کولوکیشن (Colocation) چیست؟

کولوکیشن (Colocation) چیست؟

خدماتی که در میزبانی وب به متقاضیان عرضه می‌شود از تنوع زیادی برخوردار است و این خدمات بسیار گسترده است، مثلا می‌تواند سرور اختصاصی هاست اشتراکی و سرورهای مجازی را از خدماتی محسوب کرد که در وب به کاربران ارائه می‌شود. یکی دیگر از خدماتی که در وب به افراد ارائه می‌شود و کمتر به آن پرداخته شده، کولوکیشن است که ما در این مقاله به برسی آن خواهیم پرداخت.

کولوکیشن (Colocation) خدماتی است که در شرکت‌های میزبانی به کاربران ارائه می‌شود. در این نوع میزیانی عناصری مانند پهنای باند، امنیت و تجهیزایت برای نگهداری و محافظت از سرور شما فراهم خواهد شد.

در واقع کولوکیشن به این معنی است که زمانی که سرور خودتان را از شرکت‌های میزبانی خریداری می‌کنید، با پرداخت هزینه این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا سرور خریداری شده را در دیتاسنتر شرکت میزبانی قرار دهید و شرکت میزبانی از سرور شما محافظت خواهد کرد.

ضرورت استفاده ار کولوکیشن

برای اینکه بتوانید سرورها را مدیریت و نگهداری کنید باید دانش و امنیت لازم را برای آن فراهم سازید تا به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. مثلا یکی از دلایل اصلی که افراد را ترغیب می‌کند تا برای مدیریت و امنیت سرور خودشان از Colocation استفاده کنند، این است که کولوکیشن امنیت و نگهداری سرور را به خوبی عهد دار است. Colocation را می‌تواند یکی از خدماتی دانست که برای استفاده کردن از آن نیازی نیست که هزینه زیادی را پرداخت کنید و‌ تقریبا یک سرویس کم هزینه محسوب می‌شود.

در سرویس‌های میزبانی فضای دیتاسنتر روش انتقال سرویس به صورت تخصصی از طریق سرورهای محلی در داخل شرکت‌ها و یا مراکزی به دیتا سنترها صورت می‌گیرد. در ایران زمانی که شما از کولوکیشن استفاده می‌کنید با پرداخت کردن هزینه سرور به ارائه دهند دیتاسنتر مالک سرور خودتان خواهید بود، این قابلیت سبب می‌شود تا فقط شما به سرور دسترسی داشته و هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری که خودتان دوست دارید را مورد استفاده قرار دهید.

کولوکیشن چه مزایایی دارد

در ادامه به برسی مزایای Colocation خواهیم پرداخت:

۱_ حفظ کردن امنیت سرورها

در هر کسب کاری امنیت را باید جزوه مهم‌ترین اولویت‌های آن کار دانست که در کولوکیشن نیز این عامل بسیار مهم است. برای اینکه به خوبی امنیت سرورها در Colocation حفظ شود هم باید کیفیت خدمات ارائه شده در دیتاسنترها به خوبی اجرا شود و هم باید مکان دیتا سنترها در جای مناسبی واقع گردد.

زمانی که سرور شما در کولوکیشن نگهداری می‌شود تهویه سیستم خنک کننده به خوبی انجام خواهد شد، از بروز گردو قبار به فضای سرور جلوگیری خواهد شد، کنترل رطوبت و دما به خوبی برقرار خواهد شد و سرور شما از سیستم اطفال حریق برخوردار خواهد بود. اگر در زمان‌هایی سیستم برق اصلی سرور با مشکلاتی مواجعه شود مولد برق ژنراتور ذخیره‌ای که در کولوکیشن وجود دارد سبب می‌شود تا امنیت سرور به خوب حفظ شود.

۲_ وجود آپ تایم بالا و عالی در کولوکیشن

یکی از مهم‌ترین ملزمات هر سرور این است که از آپ تایم بالا برخوردار باشد و امکان اتصال همیشگی به اینترنت را داشته باشد. هر چقدر سرور در دسترس باشد و کمتر از سرور خارج شود، گویای این موضوع است که خدمات شرکت میزبانی دیتاسنتر از کیفیت بالایی برخوردار است.

