازی مشکلات مالی پولی را به دست خواهید آورد که این کار به مرور زمان باعث کسب ثروت خواهد شد.

دوم اینکه سبب می‌شود تا هوش مالی شما ارتقاء یافته و از قدرت بیشتری برخوردار گردد.

هنگامی که یک فرد با مشکلات مالی مواجعه می‌شود اگر نتواند به خوبی راهکارهای مفیدی را برای برطرف کردن این معضل اتخاذ کند، رفته رفته دچار شرایط مالی بدتری خواهد شد که امکان دارد فرد را در ورشکستگی قوطه ور کند.

ویژگی‌های افرادی با هوش مالی بالا

  • این افراد همیشه 10 درصد از درآمد خودشان را سرمایه گذاری خواهند کرد.
  • این افراد از برنامه بلند مدتی و کوتاه مدت برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.
  • این افراد با مشاوران و متخصصان اقتصادی به صورت مستمر صحبت می‌کنند.
  • این افراد به صورت روزانه در حال یادگیری مهارت‌ها و ایده‌های نو و جدید برای کسب درآمد زایی بیشتر هستند.
  • این افراد از یک ایده عملیاتی مشخصی برای درآمد زایی استفاده می‌کنند.
  • این افراد به خوبی می‌توانند مخارج خودشان را مدیریت کنند.
  • این افراد از قرض کردن پول و بدهکاری تا حد ممکن اجتناب می‌کنند.

انواع هوش مالی

در ادامه به برسی انواع هوش مالی می‌پردازیم:

۱_ محافظت از پول و دارایی

شما باید دقت داشته باشید که همه افراد می‌خواهند که پول شما را بگیرند و معنی این جمله این نیست که این افراد همگی کلاه بردار هستند، مثلا شرکت‌های مالیاتی که شما قرار است مالیاتی را به آنها پرداخت کنید یک نوع از ربایندگان پول شما هستند. شما باید به گونه ای پولسازی کنید که بتوانید هزینه و مالیات کمی را پرداخت کرده و سود زیادی را به دست آورید.

دولت قادر است به صورت قانونی با وضع کردن قوانین مالیاتی پول شما را از چنگتان درآورد، مثلا کسی که در سال 500 میلیون درآمد دارد ولی 400 میلیون این درآمد هزینه مخارج و مالیات کاری شده، از هوش مالی ضعیفی برخوردار است و به خوبی نمی‌تواند از دارایی که دارد محافظت کند.

۲_ اهرم ساختن پول

درآمد مازادی که اکثر مردم از سرمایه خودشان به دست می‌آورداند در بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده است، دقت داشته باشید زمانی می‌توانید از سرمایه‌گذاری در بانک‌ها سود مناسبی را کسب کنید که تورم کمتر از سود بانکی باشد، ولی زمانی که میزان تورم بالاتر از سو بانکی باشد هر چقدر که پول شما در بانک ها نگهداری شود با کم شدن ارزش همراه خواهد بود و سود مناسبی نسیب شما نخواهد شد.

قرار دادن پول در بانک‌ها در زمان پایین بودن تورم نسبت به نرخ سود بانکی کار هوشمندانه است که افراد با هوش مالی بالا این کار را انجام می‌دهند.

۳_ به دست آوردن پول و ثروت بیشتر

افرادی که از درآمد‌زایی بیشتری برخوردار هستند نسبت به افرادی که درآمد کمتری دارند، از هوش مالی بالاتر برخوردار هستند. مثلا فردی که در سال درآمد 700 میلیونی دارد از فردی که درطول سال 400 میلیون را به دست آورده است از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

هر کسی که ضریب هوشی علمی بالایی دارد صرفا دلیل بر این نیست که هوش مالی بالایی داشته باشد، چه بسیار افرادی که علم و دانشی بالایی دارند اما در حوزه تجارت و بیزینس ناتوان هستند و در سمت دیگر افرادی دیگر نیز وجود دارند که علی‌رغم نداشتن دانش علمی و سواد بالا، از یک هوش مالی بالایی برخوردار هستند. پس دقت داشته باشد هوش مالی با هوش علمی کاملا متفاوت است.

