ssl چیست؟

ssl چیست؟

امروزه اینترنت در زندگی تک تک ما نقش بسزایی را ایفا می‌کند به گونه‌ای که به لحاظ تقریبی دوست داریم همه کارها را از طریق این فضا و با خدماتی که در اینترنت برای ما فراهم است انجام دهیم. امنیت مهم‌ترین ویژگی فضای اینترنت است زیرا قبل از استفاده از هر چیزی باید بستر آن برای ما شکل گرفته باشد و امنیت اطلاعات و داده‌های ما حفظ شود، با ما همرا باشید تا شما را با ssl بیشتر آشنا کنیم.

با وجود امکانات و مزایایی که شبکه اینترنت وجود دارد، مشاهده می‌کنیم خطرات و تهدیداتی نیز در این فضا وجود دارد که هکرها و کلاهبرداران برای سودجویی و منافع شخصی برای ما در فضای اینترنت به وجود می‌آورند. مدیران گوگل و فضاهای وب نیز بیکار ننشسته‌اند و هر روز امکان تکنولوژی جدیدی را برای بهبود و رفاه حال کاربران از فضای اینترنت معرفی می‌کنند. یکی از این پروتکل‌های امنیتی که برای ورود و خروج از وب‌سایت‌ها بسیار کاربردی و مفید است، ssl می‌باشد.

معرفی ssl

شاید یکی از سوال‌هایی که تمامی ما با آن درگیر هستیم و روزانه چندین بار در وب‌سایت‌ها مختلفی با آن روبرو می‌شویم در مورد ssl است، مثلا این که اصلا ssl چیست و چه کاربردی دارد؟ چه مزیت‌های دارد و چرا باید از آن برای وب‌سایت استفاده کنیم؟ پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی سوالاتی که در مورد ssl دارید به شما پاسخ دهیم.

 ssl یک پروتکل امنیتی است که باعث می‌شود ارتباط شکل گرفته در بین شما و کاربر مورد نظرتان امن باشد. ssl مخفف Secure Socket Layer است. کاربرد ssl جهت برقراري ارتباطات ايمن ميان سرويس دهنده و سرويس گيرنده در فضای اينترنت است.

‌در مواردی که کاربر قصد ورود به وب‌سایت ما را دارد باید برای این کار یک مرحله را طی کند. وقتی که کاربر آدرس وب‌سایت ما را در مرورگر وارد می‌کند باید از سرور ارائه دهنده اینترنت یا همان isp گذر کند که این امر بستری را مهیا می‌سازد که در این زمان هکرها و کلاهبرداران این امکان را داشته باشند که بتوانند طی این فرآیند تمامی اطلاعات و مشخصات موجود را هک کنند و در دسترس خودشان داشته باشند.

در واقع کاری که ssl برای ما انجام می‌دهد این است که بستر را برای ما هم مهیا می‌کند و با کدگذاری و رمزگذاری امنیتی که انجام می‌دهد باعث می‌شود تا اطلاعات ما در حین عبور از isp به صورت ایمن عبور کرده و در دسترس اشخاص کلاهبردار قرار نگیرد.

اهمیت استفاده از ssl

بنابراین تمام کاری که کاربر برای ایمن کردن ارتباط خود در فضای اینترنت انجام می‌دهد این است که از وب‌سایت‌هایی استفاده کند که گواهینامه ssl دارند و از این طریق امنیت کامل در ارتباط کاربر با سرور برقرار می‌شود. اگر دارای کسب و کاری بر پایه ی یک وب‌سایت و تجارت اینترنتی یا آنلاین هستید بهتر است با تهیه یک گواهینامه SSL وب‌سایت خود را ایمن کنید، با این روش علی رغم افزایش آمار بازدید وب‌سایتتان در جهت بهبود و ترقی کسب و کار خود نیز گام مفیدی و مهمی را بردارید.

‌گوگل نیز به این امر واکنش نشان می‌دهد زیرا امنیت برای گوگل بسیار مهم است و بارها اعلام کرده است که تمامی امکانات و پیشرفت‌های انجام شده جهت رفاه و امنیت کاربران است. وب‌سایت‌هایی که از این پروتکل برای امنیت کاربران استفاده می‌کنند برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در نتایج جستجو گوگل در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرند.

ssl را چگونه تهیه کنیم

 روش‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توانید ssl را تهیه نمایید، ما به چند نمونه از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

۱_ تهیه ssl پولی

یکی از ssl پولی که می‌توان برای پشتیبانی و اعتبارسنجی وب‌سایت از لحاظ آنلاین بودن همیشگی توسط شرکت ارائه دهنده آن استفاده کرد Domin validated است. می‌توانید با خرید و استفاده از این ssl امنیت را در وب‌سایت‌تان گسترش دهید.

۲_ تهیه ssl جهانی

شما با سرچ کردن ssl جهانی در گوگل می‌توانید روش‌های استفاده از این پروتکل را بدون پرداخت کردن هزینه و به صورت رایگان دریافت کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که برای امنیت و بهبود عملکرد اگر برای وب‌سایتتان از ساب دامین‌های متعددی استفاده می‌کنید برای هر کدام از ساب دامین‌های خودتان می‌توانید با پرداخت هزینه یک domin validated انتخاب کنید، این کار باعث امنیت بالا در آدرس‌های وب‌سایت شما می‌شود.

