9 گام انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

9 گام انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

دامنه همان آدرس اینترنتی است که در نوار مرورگر تایپ می‌شود و از طریق این آدرس وارد وب‌سایت می‌شویم. دامنه در واقع نام سایت شماست و نکته بسیار مهم این است که دامنه‌ها حتما باید خریداری شوند، باید دقت داشته باشید که قبلا توسط وب‌سایت‌های دیگر نام مورد نظر شما خریداری نشده باشد و هرگاه مهلت آن تمام شد باید تمدید شود در غیر اینصورت این نام دامنه به دیگر افراد واگذار می‌شود. در ادامه به برسی 9 گام انتخاب دامنه مناسب برای وب‌سایت‌های اینترنتی می‌پردازیم.

انتخاب دامنه مناسب برای وب‌سایت

 بهترین نام برای دامنه یک وب‌سایت این است که به راحتی بتوان آن را به خاطر سپرد، هر وب‌سایتی ip خاص خود را دارد که به صورت چند عدد پشت سر هم نوشته می‌شود. یکی از کارهایی که دامنه انجام می‌دهد این است که موقع جستجو یک وب‌سایت دیگر نیاز به حفظ این عداد نیست و با وارد کردن نام دامنه می‌توانید وارد سایت شوید.

ثبت یک دامنه مناسب و جذاب نقش بسیار زیادی در روند رو به رشد سایت شما می‌تواند ایفا کند و این عامل از اهمیت بالای نام دامنه حکایت دارد. هنگامی که شما یک دامنه مناسب برای وب‌سایت‌تان انتخاب کنید، شاهد آن خواهید بود که کاربران زیادی به سایت شما سر خواهند زد زیرا انتخاب نام دامنه تاثیر بسیار زیادی در بازدید کاربران از سایت شما دارد.

برسی 9 گام انتخاب دامنه مناسب برای سایت

در ادامه 9 گام انتخاب دامنه مناسب برای سایت را برای شما توضیح می‌دهیم:

1- چه خوب است که نام دامنه با زمینه کاری شما مرتبط باشد

هنگامی که دامنه شما با نوع فعالیت تان مرتبط باشد موتورهای جستجوگر گوگل نیز راحت تر تشخیص می‌دهند که دامنه فعالیت شما در چه زمینه‌ای است و این در موفقیت شما می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند. امن‌ترین و آسان‌ترین راه برای انتخاب دامنه، استفاده از نام تجاری است. زیرا کاربران یا مخاطبان با دیدن دامنه مرتبط یک وب‌سایت ارتباط بهتری را با آن برقرار می‌کنند و اسم وب‌سایت شما را به راحتی به خاطر می‌سپارند.

 2- ثبت کردن دامنه ir از اول فعالیت سایتتان

وقتی که شما برای ثبت نام دامنه از پسوند com استفاده می‌کنید و این پسوند بین‌المللی را انتخاب می کنید، حتماً پسوند ir خود را نیز به ثبت برسانید تا بعدها دچار مشکل نشوید. زیرا اگر شما پسوند ir دامنه خود را به ثبت نرسانید ممکن است که شخصی این پسوند را به ثبت برساند و این عامل می‌تواند برای شما بسیار هزینه‌ بر باشد زیرا مجبورید که این پسوند را با قیمت گزافی از آن شخص خریداری کنید.

3 – نام دامنه باید روان و جذاب باشد

 انتخاب نام دامنه یکی از نکات مهم در سئو سایت می‌باشد زیرا نام مناسب و گویا می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که به راحتی در حافظه و یاد کاربرانتان بماند و هر وقت که راجب به موضوعاتی که مرتبط با سایت شما بود اطلاعات نیاز داشتند با یادآوری نام دامنه شما در اولین گام به سراغ وب‌سایت شما بیایند‌.

شایان ذکر است نوع نوشتن و تلفظ نام دامنه نباید خیلی سخت و طولانی باشد زیرا در این صورت ارزش تجاری خود را از دست خواهید داد. ساده بودن نام دامنه بهترین انتخاب برای آن است. چند نمونه از نام دامنه‌های معروف و روان دامنه (Google.com ، Apple.com) هستند.

4- استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه

 همیشه اولویت نام دامنه سایت را به کلمات کلیدی مرتبط با نوع فعالیت تان اختصاص دهید. هنگامی که شما نام دامنه وب‌سایتتان با نوع مهارت و فعالیتی که در فضای اینترنت دارد یکی باشد، ربات‌های جستجوی گوگل با سرعت زیادی بر حسب ترتیب کلمات کلیدی وب‌سایت شما را به کاربر نمایش می‌دهند.

 منظور از کلمات کلیدی کلماتی است که کاربر هنگام جستجو محصولات شما در اینترنت استفاده می‌کند. این امر باعث بهبود رتبه و افزایش بازدید سایت پ‌تان می‌شود، مثلاً اگر در زمینه فروشگاهی فعالیت دارید می‌توانید از دامنه‌هایی که از کلمات market در آنها به کار رفته استفاده کنید و یا اگر در زمینه موسیقی فعالیت دارید می‌توانید از نام کلماتی که music در آنها به کار رفته استفاده کنید. 

5 – استفاده نکردن از کلمات تکراری در انتخاب نام دامنه

این نکته یادتان باشد که به هیچ وجه از کلمات تکراری و اضافه در کنار هم برای نام دامنه استفاده نکنید چون این کار نشان دهنده غیر حرفه‌ای بودن شماست و حس خوبی را به کسانی که با نام دامنه شما مواجه می‌شوند انتقال نمی‌دهد. مثلا mobilll.com استفاده از L در کنار هم، market10kharid.com استفاده از ۱۰ وسط دامنه.

6 – استفاده از پسوند‌های رایج برای نام دامنه سایت

حدودا 70 درصد کاربران در فضای اینترنت دوست دارند که از پسوندهای معروف و رایج مانند com وir استفاده کنند و علاقه زیادی دارند که نام دامنه سایتشان را با این پسوند ها ثبت کنند. پس پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید اقدام به راه‌اندازی وب‌سایت کنید از همان اول با این نوع از پسوندها نام دامنه خود را به ثبت برسانید. پسوند com بهترین انتخاب برای یک دامنه است، این پسوند از لحاظ اعتبار دامنه از اهمیت بالایی برخوردار است.

7 – هر دامنه باید مختص به شخص صاحب دامنه باشد و کپی نباشد

 در تجارت و کسب و کار رقابت و برتری را همه دوست دارند و همیشه علاقه‌مند هستند که در نوع فعالیت خود و در صنف خود بهترین باشند، این نکته را فراموش نکنید که اعتبار هر کسی متعلق به خود اوست و اعتبار شما هم به خود شما تعلق دارد‌. اگر نام دامنه‌ای که می‌خواهید انتخاب کنید توسط شرکت دیگری ثبت شده باشد بهتر است نام دامنه را تغییر دهید و بعد آن را به ثبت برسانید. این امر باعث موفقیت بیشتری در کسب و کارتان می‌شود. یکی کردن نام دامنه اصلاً کار درستی نیست و می‌تواند در آینده کاری شما خسارت جبران ناپذیری را به شما تحمیل کند. 

8 – از کاراکترهای استفاده کنید که معمولاً کمتر از ۱۲ حرف باشد

هرچه قدر نام دامنه کوتاه‌تر باشد راحت تر به خاطر سپرده می‌شود و هرچه قدر طولانی‌تر باشد امکان اشتباه تایپی بیشتر می‌شود.

9 – صبور بودن در انتخاب نام دامنه

 یکی از ملزومات در گزینش نام دامنه نداشتن عجله است. شما قرار است که وب‌سایتی راه‌اندازی کنید تا بتوانید از طریق آن به اهداف خود چه جنبه مالی داشته باشد و یا چه جنبه فرهنگی و تربیتی دست پیدا کنید، پس یادتان باشد که انتخاب نام دامنه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است با تحقیق و صرف زمان لازم می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید.

سخن پایانی

ما در این مقاله برای شما 9 گام انتخاب دامنه مناسب برای وب‌سایت را توضیح دادیم و شما باید توجه داشته باشید که اگر نام دامنه مناسبی را برای وب‌سایتتان انتخاب کنید، می‌تواند در موفقیت شما تاثیرات مثبتی را ایجاد کند و کاربران و مخاطبان شما به راحتی می‌توانند نام دامنه وب‌سایت شما را در ذهن خودشان هک کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.