۴_ ارتقاء دادن سطح دانش مالی

شما قبل از اینکه یاد بگیرید که سود خوبی را از کسب کار و سرمایه گذاری که دارید به دست آورید، باید یاد بگیرید که چگونه به بهترین شکل ممکن بتوانید این کار را انجام دهید، باید بتوانید اصول و قواعدی که در هوش مالی وجود دارد را به خوبی یاد بگیرید.

شما باید از کتاب‌های و مطالب ارزشمندی که بزرگان در این حوزه به آنها پرداخته‌اند استفاده کنید و همچنین می‌توانید برای تقویت هوش مالی از تجربیات و آموزش‌هایی که افراد موفق در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده کنید.

۵_ بودجه‌بندی پول

به این نکته بسیار توجه داشته باشد که در به دست آوردن ثروت نوع بودجه‌بندی کردن پول بسیار مهم است و باید همچون یک فرد ثروتمند این کار را انجام دهید. خیلی از افراد در جامعه وجود دارند که درآمد و پول زیادی را به دست می آورند اما به دلیل اینکه از روش بودجه‌بندی فقیرانه‌ای استفاده می‌کنند، هیچ وقت لذت ثروتمند شدن را نخواهند چشید. کسانی که از هوش مالی بالایی برخوردار هستند این علم را دارند که چگونه بتوانند بودجه‌بندی پول به دست آمده خودشان را مدیریت کنند.

مهم‌ترین راهکارها برای بالا بردن هوش مالی

یک سری راهکار برای بالا بردن هوش مالی وجود دارد که عبارتند از:

۱_ داشتن برنامه‌ریزی و هدف گذاری هوشمند

شما برای اینکه بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید باید اهداف خودتان را به صورت بلند مدت و کوتاه مدت تعیین کرده و یک برنامه ریزی منسجم و قدرتمند را پایه ریزی کنید. برای انجام بهتر این کار شما می‌توانید اهدافی را که دارید از کوچک به بزرگ دسته‌بندی کرده و با توجه به زمانی که دارید اقدام به انجام دادن آنها کنید.

۲_ هزینه و مخارجی را که دارید باید به خوبی کنترل و سازماندهی کنید

شما می‌توانید با تهیه کردن یک لیست از وسایل ضروری که نیاز دارید و همچنین از صرف کردن هزینه‌های اضافی به شدت خوداری کنید. از قرض کردن بی مورد اجتناب کنید و تا حد ممکن از وام‌ها استفاده نکنید تا شاهد بالا رفتن هوش مالی خودتان در کنترل و سازماندهی هزینه‌ها باشید.

۳_ باید طرز فکر کهنه و قدیمی را تغییر دهید

یادتان باشد اگر قرار است که یک فرد با هوش مالی بالایی باشید باید افکار و تفکرات کهنه و مریضی را که راجب پول و ثروت دارید دور بریزید، والا هیچ وقت لذت ثروت را نخواهید چشید. هوش مالی یعنی داشتن تفکرات جدید و کارآمد در کناره ایده‌پردازی و خلاقیت در کسب کار و تجارت .

۴_ ارزش قائل شدن برای زمان (وقت طلاست)

باید از تک‌تک لحظات زندگی‌تان به بهترین شکل استفاده کنید زیرا افرادی که از هوش مالی بالایی برخوردار هستند به این امر واقف هستند که تا چه اندازه زمان با ارزش است، این افراد با از بین بردن تنبلی و سستی در خودشان با قدرت به اهداف مالی که در سر دارند می‌پردازند.

سخن پایانی

رسیدن به یک هوش مالی قدرتمند نیازمند همت، اراده و برنامه‌ریزی است، برای به دست آوردن این مهم باید به مواردی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم به دقت توجه کنید. یادتان باشد که اکثر ثروتمندان یک شبه به ثروت دست نیافته‌اند و این درایی دست رنج مدیریتی فردی و زمانی بوده است که این افراد آن را به خوبی اجرا کرده‌اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.