Serp یا همان (Search Engine Result Page) چیست؟ آشنایی با صفحات نتایج جستجو

Serp یا همان (Search Engine Result Page) چیست؟ آشنایی با صفحات نتایج جستجو

زمانی که شما یک عبارت را در اینترنت سرچ می‌کنید با توجه به عبارتی که سرچ کرده‌اید نتایج مورد نظر برای شما رقم خواهد خورد و بهترین عبارات را مشاهده خواهید کرد. serp مخفف Search Engine Result Page بوده که به معنی صفحات نتایج جستجو می‌باشد و در زمان جستجو یک عبارت کلیدی را به کاربر نشان خواهد داد.

در واقع زمانی که شما عبارت طراحی سایت را در گوگل سرچ می‌کنید در ادامه صفحاتی به عنوان نتیجه جستجو برای شما به نمایش در می‌آید که در هر کدام از این صفحات حاوی ۱۰ لینک است، به این صفحات serp گفته می‌شود. نتایج جستجو در هر صفحه به 2 دسته تقسیم می‌شود که اولین نتیجه جستجو به صورت ارگانیک توسط الگوریتم‌های موتورهای جستجو رتبه‌بندی شده و به نمایش در می‌آید و دومی نتایج جستجو به صورت پشتیبانی شده است که بر اساس یک سری موارد مانند جنسیت، مکان کاربر و علایق کاربر نمایش داده می‌شود.

چه مواردی در زمان جستجو در serp قرار می‌گیرند

در زمان نمایش صفحات در نتایج جستجو یک سری دیتا برای کاربران به صورت دسته‌بندی شده به نمایش در می‌آید که شامل:

۱_ rich snipet

در بعضی مواقع در نتایج جستجو اطلاعاتی نظیر رای کاربران و یا ستاره در کنار تصویرهای مرتبط قرار می‌گیرد.

۲_ گراف دانش

در بعضی از نتایج جستجو نمودارها یا داد‌هایی نمایش داده می‌شوند و هدف از نمایش این باکس‌ها پاسخ به سوالات کاربران است.

۳_ نتایج طبیعی

شناسایی سایت‌هایی که گوگل آنها را به عنوان عبارت جستجو شده در نظر گرفته است را نتایج طبیعی می‌گویند.

۴_ ادورز

به تبلیغات پولی گوگل گفته می‌شود که وب‌سایت‌ها با پرداخت مبلغی به گوگل در لیست نتایج جستجو قرار می‌گیرند، سایت‌هایی که از ادورز استفاده می‌کنند در کنار لینک سمت چپشان یک علامت Ad+ نمایش داده می‌شود که این نشان دهنده‌ی‌ استفاده آن از تبلیغات پولی(ادورز) است.

اهمیت serp

Search Engine Result Page برای وب مستران و صاحبین کسب‌کار اهمیت بالایی دارد زیرا با توجه به آماری که توسط متخصصین وب گرفته شده است 90 درصد از کاربران اینترنتی صفحه اول نتایج جستجو را برسی می‌کنند و به صفحات دیگر نمی‌روند. این عامل نشانگر این است که صفحه نخست گوگل از اهمیت ویژه‌ای چه برای کاربران و چه برای کسانی که دارای وب‌سایت هستند برخوردار است و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل می‌تواند تضمین کننده‌ی هر کسب کاری باشد.

مهم‌ترین روش‌ها برای بهبود serp

  • از کلمات کلیدی ترکیبی در محتواهای وب‌سایت استفاده کنید.
  • مشخص کردن کلمات کلیدی که رقابت زیادی دارند
  • تقویت کلمات تک سیلابی
  • لینک‌های دریافتی با کیفیت
  • در رسانه‌های اجتماعی حضور داشتند و محبوبیت در این رسانه‌ها

Serpmojo چیست

ابزاری است که شما با استفاده از آن می‌توانید موقعیت کلمه‌های کلیدی را در نتایج جستجو رصد کنید و با تعیین کردن کلمات کلیدی مناسب می‌توانید عملکرد بهتری را در serp شاهد باشید و به بالا رفتن رتبه و جایگاه سایتتان کمک خواهد کرد.

درصد کلیک کاربران روی نتایج جستجوی صفحه اول گوگل

1- لینک اول صفحه اول حدود 31.7 درصد

2- لینک دوم صفحه اول حدود 24.7 درصد

3- لینک سوم صفحه اول حدود 18.7 درصد

4- لینک چهارم صفحه اول حدود 13.6 درصد

5- لینک پنجم صفحه اول حدود 9.5 درصد

6- لینک ششم صفحه اول حدود 6.2 درصد

7- لینک هفتم صفحه اول حدود 4.2 درصد

8- لینک هشتم صفحه اول حدود 3.1 درصد

9- لینک نهم صفحه اول حدود 3.1 درصد 

10- لینک دهم صفحه اول حدود 3.1 درصد

Serp چگونه ایجاد می‌شود

چگونگی نمایش serp به موتورهای جستجوی گوگل ربط دارد، در واقع گوگل قابلیتی به نام crawler دارد که کار آن برسی وب‌سایتها است و با جستجو در میان سایت‌ها آدرس صفحات تازه‌ی آنها را پیدا خواهد کرد، در مرحله بعد موتورهای جستجوی گوگل سعی خواهند کرد تا محتواهای موجود در وب‌سایت‌ها را به درستی درک کنند. در مرحله index موتورهای جستجو محتوا، ویدیو، عکس وب‌سایت‌ها را برسی کرده و به فهرست بندی و پردازش آنها می‌پردازند و در آخرین مرحله در قسمت database اطلاعات موجود را ذخیره خواهند کرد.

وقتی که یک کاربر عبارت مورد نظرش را در گوگل سرچ می‌کند موتور های جستجوی گوگل با توجه به فهرست مطالبی که در اختیار دارند بهترین و با کیفیترین نتایج را به کاربر نمایش خواهند داد. در واقع هر مطلب توسط هر فردی مورد جستجو قرار گیرد بهترین نتایج برای مخاطبان به نمایش خواهد در آمد.

سخن پایانی

ما در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با واژه‌ی serp بیشتر آشنا کنیم زیرا هر چقدر بیشتر از چگونگی کارکرد آن اطلاعات داشته باشید کمک بیشتری به شما خواهد کرد تا تجارت شما در رتبه‌های بالای نتایج گوگل قرار گیرید و در کسب کارتان رونق بیشتری را شاهد باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.