استفاده از ssl چه مزایایی دارد

امنیت را جدی بگیرید و سعی در ارتقای آن داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که برای داشتن یک سایت حرفه ای و با ارزش داشتن امنیت از ملزومات است، پس هر چه زودتر برای امنیت وب‌سایتتان از گواهینامه ssl استفاده کنید. در ادامه به مهم‌ترین مزایای ssl اشاره خواهیم کرد:

۱_ بهبود در روند سئو وب‌سایت

طبق اعلام موتورهای جستجوگر وب‌سایت‌هایی که دارای ssl باشند از نتایج بهتری برخوردار بوده و از الویت بالاتری در گوگل بهرمند خواهند بود. با توجه به این مسئله برای ایجاد بهترین نتیجه در بهینه‌سازی و جذب کاربران باید امنیت وب‌سایت را بالا ببرید. وقتی که شما از پروتکل ssl یا همان گواهینامه ssl در وب‌سایتتان استفاده می‌کنید گوگل متوجه موضوع خواهد شد و اهمیت بیشتری به وب‌سایت شما خواهد داد که این کار مساوی است با ورود کاربران زیادتر به وب‌سایت شما.

۲_ بالا بودن امنیت اطلاعات وب‌سایت

زمانی که شما از گواهینامه ssl استفاده می‌کنید ارزش زیادی را برای کاربران قائل شده‌اید و امنیت را برای آنها فراهم کرده‌اید.

۳_ لزوم گرفتن درگاه مستقیم بانکی ssl

 زمانی که وب‌سایت شما نیاز به درگاه مستقیم بانکی دارد و مدیریت مالی خود را از این طریق می‌خواهید اداره کنید، باید شرایطی را برای گرفتن درگاه بانکی داشته باشید. یکی از ملزومات مهم برای اخذ این مجوز دارا بودن وب‌سایت شما به اینماد دو ستاره است. برای داشتن اینماد نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره باید گواهینامه ssl را داشته باشید و جزو ضروریات این پروسه است. پس قبل از گرفتن درگاه مستقیم بانکی برای وب‌سایتتان جهت تهیه گواهینامه ssl اقدام کنید.

۴_ بالا رفتن اعتماد کاربران نسبت به وب‌سایت شما

هنگامی که برای انجام کارها و با خرید کردن یک محصول به وب‌سایتی مراجعه می‌کنیم به محض دیدن برچسب not secure از رفتن به وب‌سایت و خرید کردن از آن منصرف می‌شویم، زیرا این وب‌سایت را فاقد امنیت لازم می‌دانیم. کاربران دوست دارند از خدمات وب‌سایتی بهره ببرند که دارای امنیت لازم و دارا بودن گواهینامه ssl باشد. اگر وب‌سایتتان فاقد این امکان است هرچه زودتر به فکر تهیه ssl برای آن باشید زیرا با نداشتن این گواهینامه کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

۵_ حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسید

زمانی که کاربر شما ببینید بر روی وب‌سایت شما گواهی‌نامه‌ی امنیت نصب است، اطمینان خاطر بیشتری دارد و این مسئله باعث اعتبار هر چه بیشتر وب‌سایت شما می‌شود. هر کسب و کاری که گواهی‌نامه SSL را فعال کرده به دلیل امنیت بالا در وب‌سایت خود باعث می‌شود مخاطب توجه ویژه‌ای به وب‌سایت داشته باشد و به علت امن‌تر بودن شما حرفه‌ای تر به نظر می‌رسید.

چطور متوجه شویم که وب‌سایتی دارای گواهینامه ssl است

شاید یکی از سوال‌های مهم و خیلی ساده‌ای که کاربران به هنگام ورود به یک وب‌سایت از خودمشان می‌پرسند این است که آیا این وب‌سایت از ssl استفاده می‌کند و دارای امنیت لازم است یا نه؟ باید به شما بگویم که این سوال مهم جواب بسیار ساده‌ای دارد و فقط کافیست که به نوار بالای عنوانی url که در وب‌سایت وجود دارد توجه کنید. اگر شما مشاهده کردید که پیشوند آدرس با عبارت https آغاز شده بود باید این وب‌سایت را امن دانست و با خیال راحت از امکانات و خدمات آنها استفاده کرد.

اما اگر پیشوند آدرس یک وب‌سایت با http آغاز شده بود باید برای رفتن به این وب‌سایت دست نگه دارید، زیرا این وب‌سایت فاقد گواهینامه ssl است. آری درست است فرق این دو پیشوند فقط در حرف s است که حرف s برگرفته از ssl دوده و نشان دهنده‌ی امن بودن یا نبودن یک وب‌سایت اینترنتی است.

شرکت هایی معتبر برای ارائه پروتکل ssl

تعدادی از این شرکت‌ها را برای شما مثال خواهیم زد تا هرچه زودتر برای امنیت وب‌سایتتان اقدام نمایید:

1_comodo

2_entrusl

3_digicert

4_google internet authority این شرکت مخصوص سرویس‌های خود گوگل است

5_symantec

سخن پایانی

تمامی اشخاص دوست دارند که فضای کاری تجارت خودشان را ایمن‌تر کنند تا مشتریان و مخاطبان با خیالی راحت از آنها خدمات دریافت کنند. در فضای اینترنت نیز این عامل بسیار پر رنگ است زیرا در خیلی اوقات شما شناحت کافی از وب‌سایت مورد نظری که از آن خدمات دریافت می‌کنید نداشته و اعتماد زیادی به آن ندارید.

اما وقتی که وب‌سایتی از گواهینامه ssl استفاده کند این اعتماد را به شما خواهد داد که می‌توانید با خیالی آسوده و امنیت بالا کارهایتان را در وب‌سایت انجام دهید. داشتن گواهی نامه ssl باعث افزایش شانس جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریانی می‌شود که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.