۳_ استفاده از قابلیت رک

زمانی که شما فضای کولوکیشن را برای خودتان اجاره کردید، در واقع فضای رک را اجاره کرده‌اید. رک به فضایی گفته می‌شود که به خوبی در داخل دیتاسنتر قرار می‌گیرد و سبب می‌شود تا سرور از آسیب‌هایی که وجود دارد در امان باشد. رک به فضایی گفته می‌شود که سرویس‌هایی مانند سوییچ، روتر و مودم در آن قرار دارد.

۳_ وجود پهنای باند

وقتی که شما سرور خودتان را در دیتاسنتر نگهداری می‌کنید، باعث می‌شود تا پهنای باند مورد نیاز شما به خوبی تامین شود، توجه داشته باشید که قابلیت پهنای باند باید از اهمیت بالایی برای عملکرد بهتر سرورها برخوردار باشد.

۴_ در دسترس بودن خدمات به صورت شبانه‌روزی

یک از دغدقه‌های مهمی که اکثریت مدیران کسب کار با آن روبرو هستند این است که سرور خودشان را در جایی نگهداری کنند تا امکان دسترسی را در هر ساعت از شبانه روز به آن داشته باشند. زمانی که شما سرور خود را در دیتاسنتر نگهداری می‌کنید، امکان دسترسی به سرور در هر زمانی برای شما فراهم خواهد بود.

۵_ استفاده از خدمات تیم پشتیبانی

مواقعی وجود دارد که سرور شما دچار مشکلاتی می‌شود و شما توانایی بر طرف کردن این اشکال را ندارید، وقتی که شما از دیتاسنتر برای نگهداری سرور خودتان استفاده کنید، شرکت ارائه دهند موظف است تا در صورت هر گونه مشکل و اشکالی شما را یاری کند و پاسخگوی نیاز شما باشد تا اختلال ایجاد شده در کمترین زمان برطرف گرد.

پرطرفدار‌ترین و محبوب‌ترین سرور کولوکیشن

با توجه با آمار گرفته شد از میزان استقبال و محبوبت سرور RackMount (رک‌مونت) را می‌توان از پرطرفدار‌ترین سرورها نام برد، زیرا این سرور از قدرت بالا و فضای کافی برخوردار است. سرورهای تک یونیت به دلیل اینکه نیاز به فضای کمتری دارند دلیل انتخاب دیتاسنترها هستند.

هزینه کولوکیشن در ایران چقدر است

با توجه به اینکه Colocation بر اساس اجاره فضا و تعداد یونیت محاسبه می‌شود، باید کولوکیشن را یکی از سرویس‌های ارزانی دانست که در ایران به متقاضیان عرضه می‌شود و برای اینکه شما بتوانید از این سرویس استفاده کنید باید تجهیزایت شما Rack Mount باشد و این قابلیت را داشته باشد تا به راحتی در رک قرار گیرد.

تعرفه کولوکیشن به این صورت است که هرچقدر تجهیزات و ارتفاع در سرور شما کمتر باشد باعث می‌شود تا تعداد یونیت‌های مورد استفاده کاهش یابد، با توجه به این موضوع به همان مقدار شما باید هزینه کولوکیشن را پرداخت کنید. توجه داشته باشد که جداسازی رک به صورت افقی صورت خواهد گرفت و هرکدام از این واحدهای افقی را یک یونیت می‌گویند و بر حسب تعداد یونیت‌هایی که شما در رک استفاده می‌کنید باید هزینه پرداخت کنید.

سخن پایانی

در کسب کارها و تجارت‌هایی که تخصص و فضای مورد نیاز را برای مدیریت کردن سرور خودشان ندارند کولوکیشن بستری را فراهم می‌کند تا بتوانند فضای کافی و مناسبی را برای مدیریت و پیشبرد کارهای خودشان در اختیار داشته باشند و به شکل بهتری به مشتریان و کاربرانشان خدمات‌رسانی کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.