ویکی پدیا (wikipedia) چیست؟

ویکی پدیا (wikipedia) چیست؟

wikipedia یک وب‌سایت اینترنتی است که محتوای آن از طریق کاربران امکان حذف، ویرایش و قرار دادن داده‌های جدید امکان پذیر است. در ویکی پدیا هر کاربر می‌تواند مدیریت محتوای وب‌سایت را در دست داشته باشد ، ولی این امکان برای وب‌سایت‌هایی که مدیران خاص خود را دارند و در تولید محتوا فعالیت می‌کنند وجود ندارد. در عصر حاضر بزرگترین وب‌سایتی که میلیون‌ها کاربر در ایجاد و ویرایش محتوای آن نقش دارند، wikipedia است.

 به طور کلی دانشنامه به محیطی در اینترنت گفته می‌شود که تمامی اشخاصی که به اینترنت دسترسی داشته باشند می‌توانند مقالات آن را اصلاح و ویرایش کنند. در واقع ویکی پدیا صدها زبان مختلف دارد که با همکاری تمامی اشخاصی که تمایل به فعالیت در آن را دارند، فعالیتش را انجام می دهد. کد باز بودن wikipedia این امکان را به همه اشخاص می‌دهد تا به محتوای آن برای ویرایش دسترسی داشته باشند.

محیط wikipedia

با انتخاب کردن پیوند ویرایش اEdit در بالا و پایین صفحه‌ای که محتوای دانشنامه در آن نوشته شده است می‌توانید مطالب مورد نظر را ویرایش کرده و مطالب مفیدی را که فهم بهتری را به کاربران می‌دهد در متن آن اضافه کنید. اگر شما علاقه به ویرایش متن‌های گوناگون دارید wikipedia گزینه مناسبی برایتان خواهد بود زیرا تعداد بیشماری مقاله و محتوا در آن وجود دارد که هر وقت دوست داشته باشید می‌توانید به ویرایش آن‌ها بپردازید.

wikipedia به کاربران اعلام کرده است که در هنگام ویرایش صفحه‌ها جسور باشند که این خود نشان دهنده احترام این وب‌سایت به کاربران است. تعبیر جالبی که دانشنامه درباره محتوا و ویرایش آن اعلام کرده در نوع خودش بی نظیر است.

 ویکی پدیا ویرایش و اضافه کردن متن و محتوا را در صفحه خودش به ماسه بازی تشبیه کرده است و اعلام کرده که شما هم سری به این گودال ماسه بازی بزنید. اگر شما دوست دارید که در این صفحه جهانی فعالیت داشته باشید و مطالب مفید و موثری را قرار دهید لازم نیست کار خاصی انجام دهید، در حقیقت می‌توانید با عضویت در ویکی‌پدیا و برخورداری از یک شناسه و رمز عبور به راحتی در این دایرة المعارف عظیم علمی فعالیت داشته باشید.

تاریخچه ویکی پدیا

در سال ۲۰۰۱ بود که آقایان[Larry sanger و Jimmy wales با کمک یکدیگر توانستند که این دانشنامه بزرگ را ساخته و راه‌اندازی کنند. در ابتدای کار ویکی پدیا به دلیل محتوایی که تولید می‌شد علاقه‌مندان زیادی نداشت ولی بعد از اینکه یک روزنامه نگار یک مطلب را به عنوان wikipedia چیست را انتشار داد جرقه بود برای موفقیت ویکی پدیا و محبویت در میان عموم افراد.

از آن پس ویکی پدیا به طور متوسط ماهانه ۱۵۰۰ مقاله و در سال حدود ۲۰ هزار مقاله را به ثبت رسانید. با گذر زمان تعداد به ثبت رسیدن این مقاله‌ها افزایش یافت و به سرعت در میان تمام جوامع ویکی پدیا از شهرت بالایی برخوردار شد. امروزه به طور میانگین در هر دو ثانیه یک مطلب در ویکی پدیا ویرایش می‌شود و حدوداً روزی ۶۰۰ مطلب در ویکی‌پدیا منتشر می‌گردد. تا کنون نزدیک به ۴۵ میلیون مقاله به ۲۹۲ زبان زنده دنیا در ویکی پدیا منتشر شده است.

اصول طراحی wikipedia

  • بحث کردن به روش اصولی بدون دعوا و بدور از خشونت در فضای باز
  • کد باز بودن نرم‌افزار تا جایی که می‌توانید خیلی کارها را در آن انجام دهید
  • کارکرد آن به لحاظ کدهای رنگی
  • قابل دسترس بودن محتوا و متن برای عموم اشخاص در ویکی پدیا

سخن پایانی

به طور کلی ویکی پدیا یک نمونه از وب‌سایت‌های ویکی است و یکی از اهدافش این است که دانشی که با مدیریت کابران و مخاطبین ایجاد شده و شکل می‌گیرد، می‌تواند به نوبه خود کاملترین باشد و افراد بتواند به بهترین نحو از آن استفاده کنند. در واقع این تصور ایجاد شده است که اگر کاربران جهت ویرایش مقاله‌ها با یکدیگر همکاری و تبادل نظر کنند مقاله‌هایی به مراتب با کیفیت تر شکل می‌گیرد. اما آنچه که در این زمینه بسیار حائز اهمیت است آن است که داده‌ها و اطلاعات غلط به این دانشنامه الکترونیکی نفوذ کرده و با حجم زیادی از اطلاعات سانسور شده و اشتباهی در آن روبرور هستیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.